Spartakov ustanak

Dust

Domaćin
Banovan
Poruka
4.184
Dobro: Posle ponovnog emitovanja vikend-filma na ovu temu, pitanje je koliko je isti verodostojan. Iz knjige sam video da je mnogo tačniji od one verzije sa Kirkom Daglasom, ali i pored 99% verodostojnosti, Kras je predstavljen kao previše pohlepan-naime, on je sam zvao u pomoć Pompeja i Lukula. Čak je tačno (nije filmovano) da je Spartak u poslednjoj bici hteo da ubije Krasa i da je tom prilikom sam izgubio glavi. Bedak...
 
e da ona glupa galska svinja nije bila... svinja 8)

mogli su da iza alpa naprave prvu slododnu drzavu na svetu i da uzivaju 8)

ovako... mislim... meni iskreno zao shto su onako prsli, jer mi je rim odbojan samo tako.
 
Dust:
Dobro: Posle ponovnog emitovanja vikend-filma na ovu temu, pitanje je koliko je isti verodostojan. Iz knjige sam video da je mnogo tačniji od one verzije sa Kirkom Daglasom, ali i pored 99% verodostojnosti, Kras je predstavljen kao previše pohlepan-naime, on je sam zvao u pomoć Pompeja i Lukula. Čak je tačno (nije filmovano) da je Spartak u poslednjoj bici hteo da ubije Krasa i da je tom prilikom sam izgubio glavi. Bedak...

Ti si stigao kući ??? A,zaboravio si za onu pesmu koju si nam obećao o pijanom brodu, čini mi se....
 
Ако ћемо о аутентичности филма (у главној улози Горан Вишњић) онда и нешто од мене:

1. Рим није у то време био империја - небулоза на крају да су Красус и Помпеј постали конзули непостојеће Римске империје
2. Римски легионари се боре потпуно погрешно - они су бацали пиле, а не користили као копља
3. Римски војници изгледају погрешно - они нису носили тада кожни оклоп у виду lorica armorica, већ су користили lorica segmentata, тј. оклоп у виду жичане кошуље. Ако не заборавим, овде ћу налепити слику Маријевог легионара и тако су изгледали све до доба императора Тиберија

За Спартака сам чуо да његово тело никада није пронађено. Да је Красус био похлепан, вероватно јесте, чим је напао Партју неколико година после. Човек био жељан славе, па је пуко. http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=2010147&postcount=2
 
Једини филм у којем сам ја видео Римљане да су добро одрађени у доба Републике, то је "Ханибал - непријатељ Рима". Филм сам гледао пре два месеца на немачком каналу Pro7. У ствари, то је пола играни филм, а пола документарац. Нисам га одгледао целог већ само други део. На крају је урађена Битка код Заме из 202. г. пре Христа и римски војници су одрађени феноменално.

Dust:
Bravo za te slike... Kao što vidite, Ameri uvek malo preteraju...

То је из књиге "Римска војска". Је си ли знао да Римљани нису користили црвене тунике, тј. то је била само једна од боја, а Холивуд је пласирао то као да је то била једина боја. Једна велика заблуда лансирана кроз филмове! Истини за вољу, у последње време се форсира и смеђа. А чињеница је да су римски војници имали тунику оне боје коју су донели од куће.
 
То је велика заблуда да су користили само црвене тунике. Проблем је што се са споменика на којима су приказани римски војници боја испрала! Ту баш Римљани нису били мајстори. И негде, ни у једном историјском извору не пише да су имали црвене тунике. Док је била Република, војници су били грађани који су носили од куће све, док Марије није реформисао армију и увео професионалну армију.
 

Back
Top