AIKIDO- (samo aikikai) - Organizacija u nasoj zemlji, predlozi, kritike...

  • Začetnik teme Aleksej_BASO
  • Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
A

Aleksej_BASO

Gost
Pa, posto smo ustanovili da nas ima dosta aikidoka, sa razlicitih strana i sa razlicitim interesima, mislim da je vreme za neku konstruktivniju raspravu.

Jes da nas niko nece da zerezuje, ali nem aveze.

Aikido u nasoj zemlji:

-da li ste zadovoljni nacinom kako je kod nas organizovan?

-da li ste za jednu organizaciju, ili vise kao do sada?

-sta je po vasem misljenju problem koji nas sprecava da funkcionisemo kao vecina sveta (retko gde ima 2-3 organizacije i to u vrh glave a kod nas ne zna se broja)

-sta je vas predlog kako da se na neki nacin ujedinimo?




Molio bih sve koji treniraju "Realni" aikido, da se uzdrze od bilo kakvog provociranja ili tako neceg ovde, za to ima mesto i tema. :arrow:

Takodje bih voleo da cujem konstruktivne predloge a ne provokacije.

Ako i nemate predlog bar napisite koje je vase vidjenje problema, i to je pola posla.
 
Kod nas je takva situacija u svemu, jednostavno mi smo takvi, takva je situacija i u poslovanju...

Nasi biznismeni ce pre da te za#ebu za 1000 eur odma, u mesto da za godinu dana uzmu 10 000 eur. To nam je sudbina ako ovde i sada nesto ne promenimo....

Pre mesec dana sam gledao neke fotke kada su svi vodeci majstori u Srbiji osim onog cije se ime ne spominje Lj.V. bili zagrljeni, nasmejani i imali po 20-30kg manje, a sada pljuju jedni po drugima.... tako nesto ce sigurno zadesiti i nas, ako nesto ne promenimo... :confused:

Kako stvari sada stoje, nemoguce je stvoriti jednu federaciju a da na nesto lici, zato bolje da stvorimo jos 10... heeeh e ili ko hoce da vezba, neka postane clan neke strane fed. ako ima prilike, i da ga Bog pogleda....

:
 
E pa da i ja kazem koju, nikako da stignem.....

Ja mislim da mi svakako imamo 2 problema kao federacije

1. Sto ima nekoliko razlicitih majstora ciji rad bi da prate ljudi

2. Medjusobne nesuglasice celnih ljudi.... (majstora koji bi bili na celu federacije, u nekom ludo neverovatnom slucaju da imamo samo 1 fed)

Znaci, mislim da ne postoji nacin da sa ova dva problema zajedno funkcionisemo... Znaci pri tome mislim ista organizacija i ista kasa (sto je mozda i bitnije)

Ipak mislim da bi nekako trebao da se uvde red. Jednostavno, da ne moze svako, bilo ko da otvori salu na cijem ulazu pise "aikido"....

Na primer ima ljudi koji su bili malo god LJ.V. pa su se onda odvojili od njega, pa su se prilkjucili nekoj "zvanicnoj" organizaciji (dok im nisu pojasve verifikovani) pa su se onda opet osamostlalili... I tako dalje.... Mislim ja imam takvu jednu salu 500m od mene. Pa vidim kako se tu radi.

Mislim da bi, ako nista drugo, trebali ljudi koji su kod nas u aikidou od pocetka da se bar u tome organizuju...

A posle bi mogli stvoriti 3-4 federacije, i svako za sebe. Ako se neko uzeli, ode "u goste" na seminar, i to je to. Cist racun duga ljubav.


Ali kazem prvo da se malo uvede reda sto se tice RA i ljudi koji su se odvojili od njega pa su sada ni tamo ni vamo, i da ne moze svako da se zove "instruktor aikidoa"...
 
Da ce se usaglasiti nasi najvisi stepeni moze neko da ocekuje samo u snovima.
A sto se tice te ideje o vise Aikikai organizacija nije losa. I sami japanci imaju vise organizacija koje zajednicki saradjuju kroz All Japan Aikido Federation.
Kod nas ce to tesko ici zato sto oni koji stvaraju probleme u sustini ni sami ne znaju sta zele.
Pojedincima u nasem aikidou je bitnije da imaju koga da krive za svoje neuspehe nego da ostvare uspeh.
Ali sta da se radi.
Sad je dobra prilika da se pokusa sa takvom idejom. Raspad SCG je idealna prilika za to.
Nadam se da ce biti iskoriscena.
Pozdrav
 
Čitam i ne mogu da verujem. Ako je stanje u srpskom aikidou zaista kako se vidi u porukama ovde i na drugim temama, onda je žalosno da teško da može da bude gore.

Počeo sam da treniram aikido u Srbiji, ali sam se u međuvremenu preselio u drugu zemlju. Naravno, nastavio sam da treniram. Moram da priznam da sam, preselivši se, došao u potpuno drugačiju i mnogo zdraviju atmosferu za trening.

I ovde, kao i u Srbiji, postoji više aikido udruženja koja rade odvojeno. Uprkos tome, ljudi normalno sarađuju i druže se među sobom, a ne podižu zidove niti gledaju kako jedni druge da izrade. Ovde je najnormalnija stvar da jednom ili dvaput nedeljno odeš u drugi dođo (osim svog) i tamo treniraš sa drugim ljudima, kao što je najnormalnije da oni dolaze u goste kod nas; ili da s vremena na vreme organizujemo žurke zajedno. Naravno i seminare --- kad se zezamo, zezamo se, a kad vežbamo onda vežbamo.

Voleo bih da takva atmosfera postoji i u Srbiji, ali mi sve nešto govori da to kod nas ne može da bude. Da Srbija nije toliko izolovana i da se ima malo više para verovatno bi i atmosfera bila opuštenija.
 
giska_sa:
Mozda nisi znao, ali u Srbiji postoji aikido organizacija (doduse vrlo mlada ali perspektivna) koja, siguran sam u to, mora odrasti u vrlo ozbiljnu Aikido federaciju. To je SAF iliti SRPSKA AIKIDO FEDERACIJA. Ona je nastala iz Aikido Federacije Srbije i Crne Gore. Potrazi na pretrazivacu SAF pa ces videti o cemu se radi.
Ako ti nesto nije jasno slobodno pitaj
Faraon jesi li to ti? Pozdrav :D
 
giska_sa:
Mozda nisi znao, ali u Srbiji postoji aikido organizacija (doduse vrlo mlada ali perspektivna) koja, siguran sam u to, mora odrasti u vrlo ozbiljnu Aikido federaciju. To je SAF iliti SRPSKA AIKIDO FEDERACIJA. Ona je nastala iz Aikido Federacije Srbije i Crne Gore. Potrazi na pretrazivacu SAF pa ces videti o cemu se radi.
Ako ti nesto nije jasno slobodno pitaj

A koja je razlika izmedju SAF i AFSCG s obzirom da su tu u kombinaciji opet (uglavnoma) isti ljudi?
 
Razlika izmedju SAF i AFSCG je enormna.
U AFSCG i organizacijama pre je bilo trzavica i kocenja i podmetanja klinova u tockove kako organizacija ne bi funkcionisala kako treba. Znas kako je kad neki ljudi misle da znaju mnogo a ne znaju odakle su suplji?!! Odvajanjem zita od kukolja, nastao je SAF, federacija koja ce vrlo brzo izrasti u ozbiljnu organizaciju na ovim prostorima. Tu organizaciju vode najbolji majstori Aikidoa u nas. Pozdrav za clanove SAF.
www.aikido.org.yu
 
giska_sa:
Odvajanjem zita od kukolja, nastao je SAF [...] Tu organizaciju vode najbolji majstori Aikidoa u nas.

Uz dužno poštovanje, prema ovakvoj uvertiri već sam pomalo sumnjičav. Šta su to najbolji majstori aikidoa? Pitam zato što, koliko znam, u aikidou se majstori (yudansha) ne porede, jer je i poređenje vid takmičenja, protivno željama O Senseija.

Iz toga zaključujem da ma koja aikido organizacija koja se bavi odvajanjem žita od kukolja dok ne ostanu samo najbolji majstori nekako ne sledi aikido.

Ako grešim u oceni, zašto grešim?

Onogaishimasu.
 
Aleksej_BASO:
Mene vise brine sto su to isti ljudi koji su do sada vodili na ovaj ili onaj nacin prethodne federacije.

...drugo pakovanje.

To ti je njihov uhodani nacin rada. Kada sjebu stvari u jednoj federaciji i padnu na
najnize grane onda "ociste od kukolja" i naprave novu federaciju sa poslusnim ljudima
koji bas mnogo ne misle svojom glavom i opet ispocetka dok sve ne zagade.

Dobro si primetio da se radi uvek o istim ljudima, ali ne zelim da ih imenujem.
 
kiklop9:
To ti je njihov uhodani nacin rada. Kada sjebu stvari u jednoj federaciji i padnu na
najnize grane onda "ociste od kukolja" i naprave novu federaciju sa poslusnim ljudima
koji bas mnogo ne misle svojom glavom i opet ispocetka dok sve ne zagade.

Dobro si primetio da se radi uvek o istim ljudima, ali ne zelim da ih imenujem.

Gde si kiklope?
Mozda zalis sto nismo tebe primili?
 
Nego bez zezanja.

Ja nisam optimistican po pitanju budcnosti Aikidoa u nasoj zemlji.

Mislim neke price kako ce SAF da postane super organizacija..... Mozda je trenutno (mada iskreno sumnjam) sada super, ali ako se budu pridruzivali ostali klubovi onda cemo ocigledno imati situaciju od pre.


Znamo da mnogi nisu izmedju sebe cisti i korktni... Ne vreujem da se se njihove svadje resiti uzaskom u organizaciju koja samo ima drugacije ime.

Mislim na one price o momcima is Nisa, i desavanja sa CG, pa zatim odose izmedju ako sam dobro shvatio celinih ljudi u SAFu trenutno, Vese NJegosa i Jelene. Ako ne gresim za jelenu, jel ona u SAFu? Jel ima neku funkciju? mislitrebalo bi zbog staza i zvanja i ostalog.... A licno mislim da njih troje nisu ljudi koje funkcionisu izmedju sebe bez probnlema.

Moj klub i ja licno, nemamo sta da trazimo u SAFu. Moj put u Aikido je put u Mikelea. Zao mi je sto je sitacija u zemlji (finansijska) takva da mora da se bira seminar ili-ili. Ja onda ne mogu da dodjem na sve koji se odrze i onda, za sada tu je za mene samo Mikele.

A ljudi u SAF nisu ni najmanje zainteresovani za saradnju sa njim, uz prostog razloga sto mislie da nemaju sta da nauce od njega. Mozda su i u pravu. Ja imam i zato cu biti uz njega dok budem mogao.

Sve u svemu zelim vam puno srece, ali prosirivanje organizacije klubovima (kakvih je uvek bilo) koj samo hoce da se "ogrebu za zvanican pojas" nece vam je doneti, nazalost. ato bolje pazite sta radite i koga primate.
 
Aleksej_BASO:
Nego bez zezanja.

Ja nisam optimistican po pitanju budcnosti Aikidoa u nasoj zemlji.

Mislim neke price kako ce SAF da postane super organizacija..... Mozda je trenutno (mada iskreno sumnjam) sada super, ali ako se budu pridruzivali ostali klubovi onda cemo ocigledno imati situaciju od pre.


Znamo da mnogi nisu izmedju sebe cisti i korktni... Ne vreujem da se se njihove svadje resiti uzaskom u organizaciju koja samo ima drugacije ime.

Mislim na one price o momcima is Nisa, i desavanja sa CG, pa zatim odose izmedju ako sam dobro shvatio celinih ljudi u SAFu trenutno, Vese NJegosa i Jelene. Ako ne gresim za jelenu, jel ona u SAFu? Jel ima neku funkciju? mislitrebalo bi zbog staza i zvanja i ostalog.... A licno mislim da njih troje nisu ljudi koje funkcionisu izmedju sebe bez probnlema.

Moj klub i ja licno, nemamo sta da trazimo u SAFu. Moj put u Aikido je put u Mikelea. Zao mi je sto je sitacija u zemlji (finansijska) takva da mora da se bira seminar ili-ili. Ja onda ne mogu da dodjem na sve koji se odrze i onda, za sada tu je za mene samo Mikele.

A ljudi u SAF nisu ni najmanje zainteresovani za saradnju sa njim, uz prostog razloga sto mislie da nemaju sta da nauce od njega. Mozda su i u pravu. Ja imam i zato cu biti uz njega dok budem mogao.

Sve u svemu zelim vam puno srece, ali prosirivanje organizacije klubovima (kakvih je uvek bilo) koj samo hoce da se "ogrebu za zvanican pojas" nece vam je doneti, nazalost. ato bolje pazite sta radite i koga primate.

Prvo: Jedna stvar U vezi sa Jelenom. Ona i njeni klubovi ako ih uopste ima nikada nece biti u SAF-u. Isto tako i gomila klubova, da ne kazem svi, iz sekcije b AFSCG nece biti primljeni u SAF da ne bi opet dolazilo do istih stvari. Ja sam jedan od osnivaca te organizacije i sasvim sam siguran u to sto ovde i pisem
Drugo: Mikele je odlican majstor i svidja mi se to sto on radi i kako radi i veoma je cenjen od strane Sabackih klubova. SAF ne saradjuje sa njim iz prostog razloga sto ima ljudi sa vecim zvanjem i znanjem od njega u Srbiji. Mislim konkretno na Vesu i Njegosa. Oni su prosli gomilu skola i stilova aikidoa dok Mikele zna samo Ikedin aikido koji mi se mnogo svidja. Da je Ikeda ostao Shihan sve bi to bilo ok, ali...
Trece: Pravila u SAF-u su strogo propisana da bi se izbeglo to grebanje za zvanicne pojaseve.
Cetvrto: Ako mislis da nema buducnosti za aikido u nasoj zemlji skini kimono i zvanican crni pojas (ako ga imas) i baci ih u kontejner i idi da treniras bocanje...
.
 
giska_sa:
Prvo: Jedna stvar U vezi sa Jelenom. Ona i njeni klubovi ako ih uopste ima nikada nece biti u SAF-u. Isto tako i gomila klubova, da ne kazem svi, iz sekcije b AFSCG nece biti primljeni u SAF da ne bi opet dolazilo do istih stvari. Ja sam jedan od osnivaca te organizacije i sasvim sam siguran u to sto ovde i pisem

OK moja greska sto se tice Jelene... Ovde sam procitao da je bila prisutna na onoj poslednjoj skupstini, pa sam mislio da je u SAFu.

Znaci ni moj klub nikad nece biti primljen (Ikeda Dojo)? Mi smo iz te druge sekcije.

giska_sa:
Drugo: Mikele je odlican majstor i svidja mi se to sto on radi i kako radi i veoma je cenjen od strane Sabackih klubova.

:shock: :shock:
PA i to je nesto zar ne? :mrgreen:

giska_sa:
SAF ne saradjuje sa njim iz prostog razloga sto ima ljudi sa vecim zvanjem i znanjem od njega u Srbiji. Mislim konkretno na Vesu i Njegosa. Oni su prosli gomilu skola i stilova aikidoa dok Mikele zna samo Ikedin aikido koji mi se mnogo svidja. Da je Ikeda ostao Shihan sve bi to bilo ok, ali...

Nije tacno. Mikele je takodje radio sa mnogim masjtorima, japancima da tako kazem. necu ih nabrajati da ne bih nekog izostavio.

giska_sa:
Trece: Pravila u SAF-u su strogo propisana da bi se izbeglo to grebanje za zvanicne pojaseve.
Cetvrto: Ako mislis da nema buducnosti za aikido u nasoj zemlji skini kimono i zvanican crni pojas (ako ga imas) i baci ih u kontejner i idi da treniras bocanje...
.

To sto ja mislim nije formirano na osnovu MOG rada da bih ga odbacio o bacio "u kontejner" nego na osnovu 7 godna isksutva. Nije bilo potrebno ni toliko da bih video kako stoje stvari.

Imam tu i tamo neki pojas... :wink:
 
kiklop9:
Evo ga jedan. Odmah se upecao ;)

Milance sram te bilo, odma si se upecao, sad svi znamo da si ti "zito" u onoj izjavi :)

Pa moraju SAF majstori da s vremena na vreme ociste kukolj, mozda zato sto taj kukolj prebrzo raste i prebrzo umisli da neke stvari bolje zna od onoga od koga je naucio...

Ja licno nemam nista protiv toga da Mikele vodi poneki seminar ovde, ali je smesno gurati nekog da nam bude glavni kad mi imamo majstore istog i veceg ranga ovde. To je kao da neko sad u Francuskoj pokusa da ubedi sve kako su neki majstori 6 dan iz npr norveske bolji od Tisijera i da Tisijer nema pojma a oni imaju...

Posle 5.5 godina Aikidoa ipak mislim da znam ponesto o svemu, vezbao sam na seminarima domacih majstora, Jokote, Fudzite, Goloa, kao i na jednom Mikeleovom... takodje sam odgledao gomilu snimaka i Ueshibe, Tade, Fujimota, Hosokawe itd... Svaki je bio dobar na svoj nacin i kad biste svi prihvatili shirinu koju ova nasa vestina nudi umesto da pokusavate da stavite jednog coveka ispred svih, bilo bi nam mnogo bolje. Pa ipak, kad citam sta pisemo mi mladji, bez obzira na "pripadnost sekciji" cini mi se da ce se u buducnosti ipak sve menjati na bolje jer smo spremni da se posecujemo, vezbamo zajedno i zabavimo se.

Problem je sto umesto da se Srpski aikido siri on mora vecito sve ispocetka jer svako ko predje 2 DAN hoce da bude neka glavna pojava, doduse u nekim drugim "federacijama" ima i gorih, kao npr plakat koji ovih dana videh po centru grada gde "treninge u novom klubu vodi INTERNACIONALNI MAJSTOR SVETSKOG RANGA" ajd sto nemaju pojma o pravopisu vec je taj "majstor" neki goluzdravac 1 DAN i to domaci. Onda pokusam da zamislim sebe da tako nesto okacim na banderu i jednostavno ne ide...

Zakljucak, svako svojim putem, uz druzenje sa svima ostalima, ali mora da se zna gde je kome mesto...
 
Aleksej_BASO:
OK moja greska sto se tice Jelene... Ovde sam procitao da je bila prisutna na onoj poslednjoj skupstini, pa sam mislio da je u SAFu.

Znaci ni moj klub nikad nece biti primljen (Ikeda Dojo)? Mi smo iz te druge sekcije.



:shock: :shock:
PA i to je nesto zar ne? :mrgreen:



Nije tacno. Mikele je takodje radio sa mnogim masjtorima, japancima da tako kazem. necu ih nabrajati da ne bih nekog izostavio.



To sto ja mislim nije formirano na osnovu MOG rada da bih ga odbacio o bacio "u kontejner" nego na osnovu 7 godna isksutva. Nije bilo potrebno ni toliko da bih video kako stoje stvari.

Imam tu i tamo neki pojas... :wink:

Gisa je malo ostriji. To je u neku ruku razumljivo posle nedavne skupstine AFSCG i ponasanja koje su na njoj pokazali pojedini pripadnici grupe B.
Ja ne mislim kao on. Mislim da nikad i ni za koga ne treba zatvarati u potpunosti vrata.
Ljudi su ipak ljudi i nisu savrseni pa grese, ali ljudski je i pokajati se i priznati svoje greske. Svako ko prihvati uslove koji postoje za clanstvo u SAF i pridrzava ih se moze podneti zahtev za prijem. Ukoliko se oceni da je ozbiljan u tome mislim da ne postoji razlog da ne bude i primljen. To sto je neko u sukobu sa onim ko je podneo zahtev za prijem ne znaci automatsko odbijanje. Interesi organizacije su iznad interesa pojedinca.
Zbog iskustava od ranije u Statutu i Pravilniku rada SAF su predvidjeni zastitni mehanizmi koji se primenjuju na one koji zloupotrebljavaju svoje clanstvo. Jasno su definisani uslovi clanstva i mere koje se preduzimaju u slucaju da neki clan krsi te uslove tako da ne postoji mogucnost slobodnog tumacenja ili bojkotovanja donosenja odluka od pojedinaca ili grupa.
Sto se tice Mikelea niko ne osporava kvalitet njegovog rada niti bilo sta sto se tice njega. Jednostavno nekim ljudima ne odgovara takav nacin rada i to treba prihvatiti kao pravo izbora. Kome se svidja kako on radi moze slobodno da ga prati i to mu niko nece osporiti. Jedino sto ja, a mislim ni vecina drugih majstora u SAF nikad necemo prihvatiti je nametanje tudje volje na silu.
Meni nije nikakav problem da odem na seminar koji vodi Mikele ili bilo ko drugi i da vezbam ono sto se pokazuje tamo, ali nikada necu prihvatiti da mi neko kaze da moram da odem na takav seminar i da smem da vezbam samo takav nacin.
Ja nisam nicija kopija i to ne zelim ni da budem.
Pozdrav
 
Srpski_Samuraj:
Milance sram te bilo, odma si se upecao, sad svi znamo da si ti "zito" u onoj izjavi :)

Pa moraju SAF majstori da s vremena na vreme ociste kukolj, mozda zato sto taj kukolj prebrzo raste i prebrzo umisli da neke stvari bolje zna od onoga od koga je naucio...

Ja licno nemam nista protiv toga da Mikele vodi poneki seminar ovde, ali je smesno gurati nekog da nam bude glavni kad mi imamo majstore istog i veceg ranga ovde. To je kao da neko sad u Francuskoj pokusa da ubedi sve kako su neki majstori 6 dan iz npr norveske bolji od Tisijera i da Tisijer nema pojma a oni imaju...

Zakljucak, svako svojim putem, uz druzenje sa svima ostalima, ali mora da se zna gde je kome mesto...

Ti poredis Tisijera i majstore kod nas???

A to sto imaju veci rang... Nije neophodno merilo znanja. Sta onda fali Jeleni, i ona ima 5. dan?

Licno mislim da se treba malo vise posvetiti samo jednom "stilu", jer ako budes svuda po malo, ti je kao da studiras 5 razlicitih fakluteta po malo. Na kraju neces ni jedan zavrsiti.

Ali dobro, ko sta voli nek izvoli.

Ipak smatram da pracenjem jedne skole neces biti kopija.

Opet kazem licno se nadam da ce SAF zaziveti, jer se trudite. Ipak bice to vrlo mala organizacija, jer tesko je kod nas organizovati bilo kakvu vecu federaciju,jer svako voli da oko sebe ima 3 kluba u kojima je on gazda, nego da pripada vecoj federaciji, gde nije.
 
Milance nije poredio Tisijera sa nasim majstorim vec sa nekim Norveskim majstorima koji bi se navodno pojavili u Francuskoj.

Naravno da nama ne treba Mikele(iako je odlican majstor i vrlo ga licno cenim), kad imamo Vesu i Njegosa.
Ko voli nek izvoli. Misljenja sam, i necu ga menjati, da gomila klubova sekcije b ne bi trebalo da budu deo SAF. Ako su minirali AFSCG, sta ih sprecava da to rade i u bilo kojoj drugoj organizaciji. Nikakvi pravilnici ih u tome nece spreciti. Ovo klubova osnivaca SAF je medjusobno u korektnim odnosima i svi postuju pravilnik i sve sto uz ti ide. Zbog toga nema razloga da SAF ne bude ono sto ja tu navodim.

Milance mislis li da treba da primimo Sasku u SAF? Ili Dejanovica? Ili Dalibora iz Nisa? Ili Jelenu?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top