Da li su Srbi poreklom Kelti ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Wilkołak:
Da, postoji dosta slicnosti, ali ne mozemo objasnjavati istoriju preko jezika... nije dobro. Medjutim, zanimljive su neke reci koje se javljaju i kod nas i kod njih. Neke od reci oznacavaju slicne pojmove, ali neke reci su jednostavnu tu a ne znamo sta one uopste znace...

Npr. svi smo procitali bar jednu pesmu iz ciklusa o Marku Kraljevicu i svi znamo da tamo ima jedna vila vrlo cudnog imena - Raviojla! E, ja sam pre par godina prelistavao neku mitologiju i nasao da izvesna vila (sada ne znam da li u Velsu ili u Irskoj) nosi skoro istovetno ime - Ravioyla!

Ne bih rekao da se radi o slucajnosti.

Takodje, mi imamo jedno vrlo lepo ime - Milan. Po danasnjem tumacenju, ime je nastalo od prideva mil/mio a oznacava nekog ko je nezan, drag, blizak srcu. Otuda ime Milan jeste srpsko tj. jeste slovensko jer u njemu ima dovoljno slovenskog elemenata. Medjutim, "milan" na galskom (oprosticete mi sto ne navodim tacan dijalekat, ipak ne studiram te jezike) oznacava jednu vrstu ptice grabljivice tj. sokola. Slucajnost? Hmmm ne bih rekao!

Medjutim, jezik je tu samo da ukaze na neke stvari a na arheologiji je da ih potvrdi ili ospori.
Pored toga što su verovali u vile i imali svoje druide, Kelti su slavili SLAVE ! Eto još jedne sličnosti.
 
Wilkołak:
Sta bih ja bez tebe ... samo trazis razlog da me ispravis ...

Ako bih bas hteo da ti dam svoj komentar na tvoju "dobronamernu" ispravku, tema je, citiram "Da li su Srbi poreklom Kelti ?". Znaci govori se o poreklu Srba tj. Slovena a ne o odnosu Slovena i Kelta. Uostalom, da bi znali odnose izmedju neka dva naroda, moramo znati i njhovo poreklo...

Naravno rasprava se rasplinula pa smo pricali i o odnosu Slovena i Kelta...

No, ti samo lovis gresku da me pacnes ... pa batke, ce se nacekas!

Вишеславе/вукодлаче, ја могу врло озбиљно да дискутујем, али немој да буде ко пре пола године када ти понестане аргумената да почнеш са вређањем како ја ово, оно... Ја сам ти за ових неколико месеци дошао у посед море историјских извора, литературе, разних историографских истраживања итд. и ако татица почне да „вади“ одатле, неће ти бити добро. И онда нема више дискусија типа, ја мислим, можда, ш.б.б.к.б.б., и сл. глупости. Чињенице на сунце и њихово тумачење.
 
Wilkołak:
Smatram da nasi preci nisu ovako duboko ziveli na ovim prostorima i da su se u principu drzali ravnica, pobrdja, suma ali nisu preterano zalazili u planine.

То ти сматраш...

Пошто си овде изнео неке „чињенице“ сад ће теби војвода да да домаћи задатак и кад га савладаш, онда можемо даље да разговарамо на тему. Лепо одеш на Пројекат Растко и у Археологију, и ту ишчиташ све од др Ђорђа Јанковића. Он је шеф Катедре за средњевековну археологију на Филозофском факултету у Београду. Нема изговора! Јанковића и његова археолошка истраживања и тумачења нико до сада није оспорио, па тако нећеш ни ти.

Ево доказа да куцаш текст без познавања материје:
„Име "Власи" изведено је за Србе због сточарског начина живота. У планинским областима Далмације, нарочито у крајиштима, Срби су се традиционално бавили сточарством. То им је омогућило лакши опстанак уз сталне ратове. Од најранијих времена Србе одликује претежно сточарска привреда, по којој се разликују од суседа. Природу српске привреде, која се одржала у неким видовима до наших дана, показују и археолошки и писани извори.

Константин VII Порфирогенит је први оставио белешку о сточарењу Срба. Он пише да Срби Паганије станују на острвима Мљету, Корчули, Брачу и Хвару и да "поседују своја стада и од њих живе".[14] Јован Кинам, описујући освајање Галича близу Косовске Митровице 1149. године, бележи да су Византинци заробили мноштво варвара "који су делом били ратници а делом сточари"[15] Истовремени западни извори такође бележе сточарску привреду Срба. Вилхелм Тирски пише, средином друге половине XII столећа, да Срби живе у планинама и шумама, не познају земљорадњу, имају много стада, млека, сира, масла, меда и воска.[16]

Такав сточарски, још увек сачуван народни живот данашњих Срба, најцеловитије је описао Јован Цвијић.[17] Сезонска кретања која је издвојио, са Динарске области у међуречје Саве и Драве, а донекле и у Приморје, верно одражавају стари српски етнички простор. Насеља су смештена у брдско-планинским пределима, а преко зиме се испаша тражи у низинама. Тако је било и у средњем веку, када су Срби настањивали Динарску планинску област, са низом површи, те суседне жупске и равничарске пределе погодне за зимовалишта. У складу с таквим животом морао је бити положај насеља, гробаља, изглед домаћинстава, занати и нарав становништва.“


Ја видим да су Срби живели баш у планинама, а ти откуца супротно. И још мало о разликама Срба и осталих Словена...

„Срби су били ратнички народ, као што показује, осим војног савеза са Византијом, претежно сточарска привреда, неуобичајена за већину осталих Словена. То значи да су били лако покретни, и да су им одговарала поља, корита и планински висови са пашњацима за насељавање. Оваква привреда, војно-сточарска, била је условљена историјским околностима. Најкасније од почетка средњег века, међутим, веома се развила и седелачка привреда, праћена развојем заната, опет неуобичајено за већину Словена.“

И шта сад? Ћемо озбиљно или не?
 
crow:
jel ti to zemljache se pozivash na mene ;)
zezam se

dodao bih da Milana ima samo u Skordiji (Srbija i Hrvatska) i Bohemiji (Cheshka i Slovachka) inache nekad keltskim zemljama

kao u jedan shkotski klan
McMilan
8)

Милан је најчешће српско име у последњих 150 година од како се води попис становника у Србији. И да, код Чеха је често.
 
vujadin:
Срби су директни потомци Ноје преко његовог трећег препотопног сина Јафета, и то је доказано. А ко не верује у потоп и Ноју томе се не може ни доказати.

Вујадин

nije dokazao 8)

ako ja verujem da sam bil gejts, i svi iz udruzenja verovaoca da sam ja bil gejts veruju da sam ja bil gejt, ONDA SAM JA BIL GEJTS! 8) a ko ne veruje njemu se ne moze ni dokazati... (kako medicinski da objasnimo ovakvu izjavu? jel ima neki psihijatar ovde???)
 
vujadin:
Ја лепо написах, ко верује у потоп и Ноја. Сви Индоевропљани потичу од Јафета, а ми смо Индоевропљани. Сви Хришћани верују у потоп, а ми смо Хришћани. Може се доказати и дедукцијом као и логиком, па и на било који други начин. Данас у свим историјским књигама тако пише. А како ће ко доказати у будућности то ја не знам

Вујадин

:D :D :D

il nisi isho u neku shkolu gde se ne predaje logika

il ti je profesor nepismena seljachina koja je dobila poso iz sazaljenja

il vezbash sofizam, namerno lazesh da bi glupi slushaoc poverovo da sve znash, ili kad mu nametnesh neistinit zakljuchak rachunajuci na njegovu neinteligenciju...

u svakom sluchaju
ne valja ti ovaj post, uopshte :twisted:
nije u redu prema kolegijumu podforuma istorija!
 
Ej druže, ja se samo zezam sa princezom, al sa vizantijom ne (uf...) Ajd, kaži ti meni kako je došlo do toga da ljudi u Krajini slave kao krsnu slavu Sv.Dimitrija, koji je zaštitnik grada Soluna ??? Pa, mora da je bilo nekog mešanja naroda,.što reče Kaa, u nekim zajednčkim akcijama ili .barem u opsadi Soluna.
 
DukeofSerbia:
Ево доказа да куцаш текст без познавања материје:

„Име "Власи" изведено је за Србе због сточарског начина живота. У планинским областима Далмације, нарочито у крајиштима, Срби су се традиционално бавили сточарством. То им је омогућило лакши опстанак уз сталне ратове. Од најранијих времена Србе одликује претежно сточарска привреда, по којој се разликују од суседа. Природу српске привреде, која се одржала у неким видовима до наших дана, показују и археолошки и писани извори.

Tačno. Dalmatinci su nazivali Srbe u ovim oblastima Vlaji. Oni su se u tim krajevima bavili stočarstvom i poljoprivredom.
 
Bi2:
Ej druže, ja se samo zezam sa princezom, al sa vizantijom ne (uf...) Ajd, kaži ti meni kako je došlo do toga da ljudi u Krajini slave kao krsnu slavu Sv.Dimitrija, koji je zaštitnik grada Soluna ??? Pa, mora da je bilo nekog mešanja naroda,.što reče Kaa, u nekim zajednčkim akcijama ili .barem u opsadi Soluna.

bibi...
chemu opet iskljuchivost

pa njega slave svi hriscani. ako je zashtitnik Soluna, ne znachi da nije josh 100 gradova po celom svetu.

a meshanja naravno da je bilo
ima to i u onim knjigama koje sam navodio ;)


uostalom, tad su postojale klase a ne nacije.
mada su se vizantinci malo tripovali

bilo je vlastele i kmetova

vlastela sa jednim ili drugim u nekoj kooperaciji ili potchinjenosti

to shto mi rachunamo pod srpskim zemljama
to su posedi vlastelina koji su bili srpskog porekla
bar u startu
narod koji je tamo "zivio i radio" je bio raznoraznih nijansi koze, kose, crta lica, govornog jezika, akcentovanja, narecja...


znash da se nisu meshali sa nizima od sebe

tako je vovoda ili knez uzimao cerku nekog isto takvog, moze i iz istog naroda, imalo ih je josh i bilo im je blizu

ali kraljevi su se zenili strankinjama

tako da vec 3 kralj iz dinastije nemanjica nije bio vecim delom srbin.

ono shto sam ja pominjo je da se aziv tog roda josh uvek vodi iz vremena pre slovena ;)
a naravno da danas imaju (verovatno) vishe slovenske krvi nego te romaniziranokeltske ili romanizirano trachanske.
 
Bi2:
DukeofSerbia:
Ево доказа да куцаш текст без познавања материје:

„Име "Власи" изведено је за Србе због сточарског начина живота. У планинским областима Далмације, нарочито у крајиштима, Срби су се традиционално бавили сточарством. То им је омогућило лакши опстанак уз сталне ратове. Од најранијих времена Србе одликује претежно сточарска привреда, по којој се разликују од суседа. Природу српске привреде, која се одржала у неким видовима до наших дана, показују и археолошки и писани извори.

Tačno. Dalmatinci su nazivali Srbe u ovim oblastima Vlaji. Oni su se u tim krajevima bavili stočarstvom i poljoprivredom.


naziv Vlasi je nastao po jednom keltskom nomadskom plemenu iz juzne nemachke, s kojima su rimljani imali kontakt.(ne mogu da se setim kako se zvalo)

ovde, u srednjem veku nije oznachavao samo srbe, vec je bio naziv za klasu, zanimanje... (shta vec...)

danas se oni manje slovenizirani delovi balkana pogreshno zovu Vlasima
kao shto se i makedonci pogreshno zovu makedoncima.

mapa rasprostranjenosti "Vlaha" u srbbiji danas
se poklapa sa mapom Malih Skordiska

koji su se razlikovali od Velikih po tome shto su Veliki bili pre svega ratnici
a ovi su bili malo mirniji...
 
Bi2:
Ej druže, ja se samo zezam sa princezom, al sa vizantijom ne (uf...) Ajd, kaži ti meni kako je došlo do toga da ljudi u Krajini slave kao krsnu slavu Sv.Dimitrija, koji je zaštitnik grada Soluna ??? Pa, mora da je bilo nekog mešanja naroda,.što reče Kaa, u nekim zajednčkim akcijama ili .barem u opsadi Soluna.

da...
ostadoh nedorechen

to za slave
...
pa sad...
postoje razlichiti stavovi shto samo srbi slave slave
svako "navrce na svoju vodenicu"...

ja smatram da je ona pricha tachna
da su slave nasledje slavljenja rodovskih bozanstava zashtitnika
znash ono, svi se mi razlikujemo, neko je vishe neko manje ovo ili ono
pa su rodovi poshtovali nekog boga vishe od drugih
i stavili ga za zashtitnika

e sad, neki sveci imaju slichne osobine kao pojedini slovenski bogovi
pa se dimitrije slavi zbog toga, a ne zbog soluna

mislim... zitelji soluna ne slave svetog dimitrija kao slavu.

a smatram da je ova teorija tachna zbog:

Vidovdana (jedini hriscani koji slave starog boga)
zbog onog shto se ama bash nisha te radi na Sv Iliju ili peruna

zbog sechenja badnjaka (ih kako me je docimer komunista a pravoslavac nasmejo kad mi je objashnavo da su jelke satanizam a badnjak nije, jer su tako prvi hriscani obelezavali (:D badnjak u pustinji...))

zbog liste od 18 srpskih kraljeva od kojih samo 3 imaju hriscanska imena
i 6 vekova rupe u istoriji (ispadosmo vekovima zaostaliji od hrvata i slovenaca... :roll:)


i josh mnoooogo toga.
 
@ DukeofSerbia

Ja pricam na osnovu jezika, jer se jezicima bavim! U slovenskim jezicima imas obilje reci (iliti slova) koja opisuju ravnice, reke, sume, potoke, mocvare, brda, proplanke i vrlo malo zajednickih reci za planinu tj. goru! Logicki to posmatram i pravim paralele. Eskimi imaju 300 naziva za sneg jer zive u takvom prostoru a pretpostavljam da nemaju ni jednu rec za razlicak i da verovatno ne znaju sta je to. Ja ti pricam o prapostojbini Slovena koja je po mom misljenju ravnica... Da li je to Panonija ili su mozda u pitanju ravnice na severu Evrope, ne znam... ali ravnica je sigurno!

Nego, jel ti i dalje zastupas tezu da je Aleksandrovo osvajanje Azije seoba naroda a ne vojni pohod?

Mislim, glupo je da se kacimo posto su nam stanovista jako bliska. Ono sto se meni nije svidelo je sto sam tvoj komentar shvatio kao neku vrstu izazivanja i deljenja packi (bez preke potreb). Ako ces stvarno da se kacimo, pa hajde da to uradimo, ali ne na ovom mestu!

Kada odlucis da li hoces da ratujemo ili da zajedno branimo neka stanovista ... javi ili pusti privatnu poruku. Hvala na razumevanju!
 
crow:
naziv Vlasi je nastao po jednom keltskom nomadskom plemenu iz juzne nemachke, s kojima su rimljani imali kontakt.(ne mogu da se setim kako se zvalo)

Зар влах-сточар није изведено из имена словенског бога Велеса, који се још назива и Волос и Волох, који је био бог заштитиник стоке и сточара?
 
Wilkołak:
@ DukeofSerbia

Ja pricam na osnovu jezika, jer se jezicima bavim! U slovenskim jezicima imas obilje reci (iliti slova) koja opisuju ravnice, reke, sume, potoke, mocvare, brda, proplanke i vrlo malo zajednickih reci za planinu tj. goru! Logicki to posmatram i pravim paralele. Eskimi imaju 300 naziva za sneg jer zive u takvom prostoru a pretpostavljam da nemaju ni jednu rec za razlicak i da verovatno ne znaju sta je to. Ja ti pricam o prapostojbini Slovena koja je po mom misljenju ravnica... Da li je to Panonija ili su mozda u pitanju ravnice na severu Evrope, ne znam... ali ravnica je sigurno!

Nego, jel ti i dalje zastupas tezu da je Aleksandrovo osvajanje Azije seoba naroda a ne vojni pohod?

Mislim, glupo je da se kacimo posto su nam stanovista jako bliska. Ono sto se meni nije svidelo je sto sam tvoj komentar shvatio kao neku vrstu izazivanja i deljenja packi (bez preke potreb). Ako ces stvarno da se kacimo, pa hajde da to uradimo, ali ne na ovom mestu!

Kada odlucis da li hoces da ratujemo ili da zajedno branimo neka stanovista ... javi ili pusti privatnu poruku. Hvala na razumevanju!

Јесте да сам у сватовима, али пошто је нет одмах изнад кафане...

Онда ми немамо о чему да разговарамо. Ја теби доказе, ти мени о твом мишљењу. То мене ни најмање не интересује. Или износи доказе или ја с тобом немам о чему да разговарам. Јесам ли откуцао да нема шта ја мислим, ш.б.бк.б.б...

И опет чиниш као и оно што чиниш сваки пут када немаш контрааргументацију, па се вадиш на Александра Великог. То се зове зове скок у другу област, ако ћемо о логици, и потпуно је небитно за ову тему.

И због чега равница? Ти мислиш? Где су докази? Шта каже археологија? Твоја "логичка" закључивања ме уопште не интересују ни најмање. Или докажи за оно што овде тврдиш или ауфвидерзен.
 
crow:
nije dokazao 8)

ako ja verujem da sam bil gejts, i svi iz udruzenja verovaoca da sam ja bil gejts veruju da sam ja bil gejt, ONDA SAM JA BIL GEJTS! 8) a ko ne veruje njemu se ne moze ni dokazati... (kako medicinski da objasnimo ovakvu izjavu? jel ima neki psihijatar ovde???)

Ако сви Индоевропљани тврде да су потомци Јафета, осим Дарвина, онда би требало да то поштујемо и ми.

Вујадин
 
vuk_:
O Vlasima postoji mnogo teorija ko su i sta su bili, stalez, pleme. Tumacenje se razlikovalo od epohe do epohe, i cas su tako nazivani Srbi, a cas su sami Srbi nazivali tako druga susedna plemena.

Сталеж су били, то је сигурно. И то - највероватније - сталеж презрен од осталих, највероватније због своје сировости и релативне изолованости од градског живота и обичаја. Треба уочити презир и гордост градских Турака и аустријских католика када говоре о власима, као примере из новије историје.

Од „суседних племена“, колико знам, Срби су једино Румуне звали Власима, али и сам језичко-национални идентитет Румуна до скоријег времена био је толико прожет словенским, да је и ту тешко рећи колико је реч о власима, а колико о Власима.

Једно је сигурно, нису сви власи романског порекла, нити су сви романски народи са којима смо били у додиру били називани Власима, јер имамо још и Цинцаре, Млетке и Латине, а са друге стране влахе као сточарски сталеж у држави Немањића, и народни назив за номаде - власи, истог корена као и име бога Велеса, званог још Влас и Волох. Не би било чудно да је руско Волох баш од Вълох или Вълах, али би боље било да о томе нешто каже неки познавалац историје руског језика.

Иначе, интересантан цитат са једног руског сајта:

Служитель культа Волоха - "волхв". Некоторые лингвисты строят цепочку: волхв - влах - влахма(н) - лама - брахма(н).

По овој тези, влах је следбеник култа Волоха, што изгледа потпуно прихватљиво. У претхришћанско време, сточари и номади су поштовали бога Волоха-Велеса и били називани власима. У хришћанској ери, култа бога Волоса је нестало, али је остало име влах за његове некадашње следбенике. До влаха је, уосталом, хришћанство најмање и најтеже допрло, старно се борећи са народним сујеверјем, обичајима, митовима и начином живота, који сигурно вуку порекло из мало старијих времена.
 
vujadin:
Ако сви Индоевропљани тврде да су потомци Јафета, осим Дарвина, онда би требало да то поштујемо и ми.

Вујадин

chitash li ti pravoslavche one zapovesti!?

stoji li tamo negde ne lazi!?

i opet sofizam, meshash babe i zabe!

to shto neko tvrdi ne znachi da jeste!
 
crow:
ne tamo gde sam ja chito 8)
a moguce je, istorija nije matematika!

Ја сам то једино читао у једној књижици Симе Лукиног-Лазића, где исто каже да су оригинални Власи уствари Келти, али да се тек касније назив пренео на све сточаре. Само, за разлику од Келта, име бога Велеса је присутно широм словенског света, а не само у јужној и средњој Европи.
 
crow:
chitash li ti pravoslavche one zapovesti!?

stoji li tamo negde ne lazi!?

i opet sofizam, meshash babe i zabe!

to shto neko tvrdi ne znachi da jeste!

А по чему можеш тврдити да не значи да јесте. Ја знам да Енглези, Французи и Немци знају своје порекло бар 3000 година у назад, а ако ми не знамо онда то није крај света, него само наша тврдоглавост или не знање.

Вујадин
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top