Догађај из мог живота који памтим...

Poruka
5.892
Читајући разноразне теме, учестало се провлачи и религијско питање, ма која да је тема у питању, једноставно одлута се. Ваљда...

1993 године, док сам био у резерви (једној од многих, је л'), дошао је мој школски другар из Шпаније са својом будућом невестом (Шпањолка) и позвао нас на дружење у стану његових родитеља. Дошла цела екипа, наравно, а о'ма с врата нас лупила срчка! Отвара страва риба, са све голим стомаком, хеланкама и да не давим даље - права рибетина, лепотица! "Хај" - рече, ми збланути нешто промрмљасмо, у стилу "Хелоу, бре", ал' 'ај' сад...

Тече вече по протоколу, клопа, цуга, цуга више но клопа и конверзација на енглеском ('еб га нико не парла еспањолски)...Нормално, ситуација зна се, Срби бед гајс и тако то...Међутим, снајка сконтала неку цркву у Београду и допала јој се у п.м. 'оће баш тамо да се венча па то ти је...А црква, наша православна, а знаш код нас како је, о'ма јој рекли да мора да промени веру у православну...И?

Е, то је и ја упитах, па како бре из католичанства у православље, а она 'ладно одговори - "Само је један бог", при томе је врло битан коментар мог другара како су она и њена породица врло, врло католичка породица, ал' баш, оно "баш до јаја"...

А ја остадох посран...Стварно.Разоружан пред тако простим одговором...Данас, наша снајка права православка.

Пајз које је време у питању! Најцрњи ђавли, Срби, ал' не вреди...'Оће веру да промени због љубави, а што је најбоље (неко ће рећи најгоре) - "Само је један бог".

Иначе, не бих даље детаљисао јер је девојка у државном систему Шпаније и тако то...Ма, већ сам довољно открио, боље да нисам.
 
jomini:
Ma prs'o zema. Zemo! A što si se ti naš'o po..an zbog toga? Zato što Srbi nisu takvi, je l'?

Ја оно напсах искрено...А по искрености се највише запишава, к'о што показује ових неколико постова.

Ко разуме - схватиће, шта друго да кажем...

п.с. Нисам прс'о, бар још немам званичан папир од чика-доце :D
 
Архангел:
Е, то је и ја упитах, па како бре из католичанства у православље, а она 'ладно одговори - "Само је један бог"

ako je u smislu, samo je jedan bog, pa se on zvao i Besomuk, onda je ok, svaka ima cast...
ako je u smislu, samo je jedan bog, i to pravoslavni, onda im...ne znam...bjbljbl :)
 
Iron Lord:
Pa ja ne volim da se rugam nekom kada je iskren.
Ovde postoji mnogo njih koji foliraju a postoje "mr.veličine" koje skupljaju tako izjave pa "iskonstruišu"...
Kao rugaju se a samo pokazuju koliko su bedni u razumevanju drugih.

Нисам мислио само на тебе, ниси само ти у питању (мада сам баш тебе "ономад" опржио због претеризма у критици православне цркве, ал' прошла времена), сматрам да јесте религија део форума политика, као што се да видети из прегледа многих тема (нисам водио евиденцију).

Али прича је, пре свега истинита (ма ко веровао или не) а много говори о свету у ком живимо и за кога сматрамо да га познајемо ( али, да ли смо у заблуди? ), а мене је ТОТАЛНО разоружала са једноставним одговором, без обзира што нисам у уводном посту разглабао о свему што смо причали....О рату у Хрватској, Босни, ко су добри а ко лоши момци, пропаганди, блах-блах...Једна интелигентна, образована, модерна девојка...Ма....Одушевила ме и посрамила истовремено.

Опет, ко разуме - схватиће...
 
Obersturmfuehrer:
ako je u smislu, samo je jedan bog, pa se on zvao i Besomuk, onda je ok, svaka ima cast...
ako je u smislu, samo je jedan bog, i to pravoslavni, onda im...ne znam...bjbljbl :)

Фиреру, немој се бламирати...Из моје приче се ЈАКО добро види да девојка није мислила на "једног, ПРАВОСЛАВНОГ бога"....Ипак је у питању оно, прво, нормално...Немој солити причу, нема разлога...

Зато је то и догађај који памтим...
 
Архангел:
Нисам мислио само на тебе, ниси само ти у питању (мада сам баш тебе "ономад" опржио због претеризма у критици православне цркве, ал' прошла времена), сматрам да јесте религија део форума политика, као што се да видети из прегледа многих тема (нисам водио евиденцију).

Али прича је, пре свега истинита (ма ко веровао или не) а много говори о свету у ком живимо и за кога сматрамо да га познајемо ( али, да ли смо у заблуди? ), а мене је ТОТАЛНО разоружала са једноставним одговором, без обзира што нисам у уводном посту разглабао о свему што смо причали....О рату у Хрватској, Босни, ко су добри а ко лоши момци, пропаганди, блах-блах...Једна интелигентна, образована, модерна девојка...Ма....Одушевила ме и посрамила истовремено.

Опет, ко разуме - схватиће...

Vidi, taj podforum je ukinut zbog ekskluzivnih predstavnika raznih miroljubivih religija.
Saznali smo da ono što obavezuje veru ne obavezuje vernika pa zato to.
Samo izgovori.
E počevši od izgovora pa sve do svesnih prikrivanja negativnih pojava unutar moralne institucije stvori u meni opravdani revolt.

Eto, ipak postoje ljudi koji će reći "Samo jedan je Bog" i neće se osvrtati na pojedince koji se kriju iza birokratskih činova niti će ih njihove stupidarije doticati.

Znaju u šta veruju i znaju da su zahvaljujući tome i spojeni
 
Архангел:
Фиреру, немој се бламирати...Из моје приче се ЈАКО добро види да девојка није мислила на "једног, ПРАВОСЛАВНОГ бога"....Ипак је у питању оно, прво, нормално...Немој солити причу, нема разлога...

Зато је то и догађај који памтим...

bas zato i pitam, posto bi mnogi upravo ono drugo naveli kao dogadjaj koji pamte....
 
Iron Lord:
Ljubav je čudo

Да, љубав, али и сопствено одређење према богу. С обзиром на њено католичко порекло (из породице све иде, па и религиозност), чини ми се да су њени родитељи урадили добар "посао"....

Тога треба и нама...
 
jomini:
Devetoro dece??? Jadna snajka...

Комшо, да простиш, никада није јадна снајка, већ "младожења". Већа "мука" нас припадне, а не њих. Али, ово је оф топик....

Поента је - бог је један, али само у контексту у ком сам навео...Има и супротних примера, нема ту правила...

А политички је коректно, оно што смо ми, Срби (тј. СПЦ) промашили давно да урадимо - СРБИ без обзира на веру...Сматрам да би боље прошли...Али, ко сам ја, је л' ?
 
Архангел:
Ја оно напсах искрено...А по искрености се највише запишава, к'о што показује ових неколико постова.

Ко разуме - схватиће, шта друго да кажем...

п.с. Нисам прс'о, бар још немам званичан папир од чика-доце :D

ako sam zbog ovog nekog skinuo sa ignore liste...
i neka sam 8)
 

Back
Top