Подобни и неподобни десничари

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Десничар међу Србима
У недељи када је Ле Пен посетио Србију, због чега су активисти демократске опозиције протестовали, званично је саопштено да се број незапослених у земљи ближи милиону, а Суботицу је посетио Анте Ђапић, лидер Хрватске странке права. Због овога нико није протестовао
Сећате ли се још Јерга Хајдера? Да, оног аустријског политичара пријатног лица и поганог језика, који је 2000. године, уз помоћ острашћених фраза и парола, катапултирао своју партију из подножја Алпа директно у кабинет бечке владе. Слободни избор Аустријанаца тада је толико ражестио Европску унију да је овој земљи увела санкције у виду дипломатског бојкота, а у подунавску провинцију послала инспекцију да оцени меру тамошње демократије. Санкције су трајале краће од скијашке полусезоне, а “комисија за демократију” нетрагом је нестала, вероватно претоварена “моцарт куглама”.
Хајдер се релативно брзо вратио у Корушку, једино су европски медији још дуго испуњавали странице анализама са наравоученијем како екстремизам, ако не буде у корену сасечен (међународним притиском – као у Аустрији, или бомбама – као у Србији) може да наштети пројекту стварања мулти-култи Европе.

Данас, шест година касније, пољску владу, члана ЕУ, формирају политичари мрачније прошлости и отровнијег језика од Хајдеровог, који се не либе да одају почаст генералу Франку, а у словачку власт ушли су ултранационалисти “чувени” по расистичким изјавама против Рома и Мађара и по слављењу пронацистичког диктатора Јосефа Тисоа, који је управљао овом земљом од 1939. до 1945.
Да ли је у Бриселу и натукнуто да би овим земљама, казне и опомене ради, требало увести санкције? Не, ни једном речју. Једноставно, време се променило, Хајдерова демагогија данас је готово саставни део активне политике многих европских држава. Појавили су се, широм ЕУ, бројни трибуни типа корушког Јерга, и то чак и у самим врховима власти. О мулти-култи Европи прича се само кад се помиње опасност од неинтегрисаних исламских придошлица и, наравно, када је, кроз диоптрију којом се мери Балкан из „цивилизоване Европе”, она угрожена у Србији.


Пољаци већ дуго говоре – ако нас остали народи ЕУ третирају као конкуренте (рецимо, нашу јефтину радну снагу), онда без “активног родољубља” немамо шансе. И ето откуд оваква власт у Варшави. А чак и питоми Финци сматрају да је ствар доброг васпитања да предност дају домаћим производима, макар они били скупљи а лошији од оних из увоза. Чак и кад је воће у питању, које на северу баш не буја.
Један од додатних разлога који алхемијском брзином мења родољубље у шовинизам, закључују и десници наклоњени експерти, јесте – глобализација. Кина и Индија јефтиним производима освајају Европу и из ње исисавају благостање које се чинило зацементирано поретком креираним у време колонијализма – када се знало ко продаје јефтине сировине, а ко скупу финалну робу.

Французи су својевремено највише хучали и брујали против Хајдера, а данас влада у Паризу забрањује странцима да купују француске фирме, без милости пацификује афричке имигранте и жилаво штити радна места својих грађана против сваког покушаја да буду пресељена у земље са нижим платама
. “Економски патриотизам”, назива то француски премијер Де Вилпен. “Привредни национализам”, исправља га председник Европске комисије Барозо. Само привредни? Израелски премијер Олмерт у јуну је усред Париза позвао француске Јевреје да се иселе у Израел због растућег антисемитизма у Француској.
Да ли разлика између патриотизма и национализма лежи једино у углу из којег се посматра и у схватању шта је властити интерес? Ако се ови процеси наставе реално је да се пуном снагом, у блиској будућности, из мртвих подигне управо онај демон који су очеви европских интеграција хтели на вјеке вјеков да почисте: шовинизам.
 
Један од симбола овог баука, француски дуговеки политичар Жан-Мари Ле Пен, посетио је ових дана Србију разапету између Младића и Косова. Дошао је да отвори мото-трке. И Србија, тржишно најотворенија (како је само лако пропала акција “Купујмо домаће”!) и етнички најшаренија земља овог дела света (што, истина, мало ко споља жели да примети, не уклапа се у образац), дигла се. Протестовали су медији, узрујали се политичари, чак и демонстрирали... Десничар, и то екстремни, дошао је да помути идеално друштво које само што нисмо створили! Чим решимо питање Хага, сазнамо које су нам границе, а стандард подигнемо до нивоа преживљавања.

Нападана, готово по аутоматизму, за екстремизме свих врста, наша земља не само да их, срећом, нема у форми национализма који нараста у Европи узнемиреној тероризмом и економским ривалством, него нема чак ни праву десницу
. Они који би то требало да буду – радикали – више се залажу за социјалну правду (ма колико популистички, демагошки) него социјалисти, интересна група за дозирану подршку влади у циљу задовољавања личних потреба. Умерена десница, какав је, по домаћим мерилима, рецимо, ДСС, у тако је блиским политичким везама са партијама мањина да га већ то, по европским критеријумима, не чини класичном десницом. ДС, члан Социјалистичке интернационале, до сада ни једном није организовао не само јавне протесте, него ни било коју другу врсту притиска на власт за већу социјалну правду у транзицији, за више добитника а мање губитника у њој. Демократска странка је пре либерално прагматична него социјално осетљива.
Тако треба посматрати и хистеричну реакцију на долазак у Вршац реликта званог Ле Пен. У недељи када је овај некадашњи Шираков противкандидат шпартао нашом измученом државом, а активисти демократске опозиције због тога протестовали, званично је саопштено да се број незапослених у земљи ближи завидној цифри од милион људи без сталног хлеба, а тих дана Суботицу је посетио Анте Ђапић, лидер Хрватске странке права, ултрадесничар с које год стране да се погледа. Ру-
чали су са њим потпредседница Владе Србије Ивана Дулић-Марковић и њен полупрезимењак Предраг, председник Скупштине Србије.


Челницима Г17 плус, с правом кивним на периодичне изливе мржње домаћих радикала, зачудо ни најмање није сметало што је Ђапић своју “славу” стекао проповедајући мржњу према Србима и тражећи њихову крв, а, опет, левичарске демократе нису осетиле потребу да реагују што социјална бомба у земљи све брже откуцава. И једнима и другима сметао је само десничар из Париза.
Србија, нажалост, има неупоредиво веће проблеме од посета “опасних” гостију типа Ле Пена. Парадоксално, можда је овде закаснели “грађански” екстремизам деструктивнији од оног десничарског.

Зоран Миљатовић
 
Duh Sekire:
Ако се ови процеси наставе реално је да се пуном снагом, у блиској будућности, из мртвих подигне управо онај демон који су очеви европских интеграција хтели на вјеке вјеков да почисте: шовинизам.

Либерали, пацифисти, глобалисти... комунисти и фашисти, ће у борби против природног и здравог, чистог, национализма, ШИРОМ ОТВОРИТИ ВРАТА ШОВИНИЗМУ. Све у жељи да докажу да су та два, међусобно искључива феномена, браћа близанци и да су ЈЕДНО ИСТО! Сиц! Па ти сада наседни на тако нешто!
 
serb_pagan:
domacini,aj da se dogovorimo ovako...da mi prvo udjemo u EU,pa onda tamo srbujte do mile volje...
ЕУ, па ЕУ! Хебала вас та ЕУ! Шта ће Србија, уопште тамо? Зашто нису све европске државе у тој ЕУ? Само јој Србија, оваква, са оваквом политиком и политичарима фали? Нити Европска унија треба Србији, нити Србија њој! Свако у свом дворишту, па како нам буде! А биће боље него бити ђубретар у тој ЕУ!
 
Duh Sekire:
]а тих дана Суботицу је посетио Анте Ђапић, лидер Хрватске странке права, ултрадесничар с које год стране да се погледа. Ру-
чали су са њим потпредседница Владе Србије Ивана Дулић-Марковић и њен полупрезимењак Предраг, председник Скупштине Србије.[/B]

Челницима Г17 плус, с правом кивним на периодичне изливе мржње домаћих радикала, зачудо ни најмање није сметало што је Ђапић своју “славу” стекао проповедајући мржњу према Србима и тражећи њихову крв, а, опет, левичарске демократе нису осетиле потребу да реагују што социјална бомба у земљи све брже откуцава. И једнима и другима сметао је само десничар из Париза.
Србија, нажалост, има неупоредиво веће проблеме од посета “опасних” гостију типа Ле Пена. Парадоксално, можда је овде закаснели “грађански” екстремизам деструктивнији од оног десничарског.

Зоран Миљатовић
Ето ти га сад! Ко је оно вкнуо: УА?
 
serb_pagan:
domacini,aj da se dogovorimo ovako...da mi prvo udjemo u EU,pa onda tamo srbujte do mile volje...

Па си кларо батице, србоваћу и пре и после. И не знам какав то проблем прави.
Ето идемо полако према ЕУ предвођени србендом Коштуницом, а и претходник му Ђинђић је био периодично подложан српском (за мондијалисте: срБском) вирусу.
Ја нисам против уласка у ЕУ. Ево да ме питају: хоћеш сутра Србија да буде члан ЕУ, ја бих рекао хоћу. Е сад, да ли ћу да роварим изнутра то је већ моја ствар. И демократско право.

marlоn:
rece pokojni dragutin gostuski citirajuci oskara spenglera i njegovu knjigu propast zapada....da ce evropa potezima koje radi svakim danom dovesti do toga da ce postati krajnje varvarska.... na to gostuski doda...u takvoj evropi srbi imaju sansu da postanu vodeci narod..

Сад да ли да се срамим што не знам ко је пок. Драгутин Гостунски?
Али знам добро шта је писао Освалд Шпренглер. Untergang des Abendländess је веома инспиративно дело. Од самог наслова па надаље.
А и ред је да Срби једном коло воде ;)
 
marlоn:
rece pokojni dragutin gostuski citirajuci oskara spenglera i njegovu knjigu propast zapada....da ce evropa potezima koje radi svakim danom dovesti do toga da ce postati krajnje varvarska.... na to gostuski doda...u takvoj evropi srbi imaju sansu da postanu vodeci narod..


Medju slepima jednooki je kralj...

Mada, istini za volju, Evropa se zaista svakim danom sve vise pretvara u svoju negaciju, ili bar negaciju onoga jednom davno zapisanog na nekom papiru...
Dakle, sve one vrednosti koje se proklamuju na sva usta zapravo su prve koje se gaze...
 
Ето, један од палих анђела форумских поставио питање "Шта је то српство?" а ја ћу поставити питање "Шта су то европске вредности?" уз обавено потпитање: Колико их сама Европа примењује.
Само полако... биће још тема.
 
Na to obavezno pitanje odgovor je vrlo jasan, ne primenjuje ih, zato toliko i smeta to proklamovanje...
To je isto kao npr kad lekar prica o tome kako ne treba da se pusi, i onda izadje na pauzu sa predavanja i zapali cigaretu...neozbiljno i licemerno...
A izraz evropske vrednosti, pa mozda samo pogresno usvojen, jer se odnosi na neke ljudske vrednosti koje nemaju veze sa Evropom nego sa ljudima...
 
Одлична је твоја метафора.
Видиш, ако лекар изађе и пуши то јесте лицемерно... А шта ако и не изађе, него онако запали пред пацијентом.
Дакле ако Европа (или било ко) нама паламуди о неким "вредностима" која ни сама не поштује, то је лицемерно, за подсмех или шта већ... Уосталом, нико није савршен. Али ако иста та Европа нама ради неке ствари у име својих "вредности", а те ствари које нам ради су у директној супротности са "ведностима" за које се сама залаже... Е то онда доводи до оправданог беса.
 
pilgrim_kg:
Da ali treba naci najbolji nacin da se taj opravdani bes kanlise, jer u suprotnom opet se izaziva gazenje po onim vrednostima koje su valjda univerzalne i ne dolazi se do resenja problema....ako razumes sta hocu da kazem.

Разумем шта желиш рећи, само има ту један велики проблем. До тога сам дошао када сам мало изучавао дефиниције морала. Веле морални релативизам (у који сам у великој мери верујем) тврди да свако одређује своје норме, па онда свако друштво или већ ентитет норме којим његови чланови комуницирају... Два скупа таквих норми (морала) се не могу међусобно поредити. Апсолутни морал тврди да постоји нека истина (најчешће религијска) која је обавезујућа за све и ко је не следи једноставно греши - и после све што му следује.
Е сад универзални морал полази од тога да постоје општеважећи стандарди који се примењују према конкретним окружењима. Е после свега - дакле емпиријски - немаш појма како ми то смрди на познате двоструке стандарде. Дакле постоје универзална правила, али она за Косово не важе. Или не важе за Израел када сравни пола суседне суверене државе са земљом. Па онда мени не важе таква правила за 11. септембар. А што да ми важе? Ако они кажу да ми треба да сносимо последице Милошевићеве политике ја кажем да они треба да сносе последице политике Буша, Клинтона, и свих пре њих...
Можда из прагматизма нисам за то да наши политичари то јавно говоре или нешто раде у том сислу, али то је мој неопозиви лични став.
 
Duh Sekire:
Разумем шта желиш рећи, само има ту један велики проблем. До тога сам дошао када сам мало изучавао дефиниције морала. Веле морални релативизам (у који сам у великој мери верујем) тврди да свако одређује своје норме, па онда свако друштво или већ ентитет норме којим његови чланови комуницирају... Два скупа таквих норми (морала) се не могу међусобно поредити. Апсолутни морал тврди да постоји нека истина (најчешће религијска) која је обавезујућа за све и ко је не следи једноставно греши - и после све што му следује.
Е сад универзални морал полази од тога да постоје општеважећи стандарди који се примењују према конкретним окружењима. Е после свега - дакле емпиријски - немаш појма како ми то смрди на познате двоструке стандарде. Дакле постоје универзална правила, али она за Косово не важе. Или не важе за Израел када сравни пола суседне суверене државе са земљом. Па онда мени не важе таква правила за 11. септембар. А што да ми важе? Ако они кажу да ми треба да сносимо последице Милошевићеве политике ја кажем да они треба да сносе последице политике Буша, Клинтона, и свих пре њих...
Можда из прагматизма нисам за то да наши политичари то јавно говоре или нешто раде у том сислу, али то је мој неопозиви лични став.

Ovo je kljucna stvar i sa tim ce se sloziti svako ko bar ponekad razmislja.
Ja se apsolutno slazem sa tim da te vrednosti koje bi trebalo da budu univerzalne, i apsolutne to vrlo cesto nisu, i da je to zaista licemerje na nivou, ali prosto mi nismo u situaciji da nesto povodom toga uradimo.I mi nismo u stanju da kazemo snosite posledice politike Klintona i Busa, iako i te kako treba da snose posledice, i vece nego mi za Milosevica, a oni nama nazalost mogu reci da snosimo posledice Miloseviceve politike, i opet ako se tako ne postupi, imacemo prezentaciju dvostrukih standarda na vrlo konkretnom primeru (po ko zna koji put, ali valjda da se utvrdi gradivo)....na Srbiji, i narodu ...
 
Ovo nije o podobnim i nepodobnim desnicarima, vec o podobnim i nepodobnim narodima. U Srbiji Radikali, koji nemaju nista sa fasistima, ne mogu ni da prismrde vlasti, al' zato u Austriji ili Slovackoj osvjedoceni neo-nacisti mogu da udju u vlast. G17 smeta kada Dulicku nazovu Ustaskinjom, al' ne smeta kad ona nazove nekog fasistom, ili kada se ona sastane sa Djapicem, manje vise dokazujuci da ona i nije toliko daleko od Ustaskinje, koliko to G17 zeli da pokaze. :evil:
 
I mi nismo u stanju da kazemo snosite posledice politike Klintona i Busa

Е па видиш јесмо. Ако нисмо у стању да то кажемо преко изабраних представника (и здраво би било то избегавати) јесмо у стању да то причамо међу собом.
И у стању смо да рангирамо њима "подобне" политичаре (ако већ такве можемо да трпимо) према томе колико се здушно залажу за наметнуте пројекте. Колико чак су склони да захтеве дописују.
Већ више пута сам говорио, а неистомишљеници на то нису имали шта рећи, следећу паралелу. Сетимо се колико се Ђинђић сликао са поповима. Смета ли то великим борцима против "клерофашизма"? Не. Чак један клон рече "Он је то 'морао' да ради". Пази... морао.
Е па тако Коштуница мора (са или без наводника) да буде добар са Америма. А мени је срце на месту зато што знам да то ради кад мора. И знам да није поменуо Сребреницу. Кад бих видео да неко сарађује јер се диви Америма до имбецилности био би против њега. За Тадића не знам колико му се гади мрски запад, Ђилас ничега није гадљив кад је валута у питању, а Чеда је већи католик од папе.
Мада критичан сам ја и према овој влади. Рецимо зашто Станковић толико потеже сарадњу са НАТО? Ја мислим да то није неопходно. О Драшковићу не треба трошити речи.

Даље, итекако смо у стању да кажемо домаћим "Американцима" да њихови господари треба да сносе последице. Не бој се, неће нас због тога бомбардовати. Неће нам ни увести санкције. Интернет служи да се лаје.
Па кад неки много плачу због следећих ствари:
wtc_burn.jpg

Господо, то сте и заслужили.
 
Duh Sekire:
Е па видиш јесмо. Ако нисмо у стању да то кажемо преко изабраних представника (и здраво би било то избегавати) јесмо у стању да то причамо међу собом.
И у стању смо да рангирамо њима "подобне" политичаре (ако већ такве можемо да трпимо) према томе колико се здушно залажу за наметнуте пројекте. Колико чак су склони да захтеве дописују.
Већ више пута сам говорио, а неистомишљеници на то нису имали шта рећи, следећу паралелу. Сетимо се колико се Ђинђић сликао са поповима. Смета ли то великим борцима против "клерофашизма"? Не. Чак један клон рече "Он је то 'морао' да ради". Пази... морао.
Е па тако Коштуница мора (са или без наводника) да буде добар са Америма. А мени је срце на месту зато што знам да то ради кад мора. И знам да није поменуо Сребреницу. Кад бих видео да неко сарађује јер се диви Америма до имбецилности био би против њега. За Тадића не знам колико му се гади мрски запад, Ђилас ничега није гадљив кад је валута у питању, а Чеда је већи католик од папе.
Мада критичан сам ја и према овој влади. Рецимо зашто Станковић толико потеже сарадњу са НАТО? Ја мислим да то није неопходно. О Драшковићу не треба трошити речи.

Даље, итекако смо у стању да кажемо домаћим "Американцима" да њихови господари треба да сносе последице. Не бој се, неће нас због тога бомбардовати. Неће нам ни увести санкције. Интернет служи да се лаје.
Па кад неки много плачу због следећих ствари:
wtc_burn.jpg

Господо, то сте и заслужили.


A kako mozes to reci? Pa znas li ti koliko je ljudi tu izginulo? Ljudi koji nisu bili nista gori od mene ili od tebe. Obicnih ljudi koji su gledali svoj posao i zivjeli svoj zivot i koji su imali svoje porodice, koji su imali djecu, supruznike itd.? Sjecas se kako kad Radu Rogica pita imal' djece a on kaze da ima dvije kcerke :cry: Tako su i ovi ljudi imali svoju djecu i svoje kcerke. Pa znas li ti bolan kako je kad nekog izgubis? :evil: Ocigledno ne znas, jer da znas ne bi ovakve gluposti lupao. Nasa Milica, ne daje nama za pravo pravo da slavimo smrt hiljada nevinih ljudi!
 
@duh
to je sustina ...licemerje...ono sto ugrozava bilo koju ideju za dobrobit ove zemlje, bez obzira sa koje strane dolazila. on je morao da se slika sa popovima...u zivotu nista ne moras, ako nemas koristi od toga ili ne radis po instrukcijama sa strane. koji god je motiv bio, bio je samo zoranov i on je to znao. najgori su branioci lika i dela...to je za povracanje.
 

Back
Top