Fiji,naslednik Viste,extra novo!

1972

Aktivan član
Poruka
1.037
Mnogi korisnici će dočekati ovu vest sa kiselim osmehom - Majkrosoft razmišlja o novom operativnom sistemu koji će biti naslednik Viste i po svemu sudeći već je spremio kodno ime za njega. Mary Jo Foley iz Microsoft Watch-a je rekla da su planeri Majkrosofta doneli odluku da kodno ime sledeće verzije Windows operativnog sistema bude Fiji (Fidži), a još odranije se govorkalo o Vienna operativnom sistemu. Dodajmo na sve to da ni Windows VIsta još uvek nije izašao, naprotiv, odložen je za početak sledeće godine...Više o tome na ovoj adresi:
http://www.microsoft-watch.com/article2/0,2180,1948571,00.asp
 
Pa sta reci. Vista sama po sebi se vec radi 5 godina. Dakle, sledece godine (ukupno 6 godina) izlazi (po Microsoftu). Sto se moga iskustva tiche. Mogu vam reci da je jako jako zahtevan operativni sistem. Od ponudjene 2 verzije, mogu vam reci da prva verzija je zahtevala vise od 512 megabajta za normalan rad (Zbog chega je glavni rukovodeci chovek dobio otkaz zbog toga u Microsoftu "nemogu imena da mu se setim"), sada se donekle smanjio zahtev na 300 megabajta ram memorijei u drugoj beta verziji ovog oprativnoga sistema.

Za programere:
Ovaj sistem se pravi sasvim drugachije za razliku od ranijih verzija operativnih sistema.
Dakle komplet izvorni kod se menja. Koliko ce to doprineti programerima, videcemo.

Sto se sigurnosti tiche, previse ima posla za konfiguraciju (sudeci po tome da ga jos nisam upoznao kako treba). Ali jednom namesten, nece vise praviti probleme. Mada sam ga batalio i obrisao iz sistema, jer jos to (nije to).

Sto se tiche interfejsa, sasvim mogu da kazem da je (odlichan).
Ni pod razno ne koristite style Aero. (Previse jede rachunar)

Grafichka kartica na minimum 256 megabajta.
Dobar procesor Intelov preko 2 gigahertza.
I 1 gigabajt ram memorije.
Ukoliko zelite da zaista (iskoristete) ceo operativni sistem.
(Pricham iz iskustva) I kada uporedite kakva vam je azdaja potrebna za tako nesto,
ostavicete po strani dok nedodje 2007. Bar sam ja tako uradio.

Sto se tiche Long Horn servera koji naime nosi nasledjeni deo viste.
Sa njime nisam toliko upoznat koliko sam chuo i prochitao o njemu. Dakle, jos se generalno ne zna kada izlazi.

Sve u svemu. Rano je jos govoriti o tome, sudeci po tome da kasne sa njegovim izlaskom.
I da se jos kolebaju oko toga da li ce uopste izaci 2007 godine.

Koliko sam ja razumeo., to u neku ruku i odgovara proizvodjachima hardware-a, jer ce sigurno traziti vise resursa operativni sistem, a samime time ce se potraznja novih generacija rachunara povecati da bi se koristio ovakav operativni sistem. Dakle chekaju i trljaju ruke.

Sve u svemu. Ova generacija rachunara sigurno nece biti dovoljna za ovu vrstu sistema.
Jos treba sachekati.
 
Zar Longhorn nije preimenovan u Vistu? Nesto sam ja tu izgleda ispustio :wink:

Boga mi, razvijaju ga tolike godine. Mozemo da se nadamo da ce to biti prvi ljudski odradjen Windows... Ako sad zabrljaju, stvarno nikad nece napraviti normalan sistem.
 
Koliko sam ja pratio desavanja vezana za Long Horn to bi izgledalo ovako:

Posto je Izasla ISA 2006 odmah nakon nje trebalo je da izadje Long Horn po planu i programu Microsoft-a. Medjutim Izasla je samo ISA 2006 dok Je Long Horn Server i dalje ostao u fazi razvijanja. Kao sto i sami znate Za 2003, home edition ne funkcionise vec mora profesional verzija Xp-a. A posto se menja kompletan izvorni kod naredne generacije operativnih sistema, tesko da ce Xp pro funkcionisati u Long Horn-u (koliko sam ja razumeo). Dakle Onda se krenulo u pravljenje Viste kao novog operativnoga sistema, a samime time je trebalo i promeniti i izgled novog operativnog sistema, koji ce nalik Linuxa imati chak i bolji interfejs. U principu, to je to kao sto ste vi napomenuli, samo je desavanje pravljenja (da li prvo Long Horna ili Viste) je bilo pitanje. Nista se nezna jos. Ko zna da li ce na kraju uopste izaci nesto od ovoga. Ne treba zuriti.

Jos treba sachekati.
 

Back
Top