TRANSAKCIONA ANALIZA......

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
E, ovako narode, sto se tice TA ili Transakcione analize:
Kod nas kurseve organizuje Asocijacija transakcionih analiticara Srbije, na celu sa dr Zoranom Milivojevicem. Sajt je tacentar.com.
Kursevi se organizuju svake godine, pocevsi od oktobra, odnosno novembra (zavisi kad se oformi grupa) i jedan nivo traje jedna godina. Ide se jednom mesecno (obicno subota neka ceo dan), za zaposlene je 30 evra po mesecu, za studente 20 evra. Kursevi su razvijeniji u Novom Sadu, dok sam imala srece prosle godine, pa je organizovana jedna grupa za 101 (pocetni nivo) u Beogradu (bas uskoro treba da imamo zavrsni ispit). Sad ide neka nova sertifikacija, tako da mozes da steknes diplomu savetnika ili psihoterapeuta, nakon zavrsenih odredjenih nivoa.
Ako ima jos neko pitanje, tu sam. Za zainteresovane nove grupe uskoro krecu, pa se prijavljujte.
Izvinjavam se na mozda okasnelom odgovoru.
 
Hvala na odgovoru. :) Spomenula si da postoje nivoi. Interesuje me koje zvanje dobijaš posle godinu dana i koliko je potrebno za zvanje psihoterapeuta?
Takođe, da li specijalizaciju mogu da pohađaju pored psihologa i pedagozi, defektolozi i slične profesije i da li je potrebno polagati neke diferencijalne ispite?
U čemu se sastoji polaganje, koliko ima ispita, kako izgleda praktični deo polaganja? Da li je literatura na srpskom ili uglavnom na engleskom jeziku?
I na kraju, interesuje me kakve su mogućnosti rada u psihoterapijskoj praksi posle završene specijalizacije i u kojim sve oblastima mogu da se iskoriste ova znanja, a da to recimo nije psihoterapija.

Eto, puno pitanja. Unapred se zavaljujem. :)

Pozdrav!
 
Hvala na odgovoru. :) Spomenula si da postoje nivoi. Interesuje me koje zvanje dobijaš posle godinu dana i koliko je potrebno za zvanje psihoterapeuta?
Takođe, da li specijalizaciju mogu da pohađaju pored psihologa i pedagozi, defektolozi i slične profesije i da li je potrebno polagati neke diferencijalne ispite?
U čemu se sastoji polaganje, koliko ima ispita, kako izgleda praktični deo polaganja? Da li je literatura na srpskom ili uglavnom na engleskom jeziku?
I na kraju, interesuje me kakve su mogućnosti rada u psihoterapijskoj praksi posle završene specijalizacije i u kojim sve oblastima mogu da se iskoriste ova znanja, a da to recimo nije psihoterapija.

Eto, puno pitanja. Unapred se zavaljujem. :)

Pozdrav!

Pa ovako...jes da odgovor dolazi malo kasno, ali bolje ikad nego nikad :) A mozda bude jos ljudi koje ovo zanima, pa reko' hajde da odgovorim:

Za zvanje psihoterapeuta je potrebno imati zavrsen neki humanisticki fakultet (psihologija, andragogija i sl.) i zavrsen kurs nekog od terapijskih modaliteta (3-7 godina) koji se odvijaju van fakulteta, u posebnim centrima. Nakon obicno dve-tri godine obuke pocinjes da radis s klijentima pod supervizijom, a zvanje psihoteraputa tek kada se sve zavrsi i polozi zavrsni ispit. Za sada se ne polazu nikakvu diferencijalni ispiti koliko je meni poznato. Neki od ovih centra primaju na obuku i studente zavrsnih godina fakulteta, pa se onda moze krenuti na obuku za psihoterapeuta ili savetnika dok se jos studira sto malo ubrza ceo proces.

Detaljan opis treninga za psihoterapeuta (delovi obuke, broj sati, procedura primanja kandidata itd.) mozes da pronadjes ovde: http://www.epsihoterapija.com/edukacija-za-terapeute
Na istom sajtu mozes pronaci i detalje o dobijanju licence, polaganju drzavnog ispita (on ne postoji za psihoterapeuta vec svako zanimanje ima svoj drzavni ispit npr. lekari, psiholozi i sl.), registraciji privatne prakse i sl.

Dakle, TA je samo jedan od modaliteta za obuku psihoteraputa, a kod nas postoje i brojni drugi modaliteti, kao sto su gestalt, REBT, telesna terapija, psihoanaliza i sl. i broj sati obuke se donekle razlikuje u svakom od njih, ali to je najbolje da proveris u centrima i instituima za obuku, svakog od ovih modaliteta.

Puno pozdrava,
i nadam se da sam pomogla :)
 
Moze li neko sa pravnog fakulteta steci zvanje psihoterapeuta, posle zavrsenih odredjenih nivoa? :D

Pa to jos uvek nije zvanicno definisano, jer nije donet zakon o psihoterapiji. Ono na cemu se radi je sledece:

- Postojace spisak ispita koje svako mora da polozi da bi zapoceo edukaciju (razvojna psihologija, psihopatologija i sl.)
- Treba da zavrsi edukaciju za psihoterapeuta, kao i svi psiholozi, psihijatri i sl. (4-7 godina)

I na kraju polaze zavrsne ispite da bi dobio licencu.

Sad, nekom ko je zavrsio pravni ce biti teze da polozi sve diferencijalne ispite, ali ce teoretski moci da dobije licencu. ono sto znam je da mnoga udruzenja primaju na edukaciju ove ljude (sa drugoh fakulteta), ali cini mi se da im ne mogu dati licencu dok ne bude donet ovaj zakon.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top