nastavak skolovanja u austriji

vidi ovako,jesam iz srbije.svojevremeno moja sestra je na njihovoj muzickoj akademiji placala nesto jako sitno za semestar, zato jer smo bili na listi zemalja treceg sveta,sada se to promenilo pa placamo full.to vazi za muzicke akademije i znam da se polaze prijemni.mene zanimaju drustveni fakuleti.ne znam da li zbog ovih dana ali sve nesto vrtim kao kisa oko kragujevca na netu da bih eventualno skinula popis njihovih fakulteta.naravno da postoje stipendije ali moras da budes jaaako dobar, ili sa dobrom preporukom.inace boravak u austriji ti omogucava samo upisivanje neke skole
 
Mislim da taj ugovor koji je svojevremeno sklopljen za povlastice nasih studenata vise ne vazi, tako da izgleda moramo da placamo. İ mene zanimaju drustveni fakulteti. İsla sam na sajt Univerziteta u Becu, ali nisam nasla nista odredjeno. Slala sam i mail studentskoj tamosnjoj sluzbi, ali mi nisu odgovorili (mozda i zbog raspusta). Koja diploma o znanju nemackog je potrebna (Mittelstufe ili Oberstufe)? Sto se mene tice, ne postoji drugi nacin da odem, nego da dobijem stipendiju. Sta znaci to ''jaaaako dobar''?
 
vidi ne znam ni ja nista vise od tebe i ja se raspitujem, zato sam i ovde postavila to pitanje. ja sada specijaliziram na mome faksu ali bih nastavila tamo dalje neku skolicu jer je jedini nacin da dobijes papire i da te eventualno legalno prijave da radis nesto jer moras i da zaradis nesto za dzeparac jer je zivot tamo skup, jedino ako ti roditelji nisu rokfeleri , e to je onda druga prica.jaaako dobar znaci da moras da budes iznad svoje generacije , i da ih bukvalno nateras da oni tebe pozovu da tamo studiras, e onda bi po tom sablonu dobila stipediju.za diplome ne znam jer i ja sama krecem na kurs nemackog kojeg sam inace ucila u srednjoj skoli, ali jezik je najmanji problem to se sve kupi u hodu...
 
Ja sam nastavila studije u Austriji, sa nezavrsenim faxom u Bgd. Priznali su mi ispite s beogradskog faxa i odredili sta i koliko jos treba da odradim da bih dosla do diplome. I placam semestar 740 eura.:| To je duplo vise nego sto placaju domaci studenti i ta cena vazi za nas iz Srbije kao i za ostale koji nisu iz EU. To je moje iskustvo, ne bih znala vise da vam kazem. POgotovo sto sam ja ovde po drugoj osnovi, znaci nisam na studentskoj vizi. Ne znam kako je za Bec i za nastavak studija na postdiplomskim, kao i kad konkurises direktno iz Srbije. Inace sto se tice jezika, polaze se mittelstufe.
 
Pokasucu da pomognem koliko mogu.
Studiram na TU u Becu, i navedeno gore je tacno u vezi TU-a u Becu, studije se placaju oko 740 e po semestru. Nismo vise na listi nerazvijenih zemalja. To promenjeno pre 2-3 godine. Na nekim drugim univerzitetima je skolarina ista ili manja (oko 380 e po semestru na Ekonomskom) ili je nema (na Haupuni-ju). Ne postoje povlastice za zemlje bivse Jugoslavije u smislu vracanja skolarine (bar na TU). Stipendije je veoma tesko, zapravo nemoguce dobiti i ja jos nisam cuo da je neko dobio stipendiju od nasih studenata. Ukoliko vi znate za nekog molim Vas recite mi, mozda i nacin na koji su dobili. Ovo sve takodje vazi za studente iz BiH. Prebacivanje na fax u Becu nije veci problem, znanje jezika vec nesto drugo. Nije vam potrebna agencija da bi vam bilo sta sredila, ako ste zainterosovani za nastavak studija to mozete sami uraditi.
Ako imate druga neka pitanje, a ja mogu da pomognem, slobodno pitajte..
Pozdrav
 
Da , htio bi znati da´l je moguce upisati u Beču ˝bussines managment˝ ili pak poslovno bankarstvo, da upoznat sam sa svom procedurom u vezi papirologije, samo me zanima u vezi jezika :S , jer imam dobru podlogu za Njemacki , jer sam zivio prije u Munchenu, sta trebam opet polagat, bolje kod ans ili tamo kod njih... fkt me samo zanima sta da upisem xD unaprijed hvala ((((:
 

Back
Top