Andrej Tarkovski

Sunchaser:
Детињаста, а у наредној реченици помињеш "тројство" :roll: . Арни, ју броук мај харт 8-) Елем, Хич је био добар, али и изражајно и тематски изван лиге Тарковског (чувена Хичова изјава "немам шта да кажем, али имам шта да покажем", уједно најбоља дефиниција његовог рада). Не потцењујем Хича кад ово кажем, вероватно је и сам то знао. Није ствар у томе да је Тарковски бољи или слично, него просто - Достојевски и Стивен Кинг су писци, али им литература није иста (наравно, у доколици више волим да узмем неку Кингову ствар о писцу из Мејна који јури кога-све-не, али "Карамазове" је довољно једном да прочиташ и да ти остану до краја живота...)... Тако и ово са Хичкоком и Тарковским. Додуше, имају они сличности у том "ониричком" делу, али онда углавном у комбинацију упадају и, рецимо, Фелини и Бергман. Куросава је много ценио Тарковског (што је јако ретко међу филмаџијама, да искрено цене колеге, па још млађе). Бергман је писао да је "Тарковски највећи од свих" 8-). Па ти види - кад најистакнутији појединци из професије егоманијака по дефиницији (познатијих под именом "филмски режисери") тако сложно говоре о једном од њих, то нешто значи. Фелини је исто хвалио Тарковског.

Но, све то није толико битно, ово о чему причаш је ствар укуса. Рецимо, ја сам одрастао уз Кјубрикове филмове (човек је технички и професионално стварно био број један) али, увек сам се осећао као да присуствујем операцији врхунског хирурга - прецизно и врхунски, али рутински и помало стерилно (додуше, Спартак је изузетак по том питању). Ти гарант Кјубрика више волиш од Тарковског, и глупо је да те убеђујем да је Андреј "већи", јер филм нема те мерне јединице.

Ово што кажеш да је "брат Рус"... Па има везе, ако ћемо објективно... Просто, кад израстеш из једне тако велике (а никад доречене и рационално "објашњене") културе као што је руска (а Андреј је дословно ИЗРАСТАО из Русије), онда ти, некако, метафизика дође као јутарња гимнастика. Ево, објективно, јел' Достојевски могао да се роди у, рецимо, Холандији? Није.

Да не буде забуне, и опет, да не испадне да потцењујем Хича (којег стварно сматрам једним од највећих), пази, ја сам, у "регуларним" условима, много расположенији за гледање "Марни" (Типи је била стварно самтинг ;-) , ха) или "Фемили Плот" него за "Сталкера", за којег ми стварно треба несвакидашња концентрација и пажња (зато Тарковског и гледам ретко, али му се редовно вратим). Али ако правим "топ листу", Тарковски је први. Опет, можда је моја грешка у питању, ако сам превише навијачки формулисао шта мислим о Тарковском, али сад сам се објаснио.

Дакле Сун, стварно си доктор и то не само за филм! Свака част! 8-)
 
VIRGINIJA:
Pa mozda ih ti nisi razumeo.Ali cudi me to,da i ako ti se ne svidja ,ipak si imao sve njegove filmove.?!?
Mozda nemamo isti ukus.Poprilicno volim ruske filmove.Moj brat ima veliku kolekciju filmova,a cuo sam da je dobar reditelj.Jednostavno ne svidja mi se.Gledao sam Stalker,Andrey Rublov,Nostalgiju i Ivanovo detinstvo i cini mi se da nijedan nisam odgledao do kraja,Mnogo su dosadni.
 
tarkoviski nije umetnik....on je umetnost......genije stvarno........
ona časa mleka koja se proliva sa stola u ivanovom detinjstvu je jedan od najlepših kadrova koje sam ikad video u životu..........btw. što ružno zvuče filmovi tarkovskog kad se prevedu na nemački.....ono sa prethodne strane...........
 
secam se da se film Rubljov prikazivao na tv-u nekoliko godina za redom negde u vreme Bozica...pre nekih petnaest godina...
onda nisam znala o kom se reditelju radi, nisam se narocito ni interesovala za imena reditelja....znam samo da sam se kao devojcica od sesnaest godina odusevila emocijom koju je film nosio...kasnije sam naravno odgledala sve filmove TARKOVSKOG i svaki je remek delo...a ovaj covek je UMETNIK u pravom smislu reci!!!
 
Stalker, Žrtva, Ogledalo, Rubljov
tim redom.

4 koja se izdvajaju od ostalih po genijalosti. remek dela

ali u 'Ogledalu' kad pije mleko sam ('ispij ga sam') kao klinac. yebote ako to nije nešto najbolje snimljeno na traci ikad.
 
Stalker, Žrtva, Ogledalo, Rubljov
tim redom.

4 koja se izdvajaju od ostalih po genijalosti. remek dela

ali u 'Ogledalu' kad pije mleko sam ('ispij ga sam') kao klinac. yebote ako to nije nešto najbolje snimljeno na traci ikad.

Sve toj i + Solaris i Nostalgija... jedino mi Ivanovo detinjstvo ne ostavlja utisak kao ostali...

A toga 'najboljeg snimljenog na traci ikad' ima kod njega koliko hoćeš, zavisi samo šta izabereš...

Meni recimo, kad vidim scenu iz Solarisa u kojoj Donatas Banionis, pred polazak u svemir, stoji pred stolom , na kom se nalazi nekakav čaj, med i šta već još, a kiša pada po njemu i po stvarima na stolu, kapljući u čaj, a on stoji gledajući u sto i ne obazirući se na kišu... uf... dođe mi da isklešem Tarkovskom idola u kamenu i da mu se klanjam (bez obzira na bogohulnost takvog čina :) ) Ili scena nošenja sveće u Nostalgiji... Pa onaj pas što šljapka po vodi pored poleglog čoveka u Stalkeru... Vađenje očiju u Rubljovu... Hod po vodi u Ivanu... Scene apokalipse u Žrtvi... I ko zna koliko još takvih scena! Ma kao da se otvore vrata drugog univerzuma...
 
Imas ga kod pirata za 150/200 din .Dvd sa obaveznim Rubljovom , Stalkerom , Decakom i Violinom i koliko me secanje sluzi video sam da ima i Solaris . Ako ima s net , ima njegovih torenta dosta .

BTW , nisam ni video temu , inace bi ja odavano postovao ovde . Nisam jos upoznao coveka koji je gledajuci njegove filmove ostao bez daha . Njegovi filmovi su dosta staticni , ali sa prefektnom fotografijom i tim audiofonim elementima najbolje funkcionisu na filozofskom nivou .
Moj omiljeni film od Tarkovskog je Stalker .
 
Imas ga kod pirata za 150/200 din .Dvd sa obaveznim Rubljovom , Stalkerom , Decakom i Violinom i koliko me secanje sluzi video sam da ima i Solaris . Ako ima s net , ima njegovih torenta dosta .

BTW , nisam ni video temu , inace bi ja odavano postovao ovde . Nisam jos upoznao coveka koji je gledajuci njegove filmove ostao bez daha . Njegovi filmovi su dosta staticni , ali sa prefektnom fotografijom i tim audiofonim elementima najbolje funkcionisu na filozofskom nivou .
Moj omiljeni film od Tarkovskog je Stalker .

А може ли нешто прецизније-адреса за скидање са нета ?Рецимо мининова- НЕМА !
Ја изгледа никако да набасам на пирате који имају Тарковског,а посебно
"Андреј Рубљов" ...
 

Back
Top