Chvorici u grudima

uh ja sam sinoc napipala neshto shto me preseklo a najgore mi je to shto sam se pre par godina okliznula na stepenishtu i tako se udarila da sam mislila da cu da ostanem tamo da visim koliko me je bolelo :(
i sad treba dochekati ponedeljak i doktora

kakvi se pregledi vrshe da bi bio siguran da je sve ok ?

mamografija koliko sam razumela je za zhene koje su preshle neku starosnu dob
jel postoji josh neshto pored toga ?
 
raindog:
uh ja sam sinoc napipala neshto shto me preseklo a najgore mi je to shto sam se pre par godina okliznula na stepenishtu i tako se udarila da sam mislila da cu da ostanem tamo da visim koliko me je bolelo :(
i sad treba dochekati ponedeljak i doktora

kakvi se pregledi vrshe da bi bio siguran da je sve ok ?

mamografija koliko sam razumela je za zhene koje su preshle neku starosnu dob
jel postoji josh neshto pored toga ?
Doktor te ispipa, zatim posallje na rentgen, proveri ti krv i to je to.
 
Postoji i ultrazvuk dojki. Mislim da je isto tako efikasno, bar tako kaze radiolog kod kojeg sam ja isla kada sam opipala neke cvorice. Ispalo je da su to febricisticne mastioze koje su bezopasne. Jos uvek mogu da se napipaju kao loptice, bole malo pred menstruaciju i psiholoski deluju deprimirajuce ali kazu da nisu opasne.
 
raindog:
uh ja sam sinoc napipala neshto shto me preseklo a najgore mi je to shto sam se pre par godina okliznula na stepenishtu i tako se udarila da sam mislila da cu da ostanem tamo da visim koliko me je bolelo :(
i sad treba dochekati ponedeljak i doktora

kakvi se pregledi vrshe da bi bio siguran da je sve ok ?

mamografija koliko sam razumela je za zhene koje su preshle neku starosnu dob
jel postoji josh neshto pored toga ?


Mamografija je za zene iznad 40 godina, kako mi je objasnila moja dr, kod mladjih zena se bolje vidi na UZ.
Da bi bila sigurna da je sve ok, najbolje je da odes na UZ i da ides redovno, sto znaci na svakih 6-12 meseci. Tako ces biti potpuno mirna jer je rak dojke bolest koja se relativno sporo razvija, a ako se ide na preglede svakih 6 meseci do godinu dana nema sanse da se ne uhvati u najranijem stadijumu.
Obavezno idi kod lekara na UZ, ali nemoj da brines, po nekim istrazivanjima 90% chvorica koje zene, narocito mladje od 30 god. napipaju su benigni, najverovatnije displazije - fribrocisticne promene, koje ima 90% zena i iz kojih ne moze da se stvori nista lose.
Ja sam jezivi hipohondar i isla sam na UZ svakh 6 meseci, dok mi doktorka nije objasnila da stvarno nema potrebe da dolazim cesce od jednom godisnje, pa sam resila da je poslusam.
Nemoj da se sekiras, sigurna sam da je sve ok, ali ipak proveri.
 
raindog:
pretpostavljam da je ovo najveca nocna mora svake zhene, ali koliko chesto se samopregledate ?
i jeste napipali nekad neshto shto vas je prestravilo ? :|

Ја сам једном напипала нешто тврдо и после првобитног шока схватих да је то било ребро. :roll: Баш сам обдарена. :roll:
 
Nemoj da se bojis, to se desava svima kako idu faze ciklusa, samo sto do sada nisi proveravala. U svakom slucaju bi trebalo ici jednom godisnje na pregled (ja ne odoh dve i po :shock: ). Mislim da je ultrazvuk dovoljan, pa ako nesto nije ok (a sve je ok ;) ) onda verovatno upućuju dalje. Kod privatnika stvar ide brzo, mozes da zakazes da te pregledaju odmah ili sutradan da se ne brines.Mislim da pregled kosta oko 2000 din.

Pregledaj se i bices mirna. Svako dobro i sigurna sam da si zdrava :P

(mozes da pogledas i ovo http://forum.krstarica.com/threads/95835 i da pitas ako te jos nesto zanima na Zdravlju)
 
Sibirka:
Kratko i jasno...NE.

sorry al nije bilo bash najjasnije, NE za pregledanje ili ne za prestravljivanje ?

i jest da ovo nije mesto za prepucavanja al ako mi neshto ide na Q onda je to nachin dokazivanja ko zna chega...

kratko i jasno NE svemu shto bi moglo da narushi moju savrshenost, yea right ... :roll:
 
ma daj pusti rain,samo pomisli kako izgleda rad tog mozga koji je kliknuo na ODGOVORI NA TEMU samo da bi to napisao:lol: bice ti lakse
i ne brini se bwe,mozda si se i istripovala,a mozda je i nesto benigno,ajd sacekaj ponedeljak pre nego sto pocnes da resavas ikakav problem
 
raindog:
sorry al nije bilo bash najjasnije, NE za pregledanje ili ne za prestravljivanje ?

i jest da ovo nije mesto za prepucavanja al ako mi neshto ide na Q onda je to nachin dokazivanja ko zna chega...

kratko i jasno NE svemu shto bi moglo da narushi moju savrshenost, yea right ... :roll:

Nikad nisam napipala nista sto me je prestravilo...Cesto se samo pregledavam...ukljucujuci i redovne kontrole...Samim tim je sasvim jasno ono moje NE.
Svakako tim kratkim odgovorom namera mi nije bila vredjane bilo koga ili sopstveno uzdizanje....pogotovo sto se ne smatram savrsenom....
Pogresno si me protumacila...jednostavno mi se nije detaljisalo previse...ali evo...kad vec zelis...
 
raindog:
mamografija koliko sam razumela je za zhene koje su preshle neku starosnu dob
jel postoji josh neshto pored toga ?

prvo te lekar pregleda, pa te ako treba salje dalje.
opcije su mamografija i ultrazvuk.

ja sam bila na ultrazvucnom snimanju nakon sto su mi punktirali cistu. i taj snimak moze da ukaze na postojanje drugih cisti ili tumora. vidi se lepo... well, lepo is contradiction in terms u ovom slucaju. :?
 
hanibaI77:
ma daj pusti rain,samo pomisli kako izgleda rad tog mozga koji je kliknuo na ODGOVORI NA TEMU samo da bi to napisao:lol: bice ti lakse
i ne brini se bwe,mozda si se i istripovala,a mozda je i nesto benigno,ajd sacekaj ponedeljak pre nego sto pocnes da resavas ikakav problem

Pametnije bi ti bilo da si odgovorila na pitanje,zadate teme...nego sto pokusavas da ispadnes pametna suvisnim komentarima....koji devojci ni malo ne pomazu u njenom problemu....
A kako moj mozak radi....tesko da ga ikada razumela.....mozes samo da mislis o tome..
 
uh , taman i da hocu ne znam kako bi ga reshavala :(
al pochinjem da se tripujem na sve zhivo
kad hocu da idem na bazen svi se zgroze, jedan pricha o gljivicama, drugi o hlamidiji, treci o ko zna chemu
kazhem da je super shto je svi vezhbaju bosi pilates, a taj drugar odma opet krene prichu o gljivicama, te na rukama, te na nogama, te shiri se po telu
ebote, razmishljam shta sam danas sve drzhala u rukama i gde sam hodala bosa i vec mi odzvanja ta pricha u glavi
tako i sa ovim, nije bash prijatan osecaj kad te neshto podstakne da chitash po netu o stvarima koje ne zhelish nikad da te snadju ...

nego jel ima josh neki razlog da grudi budu malo vece nego shto obichno jesu, a da nisu predmenstrualni period i trudnoca u pitanju ? :confused:
 
Sibirka:
Pametnije bi ti bilo da si odgovorila na pitanje,zadate teme...nego sto pokusavas da ispadnes pametna suvisnim komentarima....koji devojci ni malo ne pomazu u njenom problemu....
A kako moj mozak radi....tesko da ga ikada razumela.....mozes samo da mislis o tome..
ahahaha radi malo usporeno eto kako:lol:
vazno da si joj ti kratko i jasno pomogla;)
 
Rain, idiotski mi je da postavljam dijagnoze, nisam strucnjak, ali uzimam sebi to pravo kao dugogodisnji hipohondar.
Grudi su ti mozda uvecane zbog ovulacije, jer se ti i tada hormoni sljakaju ko ludi.
Kao sto sam vec napisala, skoro sam potpuno sigurna da nemas razloga za paniku, ja sam se milion puta istripovala kao kreten i jurcala na polikliniku da mi rade UZ. Kada se samo setim koliko sam sebi oduzela vremena idiotskim tripovima, dodje mi da se roknem. Na kraju su me zamolili da ne dolazim cesce od jednom godisnje :)
Redovno idem na UZ kontrole, razlog je samo moja luda glava i uvek se ispostavi da imam samo fibrodisplasticne promene, koje ima 90% zena i koje me recimo malo sevaju pred mecu.
Uradi UZ, to je 10 minuta posla, a mirna si godinu dana i ne osvrci se na kretenske komentare, 1000% posto je sve u redu, znas koliko je mali procenat da je nesto zlo pre 30, a cak i pre 40 godina - zanemarljiv.
Ako si iz BG dacu ti na PP adresu privatne poliklinike u koju ja idem, gde radi apsolutno sjajna doktorka.
Pozdrav.
 
Ne brini, stresom mozes samo da stvoris nesto sto sad, verujem, nemas...i ja sam isla na svaka 3 meseca na UZ kontrolu, zbog toga sto mi se mama jedva izvukla od raka dojke pre godinu ipo dana... jednom su mi samo nesto videli, no, i to se povuklo na sledecoj kontroli...displazija bila...to tkivo na dojci je puno masnih celija, koje po nekad mogu da stvore bespotrebnu paniku, al, da treba proveriti- treba, definitivno...btw.- dr koji me je gledao na UZ, godinu pre toga me je startovao, pa sam prestala da idem na te UZ kontrole tako cesto, kad mi je reako da bih mogla dodjem kod njega kuci, gde radi privatno i ima savremeniji UZ- zamisli ?! :(
 

Back
Top