Za gitariste, a i sve ostale.........

Ima toga dosta zanimljivog na www.youtube.com

Kada otvoris sve ove linkove koje sam postavio, imas sa desne strane sve ono sto je povezano sa datim video klipom.
Obrati paznju na recimo Danny Gattona, Dadi Marcela, Chet Atkinsa, Brian Setzera (veoma podcenjenog gitariste koji zasluzuje mnogo vise), ......
Postavicu za koji dan jedan klip sa zajednickog koncerta Birelija i jos jednog francuskog majstora, Sylvain Luc-a..........
Od stare jazz garde, legenda Joe Pass, dosta toga ima na :
https://www.youtube.com/results?search=Joe+Pass&search_type=search_videos&search=Search

Bice jos nesto uskoro od Herb Ellis, Grant Green, Wes Montgomery, Barney Kessell, Kenny Burrell, ............

Nego cudi me jedna stvar, niko ovde od gitarista na forumu nije bio na nedavno odrzanom koncertu Paco De Lucia-e?!?! To je nesto sto ne bi trebalo ni jedan zaljubljenik u gitaru da proputsti nevezano koju muzicki zanr preferira, taj covek je legenda flamenco gitare i toliko mocno svira da ne znam bilo koga kome se to ne bi svidelo.
Imas dosta toga i na Youtube pa baci pogled.

Prvi put je bio u BG-u pre mozda 5-6 godina, ne secam se, bio sam na koncertu i doziveo nirvanu.
 
levrone:
Prosto ne mogu da verujem kako su dobri.
Bio sam nedavno na Satrianijevom koncertu i tip se totalno besmisleno iživljavao na gitari, totalno bez ideje, čak je i falširao u više navrata,... A sad vidim kako Stenli Džordan razbija, pa Satriani je malo dete za njega...
...

Secas se one rasprave oko najboljeg gitariste, svojevremeno..........kada su metalci prosipali price kako je tamo neki Senker najbolji i tome slicno, nego nisam se onda setio da postavim ove snimke, dzaba bese ono silno objasnjavanje sta znaci jazz skola, to je potpuno drugi svet uopsteno gledano u odnosu na rock muziku.
Razumem ja ljude od 18 godina koji misle da je Kirk Hammet, ili kako se vec zove, nesto vrhunsko, svi smo mi bili zeleni u tim godinama i imali nekakve iluzije o najboljim gitaristima, bubnjarima samo iz sveta rock muzike.........ali onomad pricah da treba malo prosiriti vidike i ne fokusirati se samo na jedan muzicki zanr , ima mnogo toga zanimljivog............

Nije Coca Cola najbolje pice niti McDonalds najbolja klopa, najpoznatiji sigurno jesu. Alicno je i sa muzicarima, ako ne neko ultra popularan i ako je prodao milione albuma ne znaci i da je najbolji u onome sto radi, sve je stvar propagande.
 
vladimirr:
Jedno je pricati o izvodjacu a drugo o stvaraocu, ako je neko dovoljno talentovan sve moze da navezba do perfekcije inace treba stvoriti neshto novo meni tu licno ulece Santana jer se uvek najezim kada slusam njegovu mjuzu inace klipovi su fenomenalni.

Ti sada prelazis na drugu temu, moja namera je bila da pokazem da, pored svih onih poznatih imena u svetu gitare, postoje neki manje poznati, pa cak i totalni anonimusi, koji znaju mnogo vise........

Sa druge strane, mali je broj jazz muzicara koji su bili i veliki stvaraoci, sa te strane se ne mogu porediti Santana, koji je rock muzicar, i bilo koji jazz muzicar. Ni u kom slucaju ne bih mogao da poredim kompleksnost jazz-a i rock-a.
Daleko od toga da sporim Snatanine kvalitete, covek je obelezio jedan deo istorije rock muzike, ali stvarati jazz i rock/latino muziku nije isto.
To, da li se neko najezi na neciju muziku , to je licna stvar. I ja se najezim kada slusam jednog Joe Pass-a..........ne znam da li znas o kome pricam, pretopstavljam da ne, i na jos ko zna koliko jazz muzicara, to je subjektivno misljenje.

Jedan interesantan podatak, recimo taj isti Bireli Lagrene, je sa 4 godine poce da sivra gitaru, u 7-oj je vec svirao jazz, u 13-oj je svirao na jednom od tri najveca jazz festivala na svetu, Montreux u Svajcarskoj............
Mozes da pogledas na YouTube ili Google Video recimo snimke sa godisnjeg Django Reindhard festivala u Samois, Francuska, decaci od po 6-7-8 godina koji jedva obuhvataju gitaru rukama, sviraju kao matori...........o tome ja pricam. Vecina njih nikada ne dodje na naslovne strane nekih muzickih casopisa ili top lista.

Ne zelim sada da gusim sa nekim detaljima oko kompleksnosti jazz-a, konkretno u ovom slucaju o francuskom ciganskom swing/jazz-u........ali recimo neki profesori sa cuvene bostonske akademije Berklee koji su radili doktorate na temu ciganskog swinga, svejedno kako ga zovemo, postoji posebna tema o samo o tehnici svairanja desne ruke, okidanja, dinamike, itd.............ne radi se samo o pukoj brzini, to se u jazzu podrazumeva, mnogo ozbiljnija stvar je harmonija, dinamika, tehnika sviranja.................
 
vladimirr:
Jedno je pricati o izvodjacu a drugo o stvaraocu, ako je neko dovoljno talentovan sve moze da navezba do perfekcije inace treba stvoriti neshto novo meni tu licno ulece Santana jer se uvek najezim kada slusam njegovu mjuzu inace klipovi su fenomenalni.
Čitao sam buklet sa Santaninog albuma "Supernatural" i na tom albumu su njegove jedino one bezvezne solaže, a ostalo su drugi radili... Jeste on ovo-ono, ali uvek je imao odličnu ekipu pored sebe. Ja jedino gotivim prve Santanine albume, a ostalo je, makar za mene, bezveze. To je što se tiče muzike, a što se tiče njegove uvežbanosti, onaj mali džezer sa festivala u Švajcarskoj bi ga pojeo...
...
 

Back
Top