Da li Pluton prestaje da bude planeta?

Svabov

Buduća legenda
Poruka
25.294
Да ли Плутон престаје да буде планета
Пресуда стиже из Прага
Међународно астрономско удружење обелоданиће 25. августа колико Сунчева породица има чланова

„Рат светова” се из свемира спустио на Земљу. Астрономи су, ко зна који пут, укрстили копља да одлуче да ли је Плутон девета планета или није.

Нису се ниједном до сада сагласили, тако да се тачно не зна шта се под тим појмом подразумева. Свако ново оглашавање појединаца да су, напослетку, открили десету или „икс” планету – само је доливало уље на ватру.

Хоће ли врело „прашко лето” – и у климатском, и у астрономском смислу – уродити коначном пресудом колико Сунчева породица има чланова: осам, девет, десет или, чак, 53?

Одлука је препуштена дружини од 19 изабраних који представљају комитет за (на)именовање, а саопштење се очекује 25. августа, последњег дана скупштине Међународног астрономског удружења у Прагу, започете 14. августа. На два већања с мање присутних, 10. јуна и првог јула у Паризу, нису се договорили.

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=4079

A sad bih voleo da vidim astrologe, sta ce i kako ce se ponasati, kako ce menjati svoje teorije i proracune....
A uvek se secam izjave Astral Blade da Pluton dok 1930 nije bio otkriven, nije imao uticaja na ljude...logicno, posto nisu znali da postoji :):)
 
u sustini da, malecka planeta :)...putanje ponekad mogu da im budu jako cudne i da seku orbite velikih planeta, pa to moze da bude kamen spoticanja....razlika od asteroida je, recimo, ta sto je loptasta, tj ima dovoljno veliku gravitaciju da sama sebe oblikuje u loptu...
e sad, bas me zanima koji ce standardi sad biti postavljeni po kojima ce se odredjivati sta je planeta, a sta planetoid....
 
Obersturmfuehrer:
A sad bih voleo da vidim astrologe, sta ce i kako ce se ponasati, kako ce menjati svoje teorije i proracune....
A uvek se secam izjave Astral Blade da Pluton dok 1930 nije bio otkriven, nije imao uticaja na ljude...logicno, posto nisu znali da postoji :):)
Kuku lele, sta ce sad jadni astrolozi :roll: . Zar ti stvarno mislis da uticaj Plutona ili bilo koje druge planete, zavisi od toga kako ce ga tamo neki astronomi nazvati i tretirati. Njegov uticaj je dobro poznat i istrazen u praksi i svakodnevnom zivotu: smrt, razaranje, unistenje ali i obnova, rat, anarhija, mrznja, ljubomora, moc transformacije i regeneracije, razmozavanje, svi procesi replikacije, podsvest, okultizam, nepregledna intuicija, ogromna volja i snaga itd, itd. ,a tako ce i ostati taman da ga proglase kosmickom prasinom.

Sto se tice ovog boldovanog, nikad, ali nikad ja to nisam izjavio niti napisao. Nadam se da je u pitanju samo lose pamcenje, a ne i namera. Ako nisi znao, astrolozi su jos u drevna vremena znali za postojanje spoljnih (u to doba jos neotkrivenih planeta), daleko pre astronoma koji su to kasnije samo formalno potvrdili i izracunali njihove tacne pozicije. Te planete su ne sumnjam imale i tada svoj uticaj na coveka-pojedinca, ali je tek sa njihovim otkricem izvrsen uticaj na celo covecanstvo, tj. kolektivnu svest. Da to nisu prazne price, govori i sto se era elektrifikacije i dramaticnog razvoja saobracaja i prihvatanja takvog modernog nacina zivota, poklopila bas (gle cuda) sa otkricem Urana sredinom 19. veka. Sve navedeno je njegov domen i simbolika, sto se da vrlo lako proveriti uvidom u natalne karte. Takodje, razumevanje, kontrola i upotreba atomske energije pocinje neposredno nakon otkrica Plutona - 1930. godine, bas kao i najveci rat u istoriji covecanstva, sa najvecim zrtvama i razaranjima. Sve Plutonova "specijalnost". Tesko da je u pitanju slucajnost.
 
intra:
U tom Kolinu je sigurno izmišljena Kolinos pasta za zube ili bar kolonjska voda.
Ne, ni jedna od te dve stvari. Zato je u Kolinu otkriven a posle u Pragu patentiran "Neptun".
Plastični disk koji pere veš bez upotrebe praška.
Samo ne znam kako će taj "Neptun" sada uticati na čovečanstvo, na njegov razvoj i psihu ljudi, na ubistva i ratove, na ljubav i mržnju, na bogatstvo i siromaštvo, na lepotu i moral, na uspeh i neuspeh. :wink:
Jeste da nije planeta ali utiče na zdravlje ljudi. Videćeš još u toku dana..... :P :P :P
 
Astral-Blade:
Te planete su ne sumnjam imale i tada svoj uticaj na coveka-pojedinca, ali je tek sa njihovim otkricem izvrsen uticaj na celo covecanstvo, tj. kolektivnu svest. Da to nisu prazne price, govori i sto se era elektrifikacije i dramaticnog razvoja saobracaja i prihvatanja takvog modernog nacina zivota, poklopila bas (gle cuda) sa otkricem Urana sredinom 19. veka. Sve navedeno je njegov domen i simbolika, sto se da vrlo lako proveriti uvidom u natalne karte. Takodje, razumevanje, kontrola i upotreba atomske energije pocinje neposredno nakon otkrica Plutona - 1930. godine, bas kao i najveci rat u istoriji covecanstva, sa najvecim zrtvama i razaranjima. Sve Plutonova "specijalnost". Tesko da je u pitanju slucajnost.

hmm..
pa zar nisi upravo potvrdio ono sto sam ja rekao u ovome sto sam quotovao?
ako ima uticaj - ima, bez obzira kako se zove, i da li se zna za njegovo prisustvo...aliti tvrdis drugacije...
 
O bre ljudi neko postavi ozbiljno pitanje ili diskusiju a uvek se javi po neki Vidusa koji sve okrene na mistiku, religiju ili u ovom slucaju na astrologiju sto mu dodje na isto (ne smem ni da kazem ko je taj sada, jer posto Pluton ima uticaja na pojedinca mozda me strefi nesto ha,ha,ho,ho,hi,hi). Sto se tice statusa Plutona-planeta ili ne, mislim da nece biti reseno ni sada ni sve do 2015. god kada NASA-ina sonda "New Horizon" ne prodje pored njega. Tada ce planeta prvi put biti vidjena, i sonda ce verovatno poslati precizne podatke na osnovu kojih ce strucnjaci doneti konacnu odluku. (Ovo nisam video u natalnim ili astralnim, ili ti kako ih vec zovu, kartama, vec procitao na HowStuffWorks pod Science Stuff). Uticaj planete Pluton na pojedinca oooooooooo.....To je "Roc and ice" dijametra priblizno 2.300km na rastojanju od 5.906.376.200km od Sunca. Zamisli Ober...(daj bre skrati ovo malo) kakva je razolucija ove planete da sa ovog rastojanja ima jedan uticaj na mene u Kraljevu a sasvim drugi na tebe u Beogradu na medjusobnom rastojanju od cirka 200km. Sta ti mislis sta je to sa ovim misticima, astrolozima i ostalim nadristrucnjacima te su toliko zaslepljeni glupostima
 
Obersturmfuehrer:
hmm..
pa zar nisi upravo potvrdio ono sto sam ja rekao u ovome sto sam quotovao?
ako ima uticaj - ima, bez obzira kako se zove, i da li se zna za njegovo prisustvo...aliti tvrdis drugacije...
Nisam, evo da pokusam razjasniti.
Uran kao planeta upravlja odredjenim fenomenima kao sto su: saobracaj, pronalazastvo, sve sto je novo i moderno, revolucijama i pobunama, astrologijom itd. Sve je to postojalo i pre njegovog formalnog otkrica, ali u daleko manjem obimu. Negde od sredine 19. veka, sto se nekako poklopilo sa prelaskom iz ere Riba u eru Vodolije, saobracaj je prosto eksplodirao sto se tice brzine, pristupacnosti, udobnosti i sl. To vazi i za pronalaske kojih je bilo vise u zadnjih 150 god. nego ikada pre toga. Takodje, astrologija nije vise privilegija malobrojnih nego se i ona masovno izucava.

Slicno je i sa Plutonom, smrt, mrznja, razaranje, preobrazaj i ostali fenomeni kojima on upravlja su postojali i ranije, ali je tek sa njegovim otkricem taj uticaj zaziveo u "punoj meri",tj. covek je stekao moc da unisti celu planetu, da koristi sve moguce vidove energije i da ih transformise po volji, da zagadjuje i ugrozava citavu planetu (Pluton predstavlja i otpad svake vrste). Takodje, on vlada i smrtonosnim virusima. Zaraznih bolesti je bilo i ranije, ali ni jedna nije tako beznadezna i opasna kao HIV virus, koji se stalno menja i prilagodjava (citaj: transformise), sto je cist Plutonov uticaj. Sve to laik moze da nazove slucajnoscu, ali ja ne mislim tako.

Znaci, planete suncevog sistema deluju na nas i svaka ima svoju ulogu, bez obzira da li mi znamo za njihovo postojanje. Ali tek nekako sa njihovim otkricem i zvanicnim priznavanjem se one manifestuju u punoj meri. Zasto je to tako i ja bih voleo da znam, ali prosto to se desava.
 
to meni nikako ne zvuci logicno.
na primer, ljudi ranije nisu znali sta je to gravitacija (dobro, ni sad nisu puno bolji), i nisu imali pojma zasto cvrsto stoje na zemlji. Kada je otkriveno da masa prouzrokuje gravitaciju, ljudi nisu postali tezi, niti im je bilo teze da skacu u vis...
dakle, nije mi jasno, kako to da nesto sto je odvajkada na mestu plutona ili urana, ili vec nekih novooktrivenih planeta tek po njihovom otkrivanju oslobadja svu svoju snagu...
 
Obersturmfuehrer:
to meni nikako ne zvuci logicno.
na primer, ljudi ranije nisu znali sta je to gravitacija (dobro, ni sad nisu puno bolji), i nisu imali pojma zasto cvrsto stoje na zemlji. Kada je otkriveno da masa prouzrokuje gravitaciju, ljudi nisu postali tezi, niti im je bilo teze da skacu u vis...
dakle, nije mi jasno, kako to da nesto sto je odvajkada na mestu plutona ili urana, ili vec nekih novooktrivenih planeta tek po njihovom otkrivanju oslobadja svu svoju snagu...
Ne znam da li ti je to dobar primer za poredjenje, ali bez obzira, ovo su prilicno apstraktne stvari i nezahvalno je u takvoj situaciji pozivati se iskljucivo na logiku. Recimo, ljudi kojima je specijalnost kosmologija i astronomija kazu da bi bilo mnogo lakse objasniti situaciju da zvezde kao nebeska tela ne postoje posmatrano sa stanovista logike i prirodnih zakona, a svi znamo da postoje i to u velikom broju i ne zna im se poreklo (samo se spekulise). Toliko o njenim dometima.
 
stnco:
Zamisli Ober...(daj bre skrati ovo malo) kakva je razolucija ove planete da sa ovog rastojanja ima jedan uticaj na mene u Kraljevu a sasvim drugi na tebe u Beogradu na medjusobnom rastojanju od cirka 200km. Sta ti mislis sta je to sa ovim misticima, astrolozima i ostalim nadristrucnjacima te su toliko zaslepljeni glupostima
Da stvarno, sta to "tera" ljude da utrose po 20-30 godina svog zivota da bi izucavali gluposti. Da ironija bude veca, tu ima mnogo univerzitetskih profesora, inzenjera, cak i akademika (to znam pouzdano), a ovih sto su "samo" zavrsili fakultete da i ne pominjem. Mora da je u pitanju neko kolektivno ludilo :roll: ili tu mozda ipak ima neke istine. Ko ce ga znati.
 
Astral-Blade:
Ne znam da li ti je to dobar primer za poredjenje, ali bez obzira, ovo su prilicno apstraktne stvari i nezahvalno je u takvoj situaciji pozivati se iskljucivo na logiku.

naravno da je dobar.
a evo jos jednog.
pioniri u razvoju elktrotehnike, struja i ostalog nisu imali jasnu predstavu sta je to struja, pa ih je ta struje mogla i tekako uzdrmati. Takodje jedno novorodjence ne zna sta je steker, pa gurne prste u njega. Dal ce preziveti zavisi od srece, a ne od toga da li ono ZNA da tu ima 220 volti.

Astral-Blade:
Recimo, ljudi kojima je specijalnost kosmologija i astronomija kazu da bi bilo mnogo lakse objasniti situaciju da zvezde kao nebeska tela ne postoje posmatrano sa stanovista logike i prirodnih zakona, a svi znamo da postoje i to u velikom broju i ne zna im se poreklo (samo se spekulise). Toliko o njenim dometima.

izem ti onda njihovu specijalnost i njihove skole...zvezde kao objekti su sasvim jasni i analizirani, odredjene sudbine zvezda na osnovu njihove mase, njihov sastav i ostalo...
sasvim logicno, i u skladu sa svim prirodnim zakonima.
 
Astral-Blade:
Uran kao planeta upravlja odredjenim fenomenima kao sto su: saobracaj, pronalazastvo, sve sto je novo i moderno, revolucijama i pobunama, astrologijom itd. Sve je to postojalo i pre njegovog formalnog otkrica, ali u daleko manjem obimu.
Ova tvoja diskusija mi lici na onu narodnu: "Posle bitke svi mogu da budu generali" (malo modifikovanu za ovu priliku). Homo sapiens je nastao pre oko 400.000 god. i toliko mu je trebalo da sve ovo otkrije sto zna i zamisli isto toliko je trebalo Uranu da svojim "uticajem" to postigne. Sve sto se u covekovom razvoju desavalo, dobro ili zlo, ti sada mozes da objasnjavas uticajem zvezda, planeta ili zrnima pasulja ako tako zelis, i samo AKO TAKO ZELIS i na kraju da kazes "Ne znam zasto je to tako ali desava se". Jasno je da ti i tvoji istomisljenici samo ZELITE da sve objasnite uticajem planeta, a NE ZELITE da prihvatite naucno misljenje koje iza sebe ima i zasto je to tako.
Zasto selektivno priznajes nauku? U odredjenim segmentima je ignorises i dajes svoja proizvoljna objasnjenja a onda je priznajes pa sednes za kompjuter i sve to pises a taj kompjuter je vrhunsko cedo nauke?
 

Back
Top