Samostrel

Prijatelju, ja mislim da samostrel legalno ne možeš da nabaviš. :cry: Čak i ako možeš, zakon je takav da oružje sa tetivom na sebe mogu da registruju samo streljački (streličarski) klubovi. Znači, prvo ti treba veza tamo, pa onda u nabavku.
 
potreebnoje gore navedeno clanstvo sto i nije neki problem jer navodis da nelovis snjim vec da ga koristis u svrhu takmicenja i uverenje da se nevodi krivicni postupak ... 8)
 
Legalno ne mozes da ga uvezes. a za dozvolu je jos teze..
Mozes ga unesti u zemlju u delovima i u dva tri paketa hehe
Ali cemu posedovanje istog kada ne smes nigde na javno nositi ili snjim gadjati..
A za lov to jest krivolov je meni nehuman dosta puta ljudi samo rane divljac pa ona daleko u sumi negde istruli..
Po meni je najbolje u nekom klubu..pa se igraj do mole volje
PS a moze i sam napraviti
 
Opet nashi shabanski zakoni. Nije mi jasno samo zashto zahtevaju dozvolu za oruzje sa tetivom. Najveca glupost koju sam ikad chuo. Josh je interesantnije to da ne dozvoljavaju lov takvim oruzjem. Ovde ga masovno promovishu. Vreme je da se promene neki zakoni.
U Kanadi i Americi luk i strelu ili samostrel mozesh da kupish kad hocesh bez ikakve dozvole i ogranichenja na kolichinu.

http://www.bow-shop.com/
Ovde pogledaj cene.

Ova prodavnica se nalazi u Kanadi. Tu chesto kupujem oruzje, municiju i opremu za luk. Proshle godine sam kupio luk (compound bow) Browning "Rage" sa kompletnom opremom. MOzesh da ga vidish na ovoj stranici ali na slici je prikazan samo ram bez nishana, drzacha strele itd.
Ove godine pochetkom oktobra idem u lov na belorepe i jedva chekam da ga isprobam na terenu.
 
Opet nashi shabanski zakoni. Nije mi jasno samo zashto zahtevaju dozvolu za oruzje sa tetivom. Najveca glupost koju sam ikad chuo. Josh je interesantnije to da ne dozvoljavaju lov takvim oruzjem. Ovde ga masovno promovishu. Vreme je da se promene neki zakoni.
U Kanadi i Americi luk i strelu ili samostrel mozesh da kupish kad hocesh bez ikakve dozvole i ogranichenja na kolichinu.

http://www.bow-shop.com/
Ovde pogledaj cene.

Ova prodavnica se nalazi u Kanadi. Tu chesto kupujem oruzje, municiju i opremu za luk. Proshle godine sam kupio luk (compound bow) Browning "Rage" sa kompletnom opremom. MOzesh da ga vidish na ovoj stranici ali na slici je prikazan samo ram bez nishana, drzacha strele itd.
Ove godine pochetkom oktobra idem u lov na belorepe i jedva chekam da ga isprobam na terenu.
Gledam i placem...Imam druga kome je ortak slao u delove od tuda..Ja nemam nikog da mi to pomogne :dash::dash::dash::sad2:
 
Opet nashi shabanski zakoni. Ove godine pochetkom oktobra idem u lov na belorepe i jedva chekam da ga isprobam na terenu.

shabanski ili ne, takvi su kakvi su a i ne postuju se, tako da je svejedno...

Nego, kazes da si u Kanadi. Mogao bi malo da nam pises (mozes i posebnu temu da otvoris) O lovu u Kanadi...sta se najvise lovi, kada, koje oruzje je najzastupljenije, kakvi su propisi, ima li divljaci i koje, kakva je priroda itd..iyd...sta se tebi cini najzanimljivijim u odnosu na ovde ...
koliko dugo lovis tamo, ma sta ti padne na pamet da cujemo i o lovu sa drugih strana sveta.
Ja bih bas voleo da "cujem", o svemu, sta misle ostali?
Pozdrav
:bye:
 
shabanski ili ne, takvi su kakvi su a i ne postuju se, tako da je svejedno...

Nego, kazes da si u Kanadi. Mogao bi malo da nam pises (mozes i posebnu temu da otvoris) O lovu u Kanadi...sta se najvise lovi, kada, koje oruzje je najzastupljenije, kakvi su propisi, ima li divljaci i koje, kakva je priroda itd..iyd...sta se tebi cini najzanimljivijim u odnosu na ovde ...
koliko dugo lovis tamo, ma sta ti padne na pamet da cujemo i o lovu sa drugih strana sveta.
Ja bih bas voleo da "cujem", o svemu, sta misle ostali?
Pozdrav
:bye:

podržavam...
 
A sto bi ga uvozio? Pa kupi ga u Srbiji. Ja ih gledao u Leskovcu, u Canoni. Lepe stvarcice, mada me ne zanimaju zbog toga sto mogu da ga cuvam samo za ukras. I da, u nasem zakonu o lovstvu, u clanu 46. kaze se da je dozvoljeno loviti krupnu divljac lukom i strelom u zatvorenim lovistima do 1000 ha. E sad, da li tu ubrajaju samostrel, ne znam.
 
da, ubrajaju i samostrel s tim sto je nas zakon toliko star da se samostrel nije ni pominjao , misli se na klasiku. Ali to je to.
Za samostrel treba biti dobar strelac, bas dobar i odlicno poznavati kako to radi, video sam neke slike gde su stradali lovci greskom....drugih lovaca koji su koristili samostrel.
 
Sve u svemu, mani se, brate, corava posla. I ja sam tako voleo vazdusnu pusku, da se ubijam od "puskaranja", al zakon kaze samo na strelistu. Bas mi i nije stalo da je kupim, pa da se krijem dok gadjam u papirnu metu i limenke. Moj savet: prouci zakon, pa izaberi nesto sto ti najvise odgovara u okviru toga.
 
Gledam i placem...Imam druga kome je ortak slao u delove od tuda..Ja nemam nikog da mi to pomogne :dash::dash::dash::sad2:

Uvek moze neshto da se iskombinuje.
Ortaci sa kojima idem u lov se dopisuju sa nekim lovcima iz Srbije vec par godina i svaki put kad neko od nas ode dole, ponese im neku municiju za testiranje, Mossy Oak, Realtree high definition camo, optike, range finder...
Lovachka i streljachka oprema je ovde daaleeeeeeeko jeftinija nego u Srbiji. Shta da ti kazem, deru vam kozu s ledja. Nema konkurencije pa mogu da rade shta hoce. Pao sam na guz kad sam chuo da traze 150 evrica za Mossy Oak prsluk. Ovde je $25-$30 shto je manje od 15 evrica. Kupio sam kombinezon pre tri godine. U pitanju je materijal koji ne propushta vodu, zadrzava telesntu temperaturu a na povrshinu izbacuje znoj. Ne bledi kad se pere i neunishtiv je. Kamuflaza je Realtree HD Hardwoods. Platio sam ga $130.
realtreeHWDesc.jpg
SceneSevenDisplay

Pitam se koliko bi koshtao u Srbiji...
Ljudi su pokushali da uvoze opremu sa ovih prostora i da je prodaju u Srbiji po mnogo pristupachnijoj ceni (ovozemaljskoj) ali se uvek nadje neki ljakse da sve to sprechi. Razlog nepoznat. Zato te sad Excalibur samostrel sa kompletnom opremom koshta od 1500 - 3000 evra. Izvini, po mom mishljenju, to je pljachka.
 
shabanski ili ne, takvi su kakvi su a i ne postuju se, tako da je svejedno...

Nego, kazes da si u Kanadi. Mogao bi malo da nam pises (mozes i posebnu temu da otvoris) O lovu u Kanadi...sta se najvise lovi, kada, koje oruzje je najzastupljenije, kakvi su propisi, ima li divljaci i koje, kakva je priroda itd..iyd...sta se tebi cini najzanimljivijim u odnosu na ovde ...
koliko dugo lovis tamo, ma sta ti padne na pamet da cujemo i o lovu sa drugih strana sveta.
Ja bih bas voleo da "cujem", o svemu, sta misle ostali?
Pozdrav
:bye:

Ne bih da otvaram novu temu. Pokushacu da vam docharam prednosti zemlje u kojoj zivim, shto se lova tiche. Kanada, tachnije provincija Ontario.

Vezite se polecemo.

Povrshina provincije Ontario: 1,076,395 km2 od toga 917,741 km2 je kopno a 158,654 km2 je voda ( s tim shto je pored velikih jezera Erie, Huron, Superior i Ontario prepun manjih jezera i rechica). Da ne duzim, 250 000 jezera. Neka jezera mogu da se vide samo na topografskim mapama. Sad zamisli koliko ima shume a tek koliko ima divljachi...
imgres

img_2130.jpg



Visoka divljach koja se najvishe lovi:

Whitetail deer (Belorepi jelen) 45-140kg
frontpagebuck_primary.jpg

29321.jpg



Black bear (Crni medved)
spotted_a_black_bear.jpg

black-bear.jpg



Moose (Los)
monster%20moose%201%20ready.JPG

cd418360f1f7aec5a0b44a1a349adba1.jpg

Ne znam iz kog razloga ali nema mnogo onih koji love vukove, lisice i kojote s obzirom da im je populacija na zavidnom nivou.

Svaki lovac u Ontariju ima pravo da odstreli jednog (zavisi od erije ali u eriji u kojoj ja lovim imam pravo da odstrelim tri belorepa pushkom sachmaricom i tri samostrelom ili strelom muzjaka ili zenke) u toku godine. Nekih 80km juznije od mene, ministarstvo je proshle godine odobrilo 6 tiketa po lovcu. Chini mi se da je tako i ove godine. Razlog, toliko ih ima da su pocheli da prouzrokuju saobracajne nesrece...
Jednog medveda ( u nekim erijama i dva).
Jednog Losa ( tele). Za odraslog muzjaka ili zenku aplicira dvoje ili vishe ljudi zavisno od erije u kojoj lovish. Posle izvlachenja, kad dobijesh tiket u poshti, ekipa od recimo pet ljudi ima pravo da odstreli jednog muzjaka i 4 teleta. Obichno dok se lovi Los, lovi se medved i vuk.
Lov na ove zivotinje je dozvoljen kako vatrenim tako i oruzjem sa tetivom.
Lovachka drushtva gotovo i da ne postoje jer ovde nije potrebno da budesh chlan lovachkog drushtva da bi lovio. Svako lovi za sebe i nema nikakvog staziranja niti te iko tera da pravish hranilice i slichno. Nema potrebe. U Srbiji koliko ja znam lovachko drushtvo od recimo 40 chlanova ima pravo da odstreli 10 grla i to koristeci pse. Grla odstrele obichno guzonje dok im iste nateruju ovi koji staziraju. Smeshno. Ispravite me ako greshim. To kad bih rekao Kanadjanima, smejali bi se. Birash s kim idesh u lov a odstreljena divljach ne ide ninakakvu procenu kao u Srbiji. Njih se ne tiche da li cesh da odstrelish kapitalca ili neko krzljavo grlo. Na tebi je. Cena tiketa se krece od $37-$44 za krupnu divljach pomenutu gore a $18 za sitnu divljach.
Nastavak u sledecem broju.

Lovachka dozvola i oruzani list.

Predavanje traje 3 dana. Treceg dana se polazu testovi koji su neverovatno laki.
Oba kursa mozetesh da uzmesh zajedno ili odvojeno zavisno od toga shta te interesuje poshto ima onih koji hoce samo oruzani list jer ih lov ne interesuje, a ima i onih koji bi da love iskljuchivo koristeci oruzje sa tetivom (inache ovaj nachin lova je jako popularan u Severnoj Americi). ZA oruzje sa tetivom nije potreban oruzani list niti bilo kakva dozvola. Da bi dobio oruzani list i lovachku dozvolu ne morash da budesh drzavljanin Kanade. Potrebno je da imash iseljenichku vizu i potvrdu da nisi bio kaznjavan ako si manje od tri godine u Kanadi.
Sa ovom dozvolom imash pravo da kupish i posedujesh neogranichenu kolichinu oruzja i municije. Znam ljude koji imaju preko 100 pushaka u kuci.

Oprema za lov je daleko jeftinija nego u Srbiji i izbor je mnogo veci. Uverite se sami. http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/CFPage?storeId=10151&catalogId=10001&langId=-1&appID=94&storeID=11
Trebace mi mnogo vremena da vam sve ipricham. U narednih nekoliko nedelja pokushacu da ubacim shto vishe mogu fotografija i informacija o lovu, kao i zakonu o kupovini i posedovanju oruzja.

Toliko od mene za sad.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Znas sta, kolega , hvala ti puno...
samo nastavi...rekoh ja da pocnes novu temu, gde bi mogli da diksutujemo samo o tome i uporedjujemo.
U Srbiji u LSS Tito jos nije umro..a ni Milosevic (period kad je lovstvo totalno unazadjeno), sve je isto kao nekad i jos i gore jer "komaduju" neuki ljudi koji nece i ne znaju da podignu lovstvo na visi nivo. Razni krugovi toboznje kontrole svega i svacega, usitnjavanja LU u LD su ustvari krugovi korupcije i nacini da sto veci broj sto bolje prodje i drzi zacepljena usta o o tome sta se sve radi. Sada je situacija takva da izgleda kao da nema izlaza.
Brojno stanje divljaci je zastrashujuce malo, osim u nekim arealima gde su prirodno dobri uslovi (izdvajam lovista uz madjarsku granicu jer divljac prelazi i kod nas a i uslovi za zivot su vise nego dobri), ali uopstena slika je da je sve manje i manje, sve divljaci, krivolov cveta a krivolovci se tesko hvataju (jedan kolega komentarise: Pa kako da uhvati sam sebe, lovocuvar ili predsednik LD je ujedno i krivolovac!).

Organizacioni sistem LSS koji nikako ne mozemo da pomerimo s mrtve tacke je ustavri dobar sistem za korupciju, mudonje prolaze i vise nego dobro, nisu ni sanjali da ce takvo june u zivotu da ih mune...i naravno cuvaju pozicije i ledja jedni drugima, ochi kopaju ako samo i pokusas nesto drugacije.

Kad bi svaki lovac u Srbiji odstrelio samo po jedno grlo srnece divljaci to bi bilo istrebljenje, totalno.

Da, na zalost, iako je lov srnece divljaci pogonom sa psima i zakonom zabranjen, primnjuje se i dalje u nekim drustvima jer oni ne znaju drugacije da love. To onda bude masakr a ne lov, mnogo povredjene divljaci ostane koja naravno kasnije ugine.

Da, oprema za lov je i vise nego skupa a posebno me nervira sto je nekvalitetna, svakakvo djubre ovde stize, pogadjas zasto, monopol na uvoz drzi par ljudi i to je to, to su ti ljaksei, oni nece da se odreknu svoje enormne zarade za djubre koje prodaju. Zato ne moze nista da prodje a ti likovi su naravno u tesnoj sprezi sa nekima iz LSS. Nikad ne znas sta si kupio dok ne dodjes u priliku da obuches ili koristis u lovu, nikad se ne zna a posle je kasno za bilo kakvu zamenu ili reklamaciju.
Hhahhaaaha, ono odelo koje bi trebalo da je na prvoj slici ne preporucujem u Srbiji jer mozes da budes upucan...ovo nase maskirno se na manje od 50m.stapa sa okolinom kad je gora pod listom.


Crni medved se jos uvek lovi u Kanadi? U Evropi je istrebljen, totalno.
Kod nas nema belorepih jelena ali bi moglo da ima mnogo vise npr. evropskog ili lopatara, bar ih je bilo i ima mesta gde ih je bilo mnooogo vise , odlicni prirodni uslovi, sada su na zalost u jadnom stanju, brojcano (kazu krivolov, ja mislim da nije) i onda kad sve to znas , nekako ti dodje blam da pucas da ubijes.

Sigurno ce i ostale kolege imati nesto da kazu pa da ne zatrpam a imao bih jos pitanja.

Libralizacija svega je kljuc da se oslobodimo monoplista i bandita koji pustose lovista , i ne umeju ili nece da se pomere lovstvo na visi nivo, mislim da je odlicno za poredjenje. A to su sistemske stvari koje se menjaju na drzavnom nivou.

Hvala jos jednom, samo nastavi kad god imas vremena i mozes da ga odvojis za pisanje, slike.

Veliki pozzzzz




P.S. neke slike ti se ne vide, samo kvadratic. -:(
 
Razmisljam : kakva li je Kanada na drugom kraju ili prema severu gde je jako malo nastanjena???

Vidi onog losa, znam da je velika zivuljka ali pored coveka kad ga vidis , bas je impresivan. -:)

P.S. samo nastavi da nam docaravas prednosti zemlje u kojoj sada zivis, poubijacemo se ovde, samostalno u svojim "prednostima" (salim se naravno) .-:)
 
Poslednja izmena:
Ljudi zaista poredimo žabe i babe.
1. U Americi i Kanadi je lobi proizvođača oružija toliko jak da čak i da se svi međusobno poubijaju oružije bi se prodavalo kao i dosad. Tamo se zakuneš nad Biblijom da nikoga nećeš da ubiješ i kupiš lepo legalno pištolj !?
2. Cene ne samo oružija već i svega ostalog (od garderobe do automobila) su damping, jer mnoge stvari ne samo u Srbiji već i u celoj Evropi su neuporedivo skuplje nego u SAD ili Kanadi. Evo dva primera : Najnovije "NIKE" patike u Beogradu su oko 100 €, a u New Yorku za te pare možeš kupizi 4 para istih; Nova Toyota Corola kod nas je oko 24.000 €, a u SAD taj model okruglo duplo jeftiniji. Tako je i sa hranom, lekovima, tehničkim uređajima i sl.
Mnogi turisti iz bogatijih zemalja EU idu baš u New York u šoping avionom. Za vreme rasprodaja tamo se za bagatelu može kupiti bukvalno sve i svašta, a još imate lepe uspomene na ovaj prelep grad.
 
Ljudi zaista poredimo žabe i babe.
1. U Americi i Kanadi je lobi proizvođača oružija toliko jak da čak i da se svi međusobno poubijaju oružije bi se prodavalo kao i dosad. Tamo se zakuneš nad Biblijom da nikoga nećeš da ubiješ i kupiš lepo legalno pištolj !?
2. Cene ne samo oružija već i svega ostalog (od garderobe do automobila) su damping, jer mnoge stvari ne samo u Srbiji već i u celoj Evropi su neuporedivo skuplje nego u SAD ili Kanadi. Evo dva primera : Najnovije "NIKE" patike u Beogradu su oko 100 €, a u New Yorku za te pare možeš kupizi 4 para istih; Nova Toyota Corola kod nas je oko 24.000 €, a u SAD taj model okruglo duplo jeftiniji. Tako je i sa hranom, lekovima, tehničkim uređajima i sl.
Mnogi turisti iz bogatijih zemalja EU idu baš u New York u šoping avionom. Za vreme rasprodaja tamo se za bagatelu može kupiti bukvalno sve i svašta, a još imate lepe uspomene na ovaj prelep grad.

Ivanhoa, ja ne poredim babe i zabe vec odgovaram na postavljeno pitanje. Ljude u Srbiji interesuje lov u Kanadi. Hteli su da napravim poredjenje sa lovom u Srbiji i ja to upravo i radim. To da li je lobi proizvodjacha oruzja jak ili ne, nema nikakve veze sa poshtovanjem zakona. Ovde ne morash da budesh chlan lovachkog drushtva da bi lovio, tako da se u samom startu eliminishe korupcija i favorizovanje. Nema staziranja i ne idesh u lov da bi drugom naterao divljach na cev. Zakon vazi za sve podjednako.
Chuo sam za sluchaj gde su Amerima oduzeli nov RV-kampersko vozilo, ustvari kamperski autobus koji vredi oko $150 000 i kompletnu opremu jer su odstrelili vishe nego shto su imali pravo. Inache oni kad dodju u lov na losa i medveda, kamp koji naprave pomalo podseca na kamp istrazivachke ekipe iz filma Jerasic Perk. Reflektori, RV, ATV, agregati ... Na sve to su josh dobili novchanu kaznu, zabranu lova u Kanadi a gospoda provedoshe dan dva u mardelji.
Naravouchenije, da bi bilo divljachi i kvalitetnog lova, potrebno je uvesti normalan zakon o lovu a korumpirane guzonje, ukloniti pod hitno. Poshtovati zakon je jako teshko u nashoj zemlji ali i to se da ispraviti.

Pozdrav.
 
Razmisljam : kakva li je Kanada na drugom kraju ili prema severu gde je jako malo nastanjena???

Vidi onog losa, znam da je velika zivuljka ali pored coveka kad ga vidis , bas je impresivan. -:)

P.S. samo nastavi da nam docaravas prednosti zemlje u kojoj sada zivis, poubijacemo se ovde, samostalno u svojim "prednostima" (salim se naravno) .-:)


U eriji u kojoj lovim losa i crnog medveda, nema asfaltiranih puteva ni ljudi. U ovim devolima mozesh da nadjesh samo puteve koje je koristila firma za sechu shume jer naravno nikako drugachije ne bi mogao da se krecesh. Pochetkom Oktobra padne prvi sneg da bi vec druge nedelje, kad obichno krenemo kuci, bio malte ne do kolena. Tamo se naravno ide samo vozilima 4x4. Ovi koji idu sa RV kamperima obichno krenu kuci prve nedelje jer u suprotnom ne mogu da izadju.
Proshle godine nisam mogao da idem sa ekipom u lov na losa ali evo par fotografija koje je napravio moj kum. Erija u kojoj su lovili nalazi se blizu grada Thunder Bay.
map.gif


http://s175.photobucket.com/pbwidget.swf?pbwurl=http://w175.photobucket.com/albums/w135/Wolfman_032/a9bc1fe4.pbw
Slika sa ulovom na dnu je iz 2006.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Sad samo da napravim mini digresiju: u SAD-u je hrana jeftina... Kakva hrana? Veštački gajena. Prava, organska hrana je nekoliko puta skuplja, pa ako hoćeš zdrav život, plati!
Srndać je ovde skup... Imao sam negde cenovnik... Ako iskopam-javim.
 

Back
Top