Samostrel

Jedna od ponuda za odstrel srndaca:

http://www.safariinternational.com/public/eng/MALE+ROE+DEER+SELECTION+HUNT+IN+VOJVODINA.asp

http://www.safariinternational.com/public/eng/FIXED+PRICE+ROE+DEER+HUNT+IN+VOJVODINA.asp

http://www.safariinternational.com/public/eng/TROPHY+ROE+DEER+HUNTING+IN+VOJVODINA.asp

naci cu ti jos kojecega posto ima svega i svacega ......svaki "vojskovodja" koji ima svoju prciju (usitnjavanje na LD, sekcije itd...) ima svoju price za domace i za strance.
Merenje "trofeja " je takodje prica za sebe i to treba da se menja.

Naceo si novi deo: Sta se desava kad prekardasis kao ti Ameri? Kakve su kazne i ko vodi racuna o tome? Ko kontrolise situaciju u lovistu jer kad tako negde odes sa pogonom 4puta4 ko ce doci da vidi sta ti tamo radis u tom kampu?

Kapiram da oruzje mozew da imas koje hoces i koliko hoces ali sta se desava kad ga zloupotrebis, bilo u lovistu bilo u kafani, kako god?

Koliko traje lovna sezona? Kakav je lovni kalendar?

Recimo, kod nas je pretprosle godine pocetak lova na srndaca pomeren sa 1.maja na 15.april i naravno to je prerano, vecina srndaca jos nije skinula bast. Trofej ne valja, iznosenja iz zemlje takodje nije moguce jer ne zadovoljavamo osnovne zdravstene norme.
Inace su iz LSV isforisrali pomeranje lova na srndaca jer im kasnije niknu usevi pa se srndaci i ne vide od zita, repice i ostalih kultura, sume ima jako slabo po Vojvodini.
To je velika greska ali je ucinjena jer zavisi od lobista koji guraju neku stvar koja je obicno u njihovom licnom interesu ne u interesu lovista, divljaci a ne daj boze ostalih lovaca.
O tome ce ti reci najvise cenovnik sa gornjih linkova, svi "putevi" vode u Vojvodinu.

Ne pricamo o Babama i Zabama, shvatam da se Lovac na potezu i ja odlicno razumemo.
 
Ja sam čuo da je to pomereno da bi mogli da konkurišemo sa Mađarskom. Oni su pomerili, pa svi turisti nagrnu kod njih, pa da ne bi bilo baš tako, onda i mi malo da pomerimo... Mislim, to je još gluplje, al me za naše ne bi čudilo.
 
Jedna od ponuda za odstrel srndaca:

http://www.safariinternational.com/public/eng/MALE+ROE+DEER+SELECTION+HUNT+IN+VOJVODINA.asp

http://www.safariinternational.com/public/eng/FIXED+PRICE+ROE+DEER+HUNT+IN+VOJVODINA.asp

http://www.safariinternational.com/public/eng/TROPHY+ROE+DEER+HUNTING+IN+VOJVODINA.asp

naci cu ti jos kojecega posto ima svega i svacega ......svaki "vojskovodja" koji ima svoju prciju (usitnjavanje na LD, sekcije itd...) ima svoju price za domace i za strance.
Merenje "trofeja " je takodje prica za sebe i to treba da se menja.

Naceo si novi deo: Sta se desava kad prekardasis kao ti Ameri? Kakve su kazne i ko vodi racuna o tome? Ko kontrolise situaciju u lovistu jer kad tako negde odes sa pogonom 4puta4 ko ce doci da vidi sta ti tamo radis u tom kampu?

Kapiram da oruzje mozew da imas koje hoces i koliko hoces ali sta se desava kad ga zloupotrebis, bilo u lovistu bilo u kafani, kako god?

Koliko traje lovna sezona? Kakav je lovni kalendar?

Recimo, kod nas je pretprosle godine pocetak lova na srndaca pomeren sa 1.maja na 15.april i naravno to je prerano, vecina srndaca jos nije skinula bast. Trofej ne valja, iznosenja iz zemlje takodje nije moguce jer ne zadovoljavamo osnovne zdravstene norme.
Inace su iz LSV isforisrali pomeranje lova na srndaca jer im kasnije niknu usevi pa se srndaci i ne vide od zita, repice i ostalih kultura, sume ima jako slabo po Vojvodini.
To je velika greska ali je ucinjena jer zavisi od lobista koji guraju neku stvar koja je obicno u njihovom licnom interesu ne u interesu lovista, divljaci a ne daj boze ostalih lovaca.
O tome ce ti reci najvise cenovnik sa gornjih linkova, svi "putevi" vode u Vojvodinu.

Ne pricamo o Babama i Zabama, shvatam da se Lovac na potezu i ja odlicno razumemo.
Situaciju kontrolishe MNR (Ministry of Natural Resources) Ontario. Kako dodju do nas?
Evo ovako...
Outreach%20Safe%20Sober%20Boating.JPG

co_atv.jpg

2689365645_d307449b5e.jpg

banner_regs2.jpg

Nekad ministarstvo organizuje proveru ulova. Blokiraju se svi glavni putevi i imaju prava da te istresu iz gaca ako hoce. To izgleda ovako.
2648727490_bf88135136.jpg

banner_report.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2001/2441196627_8c0997fa28.jpg[/IMG
[IMG]https://farm3.static.flickr.com/2332/2114771485_621a0f632c.jpg?v=0
mnr_e002500.jpg



U sluchaju da napravish neko s.ranje koristeci vatreno oruzje, zna se. Oruzje se oduzima i hotel s reshetkama.

Sezona za odstrel belorepog je od 3-9-tog novembra u eriji u kojoj ja lovim. To je nekih pola sata od grada. Poshto je ovaj deo naseljen, nije dozvoljeno korishcenje karabina. Veruj mi, karabin ti nije potreban. Karabin mozesh da koristish vec nekih 45min severnije od grada u kome ja zivim poshto je juzni deo jako naseljen. Tu mozesh da koristish sve kalibre osim .22LR, .22WMR i .17HMR/.17M2 jer navodno nemaju snage da obore belorepe. Proshle godine sam ubio srnu posle sat i petnaest minuta po dolasku na cheku. Koristimo lako montazne cheke (tree stand) sa kojih nema mashenja jer ti grla praktichno prolaze izpod. Verovatno sad razmishljash kako to da imamo samo 7 dana lova na srne? Iskreno, ako nishta ne odstrelish u roku od 7 dana, ja ne znam, bolje predji na pecanje ili igranje shaha. Kao shto sam vec rekao, kupish tiket za srndaca koji koshta $37. Nazovesh ministarstvo i ukucash broj svoje lovachke kartice, shifru za zonu u kojoj lovish i sachekash da ti dodje tiket u poshti sa kojim mozesh da odstrelish muzjaka ili zenku. Oni to zovu izvlachenje, medjutim dobija se 100% jer je populacija belorepih davnih dana preterano velika. Ako nisam zadovoljan ulovom, kupim dodatni tiket (addtional tag) i nastavim da lovim. Ovde se belorepi smatraju kao shtetochine malte ne. Proshle a i ove godine u zoni u kojoj lovim imam pravo na 3 belorepa (bilo koji pol) da odstrelim sachmaricom i 3 belorepa (bilo koji pol) koristeci oruzje sa tetivom. Teren na kojem cu da lovim lukom i strelom je 10 min od moje kuce.
Sezona za lov oruzjem sa tetivom traje od 1. Oktobra - 2. Novembra pa satje nekih 8 dana i ponovo pochinje 10. Novembra i traje do 31 Decembra.

A da, ne zivim na severu Ontarija. Zivim na jugu, i to u jako naseljenom delu.
 
Ja sam čuo da je to pomereno da bi mogli da konkurišemo sa Mađarskom. Oni su pomerili, pa svi turisti nagrnu kod njih, pa da ne bi bilo baš tako, onda i mi malo da pomerimo... Mislim, to je još gluplje, al me za naše ne bi čudilo.
Madjarska lovista su za razliku od nasih puuuuna razne divljaci, nase najbolje loviste je zahvaljujuci madjarima, jer divljac ne zna sta je granica, to je loviste Kapetanski rit kod Kanjize uz samu granicu i juznije. Tu je ove godine i najveci broj srndaca odstreljen , 102kom.
Glavna sezona kod madjara je u kasnu jesen i zimu, a ko ce i da "nagne" kod nas , na sta da "nagrne", na prazna lovista, na djubrista po sumama, na likove koji gledaju samo kako da ga opeljese, dodju ljudi jednom i kazu neka hvala vam, nikad vise.
U bosni lov na srndaca pocinje 15 maja, u hrvatskoj 1.maja, u spaniji od 15 jula ali su veliki pritisci na ex-yu drzavice da se to menja, kao lov na DS-muzjaka jer se tada obavljaju reproduktivni procesi skoro sve divljaci i nije pozeljno ni dobro a ni humano, uznemiravati ih, jos gore izvoditi pse u pogon na DS.
U Madjarskoj je lovstvo dosta sredjeno i lici na ovo sto pise Lovac na potezu kako je u Kanadi, zato i ima divljaci, o svemu racuna vodi drzava tj. ministarstvo, policija za lov, rendzeri, lovna sezona je kratka, kao i u zemljama zapadne Evrope, u 2 nedelje zavrsava se sve i svi se povlace iz suma, divljaci treba mir.

Kod nas se cele godine nesto lovi, Sezona na srnecu divljac je od proleca do jeseni, kratak period prekida zbog parenja pa opet do zime. Takav lovni pritisak nijedna vrsta ne moze da izdrzi i nije imuna na to, plus unistavanje stanista, sto se na kraju krajeva i vidi u nasim lovistima.
Poseban osvrt na stalno izlazenje u lov na toboz lisice, sakale, pse , kako mi to kazemo ovde unistavanje predatora, medjutim iza toga se krije nesto drugo jer nikakve kontrole nema.

Milane, uzeh slucajno tvoj post oko madjara, ovo se samo nastavlja , sta se to desava kod nas i zasto nema divljaci, nista u tvom smeru.

P.S. cuo sam da je i u italiji organizacija ista, sve organizuje ministarstvo , lovna policija itd.."izbor" vrsta koje se smeju odstreljivati je vrlo skracen, mnogo vrsta su zastitili i stavili pod trajni lovostaj i zato im dolazak u srbiju gde se sve moze za par stotina evra dodje ko melem.

Opet cujem da su na granici kod nas sa madjarskom i granici hrvatska-slovenija uhvaceni neki sverceri prepelica.
 
Na ovom linku mozes naci kompletnu pravnu regulativu koja bi trebalo da vazi u srbiji, za razne oblasti iz lovstva ali sve to kad skupis na gomilu ne vredi nista jer je osnova gazdovanja losa.

http://www.ecolss.com/pravna_regulativa.htm

Na ovom linku mozes naci (drugo odozgo) cenovnik za svi divljac:

http://www.ecolss.com/lovni_turizam.htm

obrati paznju na ovaj deo, tu su "kvake" koje stvaraju veliki prostor za korupciju i razne malverzacije, a mozes videti i zasto svi clanovi LSS stalno kobojagi idu u lov na lisicu, sakala, vuka u kobjagi pokusaju da spasu prirodu i divljac od ne znam cega.
Lisicu skoro istrebise , da ne poverujes??? Glodari se prenamnozili i unistavaju useve seljacima, seljaci da bi zasititli useve roksaju otrove, otrovi ulaze u zemlju , kisa ih spira i zagadjuju zemljiste i vodotokove itd..
Ti kazes da u Kanadi ima slabo zaintersovanih za taj lov koji kod nas navodno spasava visoku divljac, a te visoke divljaci ima jako puno, dakle nije u tome stvar. Stvar je u prekomernom odstrelu sto u lovu sto u krivolovu, u lovnoj sezoni koja nerazumno dugo traje itd...itd...

Ovo je taj deo teksta:

"Lovačka udruženja, preko kojih Lovački savez Srbije gazduje lovištima, obavezna su da donesu Cenovnik za svoje članove, za vrste divljači za koje, planskim dokumentom, planiraju odstrel. U Cenovniku za svoje članove, cene ne mogu biti manje od 20% od tržišnih cena za sitnu divljač odnosno 30% za krupnu divljač i meso krupne divljači. Ovaj Cenovnik lovačka udruženja su obavezna da donesu, najkasnije, u isto vreme sa donošenjem Odluke o visini članarine.
Svojim Cenovnikom, lovačka udruženja, preko kojih Lovački savez Srbije gazduje lovištima, mogu utvrditi iznose veće od utvrdjenih ovim Tržišnim cenama ulovljene divljači i njenih delova.
Ranjavanje krupne divljači naplaćuje se 50 % od vrednosti ranjene divljači /procenjene vrednosti trofeja ili težine/, iskazane u izdatoj dozvoli za lov i na osnovu procene profesionalnog lica. U slučaju da se ″ranjena″ divljač pronadje, lovac plaća razliku do stvarne cene odstreljene divljači.
Cene iskazane u poglavlju “Predatori”, ne primenjuju se za lovce, članove lovačkih udruženja.
Provizija između korisnika lovišta i posrednika /ovlašćenih turističkih preduzeća i agencija/, utvrđuje se Ugovorom, u procentu koji iznosi do 18 % na neto vrednost izdate fakture, bez PDV-a. Plaćanje provizije vrši se po fakturi koju ispostavlja posrednik, uz primenu propisa u oblasti PDVa."


Zato kad pitas za cenu za odstrel srndaca ja cu ti odgovoriti da se to nikad ne zna , sve zavisi ko pita i koga pita? Na osnovu toga se odredjuje cena (zalosno) i na osnovu jos nekih faktora koje ne bih da iznosim javno.
 
Poslednja izmena:
LOvac na potezu ,
'ajde molim te malo o koriscenju samostrela...gde gadjas belorepana recimo?
Posto sam ucio anatomiju kicmenjaka a i beskicmenjaka, naucio sam i kojesta usput.
Razmisljam gde bi gadjao jelena , srndaca? Vrat ili gde?

Hahahaaa, kazes lako montazne ceke? Treba da vidis skalamerije kod nas po sumi, da se prevrnes, em su ruzne, em su nepotrebne tamo gde su postavljene, i divljac se naucila pa bezi od njih.

Ta sezona odsrela za srne od tih 7dana, ajde mogla bi na 2 nedelje, bas je malo ali po mom misljenju odredjena bas kako treba ako poznajes i postujes zivot divljaci. Zato je i ima tako puno.
Da li se desava da ima krivolova? U nedozvoljeno vreme?
Da li ima pasa lutalica bilo gde?
Kako je za lov ptica, koje se ptice najvise love?
Koliko je lovaca u Kanadi?
Koliko je procenjeni broj belorepih koji nastanjuju Kanadu, broj losova? Ustvari ne znam da li vas lovce u Kanadi i zanimaju takve stvari kao nas ovde, jer ovde nema ni po fazan svakom lovcu a kamoli nesto drugo. U centralnoj i juznoj srbiji cesto se desava da istrebe zeca, zec je i ovako osetljiva vrsta, na jugu su srne vec istrebili, onda se kupuju zecevi u Vojvodini i ponovno naseljavaju, to traje godinu -dve pa opet.

P.S. oprema MNR je vise nego impresivna.
 
evo jedan snimak:
mada ne volim pucnje dok divljac bezi ili lose pogotke (onaj u grupi), takodje ne volim d vidim zicu okolo ali i ima i dobrih pogodaka kao i koriscenje samostrela (nesto mi ne deluje sigurno)

 
Poslednja izmena od moderatora:
LOvac na potezu ,
'ajde molim te malo o koriscenju samostrela...gde gadjas belorepana recimo?
Posto sam ucio anatomiju kicmenjaka a i beskicmenjaka, naucio sam i kojesta usput.
Razmisljam gde bi gadjao jelena , srndaca? Vrat ili gde?

Hahahaaa, kazes lako montazne ceke? Treba da vidis skalamerije kod nas po sumi, da se prevrnes, em su ruzne, em su nepotrebne tamo gde su postavljene, i divljac se naucila pa bezi od njih.

Ta sezona odsrela za srne od tih 7dana, ajde mogla bi na 2 nedelje, bas je malo ali po mom misljenju odredjena bas kako treba ako poznajes i postujes zivot divljaci. Zato je i ima tako puno.
Da li se desava da ima krivolova? U nedozvoljeno vreme?
Da li ima pasa lutalica bilo gde?
Kako je za lov ptica, koje se ptice najvise love?
Koliko je lovaca u Kanadi?
Koliko je procenjeni broj belorepih koji nastanjuju Kanadu, broj losova? Ustvari ne znam da li vas lovce u Kanadi i zanimaju takve stvari kao nas ovde, jer ovde nema ni po fazan svakom lovcu a kamoli nesto drugo. U centralnoj i juznoj srbiji cesto se desava da istrebe zeca, zec je i ovako osetljiva vrsta, na jugu su srne vec istrebili, onda se kupuju zecevi u Vojvodini i ponovno naseljavaju, to traje godinu -dve pa opet.

P.S. oprema MNR je vise nego impresivna.

Sezona od 7 dana je za sachmarice i nabijache u eriji u kojoj ja zivim a malo dalje od mene 14 dana. Za korishcenje samostrela ili luka i strele sezona na belorepe traje 3 meseca od 1. Oktobra do 31. Decembra.

Sezona na crnog medveda pochinje 15. Avgusta i traje do 31. Oktobra u najsevernijem delu ontarija. Vec pochetkom Okrobra u tom delu ti trebaju dobri terenci zbog snega. Zadnja nedelja Oktobra je praktichno samoubistvo uputiti se u tom pravcu. U malo juznijem delu od 2. Septembra do 30. Novembra. Koristi sva raspoloziva sretstva pa i crnu strelu ako hocesh.

Sezona na losa u eriji u kojoj ja lovim pochinje 11. Oktobra a zavrshava se 15. Decembra. Ovde takodje pochne da pada sneg vec prve nedelje u Oktobru ali nije tako strashno kao sam "vrh" Ontarija. U ostalim erijama pochinje 20. Septembra a zavrshava se 10. Oktobra. Takodje, sve vrste oruzja i kalibara su dozvoljene.

Ovako izgleda lovachka dozvola u Ontariju. Kao shto vidite, na cheonoj strani su osnovni podatci a na zaledjini nalaze se tiketi. Tiket za krupnu divljach je u vidu nalepnice (to je deo koji ide na kartcu) a drugi deo ide ubijenoj zivotinji ili kroz uvo ili oko roga, medvedu parche zice kroz njushku i na tu zicu se nalepi taj drugi deo. Broj koji se nalazi na "maloj" i "velikoj" nalepnici mora da bude isti. "veliku" nalepnicu stavljash na zivotinju koju si odstrelio odmah. MNR kada kontrolishe dokumenta ako posumnja u neshto provuche tvoju lovachku dozvolu/karticu kao kreditnu i dobije sve informacije o tebi, ukljuchujuci i prekrshaje. U vozilima imaju kompjutere kao panduri tako da za par sekundi dobije sve shto mu treba. Inache oni su ovlashceni i da privedu one koji to zasluze. Ovim se eliminishe krivolov drastichno. Ima i ovde krivolova samo ne kao kod nas. Kazne su jako rigorozne zato se zakon i poshtuje za razliku od...
053340.jpg

licence2.jpg

Ako te uhvate bez tog tiketa na zivotinji a vec si je stavio u auto recimo, momentalno ti oduzimaju lovachku dozvolu, dobijash novchanu kaznu, konfiskuje ti se sva oprema (ponekad i vozilo neovisno o tome koliko koshta) a mozesh da zaglavish i corku ako si nestashan (vragolan).

Montazne cheke izgledaju ovako
81GOR8050.jpg


Pitao si me da li ima pasa lutalica. Nema, nikad ih nije ni bilo. Ako se i pojave, Humane Society ih pokupi.

Ptice koje se najvishe love.
Canada Goose
image
,
Mallard Duck
mallard_duck.jpg
,
Grouse
ruffed-grouse.jpg
,

wild_turkeyTOMpgc.jpg

Wild Turkey
fazani. Ima ih gomila ali ove se najvishe love. Sutra pochinje sezona lova na kanadske guske. Pazi sad ovo Daily limit 6; Possession 24. Znachi svaki lovac ima pravo da ubije 6 komada dnevno i ima pravo u kuci da drzi 24.
Gde gadjati belorepe samostrelom? Tamo gde i pushkom.
vital_organs_deer_v2.jpg

Shto se tiche populacije belorepih, kazu da je negde izmedju 400 000 i 500 000 u Ontariju. Ja verujem da ih ima vishe jer drzava se sigurno ne bi rasipala izdavanjem tolikih tiketa. Juzni deo Ontarija je preplavljen. Nekih sat vremena voznje od mene prema jugu, ministarstvo odobrava 6 tiketa po lovcu i korishcenje karabina iako je juzni deo po porilichno naseljen (svesno hoce da im smanje populaciju). Razlog, toliko ih se nakotilo da su chest uzrok saobracajnih nesreca.

Imam predlog. Poslacu vam pravila lova u Kanadi/Ontariju (na Engleskom naravno) a vi to dalje prosledite LSS-u. Mozda i nauche po neshto.
 
Poslednja izmena:
Uvek moze neshto da se iskombinuje.
Ortaci sa kojima idem u lov se dopisuju sa nekim lovcima iz Srbije vec par godina i svaki put kad neko od nas ode dole, ponese im neku municiju za testiranje, Mossy Oak, Realtree high definition camo, optike, range finder...
Lovachka i streljachka oprema je ovde daaleeeeeeeko jeftinija nego u Srbiji. Shta da ti kazem, deru vam kozu s ledja. Nema konkurencije pa mogu da rade shta hoce. Pao sam na guz kad sam chuo da traze 150 evrica za Mossy Oak prsluk. Ovde je $25-$30 shto je manje od 15 evrica. Kupio sam kombinezon pre tri godine. U pitanju je materijal koji ne propushta vodu, zadrzava telesntu temperaturu a na povrshinu izbacuje znoj. Ne bledi kad se pere i neunishtiv je. Kamuflaza je Realtree HD Hardwoods. Platio sam ga $130.
realtreeHWDesc.jpg
SceneSevenDisplay

Pitam se koliko bi koshtao u Srbiji...
Ljudi su pokushali da uvoze opremu sa ovih prostora i da je prodaju u Srbiji po mnogo pristupachnijoj ceni (ovozemaljskoj) ali se uvek nadje neki ljakse da sve to sprechi. Razlog nepoznat. Zato te sad Excalibur samostrel sa kompletnom opremom koshta od 1500 - 3000 evra. Izvini, po mom mishljenju, to je pljachka.

Naravno da je ovde pljacka.Pljackaju za mleko a kamo li za nesto bolje.
Ovde nema lova kao tamo jedan covek u lovu.ovde idu u buljucima i pucaju na sve sto mrdne pa i na sebe same..Nema pravog adrenalinskog lova ..mirisi.prikradanje.maskiranje.cekanje i na kraju ulov.
A narocito ako se ovde ide u lov to jest krivolov sa lukom ili samostrelom.toga je redko ovdi hehehe..Jer covek je na dilemi da li da se krije od divljaci ili od mestana.A i sam verujem znas da stim treba biti vrlo precizan i uvezban.Drugacije ne bi valjalo.Na svu srecu oni koji idu cesto ne poznaju zakone lova(krivolova)lukom pa tako da od divljaci vide samo pozadinu.Ali ne daj boze da neko neprecizan stime i pogodi nesto,pa ta ranjena zivotinja ugine kilometar ili dva u sumi to je oni sto je najgore..A za opremu ne pitaj skupa je kao da je od zlata..ovde strela sa kosta oko 36 eura..i ko bi je iskreno bacao uludo.probali su ali ne ide i ovako da ne kazem seljaci u glavnom pobiju sve.Jer je to u njihovom ataru i cesto u dogovoru sa cuvarima.Tako i da vide nekog u setnju po sumi ili polju omase tuzakaju..Sta reci kada im musicarenje izgleda smesno i glupo a dzudze se ko u bioskopu.Sta reci sem nismo mi zemlja za to brale.Nasi su pokrali sve sto su mogli sada gledamo emisije kako idu po sloveniji musicare ili drugim zemljama. Jad plac i uzas.... U svemu pa i u tome moj braleeeeeee:dash:
 
Cenovnik za odstrel divljachi u Kanadi/Ontario za turiste

Non resident's small game (sitna divljach) license $93.27 Ne naplacuje se po komadu vec ta dozvola pokriva sve shto spada u sitnu divljach a kolichina odstrela je gotovo ista kao i za one koji imaju kanadsku lovachku dozvolu.

Non resident's moose license (Los) $373.09

Non resident's deer license (belorepi jelen) $186.54
Additional game seals for deer avelable to non resident's in selected WMUs only $186.54. U odredjenim erijama mozesh da kupish i dodatne tikete.

Non resident's black bear license (crni medved) $186.54

Game seals for coyotes and wolves (not valid without a small game license) $245.32

Spring wild turkey license (not valid without a small game license) $23.28 Max 2 licenses.

Ni jedna divljach koju sam naveo ne ide ninakakvu procenu i merenja. Ako odstrelish najveceg kapitalca losa, belorepog ili medveda u Kanadi, on je po zakonu tvoj i sav tvoj troshak je cena tiketa divljachi koju lovish i Ontario export permit $35.

Postavlja se pitanje, ko ce sad da dodje u Srbiju i plati par hiljada evra da odstreli nasheg srndaca koji em shto je u poredjenju sa belorepim kao malo veca machka, em shto ide na neku procenu pa ti i tu nakarikaju neke troshkove.
 
Kolega, svaka cast na svemu do sada i hvala ti puno sto se trudis toliko da nam sve predocis....kako vreme tece sve mi je vise muka.

Ko ce da dodje u srbiju? Dodju ljudi jednom i nikad vise. Bilo me blam , znas, otisli smo u prirodni rezervat, ne u obicno loviste, nego spec.rezervat prirode, lepa grupa za lov, tiha, jedno krasno mesto....kad smo naisli na divlju deponiju tamo negde bestraga, daleko od naselja, (i to ne malu nego jedan uzas od svega i svacega i smrada) , pogledali su me i nista nisu rekli, zemljo otvori se da propadnem....
Bar da su nesto pitali, lakse bi mi bilo....mogao bih da bar da pokusam da objasnim...ovako.....-:(

Spremicu i ja tebi slike da vidis kakve su nam ceke i sto je jos gore u poslednih par godina nicu ko pecurke posle kise. Uzas...a neki se time hvale. -:(
Bio sam prisutan slucajno kad je predsednik LU isprozivao jednog lika sto nije dosao na "akciju" (lik je inace imao slomljneu ruku, bio u gipsu dugo) trazio mu je lekarsko uverenje da donese, ko u skoli, opravdanje zasto nije bio...nisam nista rekao tada, rekao sam mu posle...al....gotovo.
Ovo ti dajem samo kao poredjenje onoga sto pises ti.
A mogao bih ti nabrajati jos.

Da ne zaboravim, neke kolege su nayebale od policije za tu municiju koju im neko doneo odnekud, iz sveta, ne znam tacno o cemu se radilo ali policija je rekla da to nije dozvoljeno kod nas ....odose puske , ode i municija a dobise i prijave. Imali su dosta te navodne nedozvoljene municije.

Znaci , zapravo je glavna sezona lova u kasnu jesen do zime, snega, dokle vreme dozvoli.
Kod nas se samo u martu ne lovi (to je mesec za "prebrojavanje" divljaci). Lov Pocinje od 15 aprila i prakticno ne prestaje , jer se npr. u avgustu love prepelice, od septembra ponovo srneca divljac, DS, ptice , pa opet u kasnu jesen ide zesci lov na DS, stalno hajke na lisicu, zimi na vuka, a i ovako ga odstreluju kako kome padne na pamet , stalno odstrel pasa i macaka lutalica uz koji prodje svashta.
Vuk je inace u skoro celoj Evropi zasticen kao prirodna retkost, sto i jeste, mrki medved je pod lovostajem od 2002 ili 2003 , toliko je bio izlovljen da je ostalo svega nekoliko primeraka. Sada se populacija oporavlja ali prirodnjaci vode racuna o medvedima u saradnji sa lokalnim Upravama (Nac. park Tara).

Prebrojavanje divljaci je prica za sebe, na osnovu tog broja (koji je vrlo sumnjiv) se odredjuju kvote za odstrel s ti sto to ne vazi za vuka, lisicu, sakala.
Prim era radi , kod mene je s proleca odstreljeno svega 3 srndaca i to stariji (nema ih i ne moze populacija srnece divljaci da se oporavi pa to ti je) stanje u lovistu je prikazano onako kako jeste.
Loviste koje se velikim delom granici sa nasim gde takodje nema srnece divljaci ili je ima slabo (imaju malo bolje prirodne uslove) je nekim cudom imalo 30 grla za odstrel???? Stanje prikazano u tom lovistu je lazno, nabili su cifre i pomlatili i yto malo jada sto je bilo..i mlade i stare.
Dalje da ne pisem, ovo je pored mene i znam a znam jos mnogo toga jer mi je posao takav da sam stalno na terenu i svuda po srbiji, cujem i vidim svashta i svakoga.

A da, ovo je simpa, za clanarinu koja je razlicita, zavisi od kraja i LU dobijas i lovacke novine...to ti je smejurija za sebe....i uopste lovacki clanci koji idu po domacoj stampi su za nevericu. O tome mogu posebno da ti pisem kako se predstavlja lovstvo i lovci gradjanstvu i naravno nije nikakvo cudo sto nas ljudi koji nisu lovci ne podnose....

Pravila lova u Kanadi posalji mi na mail koji cu ti poslati na PP. Sibaj i sve drugo sto ti se ucini zanimljivim, ja sam jako zaintersovan za svako novo znanje. Slike, sve sto hoces!

Cinjenica je i to da su nasi lovocuvari jako slabo opremljeni, ponegde imaju lade nive, nije se nista ulagalo u to, ni u divljac, niti se cuvalo, poslednjih godina (ratnih) kojih je bilo dosta za nama u lovistima je prava hajducija. Ulaze se u tkzv. lovno-tehnicke objekte koji su takodje razbacivanje sredstava za sebe. To ima neku svoju ogranicenu namenu ali ne za obicne lovce.
Negde sam pominjao dogadjaj od ove godine kada je ranjeni srndac gonjen od krivolovaca i pasa utrcao u naselje i trcao sredinom glavne ulice, sreca bilo je rano ujutru, i tako ranjen utrcao u prvo dvoriste gde je bila otvorena kapija, pa ti samo pokusaj da zamislis sta se radi ovde!!!

Nastavljam se....kasnije. Spremicu i slike itd...
 
Kolega, svaka cast na svemu do sada i hvala ti puno sto se trudis toliko da nam sve predocis....kako vreme tece sve mi je vise muka.

Ko ce da dodje u srbiju? Dodju ljudi jednom i nikad vise. Bilo me blam , znas, otisli smo u prirodni rezervat, ne u obicno loviste, nego spec.rezervat prirode, lepa grupa za lov, tiha, jedno krasno mesto....kad smo naisli na divlju deponiju tamo negde bestraga, daleko od naselja, (i to ne malu nego jedan uzas od svega i svacega i smrada) , pogledali su me i nista nisu rekli, zemljo otvori se da propadnem....
Bar da su nesto pitali, lakse bi mi bilo....mogao bih da bar da pokusam da objasnim...ovako.....-:(

Spremicu i ja tebi slike da vidis kakve su nam ceke i sto je jos gore u poslednih par godina nicu ko pecurke posle kise. Uzas...a neki se time hvale. -:(
Bio sam prisutan slucajno kad je predsednik LU isprozivao jednog lika sto nije dosao na "akciju" (lik je inace imao slomljneu ruku, bio u gipsu dugo) trazio mu je lekarsko uverenje da donese, ko u skoli, opravdanje zasto nije bio...nisam nista rekao tada, rekao sam mu posle...al....gotovo.
Ovo ti dajem samo kao poredjenje onoga sto pises ti.
A mogao bih ti nabrajati jos.

Da ne zaboravim, neke kolege su nayebale od policije za tu municiju koju im neko doneo odnekud, iz sveta, ne znam tacno o cemu se radilo ali policija je rekla da to nije dozvoljeno kod nas ....odose puske , ode i municija a dobise i prijave. Imali su dosta te navodne nedozvoljene municije.

Znaci , zapravo je glavna sezona lova u kasnu jesen do zime, snega, dokle vreme dozvoli.
Kod nas se samo u martu ne lovi (to je mesec za "prebrojavanje" divljaci). Lov Pocinje od 15 aprila i prakticno ne prestaje , jer se npr. u avgustu love prepelice, od septembra ponovo srneca divljac, DS, ptice , pa opet u kasnu jesen ide zesci lov na DS, stalno hajke na lisicu, zimi na vuka, a i ovako ga odstreluju kako kome padne na pamet , stalno odstrel pasa i macaka lutalica uz koji prodje svashta.
Vuk je inace u skoro celoj Evropi zasticen kao prirodna retkost, sto i jeste, mrki medved je pod lovostajem od 2002 ili 2003 , toliko je bio izlovljen da je ostalo svega nekoliko primeraka. Sada se populacija oporavlja ali prirodnjaci vode racuna o medvedima u saradnji sa lokalnim Upravama (Nac. park Tara).

Prebrojavanje divljaci je prica za sebe, na osnovu tog broja (koji je vrlo sumnjiv) se odredjuju kvote za odstrel s ti sto to ne vazi za vuka, lisicu, sakala.
Prim era radi , kod mene je s proleca odstreljeno svega 3 srndaca i to stariji (nema ih i ne moze populacija srnece divljaci da se oporavi pa to ti je) stanje u lovistu je prikazano onako kako jeste.
Loviste koje se velikim delom granici sa nasim gde takodje nema srnece divljaci ili je ima slabo (imaju malo bolje prirodne uslove) je nekim cudom imalo 30 grla za odstrel???? Stanje prikazano u tom lovistu je lazno, nabili su cifre i pomlatili i yto malo jada sto je bilo..i mlade i stare.
Dalje da ne pisem, ovo je pored mene i znam a znam jos mnogo toga jer mi je posao takav da sam stalno na terenu i svuda po srbiji, cujem i vidim svashta i svakoga.

A da, ovo je simpa, za clanarinu koja je razlicita, zavisi od kraja i LU dobijas i lovacke novine...to ti je smejurija za sebe....i uopste lovacki clanci koji idu po domacoj stampi su za nevericu. O tome mogu posebno da ti pisem kako se predstavlja lovstvo i lovci gradjanstvu i naravno nije nikakvo cudo sto nas ljudi koji nisu lovci ne podnose....

Pravila lova u Kanadi posalji mi na mail koji cu ti poslati na PP. Sibaj i sve drugo sto ti se ucini zanimljivim, ja sam jako zaintersovan za svako novo znanje. Slike, sve sto hoces!

Cinjenica je i to da su nasi lovocuvari jako slabo opremljeni, ponegde imaju lade nive, nije se nista ulagalo u to, ni u divljac, niti se cuvalo, poslednjih godina (ratnih) kojih je bilo dosta za nama u lovistima je prava hajducija. Ulaze se u tkzv. lovno-tehnicke objekte koji su takodje razbacivanje sredstava za sebe. To ima neku svoju ogranicenu namenu ali ne za obicne lovce.
Negde sam pominjao dogadjaj od ove godine kada je ranjeni srndac gonjen od krivolovaca i pasa utrcao u naselje i trcao sredinom glavne ulice, sreca bilo je rano ujutru, i tako ranjen utrcao u prvo dvoriste gde je bila otvorena kapija, pa ti samo pokusaj da zamislis sta se radi ovde!!!

Nastavljam se....kasnije. Spremicu i slike itd...

Apsolutno si u pravu
zamisli ja na Kucaju nema zive duse oko30km u okolini a naisao na djubre uzassssssss
 
Ja imam dosta kabelinih proizvoda, od garderobe, volim to nesto sam narucivao, ali uglavnom na adresi mojih u americi pa mi oni donesu. Imam ove jakne i cizme i mogu vam reci da su extra .. a nije skupo, dobijam redovno kataloge i onda cekam kad su popusti pa nekad za jeftine pare narucim extra robu ... vido gore neko pomenu koliko kosta pa da prokomentarisem ...
 
Ja imam dosta kabelinih proizvoda, od garderobe, volim to nesto sam narucivao, ali uglavnom na adresi mojih u americi pa mi oni donesu. Imam ove jakne i cizme i mogu vam reci da su extra .. a nije skupo, dobijam redovno kataloge i onda cekam kad su popusti pa nekad za jeftine pare narucim extra robu ... vido gore neko pomenu koliko kosta pa da prokomentarisem ...

Cizme Magnum. Kombinezon Mile Dragic....sve ovo sam jedva kupio u Jagodini prodavnica Magnum.. A kataloge dobijam od brata iz austrije,te vidim cene i :sad2:
Od opreme za ribolov vecinom koristim robinzon...
Ali sam sve to platio daleko skuplje nego u EU sto bi kostalo
 
Cizme Magnum. Kombinezon Mile Dragic....sve ovo sam jedva kupio u Jagodini prodavnica Magnum.. A kataloge dobijam od brata iz austrije,te vidim cene i :sad2:
Od opreme za ribolov vecinom koristim robinzon...
Ali sam sve to platio daleko skuplje nego u EU sto bi kostalo
Pa u tome je i poenta, sto te deru ako bi da kupis nesto malo bolje, pritom to nije ono extra klasa a cena kao da jeste.
Sreecom pa sam se motao poslom po evropi ranijih godina i kupio kojecaga ali doslo vreme da se obnovi...:)
I kad uporedim ono sto sam mogao da vidim tamo sta sve ima i kakve su cene osobito kad naidjes na neku akciju, i kad pogledam sta se ovde nudi i za koje pare...:confused::otkacio:

Dragica imam ovde blizu, kod slavije i znaju ponekad da se sete : snizenje!!!:!:

Ma Super je kad neko ima nekoga preko da donese.:ok:

P.S. obaska to, nego citam sta pise kolega Lovac o lovu i organizaciji u Kanadi , vrlo slicno "hodaju" i zemlje EU i sve OK, divljaci ima, zakon se postuje, sve se zna...itd...
 
Poslednja izmena:
Ma da....slazem se
Mi smo skuplji od svih u okruzenju:sto se tice normalnog zivota,a kamo li lova..Da ima nasih pa se i dobaci nesto sa strane..
O divljaci i sam znas posebna je prica..u mom kraju prepelica da gotovo i nema.veliki broj je pasa lutalica koje se ucoporio..pa satire sve redom..a nije redak slucaj da naidjes i na rastrgnutu srnu,srndaca...
A lovocuvari to je tek tema za sebe..Vidim neko je pomenuo da je to posledica rata..Ja se ne slazem sa time.uvek je ovde bio dzandrp.
Na Mokroj Gori je to lepo resen slucaj bivse lovokradice se zaposljene kao cuvari te stvar fukcionise. A nije mala clanarina.pa taj novac moze da se dobro upotrebi.Fazanerije koje su bile u drzavnom vlasnistvu odavno su propale tek koju godinu unazad nesto se otimaju..A privatne su skupe..Naravno mislim na ubacivanje divljaci.a tek od prehrane zavisi od kraja do kraja.I to samo sto se peradi tice..
A o krupnijoj divljaci ni govora o razmnozavanju i ubacivanju u lovista..
Moja supruga je bila u swedskoj ..i pricala mi je da se tamo srndaci setaju i vidjaju cesto (ima ih puno)
nisu naplasene..
Sve to zavisi do svesti ljudi to je 100% drugi svet..kod nas uzas retko gde nesto funkcionise.
P.S.
Bili smo u lovu.odstrelili jedno 10kg cevapa i po koji galon pica :-))))) ali barem druzenje i price su zakon.
A reke su posebna prica!!!! negde je potocna pastrmka gotovo istrebljena..
 
"svest" ljudi se lako "dize" dobrom i zescom kaznenom politikom. I da se i ovo zakona sto imamo sada primenjuje , bilo bi daleko bolje, ne kazem da bi bilo dobro (kao U kanadi, Svedskoj, Svajcarskoj, itd) ali bi ipak bilo bolje.
Ja sam pomenuo ratne godine i rekao da je u tim godinama sve otislo dodjavola, to mu doslo kao opravdanje valjda za hajduciju koja je nastala. Bilo je i pre ali ne toliko i bilo je mnooogo vise divljaci.
Slazem se da clanarine nisu male ali se taj novac lose i pogresno koristi da ne kazem zlupotrebljava za zajebancije i putovanja, gostovanja raznih "sve-dzaba" itd...uglavnom ne za odrzavanje lovista, ubacivanje ili kupovinu divljaci, zimsku prihranu, kontrolu i negu onoga sto je potrebno da ima da bi mogao uopste da postoji lov...mora da ima divljaci i to dosta.

Pse lutalice, ne pominji mi, uopste u odnosu ka zivotinji, bilo kojoj, ne podnosim izivljavanje, namerno ranjavanje, da se zlopate itd...volim cist pogodak, u protivnom ne pucam, nije moj dan, njen je, i ne volim da pucam u psa , ali moram jer draze mi je da da ih nema po sumi, da ne gone srne, dave lanad, zecice, macke sve pilice (fazanske, prepelicje) podave....
Koliko god se "ukloni" opet i opet ima novih, zato sto stalno izbacuju i nikom nista!!!!

Mokra gora je lep primer da se moze.
Lovocuvari su nam jako slabo opremnljeni, ali bas slabo...neki se i plase lovokradica, policija bi i pomogla u hvatanju , pratnji, pretresu sumnjivih kod kuce itd...ali treba da se zove, mada i ovlascenja lovocuvara nisu zanemarljiva.

Pa pogledaj samo sta pise Lovac na potezu, gde smo mi , brate??????

P.S> u Svajcarskoj, ciriski kanton, bio sam pre nekoliko godina i na obodu tog gradica na travnjaku iza koga je pocinjala suma, tu su i stambene zgrade, ulica, video sam svojim ocima nekoliko srna i srndaca , pasu, mirno na tom travnjaku, ko da nikoga u okolini nema, a ljudi prolaze trotoarom, deca se igaraju malo dalje u nekom kao parkicu za decu sa onim zezalicama .
Odstajao sam i posmatrao sta se desava...kasnije su se malo pomerili blize sumi i zalegli da odmaraju.-:)
Nisam imao fotkalicu tada, nikakvu i zao mi je jako.
Jeste to drugi svet ali ni ovo kod nas ne valja.
 
Mnogo toga moze da se promeni bez puno ulaganja.
Prvo pocheti sa uvodjenjem kratkih sezona. Ovo shto se trenutno radi u Srbiji je idiotizam. Krupna divljach se lovi tokom cele godine sa nekim kratkim pauzama. Kako gospoda "struchnjaci" objashnjavaju ovaj fenomen? To nema nigde u svetu. Sezona na srne moze da traje samo dve nedelje i to je to. Garantujem da bi kroz 3-4 godine videli neverovatnu promenu u populaciji. Isto vazi i za ostalu krupnu divljach samo shto bi se sezona menjala u odnosu na populaciju. Ovo bi omogucilo da se krivolov smanji sigurno 50% jer trenutno u shumu ulazi ko hoce i kad hoce. Ko da kontrolishe tolike ljude? Ovo jeidealno za lovokradice. Verovatno je i to jedan od razloga zashto je u Srbiji zabranjeno oruzje sa tetivom. Lovochuvari moraju da budu bolje opremljeni, ovlashceni da hapse, uzvracaju vatrom ako je to potrebno i da su u direktnoj saradnji sa policijom. Lovci bi trebali da prijavljuju sve ono shto se ne poklapa sa zakonom a kazne moraju da budu mnogo oshtije (batina je i mechku nauchila da igra). Uvesti pod obavezno noshenje fluorescentnih prsluka i kapa radi sigurnosti lovca i radi kontrolisanja lovishta. Onaj ko udje u lovishte bez prsluka i kape, zna se zashto ih ne nosi. Takve pojedince i da ne odstrele nishta treba novchano kazniti do te mere da ce da se cheskaju i tamo gde ih ne svrbi.
Pre par sati sam se vratio iz SAD. Naravno, svratio sam u prodavnicu lovachke opreme Gander Mountain u povratku. J.ebi ga, blizu granichnog prelaza pa reko' da bacim oko na neke stvarchice. Morao sam sam sebe da izbacim iz prodavnice jer mi je odjednom sve "zatrebalo". Zamislite kad municiju drze na policama na dohvat ruke kao u samoposluzi. Shta dalje da pricham... Morao sam da kupim stalak za upucavanje. :mrgreen: Mislio sam da napravim par slichica telefonom ali mnogo su brate paranoichni. Nisam hteo da izazivam.
http://www.gandermountain.com/

Toliko od mene.
Pozdrav.
 
Mokra gora je lep primer da se moze.
Lovocuvari su nam jako slabo opremnljeni, ali bas slabo...neki se i plase lovokradica, policija bi i pomogla u hvatanju , pratnji, pretresu sumnjivih kod kuce itd...ali treba da se zove, mada i ovlascenja lovocuvara nisu zanemarljiva.

Ma sto se ovlascenja tice: Ja ti mogu reci sta ribocuvarska sluzba ima.Pravo na Pretres auta,Da odredi mesto gde ribolovac moze parkirati ma uostalom da ti ne nabrajam....Ali i oprema je solidna...A Sto se tice zakona on je savim rigorizan i sada Ako ne postuju ovaj zakon sta ce im novi i njega ce izvrnuti..Stvar je ljudske piode..A plasim se ovde ce uvek tako biti...A oprema lovocuvara je isto solidna veruj mi ali to zavisi od kraja do kraja na zalost...A veruj mi i Policija nece uvek izaci iz kancelarije..To ti iz iskustva pisem..
OSR Magnum-Morava 1
 
Pa pogledaj samo sta pise Lovac na potezu, gde smo mi , brate??????



Ma on nas samo sekira :rotf:
Da u pravu je tamo je sve drugacije..Pa cist primer nasih Nazovimo gajstabajtera je ono kada dodju ovde...Ustaljene reci...A to tamo ne smee!!!! :dash:
to je to brate
 

Back
Top