Ruter

Jaba

Obećava
Poruka
61
Potrebna mi je pomoc oko rutera i lokalne mreze.

Imam ruter CNet cwr-854 i hteo bih da se snjim nakacim na wireles mrezu i to sa jednom ip adresom ,
a da zatim nakacim 4 racunara koji bi se kacili na tom ruteru i delili tu internet konekciju.
Da li bi neko mogao da mi objasni kako bih to mogao da izvedem.
ja sam uspeo da se kacim na internet preko tog rutera ali ne preko samo jedne ip adrese vec provider mora da mi pusti za svaki racunar po jednu, a meni to vec nista ne cini.
Znaci hocu da nekako serujem tu jednu konekciju.
ako neko zna kako neka odgovori.

unapred hvala.
 
Jaba:
Potrebna mi je pomoc oko rutera i lokalne mreze.

Imam ruter CNet cwr-854 i hteo bih da se snjim nakacim na wireles mrezu i to sa jednom ip adresom ,
a da zatim nakacim 4 racunara koji bi se kacili na tom ruteru i delili tu internet konekciju.
Da li bi neko mogao da mi objasni kako bih to mogao da izvedem.
ja sam uspeo da se kacim na internet preko tog rutera ali ne preko samo jedne ip adrese vec provider mora da mi pusti za svaki racunar po jednu, a meni to vec nista ne cini.
Znaci hocu da nekako serujem tu jednu konekciju.
ako neko zna kako neka odgovori.

unapred hvala.


Pojma nemam kakav ti je toaj router, nisam sa njim nikada radio.
Ajek ima on neki DHCP serer u sebi? Ako ima ondak OK... ako nema, reci sta ima sve od opcija...
 
E! Mene zanima isto ruter ali da umrezim tri kompa! Dva svoja i prekoputa mene (u drugom dvoristu) jos jedan!

Gde da pogledam, raspitam se oko kupovine???

Tnx! :wink:
 
Jel samo da ih umrezis ili da imaju i internet. Koliko vidim hoces samo da ih umrezis, dakle netreba ti ruter uopste (chak ti ni za internet netreba ruter). Kupi switch, cena je oko 10/20 eura. Pogledaj u prvoj prodavnici koja se bavi rachunarima. Na buvljaku kupi utp kabal i RJ-45 konektore, pozeljno je i da nabavis i krimp kljesta za krimpovanje, ili zamoli prodavca da ti to na mestu sve uradi.
 
e sad...imam dva kompa u istoj kuci...
jedan je amd athlon 64,znachi win xp,drugi je P1 znachi windows 98...
da li bi taj switch bio dovoljan da dele jednu wireless internet konekciju?
 
Zool:
e sad...imam dva kompa u istoj kuci...
jedan je amd athlon 64,znachi win xp,drugi je P1 znachi windows 98...
da li bi taj switch bio dovoljan da dele jednu wireless internet konekciju?


Vrlo je bitno da kazes kakvu vrstu konekcije koristis.
Swich to radi odlicno... ali istu stvar mozes uraditi na jednom racunaru, deljenjem konekcije, pod usovom da taj racunar ima dve mrezne kartice. U svakom slucaju, performanse ce ti biti iste... delices linko koji imas, na koji god nacin... nije ni bitno...
 
E ovako, zapravo, treba mi da prikljucim samo svoja 2 i to da imaju net i da su u lanu za sta mi treba ruter je li??

So? Dalje instrukcije tj. saveti???
 
http://www.cnet.com.tw/product/cwr-854.htm

Ovo je sajt gde mozete videti sliku kao i user manual za ovaj uredjaj.
Ja sam postigao to, da imam internet na racunaru preko rutera ali mi je
problem da ip adresa na racunaru mora biti pustena kod lokalnog providera za
internet, a to mi onda nista ne cini.
jer je meni poenta da sa jednom ip adresom koristim internet na 4 racunara.

PS. A inace ruter ima opciju DHCP servera.

Svaka pomoc mi je dobro dosla.

Hvala.
 
Zool:
ma ne,nego da znam shta da uzmem.
da li bi ovo odgovaralo:
http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=4003003
ili neshto sa ove liste,ali do 20-30e:
http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/KatalogProizvoda.aspx?kat=LAN

i ako znash shta je ono Unmanaged.
da li to znachi da ne mozhe da se rasporedjuje protok or what?


To bi znacilo da je uredjaj glup... tj. ne da nemas administrativni pristup uredjaju, sve jedno je dali imas read mod ili si admin, vec da ne mozes da mu konfigurise portove. Dakle, na njemu ne mozes da odvajas ili spajas mrezne segmente, vec jednostavno bocnes kablic i vec sve radi (sto je tebi i potrebno). Sa druge strane, routiranje je (ma koliko delovalo jednostavno, jedna izuzetno komplikovana i slozena stvar) nesto sto tebe ovde ne zanima jer imas jedan segment, tako da ti ne treba pametinji uredjajo od ovog.
D-Link je sasvim pristojan uredjaj, ja u kancelariji imam jedam mali 16-portni koji odlicno radi svoj posao. Cena mu je pristojna... moja preporuka je da uzmes bas njega.
 
The Legolas:
Zool, Unmanaged (A preconfigured switch that does not allow administrative privileges). Nemas pristup setovanja samog switch-a, imas i tehnicku podrsku da se raspitas za to. Uzmi, nije los 10/100 puna kapa. Ali razmisli imas dva rachunara, zasto bi ogranichavao protok zbog samo dva rachunara.

Kako mislis na swichu da ogranicis protok?
 
Nikodime, primetio sam da ne chitas pazljivo tudje postove. Nemoj da smaras, vec chitaj kako je napisano. Ko spominje ogranichavanje protoka na switch-u. Dakle samo chitaj ono sto pise, nebudi lenj. (ako vec hoce da konfigurise protok onda se podrazumeva software za to, naravno).

Zool, Unmanaged (A preconfigured switch that does not allow administrative privileges). Nemas pristup setovanja samog switch-a, imas i tehnicku podrsku da se raspitas za to. Uzmi, nije los 10/100 puna kapa. Ali razmisli imas dva rachunara, zasto bi ogranichavao protok zbog samo dva rachunara.


Hm, ima vas puno. Napisacu vam sada jedan tutorial sa slikama kako da to uradite
 
Zool:
pa rekao sam da je wireless :wink:


OK, izvini to sam previde... odgovarao sam ti sa posla... a imao sam tonu stvari za odraditi tako da sam prevideo... zbog pauze izmedju citanja i odgovora.

Odlicno... znaci ubaci mrezni prikljucak svog AP-a u swich, kao o oba mrezna prikljucka svojih racunara i vozi. Pitanje je samo da li ti ISP ogranicava konekciju po MAC adresi, ali ako ogranicava... to ces vec znati u prvom pokusaju konektovanja, sve sto je potrebno jeste da nadjes neki softver i kloniras MAC.
Nas deo koji se bavi provajdingom, izmedju ostalih parametara za autentifikaciju korisnika, trazi i MAC adresu... nemam pojma kako funkcionise tvoj ISP.
Sto se racunara tice... njih ne moras posebno da setujes... bitno je da im ukljucis mrezne karte i stavis na automatsku dodelu IP-a, tada se racunar posto ne pronadje DHCP server sam sebi da dodeli IP reda 169... sto je sasvim dovoljno da se oni vide na mrezi. Dalje, na oba racunara Guest nalog mora da bude omogucen a korisnicki nalozi zasticeni passwordom jer ti drugacije nece dozvoliti da pristupas drugom racunaru, u koliko ne promenis setovanje lokalnih polisa.
I to ti je to prijatelju... ako negde zabodes pitaj...
 
The Legolas:
Ali razmisli imas dva rachunara, zasto bi ogranichavao protok zbog samo dva rachunara.



VS

The Legolas:
Ko spominje ogranichavanje protoka na switch-u. Dakle samo chitaj ono sto pise, nebudi lenj. (ako vec hoce da konfigurise protok onda se podrazumeva software za to, naravno).



A pricali smo o swichu kao hardveru koji se koristi za umrezavanje... rekao bih...
 
E, ili se pravis glup ili si prirodno glup. Momku sam objasnio da nema potrebe da ogranichava protok na dva rachunara.
Nego, vidim ja da si ti ovde Inzenjer pa izvoli zavrsi posao.

Strasno kako ti sporo kapiras i ne razmisljas unapred, neke stvari.
 
Jaba:
http://www.cnet.com.tw/product/cwr-854.htm

Ovo je sajt gde mozete videti sliku kao i user manual za ovaj uredjaj.
Ja sam postigao to, da imam internet na racunaru preko rutera ali mi je
problem da ip adresa na racunaru mora biti pustena kod lokalnog providera za
internet, a to mi onda nista ne cini.
jer je meni poenta da sa jednom ip adresom koristim internet na 4 racunara.

PS. A inace ruter ima opciju DHCP servera.

Svaka pomoc mi je dobro dosla.

Hvala.


Ne vsi... ali neki imaju DHCP u sebi...
OK, sve sto treba da uradis jeste da setujes routiranje.
Dakle, jednom interfejsu svog routera dodeli adresu koji su dobio od provajdera. Na ostalim portovima tog rouera (koliko ih zapravo ima i to je jako bitno, da li mozes da ubodes ostale racunare u taj router?), ili na jednom portu iskonfigurisi lokalnu mrezu i dodeli mu neki proizvoljnu adresu... U zavisnosti od softvera koji je instaliran na tom routeru nadjes opciju "masquerade" (sto znaci da ti sve upite sa lokalne mreze prevodi na upite interfejsa sa IP koji si dobio od provajdera... dakle klasican NAT)... Racunarima kazes da im je getaway na adresi mreznoh interfacea routera (kao i DNS) i to je to...
Ukoliko imas manje portova nego racunara kojima zelis da omogucis izlazak na net... Podesi DHCP da ti dodeljuje neki scoup adresa, sa adresama naravno i DNS kao i getaway, sto je u ovom slucaju sam router, seti se da si podesio masquerade.
Kao sto sam napisao vec routiranje je vrlo komplikovana stvar... tako da ako me nisi najbolje razumeo... mozemo korak po korak... uglavnom, to sto ti zelis je prilicno jednostavna akcija. Samo mi moras reci koji router i koliko portova ima na sebi.
 
The Legolas:
E, ili se pravis glup ili si prirodno glup. Momku sam objasnio da nema potrebe da ogranichava protok na dva rachunara.
Nego, vidim ja da si ti ovde Inzenjer pa izvoli zavrsi posao.

Strasno kako ti sporo kapiras i ne razmisljas unapred, neke stvari.


Nisam ovde inzenjer... inzenjer sam u jednoj ozbiljnoj kompaniji... cija mreza ima nekoliko hiljada racunar (sto ovde sto u inostranstvu), ko zna koliko stotina routera, servera, firewola... nesto sto mozda neces imati prilike ni da vidis za zivota. A svakako bi mogao da poradis na svom nacinu izrazavanja i onome sto se zove "ego". Nema potrebe da preterujes, ako nesto ne znas onda pitas... Tako sam i ja tebe pitao... ali sam ostao uskracen za odgovor, umesto toga... napusavanje... a nema potrebe... i nije ni najmanje bitno ko je inzenjer a ko nije... ljude to ne zanima, potreba im je pomoc a ne zvanje, titula... sta god.
 
Fony:
Imam kablosvki net i D - link hab...


Ima staticki IP ili dinamicki... ako imas staticki i tebi treba router, ili jos jednostavnije, posto imas samo dva racunara. Na jedan stavi dve mrezne kartice, jednu u koju ces ukljuciti drugi comp a jednu na kojoj imas link ISP-a. Serujes konekciju i bas te briga, najjednostavnije i najbolje resenje... u suprotnom, treba ti ruter, koji je svakako skuplji od mrezne karte i za koji ce ti trebati mnogo vise vremana za konfigurisanje od obicnog sherovanja...
 
Nisam ovde inzenjer... inzenjer sam u jednoj ozbiljnoj kompaniji... cija mreza ima nekoliko hiljada racunar (sto ovde sto u inostranstvu), ko zna koliko stotina routera, servera, firewola... nesto sto mozda neces imati prilike ni da vidis za zivota. A svakako bi mogao da poradis na svom nacinu izrazavanja i onome sto se zove "ego". Nema potrebe da preterujes, ako nesto ne znas onda pitas... Tako sam i ja tebe pitao... ali sam ostao uskracen za odgovor, umesto toga... napusavanje... a nema potrebe... i nije ni najmanje bitno ko je inzenjer a ko nije... ljude to ne zanima, potreba im je pomoc a ne zvanje, titula... sta god.

1: Nemoj da podcenjujes osobe oko sebe. (nisi ti ovde uhvatio Boga za onu stvar da bi nekome solio pamet).
2: Te firme strane i domace u kojima radis, to se nepricha, sta imas od toga (meni je bitno da sam svoj sef sa svojih 200/250 rachunara) i miran sam niti se hvalim sa time, sta ti vidis u tome ne shvatam poentu.
3: Sta mome ponasanju fali, (nemoj da izvrces rechi tudje i koristis na sopstveni nachin)
4: Na koje pitanje ti nisam odgovorio ? (alo bre chitaj postove, strasno koliko ti je nizak prag koncentracije)
5: To sto si napisao red je i da objasnis. (rutiranje i shareovanje mreze) i ja to takodje mogu da izvrljam ljudima pa nek se posle sami snalaze.
Objasni koje ip adrese da unesu, objasni na koji nachin mogu da share-uju konekcije, objasni sta znachi NAT, objasni da li im je to uopste potrebno i chitaj druge postove.
6: Naravno da ljude ne zanima ovo sve, vec kako da im pomognemo, stoga budi (profesionalac) u svome poslu i (odradi posao kako treba), i ne hvali se previse jer ne poznajes ljude oko sebe (dovoljno).

Shvati ovo kao drugarski savet za ubuduce. Nemam nameru da tupim zube sa tobom jer nisi to zasluzio, imas dobro znanje ali nekaljaj ga (ukoliko me razumes sta hocu da kazem).
Nemam vise sta da dodam na ovu temu, razmisli, pa tek onda kazi sta hoces.
Pozdrav, drugar.
 

Back
Top