neshto sasvim novo...

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.793
ok ovo nije likovno al vizualno jeste... aiskreno ne znam de bi mogo na forumu okachiti neshto ovako...goshtjo ako znash - premesti...
uglavnom novi trend je na pomolu...josh jedna instant karikatura koja preti da zavlada tokovima...evo na shta sam nabasao na netu..

vajra3.jpg


According to The Art of the Bonsai Potato, Bonsai Potato is "the art of nurturing the artistic vision of a potato through various forms of encouragement and manipulation." To me, a Bonsai Potato can be so much more.

I find that the 30 to 45 seconds that I spend trimming, whispering encouraging remarks or just admiring my Bonsai Potato are the most relaxing moments of my day. I get a sense of accomplishment and camaraderie when friends and family look at my potato and say "...um...wow," and I always have plausible evidence for an insanity plea, "just in case."


http://www.bonsaipotato.com/
 
da da...to je samo krompir...ali ne samo krompir...to je bonsai krompir !!

naravno cela ideja potekla je u amerike...tog legla plemenite misli...a sve u cilju pronalazhenja unutrashnjeg mira chak i umetnosti (As a result, the secret shortcuts to tranquility, inner peace and artistic expression are once again available to the world.)...a ne morate da chekate godinama kao shto je inache red za uzgajivache bonsai-a...chak je pomenut i "marketinshki guru" koji je pokrenuo celu ideju...za sada su dosegli do neznatnog broja ljudi...ali budutjnost je pred njima...uskoro - svaki iole moderan chovek gajitje svoj bonsai kompir...
 

Back
Top