" Moglo je biti gore. " kao Mantra

yupiter

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
266
Bez obzira na teskocu, nepravdu, nepovoljnost, neugodnost, nemogucnost....... i ostale situacije u kojima osoba moze da se nadje i pri tome zadobije kratkotrajne ili dugotrajne posledice stresa ili bilo kog negativnog efekta, jedini prirodni odbrambeni mehanizam stanja svesti je Istina koja nas oslobadja - " Moglo je biti gore. "
Reciprocno, sto vise covek oseca tu istinu, tim brze ce negativnost nestati, bez obzira da li je
nastala nasim ili spoljnim uticajem.
Privilegijom takvog stanja svesti, sve grize savesti i negativne memorije blede i isparavaju.
Da li neko od Vas oseca taj osecaj ? :p
 
Tuzni_patak:
Mogu da se kladim da te bar polovina neće razumeti, ....evo bacam 200e odmah....
Cak i kad bi se kladio, bilo bi nemoguce proglasiti pobednika. I nije mi bila namera da vrsim anketu, posto bi to bilo nametnuto, a verovatno nisi primetio da ja ne govorim nikom sta da radi.
Imao sam cesto priliku da slusam Amerikance koji su "pun-gas" besni, izfrustrirani, iznervirani unutrasnjom politikom te zemlje, a pri tom imaju 3000$/mesecno platicu, najnovijeg kadilaka, 250 kvadrata kucicu itd. i sve privilegije visoko-standardne zemlje.
Nekim cudom taj bes nestaje k'o rukom odnesen, kada im objasnim da u Srbiji covek dobija 300$/mesecno (ako ima posao koji je toliko placen)kolika mu je i kirija za dvosobni stancic,hrana skuplja nego u US, a ako ima automobil, platice galon corbe 5.50 $ itd....
95% njih, kad to cuju, kolutaju ocima kao " slot-machine " u Las Vegas-u, i zatim se taj stav prema "nepodnosljivom" zivotu u US jako brzo menja i mnogo vise ceni.

Sto vise je onih koji ovo ne shvataju, raste mi obaveza objasnjenja. :wink:
 
limunada:
Ako ti je patak odgovorio na temu,
Nije, obojica ste izbacili predpostavke o reakcijama drugih.
Pitanje je bilo da li je neko osetio olaksanje u bilo kom bednjaku, shvatajuci da je moglo biti mnogo gore nego sto u stvari jeste ?
limunada:
slobodno mozes da je zatvoris...pametnije odgovore neces cuti...:razz:

Nemogu nikako cuti glup odgovor, posto je ova tema o tome sta osecamo, a tu
niko nemoze da pogresi.
Kao recimo ti, ti osecas da niko nece odgovoriti, sto nije lose, ali u tom slucaju je moglo da bude gore. ;-)
Posto je bolje da niko ne odgovori, nego da upadnu shaddow i shinanai i nazovu me kretenom,
jer sam se drznuo da nesto podelim sa svetom. :cry:

U feel me ?
 
yupiter:
Nije, obojica ste izbacili predpostavke o reakcijama drugih.
Pitanje je bilo da li je neko osetio olaksanje u bilo kom bednjaku, shvatajuci da je moglo biti mnogo gore nego sto u stvari jeste ?

Ma, znam sta je bilo pitanje...:? I moja recenica se uopste nije odnosila na pretpostavke o reakcijama drugih...(Nemoj da me trpas u isti kos sa patkom...:) ),vec naprotiv, ironija na patkovo gledanje sa visine i pretpostavku da niko nece razumjeti temu,cak i prije nego sto je iko ista zinuo da kaze...U,stvari ,sve ovo i nema neke veze bas sa tvojom temom,ponavlja se cesto i na drugim...:) Ali moglo je biti i gore...:wink:

A sad da odgovorim na pitanje...Naravno da osjetis olaksanje kad shvatis da je u nekoj situaciji nesto moglo biti i gore,ali ipak ti to ne moze pomoci da se u tom trenutku ne osjecas lose,da gore ne moze biti...Zavisi i da li je "problem" stvaran ili umisljen,da li se da ispraviti ili ne...
Ne mozes recimo porediti tvoj primjer sa Amerikancem ili vec cim,i situaciju kad neko izgubi neku dragu osobu..."Moglo je biti gore"u tom slucaju ne vazi i ne pruza utjehu...
 
yupiter:
Bez obzira na teskocu, nepravdu, nepovoljnost, neugodnost, nemogucnost....... i ostale situacije u kojima osoba moze da se nadje i pri tome zadobije kratkotrajne ili dugotrajne posledice stresa ili bilo kog negativnog efekta, jedini prirodni odbrambeni mehanizam stanja svesti je Istina koja nas oslobadja - " Moglo je biti gore. "
Reciprocno, sto vise covek oseca tu istinu, tim brze ce negativnost nestati, bez obzira da li je
nastala nasim ili spoljnim uticajem.
Privilegijom takvog stanja svesti, sve grize savesti i negativne memorije blede i isparavaju.
Da li neko od Vas oseca taj osecaj ? :p
Da,često to sebi govorim, ali se onda plašim da ću ureći i da će se i desiti nešto još gore... U takvim situacijama (kada pomislim da bi moglo biti i gore) trudim se da malo preoblikujem tu misao. Pošto se obično javlja kada žalim za nekom propuštenom prilikom ili pogrešnim postupkom (svojim, naravno), pokušam da razmišljam ovako: prošlost je prošlost i ne može se promeniti; koliko god ovo iskustvo bilo loše, sigurno te je nečemu naučilo - barem toliko da ne ponoviš istu grešku; ko zna zašto je to dobro i šta će iz tog naizgled lošeg iskustva proizići, što može biti dobro; ništa ne traje večno, pa će tako i ova situacija proći, a sećanje na nju će vremenom izbledeti, zato je važno ne gubiti volju, jer nikada ne znaš šta te sutra čeka itd.
 
Kapiram o čemu je reč - to je mehanizam da se čovek uteši, i sama sam ga iskusila. Jedini problem je što to što ako POSTOJI opcija "gore" ne znači da je - meni manje loše, ako je već loše...ali, to je prosto to - UTEHICA.
Neproduktivna, doduše, ne pokreće na akciju nego služi da se teret učini lakšim (npr, kod plate - "osvrnite se oko sebe, pogledajte kolika je prosećna plata, nije ovo TOLIKO loše...." itd). I kao lakše nam je. Ali novca i dalje nema dovoljno. So...nikom ništa, ugušen protest :lol:



Pitanje je: šta imamo od toga što znamo da je nekome i gore nego nama?
 
Heard about the guy who fell off a skyscraper? On his way down past each floor, he kept saying to reassure himself: So far so good... so far so good... so far so good. How you fall doesn't matter. It's how you land! ... La Haine - Mrznja,zaboravljeni film iz 95-te....
 
aha, sad sam skapirala da sam malo skrenula s teme.....:)
dakle, stres relief - da, bre, naravno da nestaje! :P Ako dođem loše ošišana pomislim "pa moglo je biti i gore" i , kao , budem manje nezadovoljna? Teško, ali može valjda :lol:

Nije dobar primer. Ma ja i inače ne volim "daj šta daš" varijante....:x
 
Moglo je biti i gore!?
Ok. Nije to loše ako hoćeš neki trenutni beg od nekog problema,ali to ne rešava ništa.Uvek je moglo gore od onoga što jeste ali zašto nije bolje?
Ćuti,dobro je,moglo je biti i gore.
Sam sebe uljuljkaš i zavaravaš,tešiš se a znaš da je loše i da je moglo bolje ali nisi imao dovoljno snage da izguraš do kraja pa se zadovoljavaš trenutnim i uglavnom nerešenim stanjem.
Uh,moglo je ovo i bolje.:grin:
 

Back
Top