Da li vreme tece kontinuirano ili diskretno?

proximo:
Teorija relativnosti zahteva prostorvremenski kontinuum.
No danas, uprkos Anstajnu, teoreticari smatraju da vreme tece u ifinitezimalno malim intervalim.

Da li je neko u toku s tom nedoumicom?

prostor=vreme...zato je ovo pitanje besmisleno.Vreme kao merna jedinica ne bi trebalo uopste da postoji.Jer vreme u stvari pokazuje samo polozaj zemlje tj.odredjene tacke na zemlji(skupa tacaka) u odnosu na polozaj sunca.Znaci kad pogledamo na sat mi u stvari gledamo na mapu suncevog sistema jer nam ono pokazuje nas polozaj u datom sistemu.Tako sam ja nesto nacuo....Pozzzz :)
 
Vreme se nemoze izolovati kao entitet i posmatrati neovosno od materije o tome govori Anstajn. Pored toga, vreme u svom sistemu je nemoguce pratiti a istovremeno biti izvan njega jer je to apsurd. Moguce je ako bi se kretali recimo brzinom svetlosti meriti svoje vreme pa uporediti sa vremenom koje bi merio neko ko se ne krece. Tu bi se pokazala razlika u vremenu.
 
proximo:
Teorija relativnosti zahteva prostorvremenski kontinuum.
No danas, uprkos Anstajnu, teoreticari smatraju da vreme tece u ifinitezimalno malim intervalim.

Da li je neko u toku s tom nedoumicom?

Moram da priznam da prvi put cujem za ovaj pokusaj naucnika da kvantuju vreme. U pokusaju naucnika da stvore Great Unit Theory (valjda sam ovo dobro napisao), isli su na kvantovanje gravitacionog polja (teorija struna). Da nije i ovo kvantovanje vremena ustvari potreba koja se ukazala sa ciljem da se dobije GUT. Znas vec kako to ide u teoriji. Podje se od nekih pretpostavki, pa se razradjuje teorija, dok se ne dodje do nekih eksperimentalno proverljivih rezultata ili se utvrdi da su pogresne pretpostavke. Onda sve iznova.
 
Moram da priznam da prvi put cujem za ovaj pokusaj naucnika da kvantuju vreme. U pokusaju naucnika da stvore Great Unit Theory (valjda sam ovo dobro napisao), isli su na kvantovanje gravitacionog polja (teorija struna). Da nije i ovo kvantovanje vremena ustvari potreba koja se ukazala sa ciljem da se dobije GUT. Znas vec kako to ide u teoriji. Podje se od nekih pretpostavki, pa se razradjuje teorija, dok se ne dodje do nekih eksperimentalno proverljivih rezultata ili se utvrdi da su pogresne pretpostavke. Onda sve iznova.

Evo dva dana unazad bas pokusavam da vidim o cemu je tu rec. Cak sam i u projektu " NATURALIS" pronasao da govore o tome kako je vec poznato da vreme tece diskretno.

"Potrebno je kvantizirati prostor i vrijeme. Prostor je sastavljen od «komadića» (kvanata) prostora minimalne veličine. Također vrijeme ne teče kontinuirano nego diskretno (u fizici već postoji pojam minimalne udaljenosti i minimalnog vremenskog intervala). "
 
A sta je kontinualni protok ako ne diskretan protok sa infitezimalno malim odbircima?

Dobro pitanje. Moje misljenje bi bilo da u toku kontinualnog protoka vremena nemozem izdvojiti bilo koji infinitezimalni deo jer imali bi vremenski interval koji traje od - do + beskonacno ( ne ulazeci u diskusiju o pocetku vremena i kraju )
A diskretno proticanje vremena bi znacilo da mozemo ozdvojiti infinitezimalno mali vremenski trenutak od mnogih koji postoje. ( opet bilo bi potrebno da budemo izvan vremena kako i sami nebi bili zahvaceni diskretnim vremenom i njegovom vezom sa nasom percepcijom).
 
proximo:
U pravu ste sto se tice toga, ali sad mi radoznalost jos vise raste.
Kvantnost prostora i vremena, mozemo li to povezati sa fotoelektricnim efektom gde se i sama svetlost prenosi u odredjenim energetskim paketima "kvantima"?
Pa u principu verovatno je to to. Ali zamisli dalju analogiju: prekidac "kvrc' nastaju fotoni ili sledece "kvrc" i nema ih. Uh, prestajem da razmisljam dalje!
 
Pa u principu verovatno je to to. Ali zamisli dalju analogiju: prekidac "kvrc' nastaju fotoni ili sledece "kvrc" i nema ih. Uh, prestajem da razmisljam dalje!

Kazu da najuzbudljiviji uzvik u nauci, za vreme objavljivanja novih ideja, nije vise eureka vec, "ovo je smesno"
Pored toga u toku naseg zivota nas mozak razvije psihicki ekvivalent imunom sistemu tako da sve ideje koje su mu strane on odbacuje. Humor zaustavlja rad tog imunog sistema. Tako da bih dao sansu i ovom paljenju i gasenju kvanata uz dobro objasnjenje. ;)
 
Ja sam u starosnom dobu, kada bih rado da "kvrcnem" pa da vise "kvanti vremena" ne teku. Ne znam u kakvom bih "vremenskom mraku" bio ali bih, cini mi se, pokusao, pa sta bude.

Prenesite ono sto znate mladjim ljudima, predajte im to svim srcem, bicete i dalje zivi sve dok vas se secaju. To je izgleda za sada jedini nacin da prozivimo i posle naseg vremena. Ono sto radimo danas mozemo uciniti da odjekuje u vecnost. Kojem god starosnom dobu da pripadate nesto imate nesto zajednicko sa nama. Imamo vremenski interval kojem priapdamo istovremeno. Danas, veceras tu ste sa nama to je najbitnije a vase starosno doba neka vam bude ono u kojem zelite da budete u kojem se najbolje osecate.
 
clostridium:
prostor=vreme...zato je ovo pitanje besmisleno...

Čovek je u pravu. Proximo tvoje pitanje, u obliku: "Da li vreme teče kontinualno ili diskretno?" nema smisla jer je vreme samo "deo" prostora (odnosno samo jedna ravnopravna dimenzija u prostor-vremenu). :)

Ono ne teče! Utisak o protoku vremena je psihološka posledica ireverzibilnosti nekih termodinamičkih procesa (kao što je na primer prolivanje kapi mastila u vodi).

Pitanje bi se moglo preformulisati ovako: "Da li je prostor-vreme diskretno?". Mislim da kvantna mehanika predvidja i kvantno vreme....ali znaš kako je to sa fizikom, odgovor koji ćeš dobiti zavisi od teorije koju primeniš :)
 
Pitanje bi se moglo preformulisati ovako: "Da li je prostor-vreme diskretno?". Mislim da kvantna mehanika predvidja i kvantno vreme....ali znaš kako je to sa fizikom, odgovor koji ćeš dobiti zavisi od teorije koju primeniš
Slozicu se sa time da sam trebao postaviti takvo pitanje, prostorvreme da li je diskretno. Pre nego sto sam postavio pitanje pomenuo sam anstajna i postorvremenski kontinuum, dakle svestan sam toga da vreme i prostor idu zajedno, pitao sam za vreme cisto da nebih donosio zabunu jos vise ali sam je izgleda doneo i ovako.

Dakle pitanje je da li je prostorvreme diskretno ili konitunirano?

Pitanje bi se moglo preformulisati ovako: "Da li je prostor-vreme diskretno?". Mislim da kvantna mehanika predvidja i kvantno vreme....ali znaš kako je to sa fizikom, odgovor koji ćeš dobiti zavisi od teorije koju primeniš

Sto je najgore u svemu tome. :(
 

Back
Top