Pola Terabajta podataka brzo i efikasno unistiti, na koji nachin, ideje, predlozi.

Dejan

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.070
Potreban program, koji ce u brzome vremenskom roku unistiti pola terabita podataka. Dakle, hard diskovi (moraju) da ostanu ispravani za dalji radi, ali da se podaci trajno skinu, to jest da nemoze da dodje do ponovnog povracanja podataka uz pomoc recovery programa. Nisu pod (raid) rezimom i nisu miror-ovani na (raid-u). Takodje nisu pod S-ATA rezimom. Vec P-ATA. Pozeljno za Platforme Windows 2003, Windows XP (Xperience).

1: Nije za nelegelanu upotrebu.
2: Bez dodatnih postova (spamova i reklamiranja svojih sajtova jer ce svejedno biti izbrisani).
3: Hvala unapred.

Ukoliko je neko imao iskustva, ovo je prava stvar za njega da napise svoja iskustva.

P.S: Moderatori. Nedirajte temu, netreba da bude na operativni sistemi i software, vec se vezuje za sigurnost i zastitu. Ukoliko smatrate da ipak treba tamo (ne zakljuchavajte) premestite je.
 
Koristio sam samo za probu sa malim fajlovima TuneUp Utilities 2006, koji ima alatku za trajno brisanje fajlova, tj. podataka. E, sad toliku količinu podataka nisam brisao pa da kažem nešto više. Inače, ono što je obrisao više nije bilo moguće povratiti recovery programom. Ne sećam se tačno sa kojim sa programom pokušao da povratim te podatke, ali mislim da se radi o GetDataBack for NTFS. Možda je bilo moguće sa nekim drugim. Nisam probao.
 
Fluid, nije on za to, treba mi neki koji je bas pravljen za ovakve stvari.

bojan p. , da, da podaci nemogu da se vrate ni u specializovanim laboratorijama.
Malo sam radio pretrazivaje po google, ali nisam uspeo da nadjem (bas) takav. Naisao sam na par dobrih za enkripciju, ali mi je potreban neki koji (brzo i efikasno) brise uz nemogucnost povratka fajlova, pa chak ni u specijalizovanim laboratorijama za to.
 
FLUID:
E, sad toliku količinu podataka nisam brisao pa da kažem nešto više.
Pa sad, terabit podataka i nije neki red velicine, ili je Legolas hteo da napise terabajta ?
No bez obzira na to, mogao bi se napraviti program koji bi pisao po disku u barem dva navrata, oba puta pisuci, proveravajuci i ponovo upisujuci 0 posvakom delicu.

E sad, drugo je pitanje zbog cega to treba.
Ako je disk potrebno do detalja ocistiti od prethodnih sadrzaja, da li to znaci da ce taj disk biti prodat, upotrebljen u nekoj drugoj masini ili kod nekog drugog korisnika?
AKo nece biti "otudjivan" moze posluziti i low-level format

Ili sam ja nesto propustio?
 
Kako nije? Alatka u okviru TuneUp Utilities 2006 se zove TuneUp Shredder i u okviru nje piše "Delete files securely, ensuring that they cannot be recovered later". Nije specijalizovan, ali završava posao. Koliko uspešno nisam baš siguran.
E, ako nije to, objasni mi i navedi neki program koji je specijalizovan. Možda ne razumem šta podrazumevaš pod ovim zbog čega si otvorio temu.
 
codemaker:
Pa sad, terabit podataka i nije neki red velicine, ili je Legolas hteo da napise terabajta ?
No bez obzira na to, mogao bi se napraviti program koji bi pisao po disku u barem dva navrata, oba puta pisuci, proveravajuci i ponovo upisujuci 0 posvakom delicu.

E sad, drugo je pitanje zbog cega to treba.
Ako je disk potrebno do detalja ocistiti od prethodnih sadrzaja, da li to znaci da ce taj disk biti prodat, upotrebljen u nekoj drugoj masini ili kod nekog drugog korisnika?
AKo nece biti "otudjivan" moze posluziti i low-level format

Ili sam ja nesto propustio?
Mislim da nije toliko bitno da li su u pitanju terabiti ili terabajti, sem sa stanovišta brzine.

Mnogo je veći problem to što je za takvo brisanje podataka potrebno znatno više od 2 prolaza, a i mustra koja se upisuje mora da bude odgovarajuča, tako da se brisanje svodi na minimum 6 puta upisavanje pola terabita/terabajta.

Da li je to dovoljno brzo ili ne, ne znam.
 
Nije to to, razlog:

Zato sto moras izabrati koje foldere zelis da brises.
Sto se tiche TuneUp-a. Program sasvim solidno zavrsava sve potrebe za kucne korisnike.

Meni to nije potrebno. Potreban je program koji ce u (datom trenutku) krenuti da brise sve sa sistema i ostalih hard diskova (bez kliktanja "po sistemu" izaberi sta zelis da obrises), i bez mogucnosti povracanja tih podataka koji su obrisani.
 
Ako sam dobro razumio uopste sta ti hoces, rijec je da pobrises podatke bez mogucnosti vracanja..

Iz nekog mog iskustva najbolje je korisititi alate proizvodjaca Hdd-ova koje imas.. Dakle, na sajtu proizvodjaca tvojih HDD-ova imas alatke upravo za ono sto trazis, a da ne pominjem da ogromnu vecinu takvih stvari mozes da nadjes na Hiren's Boot Cd ili Ultimate Boot Cd-ovima..
 
Probao sam to sve. I sa instalacijom sa diskete i sa botabilnog cd-a. To je ok, to sasvim zavrsava posao, koristio sam vec. Da li mozda postoji neki program koji ce da se ugnezdi u sitemu operativnome i chekajuci dok ga ja ne aktiviram, da se pokrene, dakle treba mi neki koji je instaliran u Windows-u i prilikom par klika na tastaturi da krene da brise sve ujedno sa operativnim sistemom, ujedno sa ostalim hard diskovima. GZ, Hirens Boot, takodje imam. Potreban mi je program koji radi pod operativnim sistemom.
 
Pogledaj http://www.sysinternals.com/Utilities/SDelete.html iz laboratorije legendarnog Marka Rusinoviča.
E, sad, ne znam kako bi bilo moguće da program iz sistema pregazi sistem "na živo"... Jedino nešto na foru Partition Magic-a, kada ovaj sačuva u batch fajlu zadatak (npr. pravljenja particija) i onda se sistem restartuje i pre podizanja izvrši taj batch...

@Legolas Ti beše pre ovde pod drugim nickom?
 
Hammerhead:
on zeli rezident program koji ce na jednu komandu da eliminise sve sa hddova... pitanje je koliko brzo to moze (fizicki) da se ostvari... neko ce morati da ti napise custom... mislim da se codebraker javio za tu misiju... uradio bih ja ali ne znam direct disk access... a vidis pade mi na pamet... da li bi win to dozvolio uopste?
Zašto ne bi dozvolio?! Naravno moraš lepo da ga zamoliš, kao i kada radiš bilo šta drugo. U okviru Resource Kita imaš program koji se zove Disk Editor (ako nisam pobrkao imena) kojim možeš da promeniš bilo koji podatak na disku. Dakle, može.
 

Back
Top