instalacija xp na Dell laptopu

klokan51

Početnik
Poruka
19
Moj problem je sto sam na Dell laptopu c400 instaliro vistu,necitajuci sta vista zahteva.Sada hocu da je deinstaliram ali nemogu.Razlog prvo na laptopu nemam opticki uredjaj, nego preko usba eksterni dvd plejer ali usb nije butabilan. Kada ubacim xp na cedeu koji je butabilan, on otvori masku zainstalaciju a onda vista javi da imam noviju verziju windovsa i sve tu prestaje .pokusavaosam u dosu da stavim usb da bude but ali nece i dalje neumem . Molim za pomoc komp radi totalno usporeno unaprewd hvala
 
klokan51:
dell jos nema podrsku za vistu,zato sam pitao bez nanere da nekog uvredim .Ali ocigledno da je ovaj forum slab kada su prenosivi racunari u pitanju zato predlazem da stovise pitanja bude posvecenjo u vezi ovih racunara
I koliko češ platiti za to. Kažeš forum bez veze. To je jako nepošteno.
Ja sam najčešće na elite i na icentar.com ali i dalje mislim da ovaj forum ima perspektivu.
Niko nije ovdje da ispunjava muzičke želje, nego na dobrovoljnoj osnovi pomažu drugima.
Ako se niko još nije sreo s tim problemom ili možda nema vremena ili želje to i dalje nije razlog da kažeš da je forum bez veze.
 
Pošto nemaš cd pretpostavljam da imaš flopy. Najjednostavniji predlog je postaviš flopy za prvi boot i i nađeš jedan flopy sa windows 98 ili Me START UP disk. Ubaciš flopy i restart računara i format c: .:)
ako ti eksterni cd nije bootabilan nabavi neki stariji windows recimo ME i istaliraj njega prvo i zatim preko njega sa eksternog uređaja Windows XP. :)


Alo, decak, da li znas o cemu pricas???

Sve sto si naveo podrzava samo FAT i FAT32 file system.. Covjek je instalirao VISTU koja je u NTFS file systemu i pomocu onog sto si naveo nece moci cak ni da vidi particije..

Razmisli malo...
 
GZ kao prvo kasno ti se javljam jer nisam video da si stavio svoj post u moj. Pod dva kada digneš komp sa flopy on ce videti hard, i da znaš pokrene se fdisk i obrišu se sve particije i naprave se nanovo i formatiraju sa fat 32. I molim te sledeći put kada komentarišeš nešto nemoj to da radiš unutar tuđeg posta bez obzira bio ti administrator ili ne. Ja sam takođe admin na drugim forumima i imam čak i svoje sajtove pa to ipak ne radim sa tuđim postovima.
 
Dobro de, da uvazim to sto kazes, vec mi objasni ovo, kako sam vec napisao..

Da li si siguran da ces sa Flopy Disketom da vidis HDD koji je na NTFS file systemu..???

FAT32 file system ne prepoznaje tako , pa tako uz pomoc systemske diskte ne moze da se uradi ni ono sto si napisao uz respekt svog tvog rada..

S toga, ako ti nije tesko probaj to izvesti..

Poz.
 
GZ ja sam to već radio! Flopy ti sluzi samo da imaš sa čime raditi . Sa programom koji se zove fdisk i nalazi se na pokretačkom flopyju za 98 ili ME .on ce videti da su particije tu i da su komprimovane, i moći da ih obriše bez obzira što sam flopy nemože da ih formatira u komprimovanom stanju. ON može da ih obriše i da sa njime napraviš opet nove particije na hard disku i naravno da sve to preformatiras na fat32. Sem toga postoje i novije alatke recimo Partiticion Magic, ili sam bootabilan XP cd na kome je sve to ugrađeno da može da briše i da pravi nove particije.
 
Sada kada sam se malo smirio , sam opet sve pogledao i da sve to što sam napisao može da se uradi , samo sam napravio jednu grešku što kod prvog odgovora nisam napisao da treba hard disk da se ponovo particioniše, što ti GZ daje za pravo onu kritiku koju si napisao.
Postoji i još jedno rešenje za taj komp ali je malo komplikovano i nije za neiskusne sa hardverom , da je kod mene taj laptop odavno bi već bio otvoren i na njegovu IDE granu gde je prikačen Hard disk bi bio nakačen i jedan cd uređaj sa eksternim napajanjem tada bi sve moglo da se uradi mnogo brže i jednostavnije , ali kao što sam rekao ovo nije za početnike i neiskusne sa hardverom. toliko od mene što se tiče ove teme , pozz svima.
 
e, pa super ti je resenje..i kad formatiras disk kako ces da instaliras win98 ili milenijum ako ne vidis usb dvd?
mada, pocetak ti je dobar..

klokane, probaj sa ovim, mozda ti pomogne:
http://www.expnet.com/know.nsf/0/88724b3abef3528e88256d82007db036?OpenDocument

fora je da na butabilan flopi ubacis drajvere za usb

ali pre svega pogledaj da li su u nekom novijem apdejtu biosa dali opciju da se butujes sa usb-a..
 
Pa covece, yebes racunar koji nema ni CD, nema ni flopi, okani se toga, samo ti pravi probleme kao sto vidis. A i ako i instalises XP na njega ili 98 neces se bas na njemu naraditi.
Da sam ja na tvom mestu, batalio bi zezanje sa tim Dellom, samo trosis vreme, pare i nerve... Racunar koji jedini nacin komunikacije sa spoljasnim resursima ima USB (i modem za internet) je nesto sto je slabo upotrebljivo.
 
Klokane pa što ne napisa kakvu konfigurciju ima taj dell, ovako ispade da nema cd , nema flopy pa nešto mora da ima. Neko je na taj laptop instalirao operacioni sistem na neki određen način.Ako je i tako kao što kažeš onda ostaje samo ona mogućnost koju sam opisao da se otvori laptop i da se na IDE granu nakači jedan cd uređaj sa eksternim napajanjem , 100000% da će ga bios prepoznati i da ćeš moći da bootuješ komp sa njega.
 
snejks:
Ako je i tako kao što kažeš onda ostaje samo ona mogućnost koju sam opisao da se otvori laptop i da se na IDE granu nakači jedan cd uređaj sa eksternim napajanjem , 100000% da će ga bios prepoznati i da ćeš moći da bootuješ komp sa njega.

aha...samo sto je ide grana na laptopu malo drugacija - 2,5"...standardna ti je 3,5"..trebao bi mu i ide adapter sa 2,5 na 3,5"..
ebi ga, klokane, probaj da nadjes negde obicni cd rom za taj tvoj laptop..(isplati se, ok ti je laptop)..ovako ce to tesko ici..
za apdejt biosa ti treba flopi ..i model nam nisi precizno dao
 

Back
Top