stomacna aorta

Silvie

Aktivan član
Poruka
1.294
Moj otac ima nepunih 55 godina i prosirenje stomacne aorte koje je sada 4,2x4,7 i stavljen je na listu cekanja bna operaciju- doktor kaze da ce ga najverovatnije operisati u oktobru. Ono sto mene interesuje je a) koje sirine to prosirenje treb da bude da bi s urgentno operisalo; b) da li pacijentovo ukupno stanje utice na sam tok operacije- tata su pre dve godine ugradili 3 bajpasa; c) koliko traje oporavak; d) posle koliko vremena moze da putuje avionom; e) koliko ta operacija kosta tj. da li socijalno pokriva troskove; f) odakle se uzima krvni sud kojim se aorta premoscuje/zamenjuje i sl

Unapred zahvalna
 
a) 'prosirenje' treba da bude onoliko da hirurg proceni da je neophodna urgentna operacija ('prosirenja' aorte ima raznih vrsta, razne geneze, sa razlicitom prognozom -= usko strucna stvar o kojoj brine hirurg vaskularac); b) ukupno stanje pacijenta utice na tok svake operacije, na internisti i anesteziologu je da procene da li je pacijent sposoban da podnese anesteziju i zahvat u celini, pacijenti koji to nisu ne zakazuju se za operativne zahvate; c) trajanje oporavka zavisi od samog pacijenta i individualna je stvar koja zavisi od godina, opsteg stanja i velicine zahvata za svaku intervenciju pa i za ovu; d) moze da putuje avionom kad mu lekar to odobri, sto je zavisno od oporavka a oporavak od svega ranije pomenutog; e) ukoliko je pacijent uredno osiguran i postoje indikacije za operaciju, a hirurg ili ustanova u kojoj se radi nisu naglasili da postoji odredjena participacija pacijenta u ceni, operaciju pokriva socijalno. U suprotnom, raspitajte se za cenu u ustanovi u kojoj radite intervenciju; f) mozda se uopste ne uzima nikakav krvni sud kojim se bilo sta zamenjuje, sve zavisi o kakvom se ostecenju aorte radi, veliki defekti i disekcije zamenjuju se i vestackim graftovima i sl.
 
Hvala!
Moram jos nesto da pitam: tata je u invalidskoj penziji i da kucnem u drvo dosta prposnom stanju, svaki dan se seta, dobro je raspolozen, nema nekih ozbiljnih tegoba sem kad se vreme muti,i da skratim pricu, planira da ide na 10 dana na more, pa ja cisto da vas konsultujem, sta vi mislite jel mu nece smetati da ide avionom? Pritisak mu je normalan cak mozda i nizi nego za coveka njegove gradje i redovno uzima lekove..
 

Back
Top