Mrezni net i sigurnost

capablanca

Primećen član
Poruka
906
Da li iko zna koliko su bezbedni podaci kada se uvede bezicni net. I uopste sta ko tu od administratora moze da vidi.

Dakle kad se nakacimo dial up... preko recimo sezam pro kakve podatke o nama moze imati njihov operater. Ili recimo ako smo online preko bezicnog neta.

Da li moze da cita nase mailove i da li moze da cita nase recimo MSN prepiske... da li moze recimo ako ostavimo preko noci na bezicnom netu komp nakacen da nesto skida, da li moze da tada operater ili neko vec ko radi na serveru da nam ukazi u folsere i da pruzima nase podatke. Ili recimo da zna da sam ja ostavio ovaj post recimo na netu...

Sve u svemu do kojh informacija oni mogu da dodju?

:)

Hvala najlepse

dakle treba da uvedem neki privatni bezicni net ali me zanima koliko oprezan moram biti i kakve oni informacije o mom boravku na netu imaju.

Hvala najlepse
 
Pa, zavisi koliko zausta tajne i vazne podatke imas nameru da cuvas na racunarima koji ce biti na netu... Ipak, imam utisak da malo preuvelicavas problem. Nisi ti centrala BIE, CIA, DEA NSA itd, pa da sad nesto posebno detaljises oko sigurnosti....
Sve u svemu, sve sto si nabrojao, mose se desavati, ma kako zastitio svoje racunare. Dakle 100% sigurnosti i privarnotsi nema.
Ako nesto sto je bas toliko vazno za tebe, ne zelis da se ni slucajno nadje na netu, drzi to na posebnom racunaru, koji nije ni na internetu ni na LAN-u
 
Hm

ali imam samo jedan racunar...

zanima me sta standardno operater mreze moze da vidi na tvom kompu... dok si online naravno jer kad nisi on nema pristup... direktan ajde... ne govorim o virusima, trojancima i slicnim stvarima...

govorim o recimo sitaciji... sys op sedne za server i otvori tvoj nalog i sta on tamo moze da vidi???
 
Pa jednostavno. Nadgleda koje portove si otvorio, na serveru, zatim nadgleda gde je tvoja IP adresa sve bila (i gde je trenutno) sve se to vidi, nista nije skriveno.

Recimo, evo primer: Svaki put kada odes na neki sajt ili skidas nesto (totalno nebitno), tvoj *.log fajl, se kreira na serveru provajdera. Tako ti funkcionise. Tako da nemoj da mislis da si neuhvatilj. Svako moze da ti pokuca na vrata kuce u kratkome roku i da te uhapsi ukoliko naidje na neku kriminalnu radnju. (Ukoliko si imao na umu tako nesto) dakle nemoj da se zezas mnogo sa time.

Sto se tiche ljudskih prava (pretpostavljam da te to interesuje) je ovakva stvar:
Provajder nema pravo da nadgleda tebe, osim ako ne sazna da je u pitanju neka kriminalna radnja. Kratko i jasno.
 
Aha

znaci fakticki on samo vidi koje sam ja sajtove posecivao.... :)

A cuo sam da je mnogo lakse kontrolisati korisnika kada netu ima pristup preko nekog dial up servisa nego kada ide preko bezicne LAN mreze... jer kao na dial up imas individualni IP a na LAN se on menja... tako nesto...

i znaci ako surfujes i s posla sa nekog firminog lana takodje i tamo mogu da vide gde si sve bio... a koliko dugose pamte ti podaci???
 
E to sto si cuo, mozes odmah i da zaboravis....
Pre svega IP nema mnogo veze sa kvalitetom i nacinom konekcije. Cak i sa dial-up (ADSL na primer, pa cak i kod klasicne konekcije ) mozes imati stalni IP ili "stalni" IP. Kod wireless konekcije ista stvar, mozes a ne moras imati stalni IP. Kod lana, svi racunari imaju stalnu lokalnu IP adresu (dok je administrator iz nekog razloga ne promeni)

Sve u svemu, meni se "javlja" da si ti "ucvikao" jer si iz firme posecivao neke sajtove za koje bi najradije da se ne zna da si ih posetio? :)
 
Capablanca, aha.

Slusaj me ovako:

(Pricham za dial up i ostale konekcije) Postoje dve vrste adresiranja TCP/IP - internet protokola, (po default-u), dinamicko adresiranje i statichko. To malo da prouchis prvo.

Drugo: Saznaj sta je SID (SID). Pa se kasnije smej.

Trece ukoliko mislis na lan mrezu da postavis jedan server i da napravis tako da prelazi NAT, opet ce se videti informacije tvoga servera (koje je upite poslao provajderu bilo da je to obichan server na Xp "Xperience" ili na 2003 pa rutiran na ISU ili na LINUX bez obzira sto si ti u lan mrezi i surfujes internetom) nebi li te provajder preusmerio na odredjenu lokaciju koju si zahtevao.

Koliko ja znam po mojim informacijama kod nekih provajdera podaci stoje 6 meseci u log fajlovima kao backup baza. Sada sve zavisi od toga kako koji provajder radi.

Dakle, bilo kako bilo, odgovor je uvek isti.
A sada ti lepo reci, zasto te je ovo zanimalo ?
 
ma zanima me konkretno sta...

ak ja s posla idem recimo na MSN ili na chat da li ce moci tamo neki gore da vide sta sam ja "svasta " kuckao po chatu ili ne...

drugo, zanima me da li na tom serveru on cuva podatke o aktivnosti na netu identicne mom history folderu ili je to nekakoo drugacije zapisano

trece ne ne ne ... ne nameravam da posecujem one sajtove jer to ipak sa svojih tridesetak godina upraznjavam uzivo hahahahahahaha

cetvrto... hvala unapred bas ste znalci pogotovo Legolas !!! :)
 
...skoro je jedan lik kod mene na poslu dobio otkaz upravo iz tih razloga...
...ajd sto mu se produktivnost dok sedi za kompjuterom definitivno moze dovesti pod sumnju(covek je masinista...bio...) em sto je posecivao "one" sajtove i fasovao hrpu viruscina koja se rasirila po celoj mrezi...
...sad smo svi na internet dijeti zbog njega...
...ja sam zbog radi toga imao krajnje konstruktivan predlog da mu se lepo izbuse gume,ali sreca po njega druge kolege se nisu slozile...pa sam mu samo malo recnuo karoseriju...
 
Ćale:
...skoro je jedan lik kod mene na poslu dobio otkaz upravo iz tih razloga...
...ajd sto mu se produktivnost dok sedi za kompjuterom definitivno moze dovesti pod sumnju(covek je masinista...bio...) em sto je posecivao "one" sajtove i fasovao hrpu viruscina koja se rasirila po celoj mrezi...
...sad smo svi na internet dijeti zbog njega...
...ja sam zbog radi toga imao krajnje konstruktivan predlog da mu se lepo izbuse gume,ali sreca po njega druge kolege se nisu slozile...pa sam mu samo malo recnuo karoseriju...
Mislim da je bilo mnogo produktivnije da je neko postavi kako treba zaštitu te mreže, nego bušenje guma i reckanje karoserije. O produktivnosti i posećivanu "onih" sajtova u nekoj drugoj temi.
 
Da da to je glupost... to za sufovanje s posla i sta ja znam..

e sad

ja bih pitao jos nesto...

kad imate bezicni net... i sad... da li sto se sigurnosti tice ima razlike kada se kacis na net preko antene i ako se kacis tako sto si se direktno prikacio na repetitor kablom...
 

Back
Top