Zasto je kurs eura u odnosu na dolar ponovo rekordan?

E

eu

Gost
SAD su 18. ovog meseca saopštile da uvode ograničenje na uvoz tri vrste kineskih tekstilnih proizvoda. Istovremeno, u septembru ove godine na američkom tržištu vrednosnih papira zabeležena je najniža stopa uloženog stranog kapitala u ovoj godini. Pod uticajem ove dve okolnosti, kurs dolara u odnosu na euro postaje sve niži, pa je dolar čak u nekoliko minuta devalvirao za 1 posto. Istovremeno sa tim, skače kurs eura, pa je zabeležen I rekord - 1 euro je vredeo 1,1978 dolara. Detaljnije o tome slušate u nastavku naše emisije. Od juna 2001. godine do danas dolar se gotovo stalno nalazi u toku devalvacije I samo je nekoliko puta skočila njegova vrednost. U ovom trenutku, kako govore statistički podaci, dolar je već devalvirao za 42,7odsto. Od početka ove godine, ubrzavao je tempo devalvacije, pa je samo u poslednjih nekoliko nedelja devalvirao za 10,4 odsto. Upućeni smatraju da je devalvacija dolara uzrokovana ne samo ekonomskim I političkim razlozima, već I spoljnom politikom američke vlade. U ovom trenutku, američki rutinski deficit dostigao je vrednost od 500 milijardi dolara, što je 5 odsto od ukupne vrednosti nacionalne proizvodnje. Gotovo 90 odsto tog deficita prouzrokovano je negativnim trgovinskim saldom. Istovremeno, američki finansijski deficit je dostigao vrednost od 400 milijardi dolara I ima trend daljeg rasta. Ove dve ogromne cifre ukazuju na izvesnost dalje devalvacije dolara. Radi stimulisanja privrede, Savezni biro za rezerve više puta je smanjivao kamate saveznog fonda koji se trenutno održava na najnižem nivou u poslednjih 45 godina. Zbog toga je smanjen priliv stranog kapitala a na svetskom finansijskom tržištu dolar nije više omiljena valuta. Svi ovi ekonomski faktori su osnovni uzroci za neprestalnu devalvacije dolara. Pored toga, u poslednje vreme SAD sve više imaju nerešivih problema u Iraku, a bezbednosna situacija u Avganistanu se drastično pogoršava. Zato su prisutne sve veće sumnje da Amerika može da drži pod kontrolom situaciju u ove dve zemlje. Analitičar holandske banke Pol Mekel mišljenja je da zategnutost na planu geopolitike takodje predstavlja jedan od razloga zabrinutosti na medjunarodnom kursnom tržištu. Vlada bivšeg američkog predsednika Bila Klintona insistirala je na jakoj monetarnoj politici, visokim kamatama, čvrstom dolaru i privlačenju svih svetskih valuta u Volstrit. Time je Amerika mogla da pozitivnim saldom u kapitalu pokrije negativni saldo u rutinskim projektima, kako bi ostvarila balans prihoda i rashoda. Istovremeno, na medjunarodnom finansijskom tržištu dobro su prolazile dugoročne i srednjoročne državne obveznice, što je u velikoj meri pomoglo Americi u rešavanju finansijskog deficita. Medjutim, od kada je Džordž Buš stupio na vlast, uporedo sa pogoršavanjem stanja u privredi, američki finansijski i trgovinski deficit postaje sve ozbiljniji. Neka preduzeća za mašinogradnju i neka trgovinska udruženja preduzela su mere da zaštite svoje interese čime je porastao američki trgovinski protekcionizam. U ovom trenutku, tvrde upućeni, američka vlada, iako na rečima i dalje sprovodi jaku monetarnu politiku, namerno obara vrednost dolara u nastojanju da poveća izvoz, smanji negativan trgovinski saldo i poboljša stanje prihoda i rashoda. Pored toga, očekivanja su da devalvacija dolara još može indirektno da smanji finansijski deficit i poboljša stanje u zapošljavanju. Sve to je neophodno za pobedu Džordža Buša na predsedničkim izborima iduće godine. Zato stručnjaci procenjuju da će se do sredine iduće godine kurs eura u odnosu na dolar povećati na 1 prema 1,25. Neki evropski političari i privrednici čak smatraju da devalvacija dolara i revalvacija eura predstavljaju neku vrstu oružja američke vlade. Oni objašnjavaju da će devalvacija dolara, pošto je američka i evropska privreda na istom nivou, besumnje povećati konkurentnu moć američkih proizvoda, a oslabiti poziciju proizvoda iz EU. Poslednjih godina, Evropa i Amerika su se udaljile u političkom pogledu, irački rat je još više povećao pukotinu izmedju njih, a na trgovinskom planu izmedju njih neprekidno traje rat. U takvoj situaciji, devizni kurs dolara postao je sredstvo Amerike za kažnjenje EU, a naročito Francuske i Nemačke. I to je, kako ističu, jedan od uzroka zašto je kurs eura u odnosu na dolar opet skočio.

Kakve su vase prognoze?
 
MENI TO NEOGOVARA JER IMAM AKCIJE NA NEMAČKOJ BERZI.
ISKRENO MISLIM DA ĆE SE SITUACIJA NASTAVITI JER SU TAKO AMERIČKI PROIZVODI KONKURETNIJI U ODNOSU NA EVROPSKE(NA AMERIČKOM TRŽIŠTU) U POSLEDNJE 2 GODINE DAX JE PADAO, OD MARTA PROŠLE GODINE POČEO JE DA SE OPORAVLJA.A I OVI TERORISTIČKI NAPADI DOSTA ĆE DA UTIČU.NE ZNAM DA LI SI PRIMETIO ALI KADGOD JE NEKA AMERIČKA VOJNA OPERACIJA DOLAR SKAČE.
 
Dolar pada vec dve godine. I cini mi se da bas i nije rastao za vreme napada na Irak. Nesto vrlo malo, pre bih rekao da se drzao. Moja prognoza je da ce dolar rasti tek pocetkom 2005. godine. Mozda pridruzivanje novih clanica EU malo uzdrma EURO. Sve u svemu zabrinut sam, jer mi pad dolara ne odgovara. Secam se kada je bio 1,45 DM, mislim 1997. godine i od tada je bio u stalnom rastu. Od kako je Bus dosao dolar pada, jer je zapostavio monetarnu politiku za razliku od onog Klintona. Eto prepricavam tekst...
 

Back
Top