Krštenje deteta - sveti čin ili sveti zločin?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ok on malo preteruje ali to je i pitanje koje mene zanima i kopka i baaaas ne znam sta cu
dakle ja sam nevernik,moj muz onako,ne zna ni on sta je:roll:
i da smo u srbiji ne bih razmisljala ali posto smo u fr gde arapi sve vise i vise osvajaju sto dolascima sto pokrstvanjem veselih francuskinja koje su nevernice pa zarad ljubavi obuku nindza odelo(uviju se od glave do pete)...a ja to ne zelim za svoje dete!!!ma kako vera meni zvucalo manipulatorski ipak vise cenim ove hriscanske od islama...ok nije ni pitanje sta mislim nego da li je glupo da krstim dete iako ne verujem samo zato da bih joj usadila bar neki religiozni identitet kako bih je zastitila u buducnosti?
i molim bez moralnih pridika "mozda ona u islamu nadje srecu" :roll: nije to pitanje:lol:
 
Na to pitanje niko ne moze da odgovori za tebe.
Pretpostavljam da nis krsten-a i da nisi vernik, cim pitas. Ne mislim da je lose krstiti dete bez njegovog znanja, tj. dok je jos malo - i mene su tako krstili - ako si vernik, znaci ti (tebi, kao roditelju; a i detetu, ako postane vernik), a ako dete ne postane vernik... :) onda je to samo malo vode i ceremonija koje se dete uopste ne seca. Ne vidim u cemu je problem?

Ja se vise sekiram sto su me u osnovnoj "primili" u savez pionira.
 
Ljudi ja sam takodje nevernik. Krstila sam se u 23 godini da mi drugu bila kuma na svadbi. Ni sa 23 nisam bila sigurna dal zelim to ili ne tj dal mi to nesto znaci ili ne. Ucinila sam drugu, i od tad se nista nije menjalo u mom zivotu. Al gle nesrece, upoznam se sa tipom koji veruje u Boga , i to pravi vernik ne ovi sad novopeceni. Onda se udam za njega i dobijemo dete. Dodje ta famozna prva godina kad se deca krste. Meni bi bilo totalno sve jedno dal je krstena ili ne , ali muz oce pa oce. Kaze podrazumeva se ! Ok , ja sam tolerantna , kazem ajd da krstimo dete i to tako prodje. Danas ima tri godine , i nista joj ne znaci to sto je krstena. Mi jesmo odlucili za nju , al sumljam da ce nam jednog dana reci: "Ej Cale , kevo sto me bre krstiste.."

Ja znam da joj veru necu natucati na nos posto poto , ako bude zelela da veruje ok ako i ne bude vernik - opet ok. To neka bude njen izbor. Pa i ako bude nevernik , to sto je krstena nece joj odmagati....Mislim nece je peci savest bas , kao krstena sam al ne verujem ... Ni mene ne pece, a izabrala sam da ipak u tim kasnim godinama budem krstena.

Licno mislim da se oko krstenja dize velika frka. To je stvar o kojij jedna porodica treba da odluci kao i o nekim drugim stvarima. Ja to zovem unutrasnji problem . Licno mislim da niko nema prava da se mesa u odluku o tome da li ce dete biti krsteno ili ne. To mi je jednako kako vaspitanje, o tome se ne da raspravljati. Mozda se to nama svidja ili ne ali odluka je samo na roditeljima . Otud mi nije jasno zasto Hadrijana muci ovo pitanje...Molim da pojasni...
 
hanibaI77:
jesam krstena,ali kao beba,moja primarna porodica slavi bozic uskrs i krsnu slavu al ja sam izrod:lol:
da to je moja odluka ali ovoga puta BAS ne znam sta da radim,obicno imamo male preference za jednu stranu


Onda pusti da prodje jos malo vremena. Ako su ti babe i dede problem , pozovi se na cinjenicu da si ti majka i da ces samo ti dobro izabrati za svoje dete. Tako sad ja uradila. Tjk tako radim , kad imaju svoje misljenje, ja to kazem. Odmah se ucute. to meni daje vreme da jos malo razmislim , a oni cute ko zaliveni..

Na kraju krajeva nije neophodno krstiti dete na prvi rodj. Ako osetis potrebu krsti ga na drugi , ako ne nemoj nikad. To je ber stvar koja se da lako resiti..
 
hanibaI77:
jesam krstena,ali kao beba,moja primarna porodica slavi bozic uskrs i krsnu slavu al ja sam izrod:lol:
da to je moja odluka ali ovoga puta BAS ne znam sta da radim,obicno imamo male preference za jednu stranu
zasto?tebi je pretpostavljam logicno da je krstim ako vec dolazim u dilemu?ne razumem zasto ti nije jasno?
ja ne zelim da je krstim jer crkvu smatram sektom:lol:
ali ipak mislim da je pravoslavna sekta bolja(u smislu daje vece slobode) od islamske sekte...ovde je jak uticaj islamske pa se koloebam da je krstim ne bih li sprecila da je prevedu arapi kod njih...eto!!!
btw nisam istripovana,znam bas brdo francuskinja koje su se pomuslimancile(ili kako se vec kaze) i zavile
 
Mirka i Comi:
Onda pusti da prodje jos malo vremena. Ako su ti babe i dede problem , pozovi se na cinjenicu da si ti majka i da ces samo ti dobro izabrati za svoje dete. Tako sad ja uradila. Tjk tako radim , kad imaju svoje misljenje, ja to kazem. Odmah se ucute. to meni daje vreme da jos malo razmislim , a oni cute ko zaliveni..

Na kraju krajeva nije neophodno krstiti dete na prvi rodj. Ako osetis potrebu krsti ga na drugi , ako ne nemoj nikad. To je ber stvar koja se da lako resiti..
ona ima 4 god:lol: al nije to bitno
 
hanibaI77:
zasto?tebi je pretpostavljam logicno da je krstim ako vec dolazim u dilemu?ne razumem zasto ti nije jasno?
ja ne zelim da je krstim jer crkvu smatram sektom:lol:
ali ipak mislim da je pravoslavna sekta bolja(u smislu daje vece slobode) od islamske sekte...ovde je jak uticaj islamske pa se koloebam da je krstim ne bih li sprecila da je prevedu arapi kod njih...eto!!!
btw nisam istripovana,znam bas brdo francuskinja koje su se pomuslimancile(ili kako se vec kaze) i zavile

:) onda brze bolje pocni da slavis lavu i bozic i sve ostalo - da dete odrasta u svojoj veri, onda ce se teze tudjoj veri prikoloniti (joj sto sam ponosna na poslednjih 7 reci - k'o iz epske pesme!)
:) jbt. koje sce frke imaju roditelji...u Francuskoj :)
 
hanibaI77:
zasto?tebi je pretpostavljam logicno da je krstim ako vec dolazim u dilemu?ne razumem zasto ti nije jasno?
ja ne zelim da je krstim jer crkvu smatram sektom:lol:
ali ipak mislim da je pravoslavna sekta bolja(u smislu daje vece slobode) od islamske sekte...ovde je jak uticaj islamske pa se koloebam da je krstim ne bih li sprecila da je prevedu arapi kod njih...eto!!!
btw nisam istripovana,znam bas brdo francuskinja koje su se pomuslimancile(ili kako se vec kaze) i zavile


Nisi shvatila , ja sam se malo drznula na Hadrijana a ne na tebe , izvinila sam se zbog toga ne znam dal si videla. Tebe apsolutno podrzavam , ne znam da li sam bila dovoljno jasna. Upravo imam isto misljenje kao ti, radije ostavljam dete nekrsteno nego posto poto krstenje ako to neko tako kaze da treba ..Ali evo jos nesto.Moja najbolja drugarica , krstena riba ali se udala za arapina, ni to joj nije pomoglo. Srce ne pita.
Jesi li me sad ok razumela... Nisam imala nameru da se svadjam , majek mi, bas suprotno...
 
ma jok mirka nisam se ni ja svadjala:lol:
da da razumem sada
eto koje mene muke muce:lol:
jbt opasni su arapi uvuku se pod kozu(posto su fr muskarci mlitavi kako ja kazem) i ove se zaljube e onda on iskoci s pricom "jao ja bih tebe zenio al ce me porodica ubiti a i alah prokleti bla bla " i onda ona sama predlozi i posle je zatvori u kucu,i nema izlazaka,a ako se ne daj boze razvedes pazi da l ces vise videti dete
 
Hadrijan:
Moje pitanje je jednostavno - da li je krštenje jednogodišnjeg deteta moralno ispravan čin?
Nadam se da će mi neko dovoljno jako argumentovati ispravnost tog akta,kako bi užasne scene kojima sam prisustvovao postale iole smislene.

Definisi prvo moral.
S moje tacke gledista ne vidim sta tu ne stima.
Ako ti je problem plac deteta na krstenju, pa odlozi ga za koju godinu. Meni nije problem ako se dete kasnije krsti.
Ako ti je problem da ti odlucis za dete da li ces ga cinom krstenja uvesti u veru, pa onda ostavi da to samo odluci.
Meni je krstenje mog deteta bilo jedna od najlepsih "stvari koja mi se desila". I veca je frka bila popi nego njoj. Zaplakala se kad je svestenik "poprskao" svetom vodicom ali sto se tice scena tu se sve zavrsilo, ako se izuzme da su svesteniku ispale makaze kad joj je sekao kosu, jer se bas spremala da protestvuje na menjanje frizure. Krstena je sa godinu dana kad i vecina dece u ovoj zemlji da bi to uklopili sa prvim rodjendanom iako se to cini posle 40 dana.Na krstenju je pevao i hor sto je sve ucinilo lepsim.
Ne znam koliko ce to biti pravi argument za tebe, ali i ime koje je dobila u crkvi kad se rodila (to nema veze sa krstenjem i negde se to zove znamenje) joj vise odgovara nego ono koje sam ja cuvala godinama za nju. Znas ono ako budem imala cerku zvace se tako.
Pa eto zelim ti da bez grize savesti resis svoju dilemu :)
 
Imam jos par recenica koje mozda nisu argumenti, ali meni su interesantni i odredjeni dogadjaji vrlo bitni.

Kada je moja cerka imala 7 meseci bili smo na Ostrogu. Ustvari bili smo na letovanju u Budvi i jedan dan resili da odemo na Ostrog. Od Budve do Ostroga treba oko 3 sata kolima sto je ona prespavala. Kada smo stigli probudila se sto nije narocito cudno, ali je cudno da nije htela da jede. Elem posto je bilo vec proslo vreme za obrok (koji ona nikako ne propusta i vrlo je ljuta ako se kasni) bojala sam se da ce plakati i biti nervozna. Posle par pokusaja odustala sam od hranjenja i posli smo do kelije sa mostima Sv. Vasilija. Na moje veliko iznenadjenje ponasala se ko matora, cak i kad joj je svestenik prineo krst na celo nije ga zgrabila, a nadam se da ti je poznato kako hitro krecu decije rucice ka predmetima koji im promicu ispred nosa, pa jos kad su sjajni, eh radosti. Odatle smo nastavili obilazak manastira. Kada smo se popeli do loze progovorila je mama. Ja sam se najezila. Naravno ne znaci da je to cudo jer ima dece koja progovore u to vreme. Posle obilaska sam je nahranila bez problema ... Nadam se da si shvatio sto sam htela reci ovom pricom. Postoji tu neka tajna veza koju deca vrlo lepo osecaju.

Pre dva meseca bili smo u jednoj arapskoj zemlji na letovanju. Pri prolasku pored dzamije rekla je: "Bogina kuca". Doticnu sam primetila tek kad je ona to rekla jer je nekako bila uklopljena u okolne kuce. Inace do tada nikada nije videla dzamiju, pa i kako bi.
Posle par dana usli smo u jednu koja je i neka vrsta muzeja i malo drugacije izgleda tj nisam videla minaret. Sta mislis sta je smizla rekla?

Dakle nije to bas bez veze. Ako dete od 2.5g samo zakljuci nesto onda tu mora da ima nesto.

Koliko se potrudis sam da shvatis neke stvari toliko ce ti biti jasnije. Postoje "stvari" ili pitanja na koje nije lako odgovoriti (bar vecini). I prodje i citav zivot dok ih ne dokucis, pa zato nemoj previse ocekivati da ces na Forumu resiti svoju dilemu. Ovo je ipak jedna od stvari koja zahteva licni angazman.
Poz
 
ja sam krste sa pune 33 godine, pre 7 meseci.Kao, u prici sa popom i osecao sam malo grizu savesti sto to nisam ranije uradio.Medjutim, on mi rece da je i Isus krsten sa 33 godine i da ako se tada odlucis na taj cin, onda svesno prihvatas obaveze.

p.s.kad se sretosmo pre par dana, rekoh mu da treba da mi vrati pare jer sam i dalje onako `nekrsten`.On mi odgovorio da sam felerican ili ja ili je moj kum.
ni za jednog nije mogao bolje pogoditi.
 
muvalo:
Ja se vise sekiram sto su me u osnovnoj "primili" u savez pionira.
buahaaaa haaa.
da ničim izazvano sam na dan 29.novembra zadužila kapu i maramu....
da znaš.inače sam se krstila u 28. tako mi došlo. napalio me sveštenik na krfu.danima smo pili kafu ujutru kod mene za šankom....i mic po mic...i lepo mi objasnio da to uradim u svojoj crkvi...kod mog popa. a ja pionir...ma ne pitajte:lol:
i čim sam se krstila, odm asam se udala...možda je to fora?
a, da pila sam tog leta sa dve svadbe ono mladenačko vino, kažu, to piju neudate-da se udaju.....ja iz zezanja...da ispoštujem mog drugara-popa, kad ono i to upali:lol:
 
Ako hoćeš da ispoštuješ običaje onda to i uradi.Ali obavezno,kad pop bude hteo da naplati,pitaj,koliko je sv. Jovan Krstitelj naplatio Isusu kad ga je krstio.:twisted:
Sam čin je moralan,mada to zavisi jesi li vernik ili nisi,ali,ono što ide uz to kao propratna pojava,mislim na crkvu i popove je daleko od morala.Ja sam ateista,po meni je izuzetno glupo to što crkva naplaćuje sve, posebno krštenje,pa ipak je to čin primanja nove duše u Hrišćanstvo.Meni to sve liči na neku političku partiju gde plaćaš članarinu.:twisted:
 
Hadrijan:
Moje pitanje je jednostavno - da li je krštenje jednogodišnjeg deteta moralno ispravan čin?
Nadam se da će mi neko dovoljno jako argumentovati ispravnost tog akta,kako bi užasne scene kojima sam prisustvovao postale iole smislene.

Ako si vjernik...pitanje je suvisno...za vjernika je krstenje "duhovna hrana" i kao sto dijete hranis,i trudis se da ne bude gladno ,jer znas da je to za njegovo dobro...tako vazi i za krstenje...Znaci,ovdje ne vazi ono..."kad poraste,sam ce odluciti"...
I djeca se krstavaju ranije,jer svako od nas moze da umre u svakom trenutku,i nikad se ne zna kad ce se to desiti...mislim da je zbog toga...
Ako nisi vjernik,onda je takodje,pitanje suvisno...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top