pocetnica

  • Začetnik teme poceettnniiccaa
  • Datum pokretanja
P

poceettnniiccaa

Gost
posto sam ja neiskusna i tek pocinjem da ucim da kuvam interesuje me kako se prave zaprske za pasulj,corbu i grasak,i ako je moguce napisite mi mere ako ne tacne onda bar priblizne.
 
poceettnniiccaa:
posto sam ja neiskusna i tek pocinjem da ucim da kuvam interesuje me kako se prave zaprske za pasulj,corbu i grasak,i ako je moguce napisite mi mere ako ne tacne onda bar priblizne.
Ja mogu da ti kazem otprilike jer tako i radim,za pasulj mozes da kada ti je znaci skuvano povrce stavis malo ulja,kad se zagreje brasna,samo da znas sto vise brasna-gusce je,onda po zelji alevu papriku,samo ja je ne stavljam,corbicu radim tako da je zacinim umucenim jajima,samo da se ne bi presekla jaja moras da skroz skuvano i sklonjeno sa vatre dodajes kap po kap u jaja,a za grasak razmutim malo gustina u vodu i promesam,tako radim ja,verovatno svako ima svoj nacin
 
poceettnniiccaa:
posto sam ja neiskusna i tek pocinjem da ucim da kuvam interesuje me kako se prave zaprske za pasulj,corbu i grasak,i ako je moguce napisite mi mere ako ne tacne onda bar priblizne.


Slazem se da je svako jelo zdravije bez zaprske, te da svako od nas ima svoj nacin kako zaprsku pravi, kao i da svako ko malo duze kuva, nema tacnih mera, vec radi po navici, tj. odokativno.

Za zaprsku npr. pasulja mozes da koristis i razeno brasno, isto kao i obicno. Znaci, zagrejes ulje, dodas, recimo, 1 kasiku brasna i 1 kasiku aleve paprike (neka budu ravne, tupom stranom noza izravnaj kasiku), na blagoj vatri neka je zaprska, da malo porumeni, pomeri je i dodaj varivu, tj. u ovom slucaju pasulju. Zaprska ne sme da pregori, jer ce u suprotnom celo jelo da se pokvari, bice gorkog ukusa.
Promesaj da se masa izjednaci, jos malo prokuvaj, vidi da li ti odgovara gustina, ako je previse gusto, dodaj jos malo vode, prokuvaj, uz neprestano mesanje, da ti jelo ne zagori, na umerenoj vatri, i kada mislis da je dobro mozes da pomeris s vatre.
Na ovaj nacin, koji ti je najjednostavniji, mozes da zaprzis bukvalno svako jelo, pasulj, grasak, boraniju, cak i sarme, punjene paprike, kada su u rerni itd. Znaci svako varivo.

Mislim da sam ti pomogla barem malo.
Znam kako je tesko kada si pocetnik u kuvanju, te se ne ustezi, vec pitaj bilo sta sto te interesuje u oblasti kulinarstva.
Puno pozdrava i srecno!
 
Mnogo ti je zdravija takozvana bela zaprska:u plasticnoj casi od kiselog mleka sipaj trecinu hladne vode i dodaj kasiku brasna,to sve umututi viljuskom,da nemas grudvica i sipaj polako u jelo koje kuvas/kolicina opet zavisi od kolicine jela koje spremas/.Pozdrav
 
Kad pravim neko povrće "na gusto" umesto brašna stavim pola pavlake. Em onaj sos nije tako bedan , em super ide uz grašak, tikvice, boraniju, šargarepicu, mešano...
 
Slažem se da je zaprška štetna, i ja je ne koristim, ali sam napisala post na temi "kurs kuvanja" kako se pravi klasična zaprška, pošto nije tema o zdravoj hrani, pa je posećuju i oni koji ne haju za štetnost pojedinih namirnica i načina kuvanja, a ima ih koji je koriste vrlo retko, i to kada hoće da spreme neko tradicionalno jelo, baš onako, po originalnom receptu, pa ja eto, tek informativno.:bye:
 

Back
Top