Prodaja Mobtela i Internet u Srbiji

Veseli_Ubica

Poznat
Poruka
7.186
Da li će današnja prodaja Mobtela norveškoj firmi Telenor imati pozitivan uticaj na razvitak internet tehnologija u našoj zemlji ? Sigurno će se popraviti stanje u mobilnoj komunikaciji, ali šta je sa internetom ?
Pročitavši sledeći pasus na wiki-ju, razne ideje mi padaju na pamet :)

"Whether through Telenor efforts and/or influence or not, Norway now has one of the highest numbers of DSL lines compared to the population worldwide, going at over 80% of households and does not seem to be slowing down."

šta vi mislite ?
 
I ja imam dosta ideja, ali za situaciju u Norveškoj. :(

Ne razumem kako misliš da će ova kupovina doneti poboljšanje po pitanju Interneta u Srbiji. Ono što mogu da urade je da omoguće GPRS po nižoj ceni i sa boljim uslugom, ali to je sve. Međutim, sumnjam da cena može da bude toliko niska da sada odjednom svi umesto dial-up koriste GPRS, pošto je to jedini načion povezivanja na Internet kome korišćenjem mobilne telefonije mogu da konkurišu.

Obzirom da je vlasnik kompletne infrastrukture koja je neophodna za normalan Internet preko žice Telekom, ne vidim kako Telnor može bilo šta da promeni na tu temu. Ono što je vrlo bitno u čitavoj priči o boljem i jeftinijem Internetu je vlasništvo "poslednje milje" što je takođe u rukama Telekom, tako da čak i da reše da investiraju u infrastrukturu i dalje ostaje problem kako da stignu do krajnjeg korisnika. Za kraj, koliko sam čuo, oni su kupili samo licencu za mobilnu telefoniju, ali ne i za fiksnu.

Sve u svemu, načekaćemo se, a neki će i osedeti dok ovde Internet postane nešto dostupno svima.. :(
 
Iako ne volim Karica, svaka mu cast zbog ovoga.

Kad pomislim da je jedan ATi koji se rasirio po celom svetu i ima toliki profit prodat za 5.4 milijardi dolara, a Mobtel koji funkcionise samo na podrucju ove vesele Srbije prodat za milijardu i po.

P.S. Sta mislite koliko bi ATi vredeo da je radio samo na podrucju Srbije?
 
ATI je prodat ? nisam imao pojma, odoh da čitam news...
hmm, možda sad budu izbacili upotrebljive drajvere za linux :)

a da je ATI operisao samo kod nas, bio bi prodat za (u poslednje vreme popularnih) US $3 ...

Inače, želim da se nadam kako će ulaskom telnora u našu zemlju doći i bolje vreme za naše telekomunikacije. A jel moguće da telnor raširi wireless pristup kod nas, ili je i to u rukama telekoma ? U krajnjem slučaju će telekom imati neku konkurenciju u mobilnoj telefoniji. To je početak :D
 
Ja se samo nadam boljoj mobilnoj telefoniji i kada biram roaming da mogu da koristim i 063 mrezu, a ne da mi za nju stoji onaj znak zabrane.
Ako bi oni poceli sa fiksnom telefonijom da se bave, trebalo bi im mnogo vremena za to.
Ne sto se njih tice, vec sto se tice nasih ljudi. Kako nekome objasniti da ne placa Telekomu racun, vec Telnoru?
Prvo ce biti reakcije tipa, sto ja da dajem strancima pae itd.
Ono sto bi jos trebalo da urade je da smanje cene poziva sa fiksnog telefona na mobilni, jer vise mi se isplati da zovem hotline nego mobilni sa fiksnog telefona.
Itd. itd. ima tu jos mnogo stvari koje bi oni mogli da urade i ne verujem da ce sve to ici tako brzo, pa cak i ako bi zeleli (tu su ti uvek nasi UG bossovi kojima odgovara pljacka Telekoma).

I da, ATi je prodat, a kupio ga je ni manje ni vise, vec AMD, cudi me da niste culi do sad.
 
amdati2.jpg


AMD announces $5.4B bid for Canada's ATI
Updated Mon. Jul. 24 2006 8:33 AM ET

CTV.ca News Staff

California microprocessor giant AMD announced Monday it plans to buy Ontario technology company ATI in a deal valued at around $5.4 billion US.
 

Back
Top