Šovinizam...čudna biljka

Betty

Elita
Poruka
21.481
..gde to raste? :) U oku posmatrača, ili je utkano u tkivo sintakse, možda se nalazi u onom neizrečenom ili u nemanju jasnog i čvrstog stava o jednakosti polova? Možda u pauzi između govorenja?
Zanima me,kada kažete da je neko šovinista, šta mislite time? Koliko je to promenljivo/oprostivo?
Meni se čini da u vremenu koje stupa neće biti mesta za to. Niti vremena za dugačka izvinjenja. Jesi normalan ili nisi. Tako nekako :)
 
Shovinizam je ekstremni nacionalizam projektovan na sve sfere glednja na drushtvo.A ekstremni nacionalizam radja nacionalizam koji po meni(bitju extreman,ali to je moje mishljenje) u krajnjoj instanci radja patriotizam......neminovnost konkretizacije ljudske prirode kroz tok istorije kao shto kapitalizam u krajnjem uvek prerasta u neku Orvelovsku apokaliptiku(citaj:Fashizam,Nacizam).
 
Bilo bi dobro, Beti, da je to vreme koje nas čeka, ali ko zna... Taman kada pomislim da smo evoluirali u nešto barem malo savršenije, dok se okrenem, pojavi se neka nova ideja da zameni taj pokušaj, odavno osuđen na propast...
Stvar je u tome što šovinistički stavovi zaista idu u korist onome ko ih ima, u suprotnom ih ne bi ni zastupao, bilo da se radi o polovima, rasama ili nacijama...
Zašto uzdići sebe kada možemo da spustimo druge? To je neuporedivo lakše.....
 
Sovinizam kao politicka ideja se razvija upravo preko te patriotske strane. Kada se preterana ''ljubav'' prema jednoj naciji(svojoj) intrumentalizuje i pretvori u politicku, ideolosku i vojnu borbu dolazi do nacioalizma. A takvo shvatanje i razmisljanje obicno se kasnije pretvori u mrznju i odbojnost prema drugim nacijama i rasama, i to se tretira kao sovinizam.
Ovakvi stavovi pale kod 'radnicke klase' koja je neadovoljna zivotom i statusom, pa se hvata za poslednju slamku koja joj je preostala. Ovo je klasicna demagogija, koja na zalost kod nas ima dobru podlogu.

Sto se tice sovinizma medju polovima nista me ne iznenadjuje. Dovoljno je pogledati tradiciju naroda Balkana pa ce sve biti jasno, lepsi pol je oduvek imao neku podredjenu ulogu, sklonjen tamo negde i nije se pitao ni za sta.
 
zar šovinizam izrasta iz PRETERANE LJUBAVI? :? Oooo...o tempora o mores ....:P

A ja sam mislila da je to naličje - straha. Usmerenog straha. Naš je problem je što se ne plašimo zemljotresa ili ciklona ili otopljavanja ko sam normalan svet nego - rođenih komšija, naših sopstvenih žena....pa i pitanja o tome?
 
Ne slazem se da shovinizam potiche od "radnischke klase"...mozda se u njoj najbolje i najlakshe konkretizuje ali shovinizam je po meni mnogo rasprostranjeniji u kvazi-intelektualnim krugovima(u koje spada 90% nashe nazovi drushtvene elite shto je i razumljivo s obzirom da smo malo i siromashno drushtvo)...samo shto se tu teze uochava,prikriveniji je licemerjem i dvolichnoshtju.....mada ne mislim da je to tipichno "Balkanski" problem.....shovinizam u najuzem je jedan vid intelektualne ogranichenosti koji kao shto rekoh ne zavisi direktno od obrazovanja,statusa ili polozaja u drushtvu.....ni na zapadu nisu nishta bolji.....budala ima svuda,samo shto se sada kriju iza licemerja "politichke korektnosti".

@Betty:
patriotizam :arrow: nacionalizam :arrow:shovinizam :arrow: fashizam.
Po meni je ovo uzrochno-posledichni proces mnogo shireg konteksta od proste lokalne zatucanosti(tipa:manji ili vetji broj neobrazovanijih slojeva usled loshe ekonomske situacije...bla,bla,bla,....-to smo sve vetj culi 100 000 puta i najceshtje je ma koliko delimichnio i u tome bilo istine,samo paravan shirenja neke druge vrste propagande,propagande sa drugim ciljem)....to je svetski problem,problem ljudske prirode koja u krajnjem,nazalost,tezi da samu sebe potre kroz neprirodan,nehuman,necivilizacijski koncept kao shto je fashistichki.
 
eh....pa kako nastaje šovinizam ondaK? Usled gluposti i mentalne ograničenosti? Ili ratne propagande?

Da li je baš ljudska priroda da bude toliko LAKO izmanipulisan da radi - protiv sebe? :?

Da li je u ičijoj prirodi da mrzi bližnjega svoga, pripadnika svoje vrste? Ja ne videh kod životninja ili biljaka tako nešto......oni i kad se fajtaju, nekako je FER, zbog ženke, zbog teritorije....ali svakako ne posotji tigra koji sedei na svojoj grani, maše repom i mrzi godinama tigra iz suprotne ekipe.



evo ja recimo MRZIM muve, fuj fuj fuj :x Ali da sam i sama muđica ne bih se tako ponašala, kapiraš?
 
@frozen'82

Jedna stvar, nisam rekao da sovinizam POTICE iz ''radnicke klase'', sovinizam se LAKO PRIMA u radnickoj klasi(radnicka klasa, da li uopste i postoji). Drugo, naravno da to nije ''problem Balkana'', ali kada govorimo o tom vidu sovinizma(prema lepsem polu), Balkan(ili ako hocete Srbija, pogotovo brdski krajevi) su karakteristicni po tome da ne 'cene' zensku decu i zene. Zene se nisu uvazavale i to je ostavilo traga. Sve to postoji i u drugim krajevima sveta ali kod istocnjaka je izrazenije.

@Betty

Logicno je da svako voli svoju naciju, a preterana ljubav ka svojo naciji i mrznja prema drugoj vode ka sovinizmu. Sovinizam nastaje i iz ljubavi i iz straha...
 
ili se nedostatak ljubavi prema rođenoj naciji kompenzuje - mržnjom prema drugoj? :?


Da ilustrujem: da ne bi niko provalio kako me u suštini boli **** za Srbe, kako ne razumem šta hoće i kako se bojim toga zanosa kome ne pripadam suštinski, evo - biću dovoljno glasan i javno ću mrzeti drugi narod (bilo koji) koji je proglašen neprijateljem, i tako će svi misliti da sam - Pravi Pravcati Srbin.

Da li se ljubav prema sebi dokazuje mržnjom prema Drugome? Da li se ljubav prema svom narodu dokazuje mržnjom prema susednom?
 
Betty:
Da li je baš ljudska priroda da bude toliko LAKO izmanipulisan da radi - protiv sebe? :?
Hitler je rekao:"Ljudi su ovce koje treba shishati".
Eto ti primer Nemachke-zemlja 1000 godishnje kulture,tradicije,Getea,... za manje od 5 godina se degradirala na praistorijsku hordu pod rukovidstvom paganskog divljaka.
Nije lako,nego je tako lako. :wink:
Shovinizam je neshto ukorenjeno u temelje Evopske kulture i tradicije.Bogatstvo chitavog tog tzv."demnokratskog" zapadnog sveta pochiva na pljachci josh od vremena krstasha i zauzimanja Carigrada pa sve do Evrocentrizma u vreme kolonijalizma-za tih 7 vekova od Vizantijaca koji su bili sinonim za pogrdnu rech pa do "tetoshenja" urodjenika kojima su se Evropljani nashli da "sire" kulturu(pri tom porobljavajuci veci deo chovechanstva)
izgradjivan je odnos:"mi smo superiorni u odnosu na vas" a sve to je uokvireno i instrumentalizovano,zaokruzeno nakon Francuske revolucije-tachnije stvarnjem NACIJA(poshto nacije u smislu kakvim ih danas dozivljavamo pre,u vreme romantizma i srednjeg veka nisu postojale a sa njima ni nacionalno ocecanje-patriotizam).Osecaj superiornosti,mnoge od stvari koje danas etiketiramo kao shovinizam postojale su mnogo pre patriotizma tako ta je notmanlno shto je doshlo do simbioze.
Osnova je u patriotizmu,nacionalnom osecanju i onom e shto ono predstvlj,kako se definishe i na shta se odnosi.Njegova analiza je sushtina za shvatanje shovinizma.
Baj d vej.....kroz chitavu istoriju najvetje propagandne mashinerije na svetu(Holivudske fabrike djubreta) u Americhkim filmovima "stranci" su uvek predstavljni kao ili totalni idioti ili loshi momci ili u najboljem mongoloidi koje "urazumljuje" uvek ispravan i stalozen Amer....i to je neka poruka i neshto govori...zar ne?
 
Krstaški ratovi su bilo prvi MEDIJSKI ratovi. Prva prava ratna propaganda - cilj bogaćenje, a moto: za Hrista i pravu veru!
Pa zar još uvek nasedamo :) Ooo....što bih ja obrisala sve granice i ukinula svu vojsku, pa nek crknu dušmani što se plaše :mrgreen: :lol:

ma .......dokle god je rat legitimno sredstvo za ..za šta god (za profit npr), dotle će se krčkati nazzi ideje u balkanskom loncu.
 
Betty:
Da ilustrujem: da ne bi niko provalio kako me u suštini boli **** za Srbe, kako ne razumem šta hoće i kako se bojim toga zanosa kome ne pripadam suštinski

:? Meni sad nije jasno o kakvom to zanosu prichash?
Ako si zelela da postavish temu o Srpskom shovinizmu,shovinizmu u Srbiji ili shta vetj trebala si na politici,ovo sma ja shvatio kao shiru raspravu o fenomenu shovinizma o on nije samo nash problem....shto se shovinizma tiche ruke celog sveta su do lkata u krvi po tom pitanju i nismo mi nishta bolji ili gori od Amera ili Kineza ili Madjara.
Pa ako imash kablovsku pogledaj malo HRT pa uporedi pojavljuje li se u maltene svakoj emisiji na TV-u kod nas tip s belom shtraftom na okovratniku. :?
 
frozen1982.:
Osnova je u patriotizmu,nacionalnom osecanju i onom e shto ono predstvlj,kako se definishe i na shta se odnosi.Njegova analiza je sushtina za shvatanje shovinizma.
Baj d vej.....kroz chitavu istoriju najvetje propagandne mashinerije na svetu(Holivudske fabrike djubreta) u Americhkim filmovima "stranci" su uvek predstavljni kao ili totalni idioti ili loshi momci ili u najboljem mongoloidi koje "urazumljuje" uvek ispravan i stalozen Amer....i to je neka poruka i neshto govori...zar ne?


Kako šovinizam izrasta iz ljubavi prema otadžbini, to me zanima....pa ja baš volim Srbiju, ali mi na pamet ne pada da mrzim Crnogorce, ili Hrvate, ili Bosance...ma čak ni Šiptare (mada ne bih volela da sad nakon svega recimo dođu masovno u Bgd da studiraju....msilim, navikla bih se ako moram, ali ne bi mi bilo drago - eto TO je najdalje dokle idem).

Amerikanci su izgradili interni imidž Onoga-Ko-Je-Uvek-U-Pravu. A mi smo s druge strane...("volim partizane") :lol:

jaoo..

"U tom pismu piše
ne volim te više
a sa druge strane
volim partizane" :P


Kome je ovo pismo namenjeno, i ko ga je pisao? :lol:
 
frozen1982.:
:? Meni sad nije jasno o kakvom to zanosu prichash?
Ako si zelela da postavish temu o Srpskom shovinizmu,shovinizmu u Srbiji ili shta vetj trebala si na politici,ovo sma ja shvatio kao shiru raspravu o fenomenu shovinizma o on nije samo nash problem....shto se shovinizma tiche ruke celog sveta su do lkata u krvi po tom pitanju i nismo mi nishta bolji ili gori od Amera ili Kineza ili Madjara.
Pa ako imash kablovsku pogledaj malo HRT pa uporedi pojavljuje li se u maltene svakoj emisiji na TV-u kod nas tip s belom shtraftom na okovratniku. :?

Sve to stoji, ali sta mene boli dupe za Madjare, Hrvate i ostale, mene interesuje svoj narod, Srbija me interesuje, ako su oni bolesni i ako se oni hrane mrznjom prema drugima ne moramo i mi. Tacno je da niko nije nevin, da svako ima svoj sovinizam samo ga vesto prikriva. Ne znam kako ali kod nas je sve okrenuto naopako, ako nisi ''pravi Srbin'' odmah si strani placenik i izdajnik.
 
frozen1982.:
:? Meni sad nije jasno o kakvom to zanosu prichash?
Ako si zelela da postavish temu o Srpskom shovinizmu,shovinizmu u Srbiji ili shta vetj trebala si na politici,ovo sma ja shvatio kao shiru raspravu o fenomenu shovinizma o on nije samo nash problem....shto se shovinizma tiche ruke celog sveta su do lkata u krvi po tom pitanju i nismo mi nishta bolji ili gori od Amera ili Kineza ili Madjara.
Pa ako imash kablovsku pogledaj malo HRT pa uporedi pojavljuje li se u maltene svakoj emisiji na TV-u kod nas tip s belom shtraftom na okovratniku. :?


ne, samo ilustrujem na necemu sto je blisko / ne mogu da pricam o busmanima kad ih niko ovde ne poznaje :lol:
Sire malo, dakako ;)
 
frozen1982.:
Betty pa ko kaze da ako volish Srbiju po defaltu mrzish Hrvate,Crnogorce ili Bosance? :confused:

pa ako sew šovinizam rađa iz - preterane ljubavi, odnosno, ako se ljubav prema zemlji pokazuje tako što mrziš njene "neprijatelje" (a sve to imaš na prethodnoj strani teme) onda je logičan zaključak da, kad se stvar lokalizuje, treba da voleći Srbe mrziš Druge Narode.
Ne slažem se, naravno, aj pročitaj prvu stranu ipak ;)
 
Мислим да је ово јако повезано са оном темом о мржњи.
Шовинизам је мржња усмерена на одређени део популације.
Мржња никада нема никакве везе са љубављу.
Не можеш рећи да толико волиш себе да си почео да због тога мрзиш друге. (Како је одвалио неко на оној теми).
Мржња настаје из страха и немоћи да се тај страх превазиђе.
Због тога се често потхрањује страх у одређеним друштвеним групама ако владајућој олигархији то иде у прилог.

Гледала сам скоро један филм о свингу (свинг музици из 30. година прошлог века, а не то што мислите!)...који се одиграва у Немачкој. Тако је добро дата слика о томе како се полако под утицајем пропаганде мења свест обичних људи...како их прво плаше Јеврејима, да би им затим пробудили потребу да истребе те Јевреје, то јест да тако уклоне страх који осећају.

Слично је и са мушко-женским односима. Мрзи само онај ко се осећа угроженим!
 

Back
Top