Ne postoje " Problemi ", samo " Situacije "

yupiter

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
266
Zato sto je " Problem " emotivni osecaj izvesnog broja ljudi u izvesnim situacijama, koje
se u ostalim ljudima ne ispoljavaju kao emotivni osecaj u tim istim situacijama.
Isto kao sto ne postoji " Nesreca ", nego " Sudbina ".
Kada bi prestao da se koristi termin " Problem ", u Matematici , Zdravlju, ili u bilo kojoj aplikaciji mislim da bi se ljudi lepse osecali.

P.S : Nadam se da niko nece pokrenuti Globalnu depresiju zbog osecanja prema ovoj temi, i da ce samo oni koji smatraju da zele da ucestvuju u temi, u njoj i ucestvovati, na respektivnom nivou, naravno.
 
Jako lepo je na tu temu pricao predsednik Slovenije u nekom TV intervjuu... Necu ga dobro interpretirati (pa se unapred izvinjavam), ali jedna od stvari koju je rekao - da ne postoje problemi, u smislu propratne negativne emotivne reakcije, i da treba teziti tome da se sve na sta covek naidje u zivotu posmatra upravo kao "desilo se, a kako sada da reagujem da bi se to razresilo?"...
 
CaLiMeRo:
Jako lepo je na tu temu pricao predsednik Slovenije u nekom TV intervjuu... Necu ga dobro interpretirati (pa se unapred izvinjavam), ali jedna od stvari koju je rekao - da ne postoje problemi, u smislu propratne negativne emotivne reakcije, i da treba teziti tome da se sve na sta covek naidje u zivotu posmatra upravo kao "desilo se, a kako sada da reagujem da bi se to razresilo?"...
Odlicno CaLiMeRo !, ja sam samu frazu cuo u filmu "Revolver", da bi zakljucak proizasao logicnim razmisljanjem.
Cinjenica je da Alkoholizam, Narkomanija i ostale samoubilacke bolesti imaju jako plodno tlo
u osecaju problema, kao rezultata neshvatanja situacije.
 
Ne vidim razliku između izraza "imam problem" i izraza "u teškoj sam situaciji" ili "nije mi lako" - kako god se izrazila, dotična osoba ima problem koji treba da reši, svejedno koji izraz upotrebila. Inače, slažem se da ne treba prepuštati očaju zbog problema, već treba krenuti u "rešavanje situacije" :D Ono što je nekome nerešiv problem, drugome je "mačji kašalj" - ali ne verujem da čemo mu pomoći time što ćemo mu reći "ti si suviše emotivan, vidi kako se žika uopšte ne potresa, a u istoj ste situaciji".
 
tarabica:
Ne vidim razliku između izraza "imam problem" i izraza "u teškoj sam situaciji" ili "nije mi lako"
Naravno, to su samo varijacije bednjaka koji se oseca.
tarabica:
- kako god se izrazila, dotična osoba ima problem koji treba da reši, svejedno koji izraz upotrebila.
Nema, ima situaciju koju oseca kao problem, sto postaje negativan osecaj. "Problem" ne kao izraz, nego osecaj, koji imas ili nemas.

Kao recimo rec "Vreme", "vreme je : 2:30 am", "vreme je za kafu", "vreme je lepo".....
kao izrazi, i "tesko vreme", "jadno vreme", "bolesno vreme" ..... kao osecaj.

tarabica:
Inače, slažem se da ne treba prepuštati očaju zbog problema, već treba krenuti u "rešavanje situacije" :D Ono što je nekome nerešiv problem, drugome je "mačji kašalj" - ali ne verujem da čemo mu pomoći time što ćemo mu reći "ti si suviše emotivan, vidi kako se žika uopšte ne potresa, a u istoj ste situaciji".
Nemozemo mi Ziki nikako pomoci, ako on sekiracijom, nerviranjem, tugom , depresijom........oseca nastalu situaciju.
Nije resenje u nekoriscenju reci " Problem " nego shvatanju o postavljanju prema nastaloj situaciji.
 
vidi temu :D

Kakva tema - pro-aktivnost :)

Može se ZAISTA iz svake situacije izvući najbolje (jer sve na svetu ima svoje jake i slabe strane). Ali je potrebno da smo samouvereni, da smo optimisti i da imamo tvrdu veru (solid faith) ...u život! I da baratamo znanjem o efektima ...
Fascinanatan je život, to je, eto, sad već sasvim izvesno :).
 
Potpuno se slazem da ne postoje problemi - vec situacije i sve na dalje do "sudbine". E, pojam "sudbina" je bas ono cime cesto opravdavamo (obicno lose) situacije u kojima smo se lose poneli, postupili i slicno. Narocito se sudbina pripisuje Bogu (visoj sili, zivotu kao vec napisanoj prichi...predestinaciji) i tako skida licna odgovornost. Nasa (srpska) poezija je puna takvog praznoverja kao: "Nema smrti bez sudnjega dana" a da "sudbina" nema logike. Evo kako: Ako je sve vec predodredjeno u mom zivotu ( a ja ne znam sta) kakvu odgovornost nosim za svoje postupke? Ima li ko prava da me osudi, pa i na zatvorsku kaznu? "Usud" narocitio propoveda Islam i coveka pasivizira tj. nista ne menjaj - jer je sve usud (fatum) i Alahova volja. Kako sam slobodno bice i "kovac svoje srece" pored sudbine (koju - ponavljam- ne znam), Covek je sazdan kao slobodno bice i tu nema mesta "sudbini" iako znamo 1000 primera gde se cela stvar komplikuje. Dozvolite mi, postoji nekakva "zivotna kob" ili "kob zivota". Medjutim, tu smo iskljucivo odgovorni samo mi i eventualne spoljne okolnosti (zemlja rodjenja, nasledjena religija....). Malo sam se raspisao, ali verovanje u sudbinu me navelo na to. :idea:
 
svega ima ovde a najviše multidisciplinarnosti ;)

Seća li se neko V. Vege u "Bony situation" pozi: hihihihi.....medicinska sestra Boni dolazi kući nadRkana, i poslednje što želi da vidi su krvave posteljine i tranžirani leševi....a oni isprlajli i komplet od ujka Sema i ujne Vilme :mrgreen: A Quentin glumi muža, u patofnama, ciničan i neobrijan, a u stvari se ukakio od Boni :lol:
 
ovo se zove idenje unatrag do značenja :lol:


"problem" je loše osećanje i, možda, obeshrabrenost, a "situacija" je upravljanje životom


Sudbina je samo ...phah...neizbežan SPOJ. Momenat koji se ne može izbeći. A da li će biti srećan ili ne, to opet zavisi od NAS ( ja reč "sudbina" ne koristim u smislu "nesreća" :?) .
 
Betty:
"problem" je loše osećanje i, možda, obeshrabrenost, a "situacija" je upravljanje životom


Sudbina je samo ...phah...neizbežan SPOJ. Momenat koji se ne može izbeći. A da li će biti srećan ili ne, to opet zavisi od NAS ( ja reč "sudbina" ne koristim u smislu "nesreća" :?) .
Veoma dobro, za mene je sudbina, sve sto mi se desilo, i sve sto ce da mi se desi.
Zato sam rekao da nema nesrece, sve je sudbina, moralo je da se desi.
 
Betty:
a gde si tu onda TI? Jadni "podnositelj" sudbine..mispim, šta si ti - teren za iživljavanje sila? :lol: O džizs...nemaš pojma.
Dosadna je i nemoćna ta tvoja mistika, Yupiteru.
Ja sam u Novom Sadu, srecniji nemogu biti, nemam pojma sta je mistika, i nisam siguran zasto bi ti imala razlog da razmisljas o mom zivotu, i o tome ko sam ja ?
Ne vidim takodje razlog zasto bi neko uopste obracao paznju na nesto sto je dosadno.
Nemocno ?? Sta bi to trebalo da znaci ?
Ne govorim sta da mislis, osecas ili radis, i voleo bi da i ti zauzmes isti stav.
 
yupiter:
Ja sam u Novom Sadu, srecniji nemogu biti, nemam pojma sta je mistika, i nisam siguran zasto bi ti imala razlog da razmisljas o mom zivotu, i o tome ko sam ja ?
Ne vidim takodje razlog zasto bi neko uopste obracao paznju na nesto sto je dosadno.
Nemocno ?? Sta bi to trebalo da znaci ?
Ne govorim sta da mislis, osecas ili radis, i voleo bi da i ti zauzmes isti stav.

aha...cimnuo si se :)

Da si ti NSađanin, ne bi ti tako...;)
 
Betty:
aha...cimnuo si se :)
Ne, samo se prilagodjavam situaciji, " cimanje " je problem.
Ocigledno se bavis najpopularnijim sportom na svetu " Brzopletom donosenju zakljucaka "
Da li znas koji je drugi po popularnosti ?

Betty:
Da si ti NSađanin, ne bi ti tako...;)
Sad bi neko trebalo da zakljuci da su svi Novosadjani isti ??
Novi Sad se danas zove " Oklen city "
 
AntunTun:
ono shto ti naslovom otjesh retji je da je npr...multiple skleroza situacija???...

ne bilo bi potpuno isto jer problem je problem i to je tachka...od choveka do choveka je dozhivljavanje problema...nekom je problem shta da jede danas...nekom koju aljinu da obuche...situacija my ass
Skleroza, rak, dijabetes..... su ljudske Bolesti, sudbina.
Seti se narodne izreke " Sto se mora nije tesko ". Tesko je ako mi ili bliznji dobijem neku
opaku bolest od koje se umire, ali moralo je, jer da nije moralo ne bi je dobili.Znaci nije problem nego sudbina. Kada bi moja sudbina bila moj problem, onda bolje da se nisam ni rodio, ako cu da kukam ceo "taj" zivot.
Poenta ove teme je da ako covek uspe da shvati da to sto svi mi normalno zovemo problemima, treba shvatiti kao neizbezne situacije, psihicki se rasteretimo, opusteno.
 
drbob:
U redu u pravu si 'problemi' ne postoje,ali ni 'situacije' vec postoje 'izazovi'.
Problem nemaju samo oni koji su na groblju,a izazove imamo svi.Sudbina ne postoji nigde zapisana,jer svi smo redjeni isto,a sta cemo biti odlucujemo sami.
Kapiram te, ali "Izazov" je samo vrsta situacije, nacin na koji se shvata i oseca izvesna situacija. Nekom je izazov da predje ulicu, meni i tebi rutina.
Oni koji su na groblju ne postoje, ja nemam izazove.
Sudbinu pises svojim zivotom koji ti je sudbina, posto nije bio tvoj izbor. A kad prestanes da pises, znaci da si na groblju.
Svi smo rodjeni razliciti, nema dve identicne sudbine.
Sta cemo biti odlucuje DNA kod, koji nije tvoj izbor. Tako da razmisli dobro kad pokusas da ubedis sam sebe, da u stvari " Ti " nesto odlucujes. Kapiras? , Ti si doneo sve tvoje odluke,
to stoji, ali da li su one Stvarno tvoje, ili su produkt tvojih osobina, o kojima Ti nisi odlucivao.
 

Slične teme


Back
Top