Читање мисли

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.970
Боравећи на форуму научила сам нешто и о себи...мајке ми...:roll:
Рецимо , схватила сам да не умем да читам ''између редова''....
Често реагујем на нечији пост, а онда ми одговоре: ''Требало је да знаш шта сам хтео (хтела) да кажем...читај мало између редова....'' или ''Размисли сама па дођи до закључка шта значе моје речи!'':roll:

Да ли је код мене у питању професионална деформација или сам једноставно таква, али научила сам да читам само оно што пише. На форуму ми често пребацују због тога како се само ''држим за реч''....ваљда очекујући да осим читања речи треба да научим да читам и мисли.

Уф...дугачак увод...
Сад разрада:

Да ли умете да читате туђе мисли? Да погађате ''шта је писац хтео да каже''?
Да ли волите да вама неко ''чита мисли'', то јест да ли очекујете од других да тумаче оно што кажете, или увек говорите тачно оно што мислите па не треба да се дешифрује?
Волите ли да играте вербалне игрице типа ''ко разуме схватиће''?


Стварно, често имам проблем у комуникацији због тога....
А на СМ сам поставила тему само да бих чула и мало више мушкараца, али тема је за све.
 
Pa,sve zavisi da li mislish o pismenoj ili usmenoj reci.
U usmenom razgovoru,ako si vesht,mozhesh josh dosta toga saznati posmatrajuci sitne pokrete,grceve misica,upravljanje zenicom...Naravno,potrebno je rezonovati situaciju,i razmisliti shta bi toj osobi moglo da padne na pamet u takvoj situaciji,a onda na osnovu tih sitnih pokreta odrediti otprilike tok misli.
Ovo naravno nije "citanje misli" vec vema logicko zakljucivanje,i moze uciniti prava cuda u komunikaciji sa ljudima...
U 90% sluchajeva u stanju sam na ispitima da otkrijem u kom pravcu idu profove misli,tako da i pre nego shto zavrshim znam shta sam dobio(ako je usmeno,naravno).Takodje se mozhe sluzhiti i za korekciju na ispitima...Ukoliko vidite da profesor misli da niste sigurni mozhete delovati shodno s tim...
Ovo se,naravno,treba primeniti i na sebi.Covek treba da nastoji da eliminise sve te sitne grceve na licu,mahnite pokrete,koji su mali,ali primetljivi za izvezbano oko...
Veoma pomaze i na intervjuima za posao...
Jedan autor je napisao knjigu o tome,ne secam se kako se knjiga zove,imao sam najvise 15 godina kada sam je citao,ali znam da me je naucila dosta toga i da zahvaljujuci tome imam olaksanu komunikaciju sa ljudima.
Autor je priznao,da je ideju za ovu "vestinu" nasao u serijalu knjiga 'Dina' od Pola Frederika,tj od Bene Geseritskih nacina iz te knjige.
Ja cu probati da nadjem ime knjige i pisca pa cu javiti.
A shto se tiche pisane rechi,i tu postoje odredjena pravila.
Pre svega,ukoliko je stampano(kucano),treba paziti na interpunkcijske znake,koji stvarno umeju da govore i vishe od rechi.Znam da je to tebi,@Hellen,nepotrebno da pricham,ali pricham i za ostale.
Ukoliko je u pitanju rukom napisan tekst,treba obratiti paznju na drhtanje ruke u trenutku pisanja...Pomocu toga se moze naslutiti da li je autor ozbiljno stao da razmisli pre nego shto je napisao,ili mu je jednostgavno poteklo iz shake...
 
Osobe koje očekuju da neko drugi "zna" šta su to oni želeli da kažu uglavnom ni sami to ne znaju, jer da postoji neko izgrađeno mišljenje, stav ili zapažanje koje je izneseni sklop reči trebao da predstavi, tada bi to bilo iskazano na odgovarajući način koji bi bio razumljiv svima, a pre svega sebi.
 
igra reci je uvek zanimljiva, posebno ako ne znas ko stoji ispred tebe... a samo od mentalnog sklopa sagovornika zavisi kavu ce komunikaciju ostvariti ili jednostavno nece se razumeti...reci su sredstvo sporazumevanja isto koliko i nesporazuma... misliti znaci citati izmedju redova :)

ja licno volim to da radim i mislim da imam dar da predvidim sledeci korak sagovornika, naravno ukoliko me toliko inspirise da razmisljam o njemu ... u suprotnom, procitam, trepnem i gotovo- da ne kazem, udjes, izadjes i gotovo :D
 
Нисам мислила на невербалну комуникацију...Иначе тиме се бавио Дезмонд Морис, сјајан је...

Банални пример:
Муж иде у видео клуб, и каже:''Ја бих узео неки филм са Шварценегером, може?''
Жена каже:''ОК, и мени се гледа то.''
Муж се враћа са романтичном комедијом и каже:''ЗНАМ да си пристала на Шварценегера само да би мени угодила, па сам зато узео оно што знам да би ти радије гледала!''


Е сад, ја у таквим односима не умем да функционишем, и то ми је проблем.

Ако би жена рекла да би радо гледала Шварценегера, ја бих то тако и схватила. Поштовала бих њену реч. (А онда би ми мнгои пребацили како се ''држим само за реч''.)

Међутим, често, чак врло често, људи играју овакве игрице:
1)Жена би заиста радије гледала романтичну комедију, а пристаје на Шварценегера само да би ''њему угодила.'' Он узме Шварценегера - она ћути и дури се....тек после неког времена и евентуалне свађе она каже да је ОН МОРАО ДА ЗНА да је она у ствари очекивала комедију.
2) Жена би заиста радије гледала Шварценегера и то и каже, али муж јој ''чита мисли'' па доноси комедију јер ''ОН ЗНА ШТА ЈЕ ОНА У СТВАРИ ЖЕЛЕЛА, САМО НИЈЕ РЕКЛА!''

Први случај је онај када не кажемо шта хоћемо него очекујемо да други то погоде, а осећамо се повређено ако не погоде.
Други случај је када ми јасно и гласно кажемо шта желимо, а други то тумаче на свој начин, често сасвим супротан од нашег, убеђени да је то оно што смо ми хтели да кажемо, али смо, као, то ''увијено саопштили''.


Не знам да ли сам била јаснија....
 
Draga moja Koko,to se zove i empatija i nema veze s` telepatijom - nego s` poznavanjem sugovornika...Jednostavno je - naucis da citas neke sifrovane poruke vremenom...
- Uzecu za primer pse(bez uvrede,prvi su mi pali na pamet a to je kod njih najizrazenije) - pola sata pre nego sto ces ga povesti u setnju - tj.kad si samo pomislio na to - eto njega kod vrata...jednostavno te je "procitao" - doduse oni imaju neuporedivo veci dar zapazanja od ljudi,al` to je to - u osnovi...
- Tuzno je samo to sto se ponekad ova varijanta - recimo u pokeru ili svadji koristi u lose svrhe...
 
Kaa:
Draga moja Koko,to se zove i empatija i nema veze s` telepatijom - nego s` poznavanjem sugovornika...Jednostavno je - naucis da citas neke sifrovane poruke vremenom...
- Uzecu za primer pse(bez uvrede,prvi su mi pali na pamet a to je kod njih najizrazenije) - pola sata pre nego sto ces ga povesti u setnju - tj.kad si samo pomislio na to - eto njega kod vrata...jednostavno te je "procitao" - doduse oni imaju neuporedivo veci dar zapazanja od ljudi,al` to je to - u osnovi...
- Tuzno je samo to sto se ponekad ova varijanta - recimo u pokeru ili svadji koristi u lose svrhe...
Zaboravio sam i da pomenem koliko je ova gore veshtina korisna i kod igranja pokera,i slichnih stvari :D
 
Емпатија?
Зар ''једно мислим-друго говорим, а очекујем да ме разумеш'' није непоштовање саговорника? (Наравно, не мислим овде на коришћење ироније, нити на мале љупке игрице у завођењу.)
И ово ''ја знам шта ти хоћеш, иако твдиш супротно'' ја такође доживљавам као непоштовање...

Стварно не умем да функционишем тако....
 
Hellen:
Боравећи на форуму научила сам нешто и о себи...мајке ми...:roll:
Рецимо , схватила сам да не умем да читам ''између редова''....
Често реагујем на нечији пост, а онда ми одговоре: ''Требало је да знаш шта сам хтео (хтела) да кажем...читај мало између редова....'' или ''Размисли сама па дођи до закључка шта значе моје речи!'':roll:

jooj, teta helena, i mene nesto slicno muci...eto, bas neko vece devilish postavlja slike i ona vidi jedno, a svi mi drugo..ona postavlja lepe, a mi vidimo uzasne...mi mislimo da je ona bolesnik, a ona misli da smo mi nenormalni kad tako reagujemo...i ja se onda zapitam: da na ovom forumu mozda ne postoje paralelni svetovi? ko zna sta teta helena pise...mozda ona pise jedno, a ja citam peto..i onda pomislim da smo se upustili u neku opasnu igru, za koju, bogami, ne znam kako ce se zavrsiti
 
Hellen:
Емпатија?
Зар ''једно мислим-друго говорим, а очекујем да ме разумеш'' није непоштовање саговорника? (Наравно, не мислим овде на коришћење ироније, нити на мале љупке игрице у завођењу.)
И ово ''ја знам шта ти хоћеш, иако твдиш супротно'' ја такође доживљавам као непоштовање...

Стварно не умем да функционишем тако....

Empatija bi bilo - razumevanje osecanja sagovornika - ne samo misli...I prilicno je bitna ljudska osobina tako da draga moja Koko mozda i ne bi bilo lose da makar pokusas da se izvezbas u tome...potrebno je samo da te zanimaju i drugi ljudi - pocni od onih koji su ti dragi....
 
Тако се иде заобилазним путем, а и отвара се велика могућност за неспоразум! Која је онда сврха?

Зар не би било једноставније рећи оно што мислиш и прихватити оно што други кажу без учитавања и сопствених тумачења?
 
Bilo bi mi najlakše da se ljudi sa mnom ophode po principu "što na um, to na drum", tj da ne moram da dešifrujem šta je neko mislio, a šta je rekao, još i da se oseća povređenim što ja nisam iz prve pogodila šta je on mislio kad je rekao... zašto jednostavno, kad može komplikovano :lol:
 
Hellen:
Тако се иде заобилазним путем, а и отвара се велика могућност за неспоразум! Која је онда сврха?

Зар не би било једноставније рећи оно што мислиш и прихватити оно што други кажу без учитавања и сопствених тумачења?

Uz parce papira i nekoliko bojica - eventualno?
 
Да, ако треба и то!
Ја бар тако функционишем, радије нацртам него да неко други ''тумачи'' шта сам хтела да кажем и да сасвим погрешно протумачи.

Мада, и кад нацртам није ми гаранција да неко неће рећи:''Аааа....ти то само тако кажеш, а у ствари мислиш......бла, бла...'', па онда крене нешто своје што нема везе са оним о чему говорим.....
 
Hellen:
Да ли умете да читате туђе мисли? Да погађате ''шта је писац хтео да каже''?
Да ли волите да вама неко ''чита мисли'', то јест да ли очекујете од других да тумаче оно што кажете, или увек говорите тачно оно што мислите па не треба да се дешифрује?
Волите ли да играте вербалне игрице типа ''ко разуме схватиће''?


Стварно, често имам проблем у комуникацији због тога....


Bejase li ti ona "matorka" koja je sada prezadovoljna samom sobom, jer je uznapredovala pa vredi kao 500 "sisatih" klinki koje nista ne znaju? ;)

Necu se hvaliti, ali mogu reci da imam izuzetno dobru intuiciju koja me do sada nije izdala. Izmedju ostalog, misljenja sam da se ista gradi bas na tom "citanju" o kom pises. To su odlicne igre... reci... sjajna stvar... Volim tako da se igram ako imam sagovornika koji to lepo shvata i koji se fino snalazi u tome, to su neke male igre za razbibrigu i razonodu.
Da...i ne volim da mi neko cita misli... to je suvise otrcano. Sa druge strane postoji nesto sto je piak samo moje, pa makar to bila misao. Citati necije misli... koje bi za posledicu verovatno imalo ispinjavanje necijih zelja... cemu to... Intuicija je sasvim dovoljna... a parapsihologija je za baba-vange i Antilope... Veciti san jedne devojke, ili veciti san baba-devojke je da joj neko cita misli... da joj pokloni bas ono sto je pozelela, da joj u datom trenutku ispuni neku sitnu zelju koja joj je upravo pala na pamet... Nije li to dosadno... Ako je to poenta citanja misli, trebalo bi uvesti "prohibiciju" na razmisljanje jer je stetna za stanje nacie a pospesuje i belu kugu koja nas razara poslednjih godina.
 
Bejase li ti ona "matorka" koja je sada prezadovoljna samom sobom, jer je uznapredovala pa vredi kao 500 "sisatih" klinki koje nista ne znaju?

Не, ја сам само маторка која је задовољна сама собом, а за остало си ме помешао са неким.

Да ниси мало контрадикторан? Прво кажеш да уживаш у тој игри ''читања мисли'', а после да не волиш кад ти неко ''чита мисли''....


Ако ти интуиција говори да твоја девојка жели да урадиш нешто, а она сама ти каже да то не жели....да ли ћеш испоштовати своју интуицију или њене речи?

(Волела бих и да други одговоре на ово питање, значило би ми.)
 
ni meni nije jasno zasto ljudi ne mogu da uloze elementaran napor u to da se izraze...i onda se posle ljute sto ih ne shvataju ili pogresno shvataju..
mene to jako nervira i smatram da je to egocentricno i razmazeno...pogotovo kad neko nesto kaze, misli suprotno pa se naljuti kako nismo shvatili sta je ustvari hteo..
ugh...
u poslednje vreme cesto nalecem na takve ljude i ne mogu da shvatim...bivsa cimerka se demontrativno odselila jer ja nisam stavljala erkondisn na temperaturu koja njoj odgovara a ona ima srcanu bolest pa joj nije bilo dobro..
znaci, ne samo da treba da u stepen znam koja joj temperatura odgovara nego jos pogledom treba i da joj skeniram organe???
nije mi jasno...
 
Hellen:
Да ниси мало контрадикторан? Прво кажеш да уживаш у тој игри ''читања мисли'', а после да не волиш кад ти неко ''чита мисли''....


Ако ти интуиција говори да твоја девојка жели да урадиш нешто, а она сама ти каже да то не жели....да ли ћеш испоштовати своју интуицију или њене речи?

(Волела бих и да други одговоре на ово питање, значило би ми.)


Ne nisam nimalo kontradiktoran, kao sto rece zaista imas problem sa racima.
Pazi, citanje msili... sta god to znacilo... Za mene nema ni najmanje veze sa igrom reci. Ta igra reci mogu biti citati iz nekih filmova, stihovi... sta god sto se ne svodi na citanje misli vec na cistu igru, koja kao takkva moze biti formulisana i prilagodjena situaciji u kojoj je i nastala. Nadam se da razumes sta zelim da kazem... Dakle, to sto neko citira nesto, ili izvrce reci nema veze sa citanjem misli...

A sto se moje devojke tice... ako verujem da je ona neko ko je vredan apsolutno svakog grama truda ili cega god, nema stvari koje za nju ne bih ucinio. To opet ne znaci da da cu pred njom da senim... mislim da je izvesna kolicina fer odnosa nesto sto se podrazumeva...
A za sve ostale fantazije tipa ispunjavanja zelja... pa za to sluzi neumorni dedamraz...
 
Dobra ti tema!

Ja sam za varijantu- istina po svaku cenu.I direktno- iz neba pa u rebra. Bez okolišanja,naslućivanja, pogađanja...Istina i najviše ume da zaboli ali je istina...
Priznajem da u "pisanoj" komunikaciji imam više problema, ali samo sa ljudima sa kojima nisam bliska.Ali, onda je i komunikacija "službena".Ostali- par njih- i po (suvišnom) znaku uzvika znaju šta-je-pisac-hteo-da -kaže....
 

Back
Top