kako naci normaknog radnika-kazite mi ludim?

dulica

Početnik
Poruka
3
Imam jedan problem-kako da nadjem radnika a pogotovo kako da ga zauzdam da se ne raspline i postane gazda u mojoj radji.To je postala tako preteca stvar-zamalo da dobijem nervni slom od prepametnih i svojeglavih radnika.Treba da im dam platu-a ustvari oni trebaju meni da plate sve njihove gluposti.Sta da uradim...
 
dulica:
Imam jedan problem-kako da nadjem radnika a pogotovo kako da ga zauzdam da se ne raspline i postane gazda u mojoj radji.To je postala tako preteca stvar-zamalo da dobijem nervni slom od prepametnih i svojeglavih radnika.Treba da im dam platu-a ustvari oni trebaju meni da plate sve njihove gluposti.Sta da uradim...
To je generlno postao problem, ne samo tvoj, vec svih nas. Radnici koji su nekoc bili necija deca a sada odlucili da malo zaradjuju za zivot prvo nisu od kuce poneli naviku za radom a o postovanju roditelja a da ne govorim o onome ko ti hleb daje da ne govorim... Tu pomoci nema. Izdrzi i nadaj se da ces jednog dana naici na pravog dok vec jedniom ne dodje vreme robota i androida.Pozdrav.
 
dulica, meni ovo izgleda kao da su ti radnici pametniji od gazde.Zapitaj se kako to da ti nijedan radnik ne valja.
A možda ih plaćaš tako malo da nijedan kvalitetan neće da radi za tebe.
Na osnovu tvog stava prema svojim zaposlenim da se zaključiti da ih tretiraš kao nižu vrstu.
Slažem se sa WIBU, izgleda kao da nemaš autoriteta.
Rešenje traži u sebi a ne u drugima.Uostalom, ne postoji ni idealan poslodavac ni idealan radnik.
Treba da im dam platu
onome ko ti hleb daje
Plata se zarađuje a ne daje, nikome vi ništa ne poklanjate, već zarađujete na svojim radnicima.To je valjda suština kapitalizma.Ne činite vi njima nikakvu uslugu i nemojte još tražiti da vam zaposleni budu zahvalni što rade kod vas.Idealno, u pitanju je obostrano koristan ugovor.
Dokle god to ne shvatite nećete imati zadovoljne radnike a bez toga niko neće dobro raditi za vas.
Pozz
 
Tacno da se plata ne daje vec zaradjuje, izraz je upotrebljen samo figurativno. U svakom polsu pa cak i ulicnom zivotu svako pravi nekakvu okvirnu kalkulaciju u kojoj nalazi (ili ne nalazi) prostora za razne greske, kako svoje tako i radnika svojih. Ono sto je u pitanju ovde jeste i uvek je bilo kod svih privatnika, cinjenje odnosno ne cinjenje tako dobrih radnika koji zaradjuju svoju platu o koima ti govoris.. Naravno da svaki radnik po definiciji nije zadovoljan time sto je radnik a ne svoj gazda ali to ne znaci da cinjenjem pogresnog ili necinjenjem pogresnog (necinjenjem korisnog) treba da svede svoj rad na minimum odnosno na onoliko koliko on smatra da je dosta za tu platu koju zaradjuje. Tu filozofiju se mora iskoreniti i kada nje vise ne bude onda cemo svi lepo shvatiti da niko tu vise nije gazda i radnik jer svi smo neciji radnici i necije gazde u krajnoj liniji. I svako se pruza samo onoliko koliko ima. Zelje su jedno, potrebe nesto drugo a mogucnosti savim trece... Samo postoje neki zakoni kojih se moramo pridrzavati i ne dizati puno tereta od jedanput vec malo tereta puno puta. Zdravije a i bolje.... To nasi radnici i nase gazde treba da shvate. A prvi zakon na zapadu jeste i uvek bio: Kupac je kralj. I drugi je mozda malo poznat ali ne i tako jednostavan" Lice prodaje p... Ko zna znace, ko razume razumeo je, a ne razume i ne treba. Pozdrav svima.
 
...svaki radnik po definiciji nije zadovoljan time sto je radnik a ne svoj gazda
Poznajem dovoljno osoba koje su odlučile da ne žele da budu privatnici, već samo hoće da rade za druge i imaju pristojan život, da kažem da u ovome nisi sasvim u pravu.Neko je spreman da svo svoje vreme utroši na svoju firmu a neko više ceni svoj privatni život i vreme provedeno sa porodicom.
Oni koji zavide svojim poslodavcima obično su loši radnici, upravo takvi kakve ih ti opisuješ.Takve neradnike nikakvim visokim platama, dobrim uslovima rada ni nagradama nije moguće pretvoriti u dobre radnike.Jednostavno ih treba otpustiti.
Potpuno se slažem sa tobom da se posao ne može raditi polovično, ili se radi najbolje ili uopšte ne.Nije moguće "smanjiti" svoj trud na nivo plate koja se dobija.To je filozofija nesposobnih i to zaista treba iskoreniti.
Evo primera iz firme u kojoj sam radio.Posle privatizacije nastalo je masovno otpuštanje.Prvo su otkaze dobili zaista najveći zabušanti ali u drugom talasu na red su došli i dobri radnici.E u takvoj situaciji ja sam radio na potpuno novom poslu i trebali su nam ljudi koji bi prihvatili taj novi posao.Na moje zaprepašćenje nismo mogli da nađemo nikoga, svi su izbegavali nova zaduženja.Nešto zaista treba promeniti u našim glavama kada je posao u pitanju.
 
Postoji pravilo. Sa prijateljima jedi i pij ali ne trguj. To bi se moglo primeniti i na posao. Znaci- nema prijateljskog razgovora. Cisto posao. Jasno i glasno ispricaj sta je njihov posao i sta ocekujes da urade a sta nikako ne smeju. Nabroj konkretne primere.
Nema ono "dobar dan, kako si danas" To tebe ne treba da zanima. Treba da te zanima da li je radnik dobro uradio posao za koji ga placas.
Nabroj im konkretne obaveze. Na primer: ciscenje radnje je kada udjes u nju, musteriji uvek mora da se nasmesis pa i ako ti udje skitnica, on je mozda musterija za neko parce hleba. Ova polica zelim da izgleda tako i tako i necu varijacije na tu temu....
Moraju da shvate da nisu tu da se druze nego da rade.
Kome se ne svidja, neka pokrene svoj posao ukoliko misli da je sposoban i da ce to bolje raditi.
Govorim iz sopstvenog iskustva kao radnika, gazde koji je imao radnike i sada potpunog i nezavisnog samostalca.
 
Само задовољан радник ради добро.Ко то још увек није схватио пропустио је око 100 година искуства и истраживања у организацији рада.Чврста рука је превазиђена још у 19. веку.Прочитајте бар неки увод у организацију рада.
 
Благо њима ако могу тако лако у овој земљи да мењају посао.Мора да су веома способни и тражени.
Није ми јасно како радник може било шта да уради на штету послодавца а да то не буде санкционисано од истог.Осим ако је газда неспособан.
Осим тога, имам утисак да се овде говори о радницима и послодавцима као о две различите биолошке врсте.Психолошки проблеми исти су за све.Има и послодаваца који не знају шта хоће.(осим да што пре и што више зараде)
 
dulica:
Imam jedan problem-kako da nadjem radnika a pogotovo kako da ga zauzdam da se ne raspline i postane gazda u mojoj radji.To je postala tako preteca stvar-zamalo da dobijem nervni slom od prepametnih i svojeglavih radnika.Treba da im dam platu-a ustvari oni trebaju meni da plate sve njihove gluposti.Sta da uradim...
Pa čoveče, tebi je najbolje da zatvoriš tu radnju i tako skratiš muke i sebi i radnicima. Lepo odeš na neko egzotično ostrvo, mozak ostaviš kući i uživaš do mile volje.
Čuvaj zdravlje!!!
Ni malo mi nisi jasan, zašto radiš ono što ne znaš?
Moj ti je savet da se pronađeš u nečemu drugom. Videčeš, bićeš mnogo zadovoljniji samim sobom, a samim tim će te radnici više poštovati i ceniti.
Još nešto mi nije jasno kod tebe, kako možeš da zahtevaš od radnika da budu slepo poslušni (debili) i ne preterano pametni, a da pri tom očekuješ bog zna kakav profit? To ne ide jedno sa drugim. Valjda si toliko mogao da naučiš.
Ti definitivno nisi za ovaj posao, veruj mi.
Pozdrav!!!8-) 8-) 8-)
 
Potpuno se slazem sa Hektorom. Radim sa mnogo proizvodjaca i kada odem do njih tacno znam sta hocu i kako hocu i zahtevam da to bude bas tako. Znam da budem i gruba i neprijatna ali svoje isteram do kraja. I posle par poslova uglavnom me pitaju da li bi radila za njih. Ima tu i dobrih ponuda, ali dzabe kada ja volim da sam svoj gazda.
Svima njima otvoreno kazem da im takav radnik kao sto sam ja ne treba. Najverovatnije bi im skinula posao, kontakte a verovatno bi im pokupila i dobre radnike. Sustina je u tome, da onaj ko valja i ko zna sta hoce od posla, novca i zivota nece nikad da radi za nekoga nego ce raditi iskljucivo za sebe i iskoristiti svaku situaciju samo za sebe.
 
dulica:
Imam jedan problem-kako da nadjem radnika a pogotovo kako da ga zauzdam da se ne raspline i postane gazda u mojoj radji.To je postala tako preteca stvar-zamalo da dobijem nervni slom od prepametnih i svojeglavih radnika.Treba da im dam platu-a ustvari oni trebaju meni da plate sve njihove gluposti.Sta da uradim...
Mogu ti reci da imas veliki problem!Stvar je u tome da se u danasnje vreme svako bavi svakakvim poslovima.Veoma cesto je slucaj da radnik bolje zna posao nego gazda. 8)
To sto su ti radnici "prepametni" mozda je znak da ti nedovoljno poznajes posao kojim se bavis.A mozda jos nas narod sa ovom svescu nije dozreo privatizaciji ili gazde previse traze a premalo daju, sto nije redak slucaj kod nas. :x
 
Kao prvo-sve zavisi o kom poslu je rec.Ja nisam za to da se sa radnikom ne razgovara i da se glumi autoritet-tako nikada nece da fukcionise.Treba da posotoji uzajamno postovanje ali i distanca -takav odnos treba da se izgradi od pocetka.Vikanjem i urlanjem mislim da niko nista ne bi postigao-ali zato dogovorom bi-kada vidite da je to potrebno treba da skupite sve radnike da razgovarate o postojecim problemima -iznesite vase misljenje recite sta trazite od njih i naravno saslusajte sta i oni imaju da kazu-mozda i vi gresite. Motivacija radnika je veoma bitna -rezultati ce biti vise nego dobri.Ali naravno postoji i metoda kaznjavanja-npr. neko uzastopno kasni-narvno svako bi poludeo-ali umesto vikanja i nerviranja iskulirajte i zapisujte koliko je min.zakasnio tog,prethodnog dana ...Naravno na kraju meseca kaznicete ga novcano- samo u kovertu sa parama ubacite papir na kome ste belezili njegovo kasnjenje-verovatno nece vise kasniti .....
 
Stvarno ne znam, kao prvo, meni su radnici toliko jedna stoka, da je to neopisivo, uzmu na primer, radnice u kaficu i slazu case, premestaju ih sa jednog mesta na drugo samo, samo da bi gazda video da one nesto rade, a za to vreme, na primer, stoji sloj prasine na gornjim policama, i one umesto to da ociste, one premestaju case kojima je sasvim dobro bilo i na mestu na kojem su bile. Kao drugo, poslodavci moraju da budu takvi policajci kakve niste jos ni videli u sluzbi policajaca. Moraju da nadziru, da naredjuju, da kaznjavaju.A sve to gledano sa strane izgleda kao jedna lakrdija.
 
E pa sada,bila sam radnik,a sada smo privatnici..Ima tu puno,problema a jedan od tih je sto svaki radnik-ima zelju da postane gazdom,i vrlo rado bi se menjao za to mesto-ali po mogucnosti,odmah (da ne mora rintaciti za nikog nared.10.god-vec da skoci na mesto gazde-bez mnogo muke.Kad si radnik,uvek smatras da si nedovoljno placen,nagraden,itd i da je gazdi s one strane mnogo lakse,uh a kad mu tek predajes pazar..zavist se rada sama od sebe-da se ne lazemo..Ali,ima i druga strana medalje-ne vidis neprospavane noci,gomilu racuna,problema sa dobavljacima,kupcima,bankama,naplatama,potrazivanjima,a tek inspekcijama 7.razlicitih u 2.meseca-stres kakav ne zelim nikom..a tek kad ti opale kaznu (radnik na par art.nije stavio deklaraciju-eto zaboravio..tebi naplate 70.000,a on se sutra ne pojavi na poslu-otvori bolovanje-iskoristi i da otkaz..Nazalost,nebi moralisala o nama kao moralistima,zivimo u vreme teske borbe i opstanka,i svako iskljucivo gleda da da minimum od sebe-kad radi za druge (cast izuzecima,al malo ih je)---mozda ce me mnogi kritikovati-ali postenog,odgovornog radnika je tesko naci-to potpisujem!
 
E pa sada,bila sam radnik,a sada smo privatnici..Ima tu puno,problema a jedan od tih je sto svaki radnik-ima zelju da postane gazdom,i vrlo rado bi se menjao za to mesto-ali po mogucnosti,odmah (da ne mora rintaciti za nikog nared.10.god-vec da skoci na mesto gazde-bez mnogo muke.Kad si radnik,uvek smatras da si nedovoljno placen,nagraden,itd i da je gazdi s one strane mnogo lakse,uh a kad mu tek predajes pazar..zavist se rada sama od sebe-da se ne lazemo..Ali,ima i druga strana medalje-ne vidis neprospavane noci,gomilu racuna,problema sa dobavljacima,kupcima,bankama,naplatama,potrazivanjima,a tek inspekcijama 7.razlicitih u 2.meseca-stres kakav ne zelim nikom..a tek kad ti opale kaznu (radnik na par art.nije stavio deklaraciju-eto zaboravio..tebi naplate 70.000,a on se sutra ne pojavi na poslu-otvori bolovanje-iskoristi i da otkaz..Nazalost,nebi moralisala o nama kao moralistima,zivimo u vreme teske borbe i opstanka,i svako iskljucivo gleda da da minimum od sebe-kad radi za druge (cast izuzecima,al malo ih je)---mozda ce me mnogi kritikovati-ali postenog,odgovornog radnika je tesko naci-to potpisujem!
Apsolutno si u pravu.Niko to ne shvata.
 
Videh neku knjigu,dzepno izdanje. Zove se Kako naci i zadrzati dobrog radnika. Mozda tu pise nesto pametno za one koji ne znaju kako se to radi.

Meni se ovo cini kao najveci problem. Na zalost ne moze da stane u dzepno izdanje, a nasi poslodavci bas i nisu vicni ovim vestinama pa tako vremenom i oni kvalitetni radnici ostanu bez volje za postizanjem nekih vanserijskih rezultata. Ali mi se cini da je pocelo polako da se popravlja. Za koju deceniju, ko zna... :mrgreen:
 

Back
Top