Српска (срБска) мегаломанија

Adalv

Aktivan član
Poruka
1.367
Пре пар година сам прочитао коментар (мислим да је с почетка 20. века) који гласи отприлике овако: "Бугари су мали народ и свесни су тога. Срби су такође мали народ, али изгледа да им то још нико није објаснио".

Читајући коментаре овде, а који су углавном рефлексија изјава наших врлих политичара, уверен сам све више у истинитост ове тврдње.

Ми себе доживљавамо као врло битан фактор на свету, иако нам је земља мала, неразвијена (сиромашна), неуређена и отуђена...Становништво нам је пола Њујорка!
А ипак, наши политичари и њихове присталице мисле да могу каквим претњама и уценама, изричитим захтевима и прављењем којекаквих реципрочних захтева("ако могу Американци/Израелци/Руси/Кинези/Банту црнци, онда можемо и ми!") упућених водећим земљама овог света нешто да постигну.

У прилог овоме наводим и изјаву јапанског амбасадора из интервјуа у данашњој Политици:
Мир у овом делу света је велики фактор за мир у целом свету. Јер, ми смо једна мала, сиромашна земља на ивици Пацифика, и потребан нам је мир у свету да бисмо могли да добијамо све сировине и храну”, објашњава Нагаи.
Иначе, популација Јапана је 128,085,000 становника, а о њиховој економије сувишно је рећи било шта.

Можемо ли да променимо мегаломански доживљај нас самих и може ли то помоћи Србији?
 
Не знам о каквој то "мегаломанији" причаш, ја је нешто и не примећујем.
Став - "ако могу они..." је сасвим природан и нормалан и почива на уважавању принципа. То што је некима лакше испуњавати налоге и наређења јер су тако радили цлог живота и ништа друго и не знају, њихов је проблем.
 
untouchable:
Не знам о каквој то "мегаломанији" причаш, ја је нешто и не примећујем.
Став - "ако могу они..." је сасвим природан и нормалан и почива на уважавању принципа. То што је некима лакше испуњавати налоге и наређења јер су тако радили цлог живота и ништа друго и не знају, њихов је проблем.

Без намере да те увредим, али се ово односи управо на тебе и теби сличне. Живите у илузији некакве једнакости, што је без сумње последица комунизма. Природни принцип је неједнакост - способнији (и јачи) преживљавају.
Дакле, став - "ако могу они..." не може бити природан.
Ако Карл Луис трчи испод 10 секунди, могу и ја!
Ако Дивац може да закуца, могу и ја!
Могу, ал' у дубоком сну...
 
Adalv:
Без намере да те увредим, али се ово односи управо на тебе и теби сличне. Живите у илузији некакве једнакости, што је без сумње последица комунизма. Природни принцип је неједнакост - способнији (и јачи) преживљавају.
Дакле, став - "ако могу они..." не може бити природан.
Ако Карл Луис трчи испод 10 секунди, могу и ја!
Ако Дивац може да закуца, могу и ја!
Могу, ал' у дубоком сну...

Поређење ти нема везе с мозгом.
Не говоримо о способности већ о правима. Размисли па одговори.
 
untouchable:
Поређење ти нема везе с мозгом.
Не говоримо о способности већ о правима. Размисли па одговори.
Прописивање правила и спровођење права (какво год да је) је привилегија јачег и способнијег.
Логичко размишљање је такође способност коју неко поседује, а неко не.
 
WIBU:
Dzaba ti sarkazam, ne zive Mira i Marko po ruskim vilama od njenog spisanija sigurno!
Како не живе кад је уважена проф. др М. Марковић веома читана у Кини. Кинеско тржиште је највеће и направити литерални бум тамо вас одмах пребацује из категорије ситних богаташа (милионера)у праве богаташе (милијардере). :lol:
Такође је уносан и посао са гајбицама малина :lol: :lol: :lol:
 
Adalv:
Прописивање правила и спровођење права (какво год да је) је привилегија јачег и способнијег.
Логичко размишљање је такође способност коју неко поседује, а неко не.

Ма супер је то, али онда падају у воду све приче о, не знам, правди, потреби "суочавања са злочинима" и сличним глупостима које се сервирају као некакав наш интерес.
Ако су господа јача онда нек спроводе шта год желе, ми их свакако у томе не можемо спречити. Али не могу тражити наше одобрење и сагласност.
 
Adalv:
Како не живе кад је уважена проф. др М. Марковић веома читана у Кини. Кинеско тржиште је највеће и направити литерални бум тамо вас одмах пребацује из категорије ситних богаташа (милионера)у праве богаташе (милијардере). :lol:
Такође је уносан и посао са гајбицама малина :lol: :lol: :lol:

Па ако је и очекивано да они који врше власт са ње оду богатији него што су били, далеко је мистериозније како рецимо онај ко је све време био у опозицији попут Ђинђића остави својој породици онолику имовину.
 
untouchable:
Ма супер је то, али онда падају у воду све приче о, не знам, правди, потреби "суочавања са злочинима" и сличним глупостима које се сервирају као некакав наш интерес.
Ако су господа јача онда нек спроводе шта год желе, ми их свакако у томе не можемо спречити. Али не могу тражити наше одобрење и сагласност.
Поражени се увек суочавају са злочинима. :lol: :lol: :lol:
Извињавам се мегаломанима на кардиналној грешки - ми смо победили НАТО! :lol: :lol: :lol:
 
Adalv:
Поражени се увек суочавају са злочинима. :lol: :lol: :lol:
Извињавам се мегаломанима на кардиналној грешки - ми смо победили НАТО! :lol: :lol: :lol:

Заиста, ми смо од НАТО пакта поражени 5. октобра 2000. године.
И зашто је потребно да се ми "суочимо са злочинима", ако се слажеш да су појовим правде и принципа депласирани? Нека они који су победили раде шта год желе, што се ми морамо обазирати на то?

И каже се - "грешци".
 
untouchable:
Заиста, ми смо од НАТО пакта поражени 5. октобра 2000. године.
И зашто је потребно да се ми "суочимо са злочинима", ако се слажеш да су појовим правде и принципа депласирани? Нека они који су победили раде шта год желе, што се ми морамо обазирати на то?

И каже се - "грешци".

ne. bolje da živimo u nekom svom svetu, izolovani od realnosti, kao tokom 90-ih. zašto bismo mi uvažavali realnost? kome to još treba? :roll:

untouchable:


piše se 'pojmovi', lektore.
 
untouchable:
Заиста, ми смо од НАТО пакта поражени 5. октобра 2000. године.
И зашто је потребно да се ми "суочимо са злочинима", ако се слажеш да су појовим правде и принципа депласирани? Нека они који су победили раде шта год желе, што се ми морамо обазирати на то?

И каже се - "грешци".
Појмови правде и принципа?! Ког принципа?
Постоји једна филозофска дисциплина која се зове етика. Временом су етичари напустили идеалистички приступ, односно, схватили су да морална схватања нису универзална.
Оно што је за тебе неморално, за неког другог је морално.
Што нас доводи до тога да је правда оно што спроводи победник.
А победник каже да је оно што они раде исправно увек и само у њиховом случају, понекад у случају савезника, а никад у случају свих осталих. Ми смо у категорији "сви остали".

Јапан је уз Спарту најратничкија нација у историји и такви су били до Другог светског рата. Из рата су изашли поражени и понижени...
Али су схватили да је њихово друштво заостало, да су им схватања превазиђена и да модернизација не представља само индустријски развој, већ и друштвени.
Данас је Јапан најразвијеније друштво.
Треба мењати свест и живети у складу са временом у којем смо, а не у прошлости, изнова и изнова пребројавајући жртве и учињене неправде.

П.С. Не постоји промена "к" у "ц": грешка-грешки, мачка-мачки, тачка-тачки
 
Adalv:
Пре пар година сам прочитао коментар (мислим да је с почетка 20. века) који гласи отприлике овако: "Бугари су мали народ и свесни су тога. Срби су такође мали народ, али изгледа да им то још нико није објаснио".

Читајући коментаре овде, а који су углавном рефлексија изјава наших врлих политичара, уверен сам све више у истинитост ове тврдње.

Сасвим је тачно да смо ми постали после 1. и 2.све.рата а и после свих комуњарских сра*а - мали народ. Уопште не разумем твоју поставку и не знам
заиста КО је икада рекао да смо МИ ВЕЛИКИ НАРОД. Бојим се да је само ово још једна у низу антисрпских, пљувачких, мазохистичких, самопонижавајућих тема (уколико си уопште Србин?)

Адалв:
Ми себе доживљавамо као врло битан фактор на свету, иако нам је земља мала, неразвијена (сиромашна), неуређена и отуђена...Становништво нам је пола Њујорка!
А ипак, наши политичари и њихове присталице мисле да могу каквим претњама и уценама, изричитим захтевима и прављењем којекаквих реципрочних захтева("ако могу Американци/Израелци/Руси/Кинези/Банту црнци, онда можемо и ми!") упућених водећим земљама овог света нешто да постигну.

Ја заиста не разумем о чему ти пишеш - па наравно да смо пола Њујорка, мали и никакви - утолико ме више чуди и из дана у дан запрепашћује ЗАШТО СУ СЕ ТЕ ЈАКЕ СИЛЕ СЈАТИЛЕ И СЈУРИЛЕ НА СРБИЈУ у сваком погледу, ако су се одважили да им треба војска 18 земаља да би утерала "памет" Србима, ако су нас бомбардовали и измишљала САД да овде има своје "националне интересе", ако се на Косову и Метохији натртио Бондсвил, ако сваки дан нешто овде њушкају и траже од карго.аеродрома па на даље онда се те коцкице твог размишљања некако не склапају - то ми никада неће бити јасно??? Ја исто сматрам да смо ми мали и потпуно безначајни - било би добро да ти можда напишеш неко писамце "представницима најјачих сила на свету" да им то објасниш. Можда ће се онда смиловати ДА НАС МАЛО ЗАОБИЂУ- :lol: :lol: :lol: а не да им Србија буде сваки дан нека од тема.

Адалв:
У прилог овоме наводим и изјаву јапанског амбасадора из интервјуа у данашњој Политици:
Мир у овом делу света је велики фактор за мир у целом свету. Јер, ми смо једна мала, сиромашна земља на ивици Пацифика, и потребан нам је мир у свету да бисмо могли да добијамо све сировине и храну”, објашњава Нагаи.
Иначе, популација Јапана је 128,085,000 становника, а о њиховој економије сувишно је рећи било шта.
Можемо ли да променимо мегаломански доживљај нас самих и може ли то помоћи Србији?


Ако НЕ ПОСТОЈИ МЕЂУНАРОДНО ПРАВО које треба да поштују сви народи и све државе без обзира на величину - ОНДА НЕКА НАМ ТО НЕКО СОПШТИ. Немам ништа против. Али да се правим и да величам међ.заједницу и њихову агресивну политику причама "може им се" и "јачи су" - немам намеру.

Иначе, међу људима највише презирем мекушце, оне који подсећају на разне врсте гмизаваца. И зашто овај твој трактат о "величини" не упутиш Црној Гори - него сте сви грактали да треба да буду засебна држава иако су величине Н.Бгд. и никоме није пало на памет да им дроби о томе колико су мали и безначајни - па ни "међународној заједници".

Па можеш ти нас да поредиш и са Ескимима, то је твоја слободна процена, али поредити Србе са Јапанцима који су друга раса и потпуно друга култура, потпуно другачији народ по особинама и карактерима и очекивати од нас шта - ДА СЕ ПОНАШАМО КАО ЈАПАНЦИ, ма иди, бре, човече...

И да закључим, по мом схватању СРБИ УОПШТЕ НЕМАЈУ МЕГАЛОМАНСКИ ДОЖИВЉАЈ СОПСТВЕНОГ НАРОДА !

п.с. А то што неким гмизавцима и љигама из опозиције сметају изјаве понеких
преосталих политичара СА ЉУДСКИМ ЛИКОМ, то је њихов проблем. :roll:
 
Овдје поједини немају везе са реалношћу, НАТО изврши злочин над СРБИМА, убија,пали итд....... да не спомињем отимање КиМ-а и они су "ДЕМОКРАТЕ" поједине странке у Србији позивају да треба да се угледамо на њих и продају САД Маршалај!!!. Срби БРАНЕ СЕБЕ У: РСБиХ,РСК,КиМ и они су злочинци и убице и треба да нестану(изјаве неких западних званичника) ???? Дајте се мало уразумити Браћо и Сестре, ако сами себе нећемо ценити неће нико. Србија је данас јасније него икада пшодељена, што је и добра ствар. Како рече Тадићи имају две СРБИЈЕ ЈЕДНА ЈЕ ДЕСНА СРБСКА СРБИЈА, а друга лева демократска и европска(НАТО УБИЦЕ). На нама је да одлучимо.
Толико од мене за сада
 
untouchable:
Не знам о каквој то "мегаломанији" причаш, ја је нешто и не примећујем.
Став - "ако могу они..." је сасвим природан и нормалан и почива на уважавању принципа. То што је некима лакше испуњавати налоге и наређења јер су тако радили цлог живота и ништа друго и не знају, њихов је проблем.
Bolesni,ugasi komp i idi popil bombonice.
Mogu i eremita i mihajlo zajedno sa tobom. Daj i njima malo.
 
Еремита, нико не каже "ми смо велики", већ се тако понашамо...Гурамо нос тамо где не треба...Кевћемо на већег...Тражимо некакву "светску правду"...
Наше мегаломанско поимање света нам каже да смо "њима" на дневном реду, а ми смо одавно, одавно, ван фокуса...
Остало је само да испунимо обавезе према УН и више нас нико ништа неће питати низашта. Бићемо само повремено негативци у акционим Б филмовима, а после ни то - само ружна успомена.
Изгледа да се наши мегаломани управо тога и плаше - да ћемо постати безначајни онда кад испоручимо Младића и Караџића. То више није питање правде или неправде, сарадње или конфронтације, преговарања или претњи...
У питању је губљење важности...

А Црногорци су посебна прича. Его им је немерљив. Некада су били "српска Спарта", сад су Дукљани, сутра ко зна шта. Само да буде нешто битно. У њиховом случају, наше мане су добиле посебну димензију...
 

Back
Top