Da li su Srbi poreklom Kelti ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kompleksno pitanje. Imamo mnogo toga zajednickog sa Keltima, ali ne verujem da vodimo poreklo od njih vec da je ta slicnost posledica toga sto smo dosli u dodir sa njima. Iako se u zvanicnoj istoriji kaze da nije bilo tog dodira, sve ukazuje da ipak jeste i da smo ziveli u njihovoj neposrednoj blizini jedan relativno dug period, taman toliko da poprimimo neke njihove obicaje.
Treba to jos da se ispita, dokaza ima nedovoljno.
 
Слажем се са Akhenatonom. Ствар је много комликована и нимало једноставна.

Мени пада прво на памет ко су уопште Келти? Да ли су они скуп разноразним племена, или покрети народа или обоје. Ја бих пре рекао да су они разноразни покрети народа.

Генетски колико знам с њима немамо ништа. ја баш и не знам много риђокосих и пегавих по Србији, а колико знам тако су изгледали Келти по описима. А можда и грешим.
 
Vojvoda je u pravu. Jos uvek je mutno - Ko su uopste Kelti i odakle vuku poreklo?
Da bas tako su izgledali Kelti kako kazes. Sudeci po njihovom opisu i opisu Slovena ranih vizantijskih pisaca u pogledu fizionomije, ima neke slicnosti, ali i pored toga ne drzi mi vodu prica da imaju zajednicko poreklo. A tu je i pitanje, jesu li Srbi deo Slovena ili obrnuto, ili ni jedno ni drugo.
Ima tu dosta toga da se istrazi, trenutno ne moze da se dodje do bilo kakvog zakljucka koji drzi vodu.
 
AKHENATON:
Vojvoda je u pravu. Jos uvek je mutno - Ko su uopste Kelti i odakle vuku poreklo?
Da bas tako su izgledali Kelti kako kazes. Sudeci po njihovom opisu i opisu Slovena ranih vizantijskih pisaca u pogledu fizionomije, ima neke slicnosti, ali i pored toga ne drzi mi vodu prica da imaju zajednicko poreklo. A tu je i pitanje, jesu li Srbi deo Slovena ili obrnuto, ili ni jedno ni drugo.
Ima tu dosta toga da se istrazi, trenutno ne moze da se dodje do bilo kakvog zakljucka koji drzi vodu.

Келти су се изгледа константно селили. Као нпр. када су 282.г.пре Христа напали Македонију и стару Хеладу, и на крају завршили у срцу Мале Азије - Галатији, која је добила по њима име. Јулије Цезар је писао да у Галији живе Гали, Аквитинци и Белгае и они су различити међусобно. А они су као сви Келти.

И ко су уопште прасловени? Из којег етникума су настали? Име Срб је доказано старије од имена Слав и ту нема спора. Али говорити о народима у антици и средњем веку тазмишљајући на модеран начин је сулуду. Појам народ је настао у 19. веку.
 
Ово је врло сложено питање, јер постоје четири хипотезе о самој прапостојбини Словена. Све се међусобно искључују, ниједна није доказана ни оспорена.

То је Гордијев чвор и никада се неће тачно знати шта је ко некад био или је сада.
Историја је непоуздана, јер је пишу победници. Пример: доказано је Винчанско писмо, али га научни властодржци ( Германи) нерадо помињу и некако игноришу, како би им се одржале ове теорије које их уздижу.

Иначе, било је толико мешања народа да је, сем можда папуа исл. мало који народ аутохтон данас.
 
Dodira je bilo. O tome nam svedoce jezici, mada, sumnjam da je bilo znacajnijih mesanja Kelta i naroda koga danas zovemo Sloveni. Uostalom, nisu svi Kelti ridji i pegavi ... Ovo govorim zbog toga sto znam mnogo ljudi koji za sebe kazu da su Keltskog porekla tj. znam par Iraca i Velsana i ne mogu bas da kazem da su pegavi i previse beli.
E sada, postavlja se pitanje koliko je uopste umesno porediti narode tog doba sa danasnjim narodima...

Zvanicna istorija puna je propusta i nedorecenosti pa je stoga i ne uzimam preterano ozbiljno, tj. ne uzimam za ozbiljno onaj deo koji je nepotkrepljen arheologijom tj. koji je u stvari hipoteza a ne cinjenica.

Jednom prilikom cu Vam izloziti slicnosti izmedju slovenskih jezika i keltskih jezika kada su u pitanju imena zivotinja. Postoji dosta slicnih naziva koji se kao takvi ne pominju u germanskim jezicima, iako nam istorija kaze da su germani bili neka vrsta tampon zone izmedju slovenskog i keltskog sveta (tampon zona u geografskom i vremenskom smislu).

Da, naziv SRB je stariji od naziva Sloven! To stoji! Ipak, "srb" i dalje ostaje nerazjasnjen pojam tj. postoje neke pretpostavke o tome sta je to moglo da znaci, ali za sada smo bez dobrog i nepobitnog resenja.

Marqueaux:
То је Гордијев чвор и никада се неће тачно знати шта је ко некад био или је сада. Историја је непоуздана, јер је пишу победници. Пример: доказано је Винчанско писмо, али га научни властодржци ( Германи) нерадо помињу и некако игноришу, како би им се одржале ове теорије које их уздижу.

Istorija jeste nepouzdana, ali iza svega treba da stoji nepobitan agrument tj. dokaz da bi poverovali u to. Sta ti znaci to da je "dokazano" Vincansko pismo? Ono je pronadjeno, ali vlasti izgledaju nezainteresovane za dalje istrazivanje takvih lokaliteta. A, slicnih lokaliteta imate u Srbiji koliko god hocete! Uzgred, na jednom lokalitetu nedaleko od Valjeva, po prici arheologa koji su to iskopavali, nadjeni su takodje ostaci vincanske civilizacije...
 
Wilkolak:
Dodira je bilo. O tome nam svedoce jezici, mada, sumnjam da je bilo znacajnijih mesanja Kelta i naroda koga danas zovemo Sloveni. Uostalom, nisu svi Kelti ridji i pegavi ... Ovo govorim zbog toga sto znam mnogo ljudi koji za sebe kazu da su Keltskog porekla tj. znam par Iraca i Velsana i ne mogu bas da kazem da su pegavi i previse beli.

Naravno da nisu svi Kelti danas riidji i pegavi, cak jedva da ih takvih ima iz prostog razloga sto su se mesali sa drugima. Ridja boja, tj gen koji je nosi je recesivan, tako da je dovoljno da dodje do neznatnog mesanja sa drugim narodima tamnijeg tena i kose da se kod potomaka potpuno izgubi ridja boja. Tako da ti tvoji poznanici koji za sebe kazu da su keltskog porekla, verovatno jesu, nema razloga da im ne verujemo, ali se upravo tako nesto dogodilo nekada davno u proslosti.

Wilkolak:
E sada, postavlja se pitanje koliko je uopste umesno porediti narode tog doba sa danasnjim narodima...

Ne treba tj. ne moze da se poredi. Narodi su toliko pomesani, da su potpuno izgubili svoje primarne fizicke osobine. Danas zavisi uglavnom od kulturnog nasledja da li si pripadnik ovog ili onog naroda, a sve manje od fizionomije. Zato u prethodnom postu nisam poredio Kelte sa danasnjim Srbima jer bi to bilo potpuno glupo, vec sa Slovenima u delima ranih vizantijskih pisaca. samo takvo popredjenje ima smisla.
 
AKHENATON:
Naravno da nisu svi Kelti danas riidji i pegavi, cak jedva da ih takvih ima iz prostog razloga sto su se mesali sa drugima. Ridja boja, tj gen koji je nosi je recesivan, tako da je dovoljno da dodje do neznatnog mesanja sa drugim narodima tamnijeg tena i kose da se kod potomaka potpuno izgubi ridja boja.

Тачно тако. Баш зато и мислим да је та „риђа“ компонента некад била присутна код Срба у много већој мери, чим се и до данас одржала.

Иначе, једном приликом сам на некој словенској антрополошкој дискусији прочитао како поједини Руси и Пољаци бране тезу да је „риђ“ елемент код Словена у потпуности страног порекла, правдајући то објашњењем како га данас готово и нема код словенских народа, са чим се ја баш и не слажем (тј. са тврђењем да не постоји ни у данашњости). Знам неколико риђих људи, а и могу се видети буквално на улицама свих градова Србије - можда грешим, али мислим да их сигурно има барем 1% или нешто мање, што баш због саме рецесивности особине и енормног прилива динарског и других елемената кроз векове може да значи да их је у даљој прошлости било далеко више.

Kompleksno pitanje. Imamo mnogo toga zajednickog sa Keltima, ali ne verujem da vodimo poreklo od njih vec da je ta slicnost posledica toga sto smo dosli u dodir sa njima.

Без обзира на то ко су и шта су заправо били Келти, мени се свидео полу-озбиљни став Аце „Селтика“ по том питању, који сам једном чуо. Каже, овде су некад били и живели Келти. Није било никаквих ратова Словена са Келтима, нити њиховог прогона, а до данас имамо неке сличности у појединим фолклорним елементима са Ирцима (и Шкотима). Према томе, ти балкански Келти нису изумрли, већ су научили наш језик и остали да живе међу нама. Многи од нас су њихови потомци, према томе, многи од нас су „православни Келти“.

Једноставно речено, а много добро. 8-)
 
Bogart:
Без обзира на то ко су и шта су заправо били Келти, мени се свидео полу-озбиљни став Аце „Селтика“ по том питању, који сам једном чуо. Каже, овде су некад били и живели Келти. Није било никаквих ратова Словена са Келтима, нити њиховог прогона, а до данас имамо неке сличности у појединим фолклорним елементима са Ирцима (и Шкотима). Према томе, ти балкански Келти нису изумрли, већ су научили наш језик и остали да живе међу нама. Многи од нас су њихови потомци, према томе, многи од нас су „православни Келти“.

Једноставно речено, а много добро. 8-)


A при том можда и тачно. Имам у некој књизи, али ме сад мрзи да копам, побројане сличне називе река на данашњем келтском простору и на Балкану, или сличности тих назива са словенским речима, а да при том ОНИ не знају да објасне откуд ти називи, јер им не налазе основу у енглеском, келтском итд и чак су некима смешни. На пример, река СЕВЕРн и има их доста, неке и убедљивије вуку на словенски корен, али не могу да се сетим сада.
 
Kelti ne treba shvatiti kao etnicku grupaciju, ime su dobili po Grcima koji su tim imenom, Keltoj, nazivali sva bela plemena koja su zivela u srednjoj Evropi, severce. Koliko se secam, negde sam citao, tog keltskog elementa bilo je na ovim prostorima u doba pada Rima, a zadrzao se najvise u sredisnjoj Bosni. U doba naseljavanja Slovena (ko je pristalica te teze) zemlja je bila prilicno opustela, i cak i da je bilo Kelta, bilo je malo, i verovatno su ih brzo asmilizovala slovenska plemena. Da su Kelti bili vecina, mi bismo se danas zvali Kelti i govorili keltski :) ovako je to samo jedna mala masa koja se sa toliko drugih izmesala sa slovenskim elementom. Citao sam o stecima, grobljima koja su pronalazena u Bosni, ali ne znam za takve lokalitete u drugim krajevima.
Po meni, ukoliko je bilo nekih vecih veza sa Keltima, bio ih je pre seobe na Balkan, tj pre keltskog proboja u Spaniju, Francusku, Britaniju, i mozda su tada nastale te slicnosti u jeziku (kojih uzgred ima tek po koja rec npr Lug je vrhovno keltsko bozanstvo, a kod Srba je to lug = suma, u jednom stavu epopeje "Druga bitka Mojture" pominje se Lugov ulazak u Tarine dvore, pa sad odatle kao naziv za planinu Taru itd). Po meni je sve to malo da bi se govorilo o nekoj narocitoj vezi Srba i Kelta, no videcemo ukoliko se pojave neke nove iskopine i materijalni dokazi. Lingvistickim poredjenjima se ne dokazuje mnogo toga...
 
vuk_:
U doba naseljavanja Slovena (ko je pristalica te teze) zemlja je bila prilicno opustela

Kakvo naseljavanje ljudi? Gde su dokazi za tako nesto? Mislim da seobe nije bilo, bar ne onako obimne da se seli ceo jedan narod. Mozda je bilo pomeranja unutar istog naroda, ali govoriti o pokretima celog naroda preko Evrope, koji za sobom ne ostavlja nikakve tragove je neozbiljno.
 
Pa zato i kazem, ko je pristalica te teze. Nedovoljno znam o tome, i tu seobu gledam kao migraciju slovenskih plemena i raznog drugog zivlja na granice vizantijskog carstva u periodu od recimo jednog veka i duze. A znam i da se zagovara teza da seobe nije uopste ni bilo... Svejedno, ne mogu da prihvatim ni to da su Srbi, Sloveni odvajkada ziveli ovde, gde su dokazi i za tako nesto... Odnekud su morali doci, valjda...
 
Marqueaux:
A при том можда и тачно. Имам у некој књизи, али ме сад мрзи да копам, побројане сличне називе река на данашњем келтском простору и на Балкану, или сличности тих назива са словенским речима, а да при том ОНИ не знају да објасне откуд ти називи, јер им не налазе основу у енглеском, келтском итд и чак су некима смешни. На пример, река СЕВЕРн и има их доста, неке и убедљивије вуку на словенски корен, али не могу да се сетим сада.

Da, postoji dosta slicnosti, ali ne mozemo objasnjavati istoriju preko jezika... nije dobro. Medjutim, zanimljive su neke reci koje se javljaju i kod nas i kod njih. Neke od reci oznacavaju slicne pojmove, ali neke reci su jednostavnu tu a ne znamo sta one uopste znace...

Npr. svi smo procitali bar jednu pesmu iz ciklusa o Marku Kraljevicu i svi znamo da tamo ima jedna vila vrlo cudnog imena - Raviojla! E, ja sam pre par godina prelistavao neku mitologiju i nasao da izvesna vila (sada ne znam da li u Velsu ili u Irskoj) nosi skoro istovetno ime - Ravioyla!

Ne bih rekao da se radi o slucajnosti.

Takodje, mi imamo jedno vrlo lepo ime - Milan. Po danasnjem tumacenju, ime je nastalo od prideva mil/mio a oznacava nekog ko je nezan, drag, blizak srcu. Otuda ime Milan jeste srpsko tj. jeste slovensko jer u njemu ima dovoljno slovenskog elemenata. Medjutim, "milan" na galskom (oprosticete mi sto ne navodim tacan dijalekat, ipak ne studiram te jezike) oznacava jednu vrstu ptice grabljivice tj. sokola. Slucajnost? Hmmm ne bih rekao!

Medjutim, jezik je tu samo da ukaze na neke stvari a na arheologiji je da ih potvrdi ili ospori.
 
vuk_:
Pa zato i kazem, ko je pristalica te teze. Nedovoljno znam o tome, i tu seobu gledam kao migraciju slovenskih plemena i raznog drugog zivlja na granice vizantijskog carstva u periodu od recimo jednog veka i duze. A znam i da se zagovara teza da seobe nije uopste ni bilo... Svejedno, ne mogu da prihvatim ni to da su Srbi, Sloveni odvajkada ziveli ovde, gde su dokazi i za tako nesto... Odnekud su morali doci, valjda...

Smatram da nasi preci nisu ovako duboko ziveli na ovim prostorima i da su se u principu drzali ravnica, pobrdja, suma ali nisu preterano zalazili u planine. Ne prihvatam tezu da su se Sloveniu tek tako, na bon-jour doselili iz neke p. m. i odmah nagrnuli na vizantijske granice...

Treba izdrzati toliki put a treba ostaviti i neke tragove iza jer je nemoguce da iza njih ne ostanu ama bas nikakvi tragovi.
 
Sta bih ja bez tebe ... samo trazis razlog da me ispravis ...

Ako bih bas hteo da ti dam svoj komentar na tvoju "dobronamernu" ispravku, tema je, citiram "Da li su Srbi poreklom Kelti ?". Znaci govori se o poreklu Srba tj. Slovena a ne o odnosu Slovena i Kelta. Uostalom, da bi znali odnose izmedju neka dva naroda, moramo znati i njhovo poreklo...

Naravno rasprava se rasplinula pa smo pricali i o odnosu Slovena i Kelta...

No, ti samo lovis gresku da me pacnes ... pa batke, ce se nacekas!
 
AntunTun:
dakle

mi - srbi...ne mozhemo biti kelti jer se zapravo i ne zna shta su i ko su kelti...

lololo supeeer

pa...
ovako:
KELTOI su, po starim grcima, "ljudi koji dolaze iz mraka"
opshti naziv za plemena koja su zivela u evropi a nisu bila deo grchke

ali, malo kasnije, javili su se kelti u uzem smislu
i ziveli sa iberima u shpaniji, kao gali u francuskoj, valonci, belgi, briti... i kod nas, u vojvodini, oko morave i nishave kao skordisci.

a bilo ih je i u turskoj
kada je Bern napao Delfe 282 godine
i kad su zbog vremenskih prilika prsli

u povratku jedna grupa se vraca i osniva Sindidun, a nedugo zatim, Yuhor, Naisu i Rethomu, kao i onaj skoro nadjen grad u okolini Vranja

a druga grupa krece na istok, deli se,jedna pravi enklavu u rodopima, druga krece u tursku
i pravi Galatiju

(odatle i ime Galatasaraju ;) )
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top