KINESKI CUBASTI PAS

Zorica-malizmaj

Obećava
Poruka
69
Posto je ova rasa takoreci nepoznata na nasim prostorima (mada je u Evropi puno gaje) otvoricu topic na kojem ce se Kineski cubasti pas (u originalu Chinese Crested Dog) predstaviti onima koji ga ne poznaju. Pozeljna su pitanja, sve sto vam nije jasno oko ove rase moze se naci ovde kao pitanje.

Najpre standard koji zvanicno predstavlja rasu:

KINESKI ĆUBASTI PAS

FCI-Standard No 288 / 11.05.1998. / GB
ZEMLJA POREKLA: Kina.
PATRONAT: Velika Britanija.
Datum objavljivanja originalnog validnog standarda: 24.06.1987.

UPOTREBA: Pas za pratnju.
FCI KLASIFIKACIJA: Grupa: 9 – Psi za pratnju i patuljasti psi.
Sekcija: 4 – Golokoži psi.
Bez radnog ispita.

Altina_Falco-200806-1a.jpg


OPŠTI IZGLED: Mali, aktivan i drag pas, srednjih do finih kostiju, glatkog golog tela sa dlakom samo na nogama, glavi i repu (hairless), ili pokrivenim velom meke dlake (powder-puff). Postoje uporedo dva tipa ove rase: Deer Type (jelenji tip) – jak sa finim kostima i Cobby type, teži u telu i kosturu.

PONAŠANJE / TEMPERAMENT: Veseo, nikada zao.

Altina-Falco-2gl.jpg


GLAVA: Glatka, bez suvišnih nabora. Rastojanje od osnove lobanje do stopa je jednako rastojanju od stopa do vrha nosa. Glava predstavlja elegantnu pojavu sa budnim izrazom.

LOBANJSKI REGION:
Lobanja: Neznatno zaobljena i izdužena.
Stop: Jasan ali ne prenaglašen.

Kitcha-sgl-1m.jpg


FACIJALNI DEO:
NOS: Karakteristično istaknut, tesno nastavljen na njušku.
NJUŠKA: Suva, sužava se tanko ali nikad zašiljena.
USNE: Tanke, suve i priljubljene.
ZAGRIŽAJ / ZUBI: Snažna čeljust, sa korektnim makazastim zubalom, gde gornji zubi tesno prekrivaju donje zube i čine četvrtastu vilicu.
OBRAZI: Jasno isklesani, suvi i ravni, sužavaju se prema njuški.
ĆUBA: Idealno kreće od stopa i pruža se niz vrat. Ima prednost duga i bujna ćuba (griva) ali je prihvatljiva i oskudna.
OČI: Tako tamne da deluju crne, sasvim malo ili bez imalo vidljive beonjače, srednje veličine, postavljene široko po strani.
UŠI: Nisko usadjene, najviši deo baze uveta u ravni je sa spoljašnjom ivicom oka. Velike i uspravno nošene, sa resama ili bez njih, osim kod Powder-puff tipa gde su dopuštene oborene uši.

VRAT: tanak i suv, dug, elegantno se i strmo spušta ka lopaticama. U kretanju nošen visoko i neznatno savijen.

Katcha-11mm.jpg


TELO: Srednje do dugo, gipko.

LEDJA: Ravna.

BUTINA: Ravna, zategnuta.

SAPI: Dobro zaobljene i mišićave.

GRUDNI KOŠ: Prilično širok i dubok, ali ne bačvast. Grudna kost nije izbočena. Grudi se spuštaju do laktova.

DONJA LINIJA: Umereno zavija naviše.

REP: Usadjen visoko, nošen uzdignuto ili spolja u kretanju. Dug i zašiljen, prilično ravan, ne uvijen niti izvrnut u stranu, prirodno opušten u mirovanju. Perjanica duga i bujna, ograničena na donje dve trećine repa. Prihvatljiva je i oskudna perjanica.

Falco-200806-2.jpg


UDOVI:
PREDNJI UDOVI: Noge duge i tanke, dobro smeštene ispod tela.
RAMENA: Glatka, uska, tesno priljubljena i dobro zabačena unazad.
LAKTOVI: Postavljeni tesno uz telo.
PREDNJE DOŠAPLJE: Fino, snažno, skoro vertikalno.
ZADNJI UDOVI: Zadnje noge postavljene široko odvojene. Uglovanost zadnjih nogu je takva da obezbedjuje ravna ledja.
POTKOLENICA: Duga i snažna, prelazi u skočni zglob.
SKOČNI ZGLOB: Vertikalno prema tlu.
STOPALA: Ekstremno zečje stopalo, usko i vrlo dugo, sa jedinstvenom dužinom sitnih kostiju između zglobova, naročito na prednjim nogama, što se zamalo javlja kao posedovanje dodatnog zgloba. Nokti su bilo koje boje, umereno dugi. Čarapice se idealno ograničene na prstima, ali se mogu prostirati do iznad vrha došaplja. Stopala i prsti nisu okrenuti ni spolja ni unutra.

HOD / KRETANJE: Dug, lepršav i elegantan iskorak, kretanje bogato, sa puno potiska.

Kitcha-kretanje.jpg
Falco-200806-3.jpg
Altina-200806-4.jpg



DLAKA:
DLAKA: Bez velikih delova tela pokrivenih dlakom. Koža je fine strukture, glatka, topla na dodir. Kod powder-puff varijeteta dlačni ogrtač se sastoji od meke podlake sa mekim pokrivačem sačinjenim od duge dlake, velom krzna vrlo atraktivnim.
BOJA: Svaka boja i kombinacija boja.

Bianca-Altina-NS-1n.jpg


VELIČINA / TEŽINA :
Idealna visina pasa: 28-33 cm (11-13 ins) u hrbatu.
Idealna visina kuja: 23-30 cm (9-12 ins) u hrbatu.
Težina varira srazmerno, ali ne bi trebala da prelazi 5,5 kg (12 lbs).

Katcha-Eldza-Altina-21.jpg


GREŠKE: Svako odsupanje od gore navedenih tačaka mora se smatrati greškom i ozbiljnost sa kojom bi je trebalo proceniti trebala bi da bude u tačnom odnosu prema stepenu greške i uticaju iste na zdravlje i dobro stanje psa.

Svaki pas koji jasno pokazuje znake fizičke ili anomalije u ponašanju trebao bi biti diskvalifikovan.

N.B. Mužjaci moraju imati dva normalno razvijena testisa potpuno spuštena u skrotum.

Pozdrav od Zorice i Malih Zmajeva
 
Obzirom da je ova rasa kod nas tako malo poznata, evo da sve zainteresovane obavestim da cu u nedelju 10.09. biti sa dva kineska cubasta na izlozbi u Indjiji. Koga interesuje, moze doci da vidi uzivo upravo ove pse sa slike gore, crnog golokozog i crnu powder-puff. To su Falco i Altina.
Pozdrav, Zorica i Mali Zmajevi
www.malizmaj.co.yu
 
Jovana:
zar nije to africki golokozni pas??? moja omiljena rasa uvek sam htela da imam jednog ali su mnogo zahtevni.

Ovo zapravo jeste africki golokozi pas, koji se na africkom tlu izgubio. Tog psa su odrzali mandarini na svojim dvorovima a prosirio se na druge kontinente (Americki ) kada su, posle ucestalih epidemija kuge, poceli da ih drze po brodovima jer su bili dobri pacolovci. Tako kaze istorija rase do koje sam dosla (vrlo ukratko sam prenela).

Kineski cubasti pas, kako su ga nazvali Englezi koji su napravili standard za njih (jer imaju na glavi cubicu) je vrlo stara rasa pasa nastala prirodnim putem, samim tim vrlo genetski zdrava. Oni ni u kom smislu nisu zahtevni. Jedu hranu kao i ostali psi, nisu bolesljivi, nemaju genetskih bolesti (koje imaju neke rase), jako su vesele naravi, nisu lajavi ni ujedljivi i vrlo su strpljivi sa decom.

Kineski cubasti pas ima svilenu dlaku bez podlake, koja se ne linja (dugodlaki takodje). Posto nemaju podlaku, i oni dugodlaki nemaju zastitu od hladnoce i moraju se zimi oblaciti isto kao golokozi. Ja moje pse pustam bez odece na sneg ako idu samo na piskenje, do 5 min. Ako izlaze na vise, onda ih obucem. Leti se moraju paziti od sunca jer im koza moze izgoreti kao i nasa. Dakle, kada covek na sunce, tada i pas.
 
HeBePoBaTaH_:
Hhahahahhhhhaaa, ja s' izvinjavam, ali meni je ovo kuče mnogo smešno..



Jovana, i ja sam mislio da je to afr. golokožni ( :lol: ), ovaj što ima crno telo, ali da nije on viši malo, iako je iste građe...

Ja rekoh sto jeste...

Da, moze biti visi ali i nizi. Zapravo, standard kaze da je idealna visina za muzjaka 30-33 cm, ali to nema znacaja ako je pas skladan (to nisu gornja i donja granica, vec idealne mere).

Sad, sta je kome smasno, to je vrlo raznovrsno... Inace, kod kineskih cubastih pasa su dozvoljene sve boje i sve kombinacije boja. Njima nije obavezno ni puna pigmentacija nosne pecurke... Zaista su vrlo raznovrsni.
 
Izvinite ali mene zanima kakvi su oni u pogledu dresure?jel brzo uce ili su malo tvrdoglaviji?.....i htela sam da vas pitam jel tacno da u leglu kineskog golokozog psa moze da se nadju i primerci powder-puffa iako su roditelji golokozi?.........meni se ova rasa mnogo svidja, a narocito powder-puff:heart:....e i da mnogo su vam lepi Falco i Altina:heart:.....pozdrav.......:)
 
Pozdrav svim ljubiteljima zivotinjaz:poz:Ja sam vlasnik (vise volim da kazem drugaricaz:lol:) Kineskog Cubastog Psa.Zove se Phoebe,golokoza je i ima sest meseci.Obozava da se igra,jako je vesela i dobrocudna prema svima:zag:Sto se tice dresure mogu samo da kazem da je moja Phoebe za nepunih mesec dana savladala neke komande(najvaznije da na moje NAPOLJE ceka kod vrata da je izvedem da piski i kaki:super:).Obozavam je.Uskoro cu postaviti i slikice.
 
Eh najzad da se javi jos neko sem mene.... Nisam odmah videla ove postove ali nikad nije kasno za odgovor.

Galadriel nadam se slikama uskoro.

Izvinite ali mene zanima kakvi su oni u pogledu dresure?jel brzo uce ili su malo tvrdoglaviji?.....i htela sam da vas pitam jel tacno da u leglu kineskog golokozog psa moze da se nadju i primerci powder-puffa iako su roditelji golokozi?.........meni se ova rasa mnogo svidja, a narocito powder-puff:heart:....e i da mnogo su vam lepi Falco i Altina:heart:.....pozdrav.......:)
. Kineski cubasti pas je izuzetan kucni pas (ne moze ziveti napolju, ni odlakani primerci) i vrlo lako uci. Jedna od osobina ove rase je da su presrecni kada vide da je njihov vlasnik zadovoljan njima. Veoma pozitivno reaguju na pohvale i to treba da bude osnovni nacin rada sa njima. Nikakva drasticna kaznjavanja nisu pozeljna, ne treba ih tuci cak ni previse vikati. Oni su sami po sebi dobri pa nema ni potrebe za tako necim. Tvrdoglavost svakako nije njihova osobina.

Sto se tice varijeteta golokozih i odlakanih, potpuno su ravnopravni (u rasi) i zaista se oba anlaze u leglu. Golokozi psi nose kombinaciju gena koji nosi nedostatak dlake (H) i gena koji nosi dlaku (p) znaci mogli bi ga oznaciti sa Hp. Odlakani (powder-puff) psi nose oba gena sa dlakom - pp. Kada se pare dva golokoza psa imamo kombinaciju roditelja HpHp tako da se mogu osteniti svi golokozi (Hp), svi odlakani (pp) ili oba varijeteta (Hp & pp), sve zavisi kako se u trenutku parenja ukrste geni. Kada se paer dva odlakana psa, oni oboje imaju samo pp gene (pppp) tako da se u tom slucaju mogu osteniti samo odlakani primerci (powder-puff). Eto nadam se da sam objasnila kako to funkcionise.

Da napomenem da, od kada su u svetu kineski cubasti postali jako popularni narocito u gradovima i od kada se puno izlazu, postali su jako popularni tzv. semicoated psi koji su zapravo izlozbeni. Oni jesu golokozi ali je njihovo telo odnosno manji ili veci deo tela ipak prekriven dlakom (ja to poredim sa vise ili manje dlakavim ljudima, a svi smo mi takodje golokozi). Ta dlaka nije kvalitetna kao kod powder-puffa i brije se. Semicoated psi imaju lepu i bogatu cubu na glavi, grivu niz vrat, perjanicu na repu i carapice na nogama. Primerci koji nemaju dlaku na telu tzv. pravi golokozi su vazni kod uzgoja ali nisu izlozbeni primerci jer je njihova dlaka jako oskudna i nisu atraktivni kao semicoated. Postoje neki izuzeci, psi koji su pravi golokozi ali ipak imaju bujnu dlaku tamo gde treba da je imaju (takav je nas Falco) ali je to ipak retko. Znaci, ako zelite psa za izlaganje kupite semicoated stene. Ovi psi su jos poznati kao Hairy Hairless psi (drugi naziv za semicoated).
 
Ja sam imao prilike da upoznam par Zoricinih pasa i mogu da kazem da su "kinezi" jako fini i "vospitani" psi. Imao sam prilike da mazim Falka hihih prosto neobicni a opet prelep osecaj da pas nema dlaku i dok ga mazite imate osecaj da je ljudska koza u pitanju. Na zalost i Srbiji samo gospodja Zorica uzgaja "kineze" i ja bih ovu rasu toplo preporucio ljudima koji zive u stanu i nemaju ne znam kakvih uslova a opet zele da imaju ljubimca da kupe ovu rasu. Takodje treba napomenuti da se ovi psi ne linjaju i da ih mogu drzati ljudi koji su alergicni na dlaku, takodje dugodlaka varijacija nema podlaku i tretira se kao i ljudska kosa, i da jedan veliki pozdrav za Male Zmajeve.
Ps: Zoko stavi slikice najnovijeg legla da vide ljudi male laviće kako su slatki
 
Sad sam videla slikice novih stenaca.Ne zna se koje je od koga lepse...:heart:Kalisto jako podseca na Fibica kada je bila mala,mada je njena dlaka sada skrooooz posvetlela.Na mestima gde je bila apricot sada je najsvetlije bez,a gde je bila svetlo siva,sad joj rastu potpuno bele dlake.Pahuljica moja medena:zag:Postavljam slike sledece nedelje.
Moja Fibi je jako,jako vezana za mene.Gde god se pomerim ona ide zamnom.Obozava da besni i da se sa svima igra:tease:,ali ako ja krenem da izadjem iz prostorije-zurka se prekida,Fibic krece zamnom.Ucesnici obicno ostaju zbunjeni ovim njenim gestom.:think:Naravno,spava samnom u krevetu ali ISKLJUCIVO mora glava da joj bude na mom vratu.:zag:Inace spava kao i ja-opruzenih nogu,na levu stranu.Moja Fibi nije pas,ona je ustvari covek u telu psa:rotf:A da!Vise nece samostalno da jede iz cinije!Jede kada ja sednem pored cinije,ona sedne do mene i ceka da je hranim.Ni u ludilu ne jede drugacije!Menjala sam cinije,kupovala od velikih do malih...Ne,bojkotuje i hoce samo da je ja hranim.Drugacije nece ni da okusi.Nije razmazena,jednostavno je samo jako vezana za mene.Zorica se seca kako sam je kupila.Otisla sam po powderpuff-a a ona mi se pela po ledjima da se igra i mazi.BILA JE TO LJUBAV NA PRVI POGLED:heart:Cim nas prodje muka studentska,u junu mesecu konacno,uzimamo jos jednu zenkicu.Bice zurke:zurka:
Inace,Fibi je golokoza,semicoated,tako da je povremeno sisam.Mislila sam da necu umeti,plasila sam se da cu je povrediti masinicom ali je sve ispalo vrlo jednostavno.Zadnje sisanje je bila mirna kao bubica cak je i pocela da zeva dok sam je sisala.:hahaha:Masinica tiho zuji pa ju je to verovatno uspavalo.
 
Eh najzad da se javi jos neko sem mene.... Nisam odmah videla ove postove ali nikad nije kasno za odgovor.

Galadriel nadam se slikama uskoro.

. Kineski cubasti pas je izuzetan kucni pas (ne moze ziveti napolju, ni odlakani primerci) i vrlo lako uci. Jedna od osobina ove rase je da su presrecni kada vide da je njihov vlasnik zadovoljan njima. Veoma pozitivno reaguju na pohvale i to treba da bude osnovni nacin rada sa njima. Nikakva drasticna kaznjavanja nisu pozeljna, ne treba ih tuci cak ni previse vikati. Oni su sami po sebi dobri pa nema ni potrebe za tako necim. Tvrdoglavost svakako nije njihova osobina.

Sto se tice varijeteta golokozih i odlakanih, potpuno su ravnopravni (u rasi) i zaista se oba anlaze u leglu. Golokozi psi nose kombinaciju gena koji nosi nedostatak dlake (H) i gena koji nosi dlaku (p) znaci mogli bi ga oznaciti sa Hp. Odlakani (powder-puff) psi nose oba gena sa dlakom - pp. Kada se pare dva golokoza psa imamo kombinaciju roditelja HpHp tako da se mogu osteniti svi golokozi (Hp), svi odlakani (pp) ili oba varijeteta (Hp & pp), sve zavisi kako se u trenutku parenja ukrste geni. Kada se paer dva odlakana psa, oni oboje imaju samo pp gene (pppp) tako da se u tom slucaju mogu osteniti samo odlakani primerci (powder-puff). Eto nadam se da sam objasnila kako to funkcionise.

Da napomenem da, od kada su u svetu kineski cubasti postali jako popularni narocito u gradovima i od kada se puno izlazu, postali su jako popularni tzv. semicoated psi koji su zapravo izlozbeni. Oni jesu golokozi ali je njihovo telo odnosno manji ili veci deo tela ipak prekriven dlakom (ja to poredim sa vise ili manje dlakavim ljudima, a svi smo mi takodje golokozi). Ta dlaka nije kvalitetna kao kod powder-puffa i brije se. Semicoated psi imaju lepu i bogatu cubu na glavi, grivu niz vrat, perjanicu na repu i carapice na nogama. Primerci koji nemaju dlaku na telu tzv. pravi golokozi su vazni kod uzgoja ali nisu izlozbeni primerci jer je njihova dlaka jako oskudna i nisu atraktivni kao semicoated. Postoje neki izuzeci, psi koji su pravi golokozi ali ipak imaju bujnu dlaku tamo gde treba da je imaju (takav je nas Falco) ali je to ipak retko. Znaci, ako zelite psa za izlaganje kupite semicoated stene. Ovi psi su jos poznati kao Hairy Hairless psi (drugi naziv za semicoated).


hvala puno na ovako lepo objasnjenom odgovoru, ali mene zanima da li mogu da se pare powder-puff i golokozi pas?.....
 
hvala puno na ovako lepo objasnjenom odgovoru, ali mene zanima da li mogu da se pare powder-puff i golokozi pas?.....

Evo odgovoricu ti ja umesto Zorice,iako je ona odgajivac a ja,za sada,samo vlasnik jednog psa ove carobne rase.:heart:Naravno da mogu da se pare.:cmok:Kao sto rece Zorica za kombinaciju dva golokoza,da se u leglu mogu naci i powderpuff i hairless stenci,isto vazi i za kombinaciju powderpuff i hairless roditelja-ne zna se koliko ce kojih stenaca biti.Jedino u kombinaciji dva powderpuff-a sigurno se zna da ce svi stenci biti powderpuff.Zato odgajivaci ili ukrstaju dva hairless-a ili jednog hairless i jednog powderpuff-a.:bye:
 
Kako se radujem kada nadjem na ovoj stranici jos vlasnika Kineskih Cubica :super::heart:
Ko ima ovog psa,bilo golokozog ili odlakanog,zna koliko je ovaj pas caroban.:heart:
Sto se tice dlake,porasce,nemoj da brines.Pas ti je jos uvek jako mali,tek ce poceti da mu nice brze dlaka.Ja imam golokozu zenku,koju imas prilike da vidis na avataru,i ovako je izgledala sa nekih pet meseci.Kao sto vidis dlaka na usima joj je bila skroz kratka.Sada ima skoro deset meseci i dlaka na usima joj je mnogo,mnogo duza kao i griva na ledjima(postavicu uskoro slikice samo da se otresem diplomskog,nemam sada vremena:roll:).
Posavetuj se sa veterinarom oko vitamina koje mozes svom psu da dajes da bi mu dlaka bila sjajnija i lepsa.Nama je vet dao neke vitamine ali da li od njih i brze raste dlaka-ne znam.Fibi je golokoza pa joj svakako sporije rastu dlake nego tvom odlakanom psu.Iako ima samo dlake po glavi,repicu i sapicama ja sam joj svakako ubacila po savetu veta vitamine svakodnevno u ishranu,pa joj je ta dlaka sada dosta kvalitetnija i sjajnija.Od pre dva meseca pocela sam da joj stavljam i dvofazno pakovanje za kosu koje se ne ispira (koristimo Gliss).Mislim da ces ti to obavezno svome psu morati da prskas obzirom da je powderpuff.On ima prelepu,mekanu,dugu dlaku (porasce,ne brini) ali koju ces morati redovno da cetkas i odrzavas.Moj svet je i obavezno koriscenje dvofaznog pakovanja za kosu koje mozes da prskas ne vezano za kupanje psa.Videces tek kako ce onda da bude dlaka svilenkasta i laka za cesljanje.Nadam se da sam ti pomogla barem malo.Pozdrav od mene i Fibi.:cao:
 
Poslednja izmena:
Bok, hvala ti na odgovoru i zbilja si u pravu kad kažeš da su "kinezi" nešto posebno.Moja Rina ima 4 mjeseca , kod nas je tek mjesec dana a već smo svi zaljubljeni u nju , jako je pametna i brzo shvaća šta se od nje traži. U svakom slućaju drago mi je šta sam dobila odgovor , i možeš li molim te kazat što ti točno koristiš za dlaku (koje preparate i gdje da ih kupim) :cmok:
 

Prilozi

  • DSC00589_small.jpg
    DSC00589_small.jpg
    24,1 KB · Pregleda: 21
Poslednja izmena:
E pa ovako-sto se tice dlake,ja Fibi redovno prskam Schwazkopf Gliss,hair repair, pakovanje za kosu koje se ne ispira.Mozes ga naci u svakoj bolje snabdevenoj parfimeriji.Kada okupam Fibi,osusim joj dlaku sa fenom i tek onda naprskam pakovanje pa je ocesljam.Posto je tvoja kuca powderpuff,sada joj je kratka dlaka pa ces moci da joj prskas samo ovo pakovanje koje se ne ispira.Medjutim,kada joj poraste duza dlaka,mislim da bi bilo dobro da joj kombinujes pakovanje koje se ispira,znaci naneses joj pakovanje kada zavrsis sa samponiranjem,isperes,prosusis dlaku a onda naprskas ovo pakovanje koje se ne ispira.Zvuci komplikovano ali ovo je posao od par minuta.Sto se tice vitamina ja koristim DOGFIT.Nas vet kaze da je Fibi pas male rase i da joj neka preterana upotreba vitamina nije potrebna.Uzela sam sa algama za sjajno krzno.Dobija,po savetu veta,jednu tableticu dnevno izdrobljenu u hranu.Obecavam uskoro slikice.Inace,kuca ti je preslatka.:zaljubljena:Ono sto je karakteristicno za Kineske Cubice je i da im se boja dlake moze promeniti,tj posvetleti.Fibi je rodjena kao aprikot-bela a sada joj je dlaka bez-bela.Moze da se desi i da tvojoj kuci posvetli.Zaboravih da pitam-gde ste kupili princezu?
:cao:
 

Back
Top