Никола Тесла

Hladno Srce

Početnik
Poruka
4
Nikola Tesla se rodio u selu Smiljanu, kod Gospića u Lici, 1856. godine. Otac mu je bio vrlo inteligentan i odličan pravoslavni sveštenik Milutin Tesla, rodio se u selu Raduču u Lici, a umro je 1879. godine. Teslina majka Nikolina se rodila u Gračacu i potiče iz stare svešteničke porodice Mandića. Otac je umro još dok je Nikola studirao, dok je majka doživela svu slavu svoga sina, koju je postigao u Americi, Londonu, Parizu.

Nikola je išao u nemačku osnovnu školu u Smiljanu, završio ju je u Gospiću, kao i nižu realku a višu je dovršio u Rakovcu kod Karlovca. Kao mali, Nikola se najradije igrao sa drugarima, hvatao ptice, čitao ali nikad nije bio besposlen. Drugovi su ga veoma voleli jer je bio dobar i plemenit. Kad bi mu ostale neke školske stvarčice delio bi ih siromašnijim dugovima, a kasnije, kad je porastao i kad se kartao sa drugovima, izbegavao bi da nosi kući zarađeni novac i davao bi ga drugima. Po okončanju realke, Nikola je pauzirao dve godine jer su roditelji bili ožalošćeni smrću starijeg sina. Potom, i pored insistiranja roditelja da postane sveštenik, Nikola odlazi na studije tehničkih nauka u Grac i Prag. Poslednje godine studija, zbog smrti oca, izdržavao ga je ujak Petar Mandić.

Po završenim studijama, Nikola je stupio u službu poštanskog telefonskog društva i priključivao telefone po kućama. Zatim je jedno vreme radio i u Budimpešti, ali ubrzo odlazi u Pariz i radi u Edisonovoj kompaniji. Kada je izvršio neke izmene na Edisonovim dinamo-mašinama, Tesla odlazi u Ameriku i ulazi u Edisonovu laboratoriju. Sa Edisonom je radio godinu i po dana, i zatim počinje rad u svojoj laboratoriji u Njujorku. Tesla se prvi put vratio u Evropu 1889. i posetio parisku izložbu sa ujakom Petrom, a drugi put 1892. kada je dobio poziv Engleske akademije nauka i Društva engleskih električkih inženjera da održi predavanja o svojim poslednjim radovima. Povod tome je bilo Teslino predavanje, održano 8. maja 1891., pred Društvom američkih električkih inženjera, i koje je izazvalo ogromnu pažnju. Nikola je u Londonu držao dva predavanja, 3. i 4. februara, a držao ih je u Faradejevoj laboratoriji, čime mu je ukazana velika počast. Englezi su sa divljenjem posmatrali Tesline eksperimente, a "Times" je tom pirlikom objavio:

"...Ako je uopšte štagod bilo u stanju da izazove oduševljenje za elektricitetom, onda je to sigurno učinilo veoma značajno predavanje, koje je sinoć g.Tesla održao pred učenim slušaocima Kraljevske akademije. Njegovi eksperimenti otvaraju ne samo novo i bogato polje za naučna ispitivanja, nego su izneli više ili manje jasan pregled nekoliko opštih fizičkih koncepcija i izazvale osobiti razvoj naših misli i ideja. Radovi g.Tesle nalaze se na onoj granici gde se svetlost, toplota, elektricitet, hemijski afinitet i ostale vrste energije sastaju i međusobno mešaju. Kad čovek razmišlja o njegovim važnim eksperimentima oseti kao da su stare demarkacione linije otpale i da izvesni novi i plodni opšti pogledi ne mogu biti daleko, pogledi pomoću kojih mozemo poći na nove pronalazačke puteve. Onda se, tako reći nehotice pita: šta su to električna a šta dielektrična tela, šta su provodnici, a šta izolatori? Jer, g.Tesla sastavi struju između dva električna pola, pa onda izmedju njih stavi ploču od najboljeg izolatora, i ona ne samo da otežava i smeta prolasku struje, nego ga jos i olakšava. U drugim sličnim eksperimentima on pokazuje kako se struje visokog potencijala ne vladaju ni po kakvom pravilu koje vredi za obične struje. Izgleda kao da nema dovoljno debelog izolatora, kao da nema vazdušnog sloja kroz koji ne bi mogla proći električna struja dovoljnog intenziteta. Zatim dolazi značajno otkriće da ukoliko elektricitet raste, slabi njegovo dejstvo na čovečije telo. Gospodin Tesla je stajao u elektrostatičkom polju koje je bilo tako jako da bi upalilo sijalicu bez žica, i ništa nije osećao. Jednom rukom je držao kraj žice iz koje je pršteći sipao ljubičasti mlaz varnica, a u drugoj lampu ili sasvim praznu staklenu cev i tako propustio kroz sebe struju od nekih 50.000 Volti. Staklena cev je sijala u njegovoj ruci od tako jake struje, od koje bi, u običnm prilikama, i jedan stoti deo bio dovoljan da učini kraj njegovom životu..."

Na početku ovog predavanja Tesla je pomenuo izvesnog profesora Kruksa, koji ga je još kao đaka oduševio i dao pravac njegovom radu. Međutim, po završetku predavanja, Tesli je prišao jedan od najuvaženijih članova Akademije, čestitao mu i rekao da nije trebalo da pominje profesora Kruksa, već da jednostavno kaže: "Ja sam Nikola Tesla, rodom sam Srbin, i evo do kakvih sam rezultata došao u svojim istraživanjima..." Sutradan, na drugom predavanju, desilo se da je doslo do kvara na mašinama koje su obezbeđivale struju za eksperimente, ali je Tesla po instrumentima primetio da će struje biti još par minuta. Pošto je tad ponavljao priču sa prethodnog predavanja, rekao je da neće da zamara slušaoce eksperimentima koje su već videli i prešao na nove, za koje struju nije dobijao sa mašine na kojoj je došlo do kvara, već iz gradske mreže za osvetljenje. Po završetku predavanja, Tesli je ponovo prišao onaj isti Lord i rekao mu: "Sinoć sam vas savetovao kako je trebalo predavati, a sad vidim da moram kod vas doći, da me naučite kako se predavanja drže."


Tesla je potom dobio i pozive od Francuskog društva za fiziku i Međunarodnog električkog društva da dođe u Pariz i tu održi nekoliko predavanja. Odazvao se pozivu i postigao veliki uspeh, kao i u Londonu. Nikola je potom morao u domovinu jer mu je majka bila na samrti. Kada je sahranio majku, bio je kratko vreme u Beogradu, a potom se vratio u Ameriku i počeo da se sprema za svetsku izložbu u Čikagu. Inače, Tesla je bio omiljen u društvu zbog svoje duhovitosti i dovitljivosti. U svaki razgovor je znao da ubaci poneki stih ili misao, jer je raspolagao izuzetno velikom količinom znanja. Svoja osećanja prema domovini Tesla je izneo u govoru na banketu, koji je u Beogradu priređen u njegovu čast:

"U meni može biti nešto, što može biti i obmana, kao sto češće biva kod mlađih ljudi, ali ako budem sretan da ostvarim bar neke od svojih ideala, to će biti dobročinstvo za celo čovečanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi ta, da je to delo jednoga Srbina."

Nikola Tesla je umro u Njujorku, 1943. godine, a urna sa njegovim pepelom čuva se u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nikola Tesla nije nista doprinjeo Srpskom narodu, a mi ga velicamo kao naseg velikasa.

On je dao sve Americi, nista Srbiji i svom narodu. A mi ga slavimo, za sta?

Ne krivim ga za to sto je uradio... bolje pare su bile u Americi, ali ne vidim zasto da ga mi Srbi slavimo?
 
bole065:
Nikola Tesla nije nista doprinjeo Srpskom narodu, a mi ga velicamo kao naseg velikasa.

On je dao sve Americi, nista Srbiji i svom narodu. A mi ga slavimo, za sta?

Ne krivim ga za to sto je uradio... bolje pare su bile u Americi, ali ne vidim zasto da ga mi Srbi slavimo?
Ja se ne slažem s tobom jer mislim da je ogromno dao srpskom narodu samim tim što je srbin i što ga kao srbina ceo svet zna.
 
Zamislite da je Tesla, Pupin i ostali koji su doprineli razvoju nauke, ostali u Srbiji, pa postoji verovatnoca da bi ih spalili zbog svojih izuma i razmisljanja. Ne bi bili prihvaceni u svetu kao sto su danas. :wink:
 
bole065:
Nikola Tesla nije nista doprinjeo Srpskom narodu, a mi ga velicamo kao naseg velikasa.

On je dao sve Americi, nista Srbiji i svom narodu. A mi ga slavimo, za sta?

Ne krivim ga za to sto je uradio... bolje pare su bile u Americi, ali ne vidim zasto da ga mi Srbi slavimo?
Sta je to dao Americi, a nije dao Srbiji ili bilo kojoj drugoj zemlji kad vec kazes da je dao sve? Hajde prosvetli me.
 
Evo odgovora svima vama koji se suprodstavljate mojom cinjenicom.

Edison u Americi je hranio TESLU, a za uzvrat uzimo Tesline radove. Tesla se nije protivio. Prozivio je lijepo i eto tako... Srbiji se nikad nije vise ni okrenuo odkad je otisao.
Amerika je za uzvrat postala velika sila kao sto je danas. Znaci ja kao Srbin ako odem Siptarima i prodam svoje znanje, hocu li biti narodni heroj? I Amerikanci i Siptari isto dodju prema Srbima. Tesla sigurno jeste heroj ali nije SRPSKI heroj, dzaba on bio rodjen kao Srbin, kada se prodao kao Amerikanac.

Evo ovaj Pavlovic sto je otisao u Ameriku, zaradio pare i sagradio most na Drini... to je braco PRAVI HEROJ. Pomaze svojoj zemlji na neki nacin. Sta je Tesla dao Srbiji?
Nisam ja dao Srbiji nista... to se slazem.... al za mene niko nije cuo, i ne zalim se... ovaj koji me je pitao, sta si ti dao Srbiji?
 
bole065:
Nikola Tesla nije nista doprinjeo Srpskom narodu, a mi ga velicamo kao naseg velikasa.

On je dao sve Americi, nista Srbiji i svom narodu. A mi ga slavimo, za sta?

Ne krivim ga za to sto je uradio... bolje pare su bile u Americi, ali ne vidim zasto da ga mi Srbi slavimo?
Da te smijem izvredjati sad bih to uradio. Da li smo mi Srbi ikad ponudili uslove Tesli da radi kod nas, a kad kazes da nista nije uradio za nas, sve sto je uradio, uradio je za globalno dobro. Ja licno nikad nisam cuo da se Tesla u Americi obogatio pa znaci da nije posao ni za novcem. E Srbi, Srbi, i kad imamo nekog da se ponosimo mi ga opet kritikujemo, to je sramota!
 
timmy:
bole065:
Nikola Tesla nije nista doprinjeo Srpskom narodu, a mi ga velicamo kao naseg velikasa.

On je dao sve Americi, nista Srbiji i svom narodu. A mi ga slavimo, za sta?

Ne krivim ga za to sto je uradio... bolje pare su bile u Americi, ali ne vidim zasto da ga mi Srbi slavimo?
Ja se ne slažem s tobom jer mislim da je ogromno dao srpskom narodu samim tim što je srbin i što ga kao srbina ceo svet zna.
Ne bih se složio da ga ceo svet zna kao Srbina. Na njegovom poreklu su mnogo više radili Hrvati i svojatali ga mnogo snažnijom propagandom. Nedavno je uz Broza u nekoj anketi uvršćen u najznačajnije Hrvate, i to je obišlo ceo svet. U stvari, Srbi su na zaštiti Tesle radili koliko i on na Srbiji. Podsećam da je već slavan ( i u to vreme bogat) samo jedanput posetio Beograd i Srbiju.Sve ovo ne znači da bilo ko može da spori njegovo delo i genijalnost, ali...
 
Na danasnji dan, 22 oktobar


1887. - У реду за патенте у Њујорку, дотад непознат српски проналазач Никола Тесла пријавио је шест изума - асинхрони мотор, обртно магнетно поље, вишефазну наизменичну струју, начин израде мотора за вишефазну струју, генератор и трансформатор. Изуме је 1888. откупила фирма "Вестингхаус" и њихову примену приказала на светској изложби у Чикагу 1893.
 
Tesla je rekao: "ponosim se Srpskim rodom i Hrvatskim domom". - odgovor anonimusu da je Srbin (a potice negde iz Crne Gore... splacino, nemoj samo da mu nadjes narodnost da je Crnogorac!)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Свака част Тесли, али ако већ причамо о томе шта је ко допринео српском народу и држави често се заборавља Михајло Пупин и његове заслуге!!!
 
Anonymous:
Ajde ne lupetajte vise da je Tesla Srbin kada to nije.U Hrvatskoj u svakom gradu ima ulica sa njegovim imenom i da je on Srbin toga ne bi bilo.Znate i sami koliko nas ujke vole...

Da da, Cist hrvat. Jedina mu je mala mrlja u biografiji to sto mu je otac bio pravoslavni svestenik :lol:

Neko pomenu Pupina, naravno, i on je dao svoj doprinos tehnici, ali ne i nauci, ni Tesla ni Pupin nisu bili naucnici u klasicnom smislu reci, vec inzenjeri, pronalazaci. Ako hocemo da budemo rigidni do kraja, jedini juzni sloven koji je postaviojedan fundamentalni zakon fizike je Jozef Stefan, sa svojim zakonom o zracenju crnog tela.
A mi srbi smo imali mnoge druge velike naucnike koje su Tesla i Pupin pomalo bacili u zasenak, Mika Alas na primer, je napravio pravi analogni kompjuter, koji je radio na principu pretakanja tecnosti i resavao sisteme diferencijanih jednacina, masina je prikazana na izlozbi u Parizu, 1900 ako se ne varam, i pobedila. Pa mnogi drugi koji su dali veliki doprinos svetskoj nauci, a za koje mnogi od nas nisu ni culi, Milutin Milankovic, Mileva Maric, Jovan Cvijic...
 
У праву си, али ја нисам говорила сада о науци, него о доприносу народу и држави ( ван науке ), о Пупиновој личној заслузи што је после Првог светског рата велики део Баната припао нашој држави!!!
 
Evo odgovora svima vama koji se suprodstavljate mojom cinjenicom.

Edison u Americi je hranio TESLU, a za uzvrat uzimo Tesline radove. Tesla se nije protivio. Prozivio je lijepo i eto tako... Srbiji se nikad nije vise ni okrenuo odkad je otisao.
Amerika je za uzvrat postala velika sila kao sto je danas. Znaci ja kao Srbin ako odem Siptarima i prodam svoje znanje, hocu li biti narodni heroj? I Amerikanci i Siptari isto dodju prema Srbima. Tesla sigurno jeste heroj ali nije SRPSKI heroj, dzaba on bio rodjen kao Srbin, kada se prodao kao Amerikanac.

Evo ovaj Pavlovic sto je otisao u Ameriku, zaradio pare i sagradio most na Drini... to je braco PRAVI HEROJ. Pomaze svojoj zemlji na neki nacin. Sta je Tesla dao Srbiji?
Nisam ja dao Srbiji nista... to se slazem.... al za mene niko nije cuo, i ne zalim se... ovaj koji me je pitao, sta si ti dao Srbiji?

Edison hranio Teslu? :???:
 
Dolazio je u Srbiju. Evo šta je rekao okupljenima na stanici:

"U meni ima nešto što može biti i obmana, kao što češće biva kod mladih oduševljenih ljudi, ali ako budem sretan da ostvarim bar neke od mojih ideala, to će biti dobročinstvo za cijelo čovječanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi da je to djelo jednog Srbina. Živjelo Srpstvo!"

A sutradan (studentima):

"Ja sam kao što vidite i čujete ostao Srbin i preko mora, gdje se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu Srpstva u svijetu."

Maja 1894. godine objavio je članak u "Century Magazine", posvećen stradanju Srba na Kosovu i Jovanu Jovanoviću Zmaju, srpskom pjesniku: "..od te fatalne bitke pa sve do najnovijih vremena, za Srbe je nastao mrkli mrak, sa samo jednom zvezdom na nebu - Crnom Gorom."

Evo i govora sa Petrom Perunovićem:

"TESLA: Meni je drago što Vas vidim. Za Vas sam čuo vrlo pohvalno. Vi ste vojnik i guslar. Ja volim gusle i narodnu pjesmu. Imam ćirilicom štampane sve Vukove narodne pjesme i često pročitam po koju, koliko da se osvježim narodnim duhom i ne zaboravim srpski jezik. Gusle su mi ostale u dragoj uspomeni još dok sam bio dijete u Lici."

pa prepričava PERUN: "Već na početku pjevanja pjesme Stari Vujadin primijetio sam da sam na Teslu učinio dobar utisak. U sredini pjesme Tesla se malo zanese, a niz obraze mu potekoše suze. Mene to još više oduševi, te sam sve snažnije pjevao. Poslije svršene pjesme, Tesla ustade i snažno mi steže ruku.

TESLA: Gusle su najjača sila da osvoje dušu Srbinu!
"

A i zar ti stvarno misliš da se srpska trobojka polagala na tijelo svakog Srbina? :eek:
 

Back
Top