Vrsac, Hemofarm, politika, ekonomija ili nesto trece

shar-pei

Obećava
Poruka
60
Zanimljiva vest koja se dva dana provlaci po vestima- akcionari Hemofarma dobili kintu za svoje akcije, prodaju ih nekom stranom koncernu. Ok,nije mi bas najjasnije sto trce svi da prodaju kad ce one donositi dividendu, i ako ih neko sada placa recimo 100, one ce otici navise jer ce se novi vlasnik truditi da poveca vrednost firme, mada to je njihova licna stvar, sta sad.

Medjutim, drugi deo vesti je ono sto mi uopste nije jasno. Na osnovu nekih parametara ljudi imaju razlicitu kolicinu akcija (radni staz, plata....), shodno tome inkasiraju razlicitu kolicinu novca. Direktor Hemofarma ima toliko akcija da treba da inkasir 9 000 000e. Ej DEVET MILIONA EVRA?!?!?!?!?! PA LJUDI ODAKLE TO DA JEDAN COVEK, KOJI JE ULOZIO SVOJE DIREKTOVANJE DODJE U POSED TOLIKIH AKCIJA? Ne znam mu ime ni ko je ni sta je (osim da je sada multi milioner- sve i ako plati porez na dobit a ne zapali pre toga) ali da li je to moguce da se prelazi preko toga samo tako. Posto sigurno to nije jedini slucaj u ovoj zemlji- ima li prava neko ko je postavljen (verovatno po politickoj liniji- ponavljam ne znam o liku nista- on je samo primer za koga je procurelo u javnost) milione preko noci, dok ljudi ne znaju kako da se sastave od prvog do petog u mesecu, a za ostale dane da ne pricamo. U krajnjoj liniji gubi drzava koja takve stvari dozvoljava, a posto joj fali para ona otima od nas, obicnih gradjana, pa opet mi ispastamo. Ovo je lopovluk na delu, svi takvi bi morali u zatvor "na jedan" a koliko ih prodje nekaznjeno jer su ortaci (saradnici) nekog u vlasti.

Vrscani, javite se, objasnite ako gresim. Ako ne gresim, vi ste opljackani. Mogli ste da imate vise akcija da se nisu centralizovale u jednom dzepu.

Ovo sto me je ponukalo da napisem ovaj tekst je bilo juce i prekjuce na svim vestima. Ako sam nesto pogresio, molim vas da me ispravite.
 
Nisam pogresio. Citat sa B92:
"Trenutna vlasnička struktura "Hemofarma" izgleda ovako: oko 65 odsto akcija je u posedu investicionih fondova i brokerskih kuća, a preostalih 35 odsto kod sedam hiljada pojedinačnih akcionara. Najveći mali akcionar je sa paketom od jedan odsto akcija, odnosno 64.815 komada, (9,5 miliona evra), naravno, prvi čovek "Hemofarma" Miodrag Babić."
http://forum.b92.net/index.php?showtopic=30113
 
prvo, akcije se ne kupuju da bi donosili dividente vec da bi dobile na vrednosti da kad ih prodas imas vise nego sto si ulozio. to je slucaj sa svima koji ne kupuju akcije za milione. kada mozes da kupis akcija za nekoliko miliona eura/dolara - onda mozes da imas pristojne primanja, jednom godisnje, od raspodele dobiti. ALI da li bi ti zaista poverio nekoliko miliona jednoj firmi kada taj kapital mozes da oplodis tokom godine na toliko razlicitih nacina i da zaradis vise nego sto bi ti donela raspodela dobiti? prema tome, akcije se kupuju da bi dugorocno novac dobio na vrednosti vise nego sto bi ti donela, naprimer, stednja....

pa direktor, mislim da se preziva Babic, ima licno oko 3.nesto% akcija na svoje ime - sto je zaista eur9m. mislim da je mnogo akutniji problem to sto nisu svi ljudi u zemlji bili zaposleni u takvim firmama da bi mogli da dodju do nekog novca od stranih investicija... i mislim da bi tu mogao da postoji i da se pojavi neki jaz.

lopovluk na delu je nesto sto traje vec decenijama u zemlji i niko nista po tom pitanju ne radi. a mislim da se nista ne radi po tom pitanju jer se u principu vecina slaze da bi oni to isto radili da im situacija dopusta. lopovluk, kao ponasanje je odraz kucnog vaspitanja.... i razumete sta 3 tacke treba da znace i u kom pravcu da povuku pricu.

jednostavno u srbiji ne postoji alternativa ovome sto se trenutno desava niti ima jake politicke volje da se tome stane na kraj. odgovorno tvrdim da za sada, niko nije u stanju da promeni situaciju na bolje. a voleo bih da nisam u pravu....
 
Taj babic je od hemofarma napravio imperiju, nikog nije pokrao ni ojadio, radnici se ne zale na njega. Sebi, zaposlenima, penzionerima, svima je doneo dobitak. Jedan je od najboljih menadžera u srbiji i logično je da takav mozak i treba da dobije najviše. Podsticao je zaposlene da dižu kredite i da kupuju akcije dok su vredele 900 dinara, što je i sam činio.
Dajte okanite se socijalizma.
 
Drago mi je da cujem da je g. Babic svima tamo doneo boljitak.

Nije socijalizam vec otimacina ako ti za nekoliko godina (pretpostavljam) "zaradis" za sebe 9mil e. Ni Lee Iacocca nije toliko uspeo za to vreme. Mislim da je to sto Dell Boy kaze vuce koren iz onog narodnog- cuti, dobro je, ima i za mene. Mogu li se meriti zarade tih radnika sa zaradom onog ko ima pristupa informacijama iz vrha firme i drzave? Posto je on (ili bilo koji direktor) u mogucnosti da kreira buducnost POVERENE mu firme. Nije njegova on ne gubi nista, samo moze da dobije a dotle ima masnu platu. Zamazati oci narodu (radnicima) i pokupiti kajmak.

Svaka mu cast na znanju, obrazovanju i umesnosti. Ne sumnjam u to da je odlican strucnjak. Samo, ta nesrazmera nije nista drugo nego pljacka. Ako su i dizali ljudi kredite, po njegovom savetu, koliki je on digao kredit da kupi toliko akcija ( koliki mu je prihod da vraca ratu po ratu do prodaje), ili pod kojim uslovima, koji su za radnike nezamislivi.

Cenim kapitalistu koji je na osnovu svog znanja i umeca od recimo male radionice stigao do nekoliko fabrika (izuzmimo Karice), svojim radom, reskirom svega sto ima da bi podigao kredite za razvoj, birao i ucio ljude. Ali, takvih je u ovo vreme malo i na zapadu. Svi direktori ovakvih nasih firmi su tu postavljeni od strane "organa", a oni su iskoristili priliku da sebe obogate. Njihovo bogatstvo je nekome od zaposlenih uskraceno.

Da rezimiram: nije samo g Babic problem, vec drzava i njeno ustrojstvo (ne zakoni, vec to sto se ne postuju ili su razlicito primenjeni od slucaja do slucaja). Koliko direktora je otkupilo svoje unesrecene firme, gde ih je drzava postavila da rukovode, da bi preko noci postali vrlo uspesne i dobro stojece. Sve je to problem. Ovo je pojedinacni slucaj koji je isplivao u javnost, ali svakako ne jedini i sigurno ne najdrasticniji. Da je jedan od takvih uhapsen, zaplenjena imovina (kao i komunizam, na papiru je lepo zvucala "komisija za ispitivanje porekla imovine", samo sto je jurila sitnu "buraniju" a direktore velikih firmi- tada drzavnih, zaobilazila), osudjen na 10- 15 god zatvora, svi bi tri puta razmislili da li da ucine neku takvu, u sustini samo za njih "korisnu malverzaciju" (opet termin iz komunistickog perioda). Nekako smo navikli da "period tranzicije" bude smesa malverzacija, otimacine, slabljenja kompletne drzave, korupcije na vrhu zemlje, zarad stvaranja malog broja ekonomskih silnika kojima je slilina pala sa neba (nisu reskirali svoj dinar). To nije put u kapitalizam. To je privid kapitalizma, za generaciju ili dve (poslovne, ne zivotne) 95% sadasnjih velesila ce morati da nestanu jer nisu stvorene na pravi, slozen i dugotrajan nacin, vec su poklonjene. Kao sto se kuca kupuje od naslednika, a ne od onog ko je gradio. Svi takvi, cak i kada su vec dosli u posed neke firme, ne mogu da imaju prema njoj odnos kao onaj koji je zalozio svoju kucu da bi kupio koji masinu vise, napravio halu, razvio SVOJU firmu, rizikovao da ostane na ulici.

Opet kazem: g. Babic mi je samo povod da se zgrozim nad samim sobom sto sam verovao u promenu, sansu za sve a da pri tom bude legalno, trzisno nepodmitljivo. Naravno ne dao bog da se crveni vrate. Samo sto ispade da su i ovo hokstapleri i/ili lopovi.
 
Shar pei
Od tih akcija svi zaposleni imaju koristi.Juce sam procitao da jedan od zaposlenih ima akcije u vrednosti 100 000e.Dal boy ti je lepo rekao.Ako se niko od zaposlenih nebuni sto se ti bunis.Covek je napravio u Vrscu sportsku halu.imaju kosarkaski tim za evro takmicenja,radnici zadovoljni.I ? Tebe izgleda boli sto je covek zaradio na tome 9mil.evra.Pa zamisli da je kao ostali direktori po Srbiji upropastio firmu pa je kupio za dzabe.To ti nebi smetalo,zar ne? Rekao bi tada da je isti kao i ostali.Ovako kad ce svi proci dobro,a doticni naj bolje tebe to svrbi.Tipicno srpska posla. 8)
 
9 miliona za 3 % akcija Hemofarma... ja mislim da je onda covek zapravo jako lose prosao. procenjena vrednost hemofarma je u tom slucaju sumnjivo niska... koliko je to... negde oko 280 miliona evra?

"ACHTUNG" - ako je to stvarno tako, imate jos malo vremena da kupite od minoritara neku sitnuriju, lepo cete da zaradite uskoro. nije rec o tome da ce neko razvijati firmu, cena ce jednostavno posle kupovine da skoci na realnu cenu. nemam uvid, ali 280 je jaaako mala cifra, a taj Babic ako je prodao za 9 milja treba da ga oplakujemo posto su ga evidentno odrali ko zeca.
 
Ma pogresno si me shvatio (posto vidim da smo na ti). Najvise me boli to sto su oni nekaznjeno prosli. Unistili i obogatili se. A da mi je nejasno, i svakome ko se iole razume u ekonomiju, je nejasno da za tako kratko vreme se zaradi toliki novac. Divno je sto je mrvice podelio narodu. Razlika izmedju 100 000 i 9 000 000 nije velika cini mi se (mada mi se cini da je bilo price da je jedan radnik dobio oko 500 000, ama jedan 1). Stvar je u NESRAZMERI sa bilo kojim ekonomskim standardom. To vec spada u spekulacije na berzi, a ne pravu ekonomiju. A da je spekulisao na berzi svojim novcem, imao bi rizik. Ovako, i da nije uspeo, samo bi se pridruzio armiji losih direktora. Da je radio radio je, a ako ce za to preduzece biti nagradjen sa 9 mil/e, koliko bi ga trebalo nagraditi (ili pustiti da se sam nagradi), ako sutra bude nekakav ministar ili preds. vlade/ premijer? A sa ovakvim tvojim razmisljanjem, njemu je ovo pozitivna referenca, pa ako pozeli moze da ide dalje. I ipak se ispostavlja da ni hala ni basket tim nije stvoreno za narod, vec da zato bude nagradjen (ti smatras da mu je ovo pravicna naknada). Veliki bi covek bio da nije sve to unovcio, a ovako je sposoban za sebe na prvom mestu.

A radnici se ne bune zato sto su ljudi logicno srecni sto im je pruzena nekakva prilika da se opare, zato sto ostaju u toj firmi, srecni su jer je ovde tolika beda da je cena jednog obicnog stana vise nego sto covek u obicnoj/drzavnoj firmi zaradi za ceo radni vek (pros plata oko 200e, za 40 god je 96 000). Toliko mi ovde vredimo. E, zbog togami se cini sve ovo malo nerealnim/preteranim, sta mislis?
 
Covek je zaradio za par godina, eto, na akcijama 9 mil. ..........pa sta???
Voleo bi da sam i ja, ali nisam.........

On je bar bio direktor , te firme, i to vrlo uspesan.........Srbija ja puna ko sipak , neobrazovanih, debelih , celavih, "biznismena" , koji su na cist kriminal uzeli mnogo vise od tog, lika.....i niko ih ne cacka.......

Nije problem to sto je on dobio 9 miliona, a ostatak radnika takodje , pune dzepove para.....mashala
To se desilo i u Knazu........daj boze da je cela Srbija dobila gomile love..........

Nesto drugo je ovde, po meni , veca nepravda..........tranzicija i privatizacija su u Srbiji vodjene , kao neka vrsta LOTO a.......ko je imao srece, radio je kao kafe kuvarica u "Hemofarmu" 30 godina , i uzeo je npr, 50 000 E........ko nije, radio je kao hirurg u KBC, i dobio je qitu.............

Sto se o tome ne pise??
Kako su Slovenci napravili pravedan sistem.......1/3 od privatizacije = zaposlenima........1/3 = drzavi, a 1/3 ode u drzavni fond, odakle su svi slovenci, bez obzira ko je gde , i da li je radio, dobili jednak deo.................

Ovde, kao u svemu, uranilovka..........ko je uvalio doope , u iole atraktivnu firmu, dobio je ozbiljne pare, na lepe oci, onaj drugi neka crkne, ko ga yebe.............

A , kazem na lepe oci, jer nikako ne stoji ona komunisticka, za koju su se hvatali svi koji su radili u prodatim firmama, ili u propalim bankama.........."OVO SMO MI OD USTA ODVAJALI".......to niko nije od usta odvajao , niti je to njegovo.(osim fikusa u kancelariji , koji je doneo od kuce)........

U SFRJ su svi od usta odvajali , za sve fabrike podjednako, dobijale su kako je kojoj trebalo love...a nisu se razvijale strucnoscu menadzmenta, niti marljivoscu radnika......

Rezime, neka su svi uzeli lovu, neka i vise......dobro je to...nemojmo stalno da smo u fazomu , komsije i njegove krave, ali , da je bilo pravde i pameti, i penzioneri, i studenti , i zaposleni sa malo manje srece, bi dobili ipak deo od onoga , sto se do nedavno zvalo" drustvena imovina"

p.s.
Postavljac teme, nije verujem zlonametan , nego mu jednostvno , nije jasno da moze toliko para da se zaradi na akcijama , za samo par godina.........za njegovu utehu, deset puta vise moze da se zaradi na akcijama za par minuta.......a posto se berza u Srbiji razvija, nije iskljuceno da ce , uz malo srece i pameti, i on jadnog dana doci na shalter po svojih 9 miliona.........Evra, naravno
 
DellBoy-011:
Taj babic je od hemofarma napravio imperiju, nikog nije pokrao ni ojadio, radnici se ne zale na njega. Sebi, zaposlenima, penzionerima, svima je doneo dobitak. Jedan je od najboljih menadžera u srbiji i logično je da takav mozak i treba da dobije najviše.
Njemu svaka cast.Ne zamo da je doneo dosta zaposlenima u Hemofarmu vec i celom Vrscu i tom kraju Banata.Kad smo vec kod tih tema bolje da je nekoga drugoga uzeo za raspravu,a ima kandidata koliko hoces,od Miskovica pa na dalje.
Recimo dosta po novinama se sada reklamira i onaj Vesa vlasnik COMPTRADE-a.
Covek zaradio milione prodavajuci kompjutere Srbima i jos u par jos jadnijih zemalja istocne Evrope.Pa to je tek smejurija.
 
Ok, ja sam u krivu. Normalno je, cak dobro da se maknu tolike pare akonto toga sto te je drzava postavila da upravljas necim njenim, zato sto si podelio neku kintu okolo. Za g. Babica sam se uhvatio jer mi je vremenski najblizi primer- nista licno. Zato sto nije sve sebi strpao u dzep- pa on je filantrop. Ok, nemam nista protiv. Sirota Srbija ako se tako nagradjuju direktori fabrika. O onima u vladi onda nema sta da se prica. Sta god da urade, to je super jer su obavljali sposobno svoju duznost. Svako ko je na funkciji koja mu to dozvoljava, neka uzme za sebe sta god moze, a da ostalima da po koju crkavicu i bice pravedan i divan. Stvarno se izvinjavam za svoju glupost i ne vidjenje altruizma kojim je g Direktor pocastio okrug, gradjane i drzavu. Mozda spomenik ili da se postavi za direktora neke vece firme, da covek napravi jos koju halu, ovaj put da pomogne vaterpolu ili odbojci, jos malo da pomogne drustvu i za nagradu da dobije pola grada po izboru?

Zao mi je ako stvarno mislite da je u redu da za sebe ima toliku nagradu. Nemam nista protiv i volim da vidim da neko ima, strasno mi je milo zbog ljudi koji su tu radili da vide da nije sve bilo samo za tu platu, vec i za ljubav, veru i lojalnost prema firmi koju su gradili jos u ono vreme dok je bila "drzavna", ali nesrazmera dobitka- molim vas. Opet ponavljam, ovaj direktor mi je samo najsveziji primer kako cemo otici niz Dunav. Sad isplivavaju pojedinosti oko Sartida za koji su na sva usta vikali kako je njegova prodaja odlican potez.

Steta Srbije gde je ovako nesto dozvoljeno i cak nailazi na odobravanje. Steta i svih koji su se nadali promenama na bolje. Nisu ljudi shvatili da nije pomoc siromahu dati ribu, vec ga nauciti da peca.
 
A dobro ima i tu neke istine.Ali izgleda ljudi ipak njemu gledaju malo kroz prste jer je za razliku od ostalih koji samo kradu i nista za druge nisu ucinili on ipak ucinio nesto za svoje radnike i grad.
To ne bi trebalo da prodje ali kad je proslo ovim drugima koji nisu radili nista sem sto su krali i upropastavali sve sto su mogli sto ne bi i njemu.
 
... ako se ne varam akcije Hemofarma su porasle 25 (slovima dvadeset pet) puta u zadnjih nekoliko godina. a ako je znao mogao je da kupi i na berzi.

sto znaci ako je neko kupio akcija za eur1k sad ima eur25k... a zamisli ko je kupio za eur100k? :D

sto se tice satrida. ja sam licno misljenja da je to bez obzira na sve sto moze da ispliva (osim ako ne ispliva neka informacija o zagadjenju zivotne sredine) to jedna od boljih prodaja. zasto? Srbija je previse mala da bi svoj razvoj zasnivala na domacem trzistu, i neophodno je privatizovati firme tako da roba koja se proizvodi uvek nadje svog kupca u inostranstvu. sto znaci, iskoristiti postojece lance prodaje da se deo prihoda tih firmi zadrzi u Srbiji kroz plate i doprinose zaposlenih u tim preduzecima. jake strane firme ne drze radnike na crno, placaju uredno sve doprinose i naknade drzavi plus izvoze i pozitivno uticu na, blago receno katastrofalan, platni bilans nase zemlje.

a platni bilans nase zemlje je katastrofalan posto je generalno privreda nekonkurentna na stranim trzistima - koja treba da su primarna za razvoj i rast privrede u celini (i stvaranje novih radnih mesta). a zasto je privreda nekonkurentna - zato sto nema sredstava za investicije u novu opremu ili su ta sredstva neopravdano skupa (u smislu kamate su visoke). i naravno, onda i nema reci da se nasi "mali i srednji" ali i veliki privrednici takmice na svetskom trzistu na kome se ustvari sve i odigrava.

strane kompanije, narocito multinacionalne sa sobom donose svez kapital, nove tehnologije, strana trzista a mahom su grane privrede i povezane. znaci ako neko resi da naprimer razvija prehrambenu industriju za izvoz, najverovatnije ce se razvijati i industrija ambalaze i pakovanja. ovo je najbanalniji primer, ali sto su proizvodi kompleksniji to je to povezivanje intenzivnije i vertikalno i horizontalno. u tom slucaju sve firme rastu zajedno i zajedno stvaraju nova radna mesta. znaci, ja sam pre da se naprimer knjaz proda dannone-u ili tako nekome nego "investicionom fondu". uvek bih prodao firmu nekome ko ima trziste i ko ima reseno pitanje plasmana.

mada generalnog sam misljenja da nije najbolje resenje biti u proizvodnji jer je najnezahvalnija. najbolje je biti "sto blize finalnom korisniku" ili razvijati sveru usluga.

a sta vi mislite?!
 
Vezano za Sartid- procitajte tekstove u Politici u poslednjih petnaestak dana, na tu vrstu problema sam mislio (prodato u bescenje), a tamo se i pominje ko se okoristio- opet najmanje drzava.

To ste apsolutno u pravu da je proizvodnja prevrtljiva, da treba biti sto blizi konacnom kupcu. Vrlo mi se dopada i primer prehrambene industrije. Medjutim, ako prodajemo nefunkcionalne fabrike, to opet ne sme da bude u bescenje i zato da se samo mali broj pojedinaca stvarno okoristi a da drzava (a kroz nju i mi) dobije mrvice.

Akcijama je "posao" da skacu i padaju. Dobro je da su skocile. Ali se tu vracamo na pitanje informacija iz vrha i ko ima najvece koristi. Moralnost prema radnicima se ne pominje jer je ovo "surovi kapitalizam". E nije to kapitalizam! Jos uvek (i bojim se jos barem generaciju dve) je ovo prelaz i zato me boli sto se opet kao i kod Slobe pojedinci sa dobrim vezama i od strane drzave postavljenim za PLATU (ne za mesetarenje, jer je berza zapravo mesetarenje gde se ogroman novac stice preko noci ali i gubi- a onda imamo skokove sa solitera itd, jer je mesetar izgubio sve SVOJE zato sto nije imao unutrasnje informacije za cije se otkrivanje inace ide i u zatvor, pogotovu ako se stekne korist) stekne toliku korist pri tom skoro ne rizikujuci nista SVOJE (velika slova koristim jer ne mogu da boldujem). Znaci sada pod konacnim resenjem problema neke fabrike koja cak i dobro radi, imamo odricanje od iste i enormnu dobit pojedinca. Ispada da je normalno u zemlji gde je prosecna plata 200-250e da neko zaradi milione samo zato sto mu je drzava (vlasnik) poverila preduzece na upravljanje. Ok, ako vi mislite da je to u redu ako cuvar magacina proda sve iz njega i gazdi ostavi 1 000e, ostalo strpa u dzep. Ako je to put u kapitalizam.....?

A strane firme koje dolaze ovde se takodje ne ubijaju od ljubavi prema nasoj radnoj snazi. Sto su oni ludi da drasticno vise plate ljude koji pristaju da rade i za 5 000din. Mozda ce dati nesto vise od proseka, ali i to je znak pitanja. Ali ce sa pravom traziti RAD. Ne dolaze oni ovde zbog sira i vojne muzike, vec da iskoriste glup narod koji je onomad radio za 2dm, pa im sad 400e izgleda kao raj. A radnik u njihovoj zemlji bi morao da bude placen 3 do 4 puta toliko. Nije tu ljubav u pitanju nego kalkulacija troskova (Azija- jeftina radna snaga, skup prevoz; Srbija malo skuplja r.s. jeftiniji prevoz). Naravno ovo je jako gruba kalk.

Takodje, ako se ceka da se kapitalizam sam razvije, onda smo propali. Vec je vreme da se sami radnici organizuju u sindikate poput zapadnih koji sluze da se stvori balans izmedju zaposlenih i vlasnika. Naravno, ne ovakve komedije od sindikata kakve smo do sada imali, vec prave koherentne organizacije bilo granske, bilo strukovne ili kako vec. Samim bogacenjem pojedinaca se ne stvara kapitalizam- zapadu je trebalo 300 godina da ga dovede doovde, a mi imamo priliku da sazmemo to na svega deceniju- dve. Ali samo ako ga razvijamo u svim segmentima a ne samo da zmurimo na korupciju, otimacinu i zamazivanje ociju. Prvi smo mogli da krenemo tamo u vreme A. Markovica i onda bi sta bi. Sada se ponasamo kao obezglavljeni, pitamo se gde da potrosimo (ne da oplodimo) milijardu od 063, a prodadosmo firmu koja je (doduse tek sada) pocela da donosi pare. Ne smemo pasti u zamku u koju je SFRJ pala- teska industrija. Nasa zamka je potpuno odricanje od proizvodnje i poljoprivrede. Ako su krediti skupi, treba ih pojeftini, ako je birokratija obimna, treba je pojednostaviti. To su stvari DRZAVE a ne rasprodaja zemlje. Privuci stranca da gradi (kao sto se trudi Parivodic) a ne da se rasprcka ono sto imamo i da u potpunosti zavisimo od tudje dobre volje.

Izvinite na opsirnosti, ali takav sam :)
 
shar-pei:
Vezano za Sartid- procitajte tekstove u Politici u poslednjih petnaestak dana, na tu vrstu problema sam mislio (prodato u bescenje), a tamo se i pominje ko se okoristio- opet najmanje drzava.

To ste apsolutno u pravu da je proizvodnja prevrtljiva, da treba biti sto blizi konacnom kupcu. Vrlo mi se dopada i primer prehrambene industrije. Medjutim, ako prodajemo nefunkcionalne fabrike, to opet ne sme da bude u bescenje i zato da se samo mali broj pojedinaca stvarno okoristi a da drzava (a kroz nju i mi) dobije mrvice.

Akcijama je "posao" da skacu i padaju. Dobro je da su skocile. Ali se tu vracamo na pitanje informacija iz vrha i ko ima najvece koristi. Moralnost prema radnicima se ne pominje jer je ovo "surovi kapitalizam". E nije to kapitalizam! Jos uvek (i bojim se jos barem generaciju dve) je ovo prelaz i zato me boli sto se opet kao i kod Slobe pojedinci sa dobrim vezama i od strane drzave postavljenim za PLATU (ne za mesetarenje, jer je berza zapravo mesetarenje gde se ogroman novac stice preko noci ali i gubi- a onda imamo skokove sa solitera itd, jer je mesetar izgubio sve SVOJE zato sto nije imao unutrasnje informacije za cije se otkrivanje inace ide i u zatvor, pogotovu ako se stekne korist) stekne toliku korist pri tom skoro ne rizikujuci nista SVOJE (velika slova koristim jer ne mogu da boldujem). Znaci sada pod konacnim resenjem problema neke fabrike koja cak i dobro radi, imamo odricanje od iste i enormnu dobit pojedinca. Ispada da je normalno u zemlji gde je prosecna plata 200-250e da neko zaradi milione samo zato sto mu je drzava (vlasnik) poverila preduzece na upravljanje. Ok, ako vi mislite da je to u redu ako cuvar magacina proda sve iz njega i gazdi ostavi 1 000e, ostalo strpa u dzep. Ako je to put u kapitalizam.....?

A strane firme koje dolaze ovde se takodje ne ubijaju od ljubavi prema nasoj radnoj snazi. Sto su oni ludi da drasticno vise plate ljude koji pristaju da rade i za 5 000din. Mozda ce dati nesto vise od proseka, ali i to je znak pitanja. Ali ce sa pravom traziti RAD. Ne dolaze oni ovde zbog sira i vojne muzike, vec da iskoriste glup narod koji je onomad radio za 2dm, pa im sad 400e izgleda kao raj. A radnik u njihovoj zemlji bi morao da bude placen 3 do 4 puta toliko. Nije tu ljubav u pitanju nego kalkulacija troskova (Azija- jeftina radna snaga, skup prevoz; Srbija malo skuplja r.s. jeftiniji prevoz). Naravno ovo je jako gruba kalk.

Takodje, ako se ceka da se kapitalizam sam razvije, onda smo propali. Vec je vreme da se sami radnici organizuju u sindikate poput zapadnih koji sluze da se stvori balans izmedju zaposlenih i vlasnika. Naravno, ne ovakve komedije od sindikata kakve smo do sada imali, vec prave koherentne organizacije bilo granske, bilo strukovne ili kako vec. Samim bogacenjem pojedinaca se ne stvara kapitalizam- zapadu je trebalo 300 godina da ga dovede doovde, a mi imamo priliku da sazmemo to na svega deceniju- dve. Ali samo ako ga razvijamo u svim segmentima a ne samo da zmurimo na korupciju, otimacinu i zamazivanje ociju. Prvi smo mogli da krenemo tamo u vreme A. Markovica i onda bi sta bi. Sada se ponasamo kao obezglavljeni, pitamo se gde da potrosimo (ne da oplodimo) milijardu od 063, a prodadosmo firmu koja je (doduse tek sada) pocela da donosi pare. Ne smemo pasti u zamku u koju je SFRJ pala- teska industrija. Nasa zamka je potpuno odricanje od proizvodnje i poljoprivrede. Ako su krediti skupi, treba ih pojeftini, ako je birokratija obimna, treba je pojednostaviti. To su stvari DRZAVE a ne rasprodaja zemlje. Privuci stranca da gradi (kao sto se trudi Parivodic) a ne da se rasprcka ono sto imamo i da u potpunosti zavisimo od tudje dobre volje.

Izvinite na opsirnosti, ali takav sam :)


Sto se tice misljenja da je Satrid prodat u bescenje i da se najmanje okoristila drzava imam par reakcija. prva, po meni najadekvatnija je da nema potrebe da se gradjani pitaju da li je drzava imala koristi ili ne od te privatizacije (ali i generalno) u drzavi treba da rade ljudi KOJI VODE RACUNA da drzava ima koristi od necega. ukoliko ti ljudi ne rade svoj posao, onda ih treba menjati. takodje, ne mislim da drzava kao u licu Vlade treba da ima koristi od te privatizacije, vec korist MORAJU DA IMAJU GRADJANI. u ovom slucaju, ti gradjani su stanovnici Smedereva i tako dalje. E sad, drzava ima zaista PUNO koristi od te privatizacije kroz oporezivanja prihoda preduzeca, kroz uvozne dazbine i pdv na robu namenjenu Satridu i najvaznije - lokalna samouprava ima dobiti od toga sto ti ljudi tu rade. Jeste, bice otpustanja ali dugorocno - ukoliko se stvori konkurentna sredina za rad tog istog Satrida, mislim da mozemo ocekivati da se zaposle i ti ljudi. Kako - tako sto ce sa razvojem srednjeg staleza na lokalnom nivou rasti i svera usluga u toj oblasti ili mozda cak i neka proizvodnja robe koja se cesto koristi u Satridu a do sada se uvozila - simplifikacija primera. Samo bez Satrida, nas platni bilans bi izgledao jos oskudnije. Cena koja je placena je po mom misljenju adekvatna a visina investicija koja je usledila posle privatizacije je isto, po mom misljenju adekvatna. Da to nije bilo uradjeno pre ili kasnije SVI zaposleni bi bili na ulici i umesto da se od novca poreskih obveznika finansira bolje sudstvo naprimer, daju se plate radnicima. i direktorima. Da je cena privatizacije bila visa, siguran sam da bi manje novca bilo investirano kasnije u proizvodnju, zastitu zivotne sredine i tako dalje. Svaka firma ima neki svoj rezon koliko je spremna da potrosi na nesto i u kom vremenskom roku - a ja mislim da je bolje da je Satrid prodat i za eur1 a da je postojala obaveza da se obavezno u prvoj godini investira eur40m u proizvodnju i zastitu zivotne sredine.

Pitanje koristi gradjana kroz korist koju ima drzava je, po meni neumesna. Korist koju gradjani treba da imaju od drzave koja ima "dobre prihode" je pre svega u tome da se gradjanima pruza mogucnost da rade za vise novca, sa boljim uslovima i tako dalje. Sa sto vise zaposlenih gradjana bice vise novca za servise koji se dobijaju lokalno - znaci skole, bolnice i tako dalje. A sa vecom zaposlenoscu, realnije je ocekivati i rast plata - jednostavno tako nalazu zakoni ponude i potraznje! Tj bez realnog rasta zaposlenosti, mislim da je tesko ocekivati rast plata.

Sto se tice koristi individualca od necega - normalno je da ljudi teze boljem zivotu. Pitanje koje covek sebi treba da postavi je sta je on spreman da stavi na kocku zarad tog "ubrzanog" poboljsanja kvaliteta zivota. Evo naprimer, oni koji pljackaju banke su spremni da rizikuju svoju slobodu i zivot za tako nesto. Vecina ljudi nije. Isto tako ima i broj ljudi koji je spreman da kroz politiku pomogne sam sebi tako sto ce "raditi" i "obavljati poslove" za svoju "stranku". To pocne od lepljenja plakata kad je neko mali pa preraste na to da, kad te stave na funkciju - uvek deo primanja ide partiji. Znaci ako neko zeli da se obogati, moze da proba, ali nema garancije da ce uspeti. Koliko je isto takvih postavljeno po svakakvim mestima pa za njih i neznamo jer su prosli ne bas slavno. Cuje se uvek samo o pobednicima. Porazeni i mrtvi trunu u polju (ne doslovno, naravno).

Da, takodje ne bih nazvao berzu mesetarenjem - nekako mi mnogo lici na sibicarenje :) ali je cinjenica da tu moze dosta da se zaradi i izgubi. Situacija koja se pominje stalno - ogromne zarade ili ogromni gubitci se prave na visoko rizicnim akcijama. Taj visok rizik se i opravdava visokim profitima. Postoje akcije koje lagano rastu, malo ali sigurno svake godine.

Slazem se da firme dolaze jer je radna snaga jeftinija nego u Evropi. I tako ti treba, bila bi steta da je radna snaga i jeftina a opet ne dolazi niko. Cena radne snage je promenljiva, i po meni - uvek je prati stopa zaposlenosti. Sto veca zaposlenost to veca prosecna plata - bar za zemlje u tranziciji. Nije narod glup, samo zeli da sto pre malo poboljsa svoj zivot i to ako moze tako da "komsije vide". Poslodavci hoce da vide rad, a ljudi bas nisu sasvim spremni za to na svim nivoima strucne spreme. Primetio bih da oni sa visim kvalifikacijama pogotovu u tehnickim naukama mnogo lakse nalaze posao u struci kod stranaca nego u domacim firmama. Stavise, imajuci u vidu trendove u Evropi da svera usluga uzima maha i da sve vise mladih i studira na fakultetima koji nisu vezani za proizvodnju - to je nesto u cemu bi mogli da prepoznamo svoju konkurentnu prednost za buducnost.

Sto se tice sindikata i organizovanog udruzivanja radnika - ja bih to pokusao da svedem na minimum, i minimalizovao bih i prava sindikata jer bi to liberalizovalo trziste rada i pomoglo da se i tu uspostave realniji kriterijumi za ponudu i potraznju radne snage.

e i ja sam bio opsiran ali koga je interesovalo - nije smetalo ;)
 
DellBoy-011:
Taj babic je od hemofarma napravio imperiju, nikog nije pokrao ni ojadio, radnici se ne zale na njega. Sebi, zaposlenima, penzionerima, svima je doneo dobitak. Jedan je od najboljih menadžera u srbiji i logično je da takav mozak i treba da dobije najviše. Podsticao je zaposlene da dižu kredite i da kupuju akcije dok su vredele 900 dinara, što je i sam činio.
Dajte okanite se socijalizma.

Немам шта додати. Аплауз.
 
Sto sam rekao u vezi Sartida, molim Vas procitajte serijal iz "Politike".

Ako imate podatke koliko je US Steel investirao (ili mu je bilo pod obavezno da to uradi koliko) molio bih Vas da mi napisete.

Kad kazem vlada, smatram da ni jedan pojedinac iz iste ne treba da ima korist, vec drzava. Kad kazem drzava, ide se od lokalnog ka globalnom- investicije u gradu, regionu, standard (socijalni- bolnice, vrtici, skole). Ako je drzava pokradena, pokradeni smo svi mi jer se te osnovne funkcije (novac za iste) smanjuje u budzetu- u ma kom gradu ako hocete.

Ovo za "stranke"- sjajno. Znaci i g. Babic (ili bilo koji direktor u slicnoj situasiji) ce deo od tog nazovimo ekstra-profita dati svojoj partiji. Pa valjda je ovo zemlja svih partija, treba raditi u interesu zemlje- dokle partijasenje (strancarenje- kako Vam drago). Izmedju ostalog je sto ne postoji ni ideja kuda ova zemlja treba da stremi, nacionalni interes, da postoji JEDAN cilj, opste prihvacen, koji ce (tu je razlika) svaka partija pokusati kroz parlamentarnu borbu da ostvari SVOJIM putem. A devedeset posto njih u partijama (prakticno svim), je samo iz licnog interesa- kad maknu dovoljno para zapale iz zemlje ili ih nadju u jarku. Idealista skoro i da nema. Rodoljublje- kojim se svi busaju, je svedeno na paralo, pozivanje ili u rat ili u totalno gubljenje nacionalnog identiteta.

A da se postuju svi zakoni- ovakvi kakve imamo, a ne da se nekome gleda kroz prste, mi u ovom momentu ne bismo imali dovoljno mesta u zatvorima za razne ekonomske kriminalce.

Mesetarenje, igranje na berzi i samo posedovanje akcija koje rastu lagano, progresivno i/ili donose dividende su dve razlicite stvari. Takodje koriscenje unutrasnjih informacija (ili odavanje istih u cilju sticanja profita) su striktno zabranjene u svakoj iole ozbiljnijoj zemlji- barem koliko ja znam.

I poslednji deo teme: ponuda i potraznja radne snage, sindikati. Fakat je da kod nas ima dosta nkv i sss radnika, ali i vrhunski obrazovanih strucnjaka. Upravo zato, moraju da postoje jaki sindikati koji ce one "sljakere" da zastite, i da im omoguce osnovne potrebe, sto za sada nije slucaj. Visoko obrazovani ce i dalje biti manje placeni nego na zapadu, ali u odnosu na okolinu ce biti mnogo finansijski uspesniji, jednostavno zato sto sto je ipak manje takvih nego sto su potrebe. Tu sindikati stupaju na delo, da obezbede minimum ispod koga se nece raditi, tako da nikako poslodavci ne mogu da u bescenje idu sa nadnicama (prakticno da se precutno dogovore- dosta im je 200e mesecno, ima ih puno, uvek ce se naci neko da radi za te pare). Samo tako se ide u kapitalizam- kada iskopiramo sve njegove delove, a ne samo ono sto nam se dopada. A to je, smatram opet stvar drzavnog vrha ali i samih gradjana- premda mi Srbi ni oko cega da se slozimo. Neka Vam zvuci i kao socijalisticki, ali kapital i oni koji ga prave su neraskidivo vezani i vecito se tezi balansu zadovoljstva ostvarenim prihodom, inace onda jedna strana pocinje da ugnjetava drugu.

Jedina smo zemlja na svetu koja je devalvirala stranu valutu (dm), a sada nastavljamo i sa e. Svaki zapadnjak bi oko nekom izvadio za 10e, a samo kod nas je 100e "sica". 9mil/e je neshvatljivo veliki novac za stranca. Samo ovde kazemo da je, eto, covek zaradio za neku godinu. Tako smo se bunili (ali ih i pustali) na sve one iz SPS, JUL-a sto su to radili, pa zar je sad to ok, posto nisu crveni? A ni oni nisu u zatvoru.
 

Back
Top