Žene i književnost

Betty

Elita
Poruka
21.481
sTA MISLITE, KOLIKO JE DAnas situacija drugacija? Da li zene pisu isto kao i muskarci? Zasto pisu uglavnom romane? Da li citate zenske autore? Kakav uticaj knjizevnost i pisanje imaju na zensku nevinost koja muskarcima toliko znaci? Zasto su novinari zene, a urednici muskarci?
 
to jeste, ali nije oduvek bilo tako. Kada se zene lacaju pisanja? Teka pre dva veka pocinju, krijuci se da pisu romane. Proglasavaju ih ludim, govore im> KAKVA KORIST OD TVOG PISANJA.....Emili8 Bronte, kada hoce da razmislja i mastari, mora da se krije i da se stidi sto tolike sate provodi po poljima i pustarama....nemaju svoju sobu. Dzejn Ostin pise u dnevnoj sobi (jedinoj) svoje romane brizljivo pazeci da niko ne provali cime se ona u stvari bavi.....Isidora Sekulic, siromasna, mora da radi kao skolski nadzorn8ik i za nju, paradoksalno, nema mesta na drzavnom fakultetu...ona drzi predavanja na narodnon, na Kolarcu...One predstavljaju od 18. veka najverniju citralacku publiku za bildungsromane u Srba, ali do Isidore nema nijednog zenskog autora. Od pisanja se ne moze ziveti, a nas pol nikada niej imao dovoljno novca da se posveti sopstvenim potrebama. U Engleskoj cak nisu ni osecale tu potrebu, jer, po definiciji, cim se uda, zenin novac poistaje muzevljev i on je slobodan da njim eraspolaze....Danas zene pisu. Ali sta i kako one pisu?
 
moram da priznam da sam bila jako skepticna prema zenama piscima. kao klinci smo morali da citamo d.maximovic, m. aleckovic,... ali onda kad sam pravila sopstveni izbor literature, nekako sam ih malo gledala sa prezirom. nije zanemarljiva cinjenica da mi je taj prezir usadila knjiga DNEVNIK SRPSKE DOMACICE, koju sam procitala medju prvim u tom nekom novom talasu ljubavi prema knjigama. sada je malo drugacija situacija, citam KVALITETNE pisce, a sto se tise zenskih autora svidela mi se ANITA NAIR, i ona sto je pisala DNEVNIK BRIDZET DZONS... imaju fine ideje, i ne mogu da udju u monotoniju...
 
margaret michel nije losa, nije nesto sto ce te naterati da se zapitas ko si i gde si krenuo, ali... osim nje ne mogu da se setim druge zene pisca koja je vredna pomena. izgleda da vas kuvanje i burda vise interesuje od mudrovanja kikikikiii
 
Neki muski pisci su mi se zalili da postoji diskriminacija, da zenski pisci imaju mnogo veci publicitet u medijima, posebno zenskim casopisima, zenskim emisijama na T.V, jer muskih i nema. I moje licno iskustvo mi govori da kada sam napisao knjigu koja govori o zenama, sa, recimo, zenskom temom je: O zvocanju i ljubavi, zvali su me na sve televizije, u sve novine, zenske casopise...I knjiga se prodala u velikom tirazu, velikom broju izdanja. Sto nije slucaj sa mojim romanima, koji su, po mom ukusu, daleko bolji. Mozda zene smetaju zenama. One koje pisu komercijalno zenski, ometaju one koje pisu drugacije...? Mej bi.Ali, sto bi se bavili time. Treba pisati za svoju dusu, pa sta bude.
 
Ima sjajnih zenskih pisaca. Ozbiljnih, koje se hvataju u kostac sa temama koje "zivot znace " , zabavnih koje me nasmeju, toplih i vrcavih zenskih zapazanja iz zivota nam nasih...
Svetlana Velmar Jankovic, Margaret Diras, V. Vulf, E. Jong, pa autorka " Crvenog satora" , pa ona sto pripoveda o " Bibliji otrovne masline "...

Zapazam da zenski pisci uglavnom, bez previse truda da to sakriju, uglavnom pisu o svom licnom zivotu. Da li je to hrabrost ili samo poziv da ih neko cuje, ne znam. Sigurno je samo da pisanje nije vise muski posao.
I nisam feminiskinja, samo da se zna.
 
Odgovor Neši Zmaju: pa valjda zato što žene više kupuju knjige, a narvano da će da kupe nešto što je u skladu sa sopstvenim polom. Kao i što muškarci rado kupuju bleferske vodiče - šta žene žele, šta muškarci misle da žene žele, žta žene misle da muškarci misle da žene u stvari žele i koga pitati.....Meni je veoma zanimljivo da čitam na tu temu, nikad preozbiljno ne shavtam, ali to je jedna neiscrpna tema, i skoro sigurno nosi predznak bestselera. Ali, simpatičnije su mi Barbara de Anđelis i Lujza Hej nego Vesna Radusinović. Među pravim pripovedačima ima malo ženskih autora, jer , koliko se meni čini, pisanj edanas zahteva veliku hrabrost. Prvo zbog toga što se može živeti od toga (svet ni od koga ne TRAŽI da piše, nije mu do knjiga), a potom zato što se, kod žena, ne ohrabruje, jer je SASVIM normalno da svaka devojka ima gomilu stihova pisanih u mladosti. Kako je to nORMALNO?
 
Betty:
sTA MISLITE, KOLIKO JE DAnas situacija drugacija? Da li zene pisu isto kao i muskarci? Zasto pisu uglavnom romane? Da li citate zenske autore? Kakav uticaj knjizevnost i pisanje imaju na zensku nevinost koja muskarcima toliko znaci? Zasto su novinari zene, a urednici muskarci?

Cao, Betty :lol:

Cinjenica je da postoji manji broj zena pisaca, ali cinjenica je i da je muskarcima uglavnom sve olaksano :twisted: . To ne znaci da zene nisu u stanju da napisu dobro delo, da ih to ne interesuje. Valjda ce situacija da se promeni. Ali, moram da napomenem da zene pesnici preovladjuju, bar tamo gde sam ja isla. Iskreno, ne mislim da kod nas zene-pesnici imaju sta pametno da kazu. Nisam protiv pesnikinja, ali mogle bi da udenu malo vise kvaliteta u svoje stvaralastvo. Same smo krive sto na nas gledaju sa nipodastavanjem. :roll: Nekako se suvise rukovodimo osecanjima. :wink: Ili, gresim... :?: :?: :?:
 
Čini mi se da si u pravu. Mada, Marina Cvetajeva je vrlo ozbiljno pisala svoju poeziju, vodila žestoke intertekstualne diskusije sa A. Belim, na primer....Isidora. Njoj je Skerlić zamerao emotivnost i tamnu stranu svesti, a ona je samo bila u duhu svog vremena, vrlo minuciozno opisujući npr. glavobolju (istoimena prica u knjizi "Saputnici"). Zenski svet, kad bi bio sistematican kao muskarci, postigao bi mnogo vise.
 
Највећа песникиња свих времена по мени је Сапфо. Изузетно ценим и волим и поезију Марине Цветајеве и драго ми је да се макар у томе Бети и ја слажемо :)
Кад је реч о прози, примат дајем Вирџинији Вулф.
 
Лилит:
Највећа песникиња свих времена по мени је Сапфо. Изузетно ценим и волим и поезију Марине Цветајеве и драго ми је да се макар у томе Бети и ја слажемо :)
Кад је реч о прози, примат дајем Вирџинији Вулф.


BINGO, :wink:
Slazemo se indeed.....a, recio mi sta te najvise fascinira kod V.V.?
 
Betty:
Лилит:
Највећа песникиња свих времена по мени је Сапфо. Изузетно ценим и волим и поезију Марине Цветајеве и драго ми је да се макар у томе Бети и ја слажемо :)
Кад је реч о прози, примат дајем Вирџинији Вулф.


BINGO, :wink:
Slazemo se indeed.....a, recio mi sta te najvise fascinira kod V.V.?

Фацсинира ме пре свега лирски домет њеног стваралаштва, у Таласима нпр, као и танани женски (хипер)сензибилитет.
 
anakin:
evo javlja se jos jedan fan Marine Cvetajeve!

dodala bih i Margaret Diras.

I Desanke Maksimovic, i Danice Markovic, i Agate Kristi i Svetlane V.Jankovic i sestre Bronte..........i ima ih dosta... :lol: :lol: :lol: .........IPAK IMA ZENA U KNJIZEVNOSTI, ali su verovatno, za razliku od muskih morale da se okrecu i podizanju dece.........tj. NISU IMALE VREMENA, A I MUZEVI SU IH SIGURNO UCENJIVALI.....Pa, muski su bre ljubomorni na uspesnije zene od njih.......koji i..becili :evil:
 
mr_pleasure:
hej ali to nije razlog da se uzbudjujes. pa tako je bilo od kada ljudi postoje. i u pecini se znalo. ko ulovi sabljastog tigra, dobija najbolju, najmanje dlakavu zenu...manje vise i dalje je tako.

tuzno je sto je vecina zena i dalje u pecini.

zene i knjizevnost...sta??? mislim stvarno! je l nekom palo napamet da otvori temu "muskarci i knjizevnost"?
uzas.
 
anakin:
mr_pleasure:
hej ali to nije razlog da se uzbudjujes. pa tako je bilo od kada ljudi postoje. i u pecini se znalo. ko ulovi sabljastog tigra, dobija najbolju, najmanje dlakavu zenu...manje vise i dalje je tako.

tuzno je sto je vecina zena i dalje u pecini.

zene i knjizevnost...sta??? mislim stvarno! je l nekom palo napamet da otvori temu "muskarci i knjizevnost"?
uzas.

Pa ko vam brani.........pa sto vam ne padne nesto na pamet....nama stosta pada na pamet :wink:
 
ms:
anakin:
mr_pleasure:
hej ali to nije razlog da se uzbudjujes. pa tako je bilo od kada ljudi postoje. i u pecini se znalo. ko ulovi sabljastog tigra, dobija najbolju, najmanje dlakavu zenu...manje vise i dalje je tako.

tuzno je sto je vecina zena i dalje u pecini.

zene i knjizevnost...sta??? mislim stvarno! je l nekom palo napamet da otvori temu "muskarci i knjizevnost"?
uzas.

Pa ko vam brani.........pa sto vam ne padne nesto na pamet....nama stosta pada na pamet :wink:


da, ali ti ne moras da kazes bas sve sto ti padne na pamet.
 
anakin:
ms:
anakin:
mr_pleasure:
hej ali to nije razlog da se uzbudjujes. pa tako je bilo od kada ljudi postoje. i u pecini se znalo. ko ulovi sabljastog tigra, dobija najbolju, najmanje dlakavu zenu...manje vise i dalje je tako.

tuzno je sto je vecina zena i dalje u pecini.

zene i knjizevnost...sta??? mislim stvarno! je l nekom palo napamet da otvori temu "muskarci i knjizevnost"?
uzas.

Pa ko vam brani.........pa sto vam ne padne nesto na pamet....nama stosta pada na pamet :wink:


da, ali ti ne moras da kazes bas sve sto ti padne na pamet.

A ovo....

Tamno nebo nad Srbijom. Ja, srpski ne-pisac, mozda treba sunce u sebi konacno da zaustavim, veru u ruci da zaboravim, iz sveta knjizevnosti da odem i zajedno sa svojim perom da zacutim. Svi dani zivljenja odvise se u zaboravu. Svi napori za istinom u zabludu propadose. Vise rec ne prepoznaje pravu sebe, a svaki prevoj krivudavih zelja u jos crnju tamu odvodi. Mozda knjige ne treba pisati, mozda u knjigu nenapisa treba poverovati. Mozda sudbina nije korak do sna, vec crni prostor na visoravni od padanja. Mozda su moji galopi svetla tesko dokazivi drugima. Mozda se na zemaljskim prostorima u svetlost i ne veruje. Silno pozeleh posejati znakove covekoljublja po zemaljskome putu, zasejati seme predobroga na poljanama korenja izraslog od ratova. Knjigu rata pozeleh napisati, jer mi rat na vratima stajase. Ali, teske ratne oci me zakocise, kada unutar njih ugledah izgubljene sinove i kceri kako vape svojim dusama za mojom recju da ih zgreje. Ja, srpski ne-pisac, ne dadoh ni dusi otvora, ni pogledu puta, ni ruci usmerenja. U tamu vrlo brzo poverovah i nemanju pokreta se predadoh. Nejak mi bese svaki pokusaj za iskazom rata sto videh. Ja se u ratnim ocima izgubi saplicuci se o jecaje sto se iz nenapisane knjige pomolise. Rat me svojim grozotama opet pobedi. Tamno je nebo nad Srbijom.

Autor


Ms
 

Back
Top