Jel moze neko da mi objasni malo sistem na kojem rade RPG-ovi? Sta su roll-ovi i sl.?
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Jel moze neko da mi objasni malo sistem na kojem rade RPG-ovi? Sta su roll-ovi i sl.?

Iskusan polarnimeda (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

Podrazumevano Jel moze neko da mi objasni malo sistem na kojem rade RPG-ovi? Sta su roll-ovi i sl.?

U pitanju sam sve rekao! Npr pokusavam da igram KOTOR i nije da ne ide, ali mi nije jasno bas sve najbolje! Kakvi su to roll-ovi koji se pominju, i sta znaci oznaka kao d18-20 ili tako nekako?! I neki check-ovi da bi se npr otkljucala vrata sa levelom 10 npr... Bar ukratko nesto, znacice mi puno! Slicna stvar je bila i sa neverwinter nights, koji sam i presao, ali nikada to potpuno shvatio- kada nisam bio siguran npr, ja sam isao logikom da je bolje ono oruzje (stit, oklop...) koje je skuplje, a ne u zavisnosti od oznaka koje nosi.... ?!

Aktivan član labo (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano Re: Jel moze neko da mi objasni malo sistem na kojem rade RPG-ovi? Sta su roll-ovi i sl.?

ja sam kotor obrnuo i isto pitanje me mucilo, i nisam nasao odgovor. Cini mi se da napocetku postoji nekakvo objasnjenje, ali prilicno sturo. Taj check mislim da ima veze sa neprijateljem, posto i oni valjda imaju nekakve statse, imaju atack, def... Volio bih i ja da cujem od nekog znalca o cemu se radi

Početnik
    Učlanjen
    20.08.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Jel moze neko da mi objasni malo sistem na kojem rade RPG-ovi? Sta su roll-ovi i

Ovako, pokušat ću i ja šturo (iako se to ne može šturo) čisto da "polovimo sve konce" i nekakve osnove.

Nisam igrao kotor, no ovo je, ukoliko se ne varam, čisti D&D sustav. Eventualno, ako je neki modificiran za KOTOR, to ne bih znao.

XdY princip (aka npr. 2d8 ) su vam dice rollovi, za combat.
    Naime, u tom su se sustavu, koji je prenešen s table (stolnih verzija) bacale kockice za određivanje štete koju pri napadu nanosi neki lik.
    Dakle, konkretno:
    1d8 =
    prvi broj označava broj kockica koje se bacaju. On je obično vrijednost između 1-6 ako ne i 1-4 jer di ćeš bacat 20 kockica
    Ok, dakle, to je prvi broj.
    d označava ništa drugo doli "dice".
    A 8 označava koliko kockica ima strana.

Drugim riječima, imate li roll od 1d12 radite "1 puta random broj od 1-12".
    4d8 je 4 puta random 1-8 damagea.

A što se checkova tiče, tu je već žešće razrađen sustav, no svodi se na isto.

Nazovimo feat "obrana od udarca".
    Ako ti imaš 10, a netko 8, onda te taj neće udarit.

Opet, nije tak jednostavno, al smo rekli da nećemo komplicirat

Pozz.
    Poslednji put ažurirao/la Nosf : 21.08.2006. u 21:03

Aktivan član alex3000000000000000 (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Podrazumevano Re: Jel moze neko da mi objasni malo sistem na kojem rade RPG-ovi? Sta su roll-ovi i sl.?

Slazem se sa kolegom Nosfom , medjutim dodao bih jos nekoliko stvarcica u vezi samog KotOR-a . Na napad osim tvojih , uticu i protivnicki atributi . Na jacinu tvog napada uticu tvoj Strength i jacina tvog oruzja kojim napadas(Attack,obrati paznju na to koji napad koristis) protiv nekoliko faktora odbrane kao sto je jacina protivnickog armora(Defence) , Agility (mogucnost da tvoj protivnik izbegne napad) , Treat Injury(koliki je protivnicki health) , Constitution (koji omogucava nosenje tezih i pritom jacih armora,koja takodje NE dozvoljavaju upotrebu Force-a) . Pored toga , pojasnio bih upotrebu Stealth-a . Ako si u Stealth Mode-u i prolazis pored neprijatelja , moras da imas veci Stealth od Awareness-a tvog neprijatelja . Takodje savetujem zaobilazenje u sto sirem luku . Neznam da li to ima ikakve veze ali ne skodi .

Zainteresovan član BIGBADWOLF (avatar)
    Učlanjen
    13.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

U najkracem, kao shto vec rekoshe: Pre kompjuterskih RPG-ova su se igrali stoni RPG-ovi (a igraju se i danas) gde si bacao kockice za svaku akciju koju si hteo da uradish, a koliko i kakvih kockica bacash zavisilo je od atributa tvog lika i od raznih drugih parametara.
    U kompjuterskim RPG/FRP igrama se sada isto to radi samo komp baca kockice za tebe
    Skoro svi kompjuterski RPG-ovi su napravljeni po D&D (Dungeons & Dragons) i AD&D (Advanced Dungeons & Dragons) pravilima, ali ima i drugih koji se malo razlikuju od ovoga, ali opet se koriste kockice...
    Btw 'dice roll' je bacanje kockice
    Ae napisacu neshto kasnije.

Veoma poznat Tzar (avatar)
    Učlanjen
    23.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    422

Podrazumevano Re: Jel moze neko da mi objasni malo sistem na kojem rade RPG-ovi? Sta su roll-ovi i

Pa dobro nije bas sve D&D.

Fallout na primer koristi svoj special sistem, koji je kasnije koriscen i u Lionheartu.

Vampiresi koriste storytelling sistem.

Kotor koristi d20 sistem - to su izmenjena D&D pravila koja se mogu koristiti u igrama za dz. Mislim ko bi rekao da Lukas nema para za licencu. :-D

Inace Bethesda je vlasnik licence za D&D, a kupili su i Fallout tako da ce koristiti i special sistem, a kad se tu doda i Elder Scrolls onda su ljudi postali monopolisti za RPG igre.
    Are we sane or have we lost it once again
    We can only hope this day will come to an end

Slične teme

1. Da li neko moze da mi objasni ovo?
    Autor Ved_Ran u forumu Politika
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 07.01.2008., 21:17
  2. Moze li neko da mi objasni!!!
    Autor Veki 37 u forumu Astrologija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 06.05.2004., 23:21
  3. Ako moze neko da mi objasni?!