transfer novca sa inostranstvom

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Danas sam bio malo po bankama. Išao i u Western Union... Hoću da pošaljem nešto para jednom prijatelju, a oni svi Službeni list pod nos meni i kažu - gledaj!
NEMA! NEMA! Ne može prikane! Samo rodbini do trećeg kolena i to uz izvod iz matične knjige rođenih i još par stvari... A može da se primaju pare.
Kažu da država ne dozvoljava odliv novaca... Glupost. Pare ću pocepati i baciti... Ili poslati... Svejedno meni i državi. Pocepati ili dati nekom, zar ne?
Čemu zaebavanje???
I da li neko zna način, naravno. Suma je mala, manja od 100E.
 
...osim naravno varijante da mu neko ponese pare kada bude isao za USA, zatim da ti u Srbiji das pare nekome ko ima rodjake u USA pa da oni iz USA posalju pare tom tvom drugaru umesto radjacima u Srbiji....jedini pouzdani nacin koji radi je da tvoj drugar otvori racun u nekoj srpskoj banci, uzme najobicniju Visa Electron debitnu karticu i otvori namenski devizni racun, da bi mogao da je koristi u inostranstvo. Tako ti mozes da mu uplatis pare na racun u Srbiji a on na bilo kom Bankomatu u inostranstvu pare da podigne, naravno uz proviziju....uobicajeno je 1$+1% srpskoj banci i jos 1-1.5$ banci ciji bankomat koristi....
 
Sport_Billy:
...osim naravno varijante da mu neko ponese pare kada bude isao za USA, zatim da ti u Srbiji das pare nekome ko ima rodjake u USA pa da oni iz USA posalju pare tom tvom drugaru umesto radjacima u Srbiji....jedini pouzdani nacin koji radi je da tvoj drugar otvori racun u nekoj srpskoj banci, uzme najobicniju Visa Electron debitnu karticu i otvori namenski devizni racun, da bi mogao da je koristi u inostranstvo. Tako ti mozes da mu uplatis pare na racun u Srbiji a on na bilo kom Bankomatu u inostranstvu pare da podigne, naravno uz proviziju....uobicajeno je 1$+1% srpskoj banci i jos 1-1.5$ banci ciji bankomat koristi....
Ovo prvo mi je i palo na pamet... Ali glupo je što ne mogu lepo k'o čovek to da uradim... Uradio ovako ili onako, pare odoše iz Srbije, samo što su na normalan način mogli malo da uštinu i za Srbiju. Tupani jedni...
 
eh eh znam taj problem
moji poslovni partneri iz srbije:lol: su se raspitivali i u posti u westernu i svuda i do sada ne nadjose nacin,sem u posiljci,obicnoj postanskoj koja ne garantuje da ce stici:?
i mi smo planirali taj racun u srbiji,nego zanima me da li je za tu neku najobicniju karticu potrebno da imas neka primanja u sr?i da li mogu da besplatno prebacim te pare na svoj fr racun?
 
jomini:
Danas sam bio malo po bankama. Išao i u Western Union... Hoću da pošaljem nešto para jednom prijatelju, a oni svi Službeni list pod nos meni i kažu - gledaj!
NEMA! NEMA! Ne može prikane! Samo rodbini do trećeg kolena i to uz izvod iz matične knjige rođenih i još par stvari... A može da se primaju pare.
Kažu da država ne dozvoljava odliv novaca... Glupost. Pare ću pocepati i baciti... Ili poslati... Svejedno meni i državi. Pocepati ili dati nekom, zar ne?
Čemu zaebavanje???
I da li neko zna način, naravno. Suma je mala, manja od 100E.

meni je prijatelj slao prosle godine iz srbije 800 evra da mu nesto kupim i najnormalnije je izvrsio transfer sa svog racuna u societe general na moj racun u fr. troskovi transfera su iznosili oko 40 evra, jer je transfer isao preko neke nemacke banke. niko mu nije ni spomenuo rodjacke veze. sigurna sam da je bila sg banka, sa deviznog na devizni racun uz moj iban. ne znam, mozda se zakon od tada promenio, ili mozda neke banke tolerisu transfere bez postavljanja pitanja ko ti je taj. mozda je zemlja problem?
 
meni je stvarno covek uplatio bez problema, novac je legao nekih nedelju dana kasnije (ili 5 dana ne secam se vise) u januaru ili februaru 2005. mozda je bila banka na kosovu? nisam sigurna, pitacu ga bas odakle je novac otisao, tj sa kog racuna.
a da pitas nekog poznanika koji radi u banci? ne mogu da verujem da su tolika ogranicenja, ja saljem do 7000 evra preko wu bez problema a iz srbije da ne mozes da posaljes ni 100 evra? to stvarno nije normalno
 
mojra:
meni je stvarno covek uplatio bez problema, novac je legao nekih nedelju dana kasnije (ili 5 dana ne secam se vise) u januaru ili februaru 2005. mozda je bila banka na kosovu? nisam sigurna, pitacu ga bas odakle je novac otisao, tj sa kog racuna.
a da pitas nekog poznanika koji radi u banci? ne mogu da verujem da su tolika ogranicenja, ja saljem do 7000 evra preko wu bez problema a iz srbije da ne mozes da posaljes ni 100 evra? to stvarno nije normalno
Kažem ti, svuda mi pokazivali izvod iz Službenog lista...
 
Neke banke (Vojvodjanska) ne traze dokaz o srodstvu. Moze da se posalje do 5000 eur u toku meseca. Ino troskovi zavise od zemlje inokorisnika i od iznosa koji se salje, 3-15 eur najvise. Jos se placa provizija za izvrsenje doznake, mislim oko 200 csd, za male sume. Pozdrav!
 
Mimma:
Neke banke (Vojvodjanska) ne traze dokaz o srodstvu. Moze da se posalje do 5000 eur u toku meseca. Ino troskovi zavise od zemlje inokorisnika i od iznosa koji se salje, 3-15 eur najvise. Jos se placa provizija za izvrsenje doznake, mislim oko 200 csd, za male sume. Pozdrav!
Stvarno? Pa kako sad? Jes' da nisam bio u Vojvođanskoj banci... Ali u Službenom listu kažu da ne može... Sutra idem pravo u Vojvođansku, pa ću da proverim i javim.

PS
Ili si mislila na varijantu srodstva, pa kao da šaljem rođaku? A bez dokaza...
 
jomini, zvala sam prijatelja juce, kaze da mu nisu nista trazili, nisu mu ni pricali o tome. mozda je razlika u tome sto je on izvrsio transfer sa jednog na drugi tekuci racun. ne znam stvarno sta da ti kazem, ti si verovatno naleteo na neke revnosne sluzbenike a on nije
 
mojra:
jomini, zvala sam prijatelja juce, kaze da mu nisu nista trazili, nisu mu ni pricali o tome. mozda je razlika u tome sto je on izvrsio transfer sa jednog na drugi tekuci racun. ne znam stvarno sta da ti kazem, ti si verovatno naleteo na neke revnosne sluzbenike a on nije
Danas nisam stigao da odem do Vojvođanske banke, videću ovih dana. Ako je slao rodbini, možda negde i ne traže. Ali ja ne mogu to da izbegnem nikako, šaljem drugaru, Amerikancu. Američko ime, prezime... Nema šanse da prođe kao rodbina... Možda je u tvom slučaju bilo isto prezime, ne znam. Videću i javljam...
Hvala na pomoći. ;)
 
jomini:
Danas sam bio malo po bankama. Išao i u Western Union... Hoću da pošaljem nešto para jednom prijatelju, a oni svi Službeni list pod nos meni i kažu - gledaj!
NEMA! NEMA! Ne može prikane! Samo rodbini do trećeg kolena i to uz izvod iz matične knjige rođenih i još par stvari... A može da se primaju pare.
Kažu da država ne dozvoljava odliv novaca... Glupost. Pare ću pocepati i baciti... Ili poslati... Svejedno meni i državi. Pocepati ili dati nekom, zar ne?
Čemu zaebavanje???
I da li neko zna način, naravno. Suma je mala, manja od 100E.

Što mene nisi pitao?
Nije ista poslovna politika te firme u svakoj zemlji i to je to.
Recimo da nas tretiraju u one "najgore"

Ali, ako bilo šta što šalješ van Srbije, PREDJE NAŠU GRANICU - onda je šansa da će stići na odredište gotovo 100%
:mrgreen:
 
jomini:
Danas nisam stigao da odem do Vojvođanske banke, videću ovih dana. Ako je slao rodbini, možda negde i ne traže. Ali ja ne mogu to da izbegnem nikako, šaljem drugaru, Amerikancu. Američko ime, prezime... Nema šanse da prođe kao rodbina... Možda je u tvom slučaju bilo isto prezime, ne znam. Videću i javljam...
Hvala na pomoći. ;)

jesi uspeo da posaljes? zaboravila sam da ti kazem, racun je zajednicki, muz mi je francuz, tako da su i ime i prezime nosilaca racuna francuski, i opet je nekako proslo...nadam se da si i ti uspeo da posaljes pare prijatelju
 
e ja sam sad skoro po.izdela:x

dakle isla sam u rs, i nisam htela da nosim lovu.posto imam racun visa devizni, lepo sam ih na srpskom pitala dal mogu da uplatim ovde i da podignem tamo..odgovor je bio -naravno(slatkosessmeskam-smajli)
kad sam dosla tamo, situacija je bila sledeca...prvo, pare moras da podignes na bankomatu..i to u valuti zemlje u kojoj se nalazis...i naravno imas dnevni limit, koji je relativno mali...:roll:
znaci, nije neki problem-otvoris devizni racun, das ovlascenje tome ko treba da dobije pare, i on moze da ih podigne bilo gde u svetu..provizija 1% plus 1.5dolara, cini mi se...ali to podrazumeva da taj neko mora da dode ovde, i da u banci pruzme ovlascenje:roll:
ali eto, postoji nacin, ako nekom konstantno saljes pare
 
Danas sam obisao sve banke u Nisu i nemogu da prebacim novac sa mog deviznog racuna na devizni racun prijatelja u Republici Srpskoj. Traze rodbinsku vezu. Da nece mozda i DNK analizu. Uzas!!!!!! Ako niste znali mi smo jedina drzava u Evropi iz koje ni Western Union ne salje novac. Da primis moze sve, ali da posaljes ne. U Grckoj banci mi traze izvode iz maticnih knjiga rodjenih i proviziju od 25 eura. Pa za te pare cu da sednem na bus i odem do Banja Luke.
 
Dakle, u pitanju su ogranicenja u kapitalnim transakcijama koja, verovali ili ne, zaista imaju realno uporiste u ekonomskoj nauci. Ne zbog tih 100 evra, nego ozbiljnijeg odliva deviza u svrhu kratkorocnih ili dugorocnih ulaganja u inostrane (umesto domace) HoV.

Za obicne ljude, to znaci sledece - novac se moze poslati u inostranstvo samo odredjenom krugu ljudi i pod odredjenim uslovima (za lecenje, skolovanje itd.). U svakom slucaju, tada je dovoljna profaktura (invoice) u kojoj pise ime onoga koji novac salje i ta usluga...

Kako ovo zaobici? Iz Srbije strani drzavljani mogu slati novac bez ogranicenja. Imate prijatelja sa stranim pasosem? Odvedite ga u banku i neka ona/on posalje novac. Putuje vam se? Bez obzira na propise za domace drzavljane, strancima su kapitalne transakcije po pravilu dozvoljene. Iz Madjarske, Hrvatske, itd. mozete slati pare kome god zelite.

I konacno, ako pare saljete na regularnoj bazi, fora sa karticom je najjednostavnija - ili je otvorite vi, pa je posaljite nekom postom (a PIN emailom, tako da i ako je ukradu, ne mogu nista), ili neka je taj neko izvadi ovde, pa mu uplacujte na racun. Prva varijanta je daleko jednostavnija.

Treba reci i da transakcije koje se vrse putem platnih kartica uopste nisu ogranicene, osim jednim detaljem - novcem na vasem racunu :)
 
pošto ja imam nekoga kojem stalno šaljem neku lovu...izvadila sam viza elektron deviznu karticu.
šaljem je osobi...ona podiže novac.
može i da kupuje ssa njom, i da diže na pojilu ;)
to mi j ebilo jedino rešenje, jer san nailazila na iste odgovore ko jomini,
nisam išla u sve banke, ali sam posle societe generale, raiffeisena i intesa banke...
odustala. zanima me samo kako podnosimo dokaz da je rodbina ?
od moje tetke ćerka sa udatim prezimeom?
znači goomila dokumentacije?
užas.
eto, sad vidim sindi ima isto reešenje ko ja,
jedino tako.
a može ( tako sam do sada slala) kupiš knjigu, zalepiš kintu, pošalješ običnom poštom, preporučeno, ne caini se...pa moliš boga da stigne. stiže uvek..ali stres:lol:
 
meelosh_bg:
Treba reci i da transakcije koje se vrse putem platnih kartica uopste nisu ogranicene, osim jednim detaljem - novcem na vasem racunu :)
i zato sam se na to i odlučila, naravno ta kaartica je samo za tu svrhu, i morala sam da je otvorim u nekoj trećoj banci, jer u drugim imam svoje kartice, koje koristim...dakle, koliko ima love-toliko podiže ;)
nema mogućnosti za nedajbože nesporazmime ;)
 

Back
Top