Fidel Castro privremeno predao vlast Raulu Castru zbog zdravstvenih problema!

sofffy

Elita
Poruka
23.141
amex_fidel_castro1_az.jpg


Cuban leader Fidel Castro said Monday he is undergoing surgery and will temporarily transfer his presidential powers to his brother, Raul.

Cuban President Fidel Castro addresses a crowd of Latin American students gathered in Pedernales,in Holguin province, Cuba, for the anniversary of the attack on the Moncada barracks Wednesday, July 26, 2006. The attack, in 1953, is said to be the beginning of the Cuban Revolution. (Javier Galeano/Associated Press) Castro said in a letter read live on television by his secretary that he has suffered gastrointestinal bleeding, brought on by stress from recent public appearances in Argentina and Cuba.

"This caused an acute intestinal crisis with sustained bleeding," said the statement read out by aide Carlos Valenciaga.

Castro, who turns 80 on Aug. 13, has been leader of the country since toppling the regime of Fulgencio Batista in 1959.

News of Castro's surgery sparked celebrations in Miami's Little Havana overnight. Cuban exiles living in the city waved flags and took to the streets shouting "Cuba! Cuba! Cuba!"

Castro did not appear in public to announce the switchover, and a planned birthday celebration has been postponed until December, on the 50th anniversary of Cuba's Revolutionary Armed Forces.

Castro shattered a kneecap and broke an arm when he fell after a speech on Oct. 20, 2004, but has consistently brushed off any concerns about his failing health.

Raul Castro, 75, has been second-in-command since that time. He will take over as first secretary of the ruling Communist Party, commander in chief of the armed forces and president of the executive council of state.


 
Keeper:
ti znash kakav je to tip choveka, a njegove godine si promashio za "trichavih" dvadeset godina :)
primetio sam da poprilichan broj ima predrasude zbog komunizma i autokratije.

nisam pristalica bilo kakve autokratije, al ono shto on radi na Kubi je vrlo daleko od diktature.
hocju da kazhem da nije sve bash tako crno na belo ;-)


Ma naravno da nije, Kuba je specifican slucaj, ali nije bas ni neka sloboda...
 
zavisi shta podrazumevash pod slobodom.
to shto je nastalo od Kube je nastalo u borbi izmedju vlasti USA i ovoga shto je pobedilo, a to je neki kvazi-komunizam. ne znam kako Kuba stoji sa slobodom izrazhavanja medija i dal tamo ima "golih otoka" al ono shto je sigurno je da sa Kube mozhe svako oticji ako mu se ne svidja.
a mnogi koriste to pravo.
no kako je jednom rekao kubanski ambasador kod nas, svachije je pravo da bira dal cje biti ispred ili iza topa. ;-)
 
Keeper:
uzgred ako se ne varam Raul Kastro je Fidelov brat a ne sin?

Brat, nego Aleksandar pomenu i sina...

Kazem ti ja, slazem se da je specificna situacija na Kubi. Mislim da ce biti velika steta za ceo svet ako Kuba posle Kastrove smrti ode u drugu krajnost pa postane mega resort za debele americke turiste, zato mi se ne svidja toliko oslanjanje na lik i delo jednog coveka.
Voleo bih da odem tamo, dok je jos ovako, pa onda opet za deset godina, da vidim ima li razlike i koje su.
Sta god da se desi, Viva Cuba!
 

Back
Top