HLADJENJE!

marko47

Zainteresovan član
Poruka
495
Kako treba da postavim 2 kulera u kucistu.Probao sam jedan ispod napajanja sa zadnje strana da uvlaci vazduh a jedan na plafonu kucista da izvlaci vazduh ali prilikom rada se javlja zujanje koje bez ta dva kulera nije bilo a ta dva kulera se necuju kad sam ih isprobao van kucista odvojeno.HELP!
 
Pravilan tok vazduha u kucistu nije ispostovan na tvom primeru.
Taj ispod napajanja treba da izbacuje vruc vazduh iz kucista kao i taj na vrhu.
Ali potreban ti je jos jedan napred,ispred hardova koji ce da ubacuje svez vazduh u kuciste.
Zujanje mozes dobiti ako ti nisu dobro dotegnuti srafovi na kucistu(bilo koji,da li od stranica kucista ili od drajvova,ili od napajanja) ili ako ti neki kablic kaci neki od ventilatora.
Doduse,"zujanje" je subjektivna disciplina,vrlo je verovatno da ne prelaze deklarisane vrednosti u decibelima.
Cak i oni ventilatori koji se prodaju kao "besumni" se cuju.

Pitanje:
Da li je moguce da nisi video onoliki podforum "Hardver" u koji,po svojoj prirodi sve ove teme spadaju?
 
Video sam ali svi znaju da na pod forumu Operativni sistemi postuje najvise ljudi pa i odgovor stigne brze.Pa i ja sam odgovarao mnogima koji su pobrkali podforum bez pridikovanja.
 
marko47:
Video sam ali svi znaju da na pod forumu Operativni sistemi postuje najvise ljudi pa i odgovor stigne brze.Pa i ja sam odgovarao mnogima koji su pobrkali podforum bez pridikovanja.

Ajde?
Duplo manje postova imas na ovom nego na Hardver podforumu.
Lepo pise.
I ne pridikujem,pitam.
Inace prema pravilniku ove teme bi trebalo premestiti na Hardver ali nema ko.

Inace,nema na cemu :p
 
Ako postavis dva ventilatora nazad da izbacuju vazduh ,protok ce biti sasvim dovoljan da ohladi ceklo kuciste ( negde sa prednje strane mora da postoji neki otvor).Mada prvo probaj sa jednim , pa ako je temperatura zadovoljavajuca ni nemoj drugi ukljucivati.
 
@zokky

Mnogo je jaci efekat sa ventilatorom napred koji ubacuje ne ugrejan vazduh u kuciste.
Probao sam sve varijante i najbolje rezultate sam ostvarivao sa kombinacijom da prednji ubacuje a zadnji i gornji izbacuju.
 
Tako se u principu i radi.
Moje kuciste ima ugradjene ventilatore prvi napred na prednjoj maski koji ubacuje vazduh (ispod HD-a se nalazi) i zadnji koji izbacuje vazduh.
 
Hehe, ja imam dva napred i dva nazad, sto bi trebalo da znaci duplo manja temperaturakucista nego kod Caleta :lol:
Sad planiram da ubacim dve devetke, po jednu na svakoj bocnoj strani. Sa leve strane da ubacuje vazduh (duva na prednji deo ploce), a ova na desnoj strani da izbacuje vazduh, pa cu videti da li ce valjati ili ce se vazduh samo zbrckati unutra.
 
mislim da ce se zbrckati jer kvaris protok. Pazi, recimo kad imas prednje i zadnje ventilatore i onda skines stranu kucista da bi kao jos vise rashladio procesor (sto rade oni koji nemaju takav sistem ventilatora kad su vrucine) imaces za stepen ili dva nizu temperaturu procesora ali ce ti hard skociti za toliko jer remetis pravilno cirkulisanje vazduha.

Jedna stvar mi nije jasna. KAd kazes imas dva ventilatora. Ti si ih postavio ili je takvo kuciste i ako si ih ti postavio da li si ih stavio unutra i prakticno samo gurao topao vazduh ili si seko kuciste i uduvavas spoljsnji vazduh
 
Evo ovako:
Imam Chieftec kuciste (ovo na avatara) BA.. (tamo nesto, ne znam tacan naziv, ali je BA serija).
Na njemu je predvidjeno mesto za dva kulera napred koja uduvavaju vazduh i imaju filteri i one ruckice da se ne mucis sa sarafima itd. i imaju dva mesta za kulere na zadnjoj strani sa istim ruckama.
Pored njih predvidjeno je po jedno mesto sa bocnih strana kucista sa 90x90mm ventilatore.
vladajuci se zdravom logikom jedan bi trebao da duva na plocu, a ovaj sa desne strae da izvlaci vazduh. Taj sa desne strane stoji u nivou flopy diska (i po sirini i po visini, znaci ni blizu ploce), a ovaj sa leve bi udarao u PCI slotove.
E sad posto je to ipak Chieftec (nije obican Kinez, vec ljudi nekad i mucno glavom kad prave nesto) pomislio sam da bi mozda i valjalo ukoliko bih postavio i te dve devetke sa strana.
U svakom slucaju probacu, pa ako ne bude valjalo vraticu se na staro.
 
Sve je to lepo sto ste vi svi ispricali i izdivanili se ali doticni marko, mozda i nema mogucnosti da postavi ventilator napred da ubacuje vazduh ( kao sto nemam ni ja), pa preostaje samo da izbacuje topao zrak. Mozda ni nema potrebe za toliko ventilatora ,koji ma koliko da su tihi ipak se cuju i malo po malo i imas mlaznjak u sobi. U slucaju da nema spreda mesto za ventilator najbolja varianta je da oba pozadi izbacuju ali ako mu jedan odradi posao kako treba ,sta ce mu drugi,jedino da se pohvali da ima dva. JBG
 
Recite mi da li su meni dobro postavljeni kuleri:
Jedan iznad precesora, a drugi iza napajanja tj izbacuje vazduh sa zadnja strane kucista,
Inace cesto mi se desi da kad pipnem kuciste iznad napajanja tj sa gornje strane da bude malo zagrejan.
I da ima li veze ako je povisena temperatura u kucisto, da li tada komp slabije radi ili u cemu je stvar?
 
ti tvoji su koliko sam ja razumeo, stock kuleri koji su dobro ( ;) ) postavljeni...
ali to ti je malo pogotovo na vrucinama, ubaci min. jos jedan kuler ispod napajanja i ako mozes jedan sa prednje strane...
kompu mnogo smetaju visoke temp. i to svim komponentama pa ih treba sto bolje hladiti...
 
Zavisi koje napajanje imas.
Na primer kod Tagan napajanja imas regulaciju broja obrtaja kulera, tako da u zavisnosti od opterecenja se menja i broj obrtaja, pa su njihova napajanja tisa, ali i toplija od konklurencije.
 

Back
Top