Istine i zablude o bombardovanju 1999.

hmm
sto se tice tog peska...pa ima logike, ali ne znam bas koliko jedna PG raketa moze da ponese tog peska, i da li eksplozija moze da razvije u trenutku dovoljno veliku temperaturu da iskristalise taj pesak...
sto se tice IC ometanja, efikasniji bi bio prost sistem koji bi se uperio sa zemlje u avion, a koji bi emitovao snazno IC zracenje....ovo cak i nije neki problem napraviti, cak i od strane obicnog amatera....
 
WIBU:
Ne primaj sve k srcu King 7, covek se mora znati nasaliti i na svoj racun! Jedan moj prijatelj je upravo sa pragom oborio bespilotnu letelicu Predatora i dve krstarece rakete u okolini Backe Palanke za cega je i nagradjen! I to je nesto u cega mogu da poverujem, a naslusao sam se raznih prica i dezinformacija tokom rata. Tako upravo za taj Duh Arizone sam slusao coveka koji bi se u decu kleo da su ga nasi migovi spustili na Niski aerodrom tako sto su mu "seli na krila"! Ako ovo nije nebuloza ja onda stvarno ne znam sta je!

MOJ RODJENI BRAT JE 99 ,NA BOVI TROCEVKI OD 20mm U ZABLJU KOD RIBNJAKA OBORIO JEDNU BGM-109...A U GARDINOVCIMA, KOD BESCANSKOG MOSTA DRUGU, + JEDNO NEPOTVRDJENO ...NJEGOVA JEDINICA UKUPNO 11KOMADA, SLIKALI IH ZA NOVINE, DALI ZAHVALNICE...NA "DUH" BI I JA "SEO" SA G-4, A NE MIGOVIMA 21...POD USLOVOM DA GA NASI RADARI "VIDE"...SVAKA CAST GROFU I EKIPI IZ VITEZOVA NA MIG-U 29...I SVIM NASIM PILOTIMA KOJI SU IMALI MUDA DA U TIM USLOVIMA POLETE...I DA SE BORE KAO KOD VALJEVA...ILI NE ODSTUPE KAO JEDAN NAS GENERAL I BIVSI KOMADANT RV IZ RADARSKE STANICE...DA NEZABORAVIM NASE RAKETASE KOJI SU BILI I HRABRI I VESTI, SAMO DA SU BILI BOLJE OPREMLJENI...
 
Obersturmfuehrer:
hmm
sto se tice tog peska...pa ima logike, ali ne znam bas koliko jedna PG raketa moze da ponese tog peska, i da li eksplozija moze da razvije u trenutku dovoljno veliku temperaturu da iskristalise taj pesak...
sto se tice IC ometanja, efikasniji bi bio prost sistem koji bi se uperio sa zemlje u avion, a koji bi emitovao snazno IC zracenje....ovo cak i nije neki problem napraviti, cak i od strane obicnog amatera....
da ali ima izvoriste u jednoj tacki, a ic uredjaji i nisu tako lako dostupni i jeftini.sustina je, osim navedenog, da mamlazi vide da je nesto prsnulo na nekoj visini i ne dalje od 2 km od njihovih letelica.e to onda stvara pometnju, strah, tera na vansablonsko ponasanje i sl.
 
LEMMY:
MOJ RODJENI BRAT JE 99 ,NA BOVI TROCEVKI OD 20mm U ZABLJU KOD RIBNJAKA OBORIO JEDNU BGM-109...A U GARDINOVCIMA, KOD BESCANSKOG MOSTA DRUGU, + JEDNO NEPOTVRDJENO ...NJEGOVA JEDINICA UKUPNO 11KOMADA, SLIKALI IH ZA NOVINE, DALI ZAHVALNICE...NA "DUH" BI I JA "SEO" SA G-4, A NE MIGOVIMA 21...POD USLOVOM DA GA NASI RADARI "VIDE"...SVAKA CAST GROFU I EKIPI IZ VITEZOVA NA MIG-U 29...I SVIM NASIM PILOTIMA KOJI SU IMALI MUDA DA U TIM USLOVIMA POLETE...I DA SE BORE KAO KOD VALJEVA...ILI NE ODSTUPE KAO JEDAN NAS GENERAL I BIVSI KOMADANT RV IZ RADARSKE STANICE...DA NEZABORAVIM NASE RAKETASE KOJI SU BILI I HRABRI I VESTI, SAMO DA SU BILI BOLJE OPREMLJENI...
da, ali pok.Velickovic je bio glupavo tvrdoglav, pa je u kurcenju poveo jos 2 coveka u smrt.
 
Obersturmfuehrer:
mada, namece mi se pitanje, cime su punjene te rakete...
i jos jedno pitanje za BOBA NO 1
nisam uspeo da nadjem koja je kolicina zracenja koje emituju mikrotalasne, a koja je kod radara....
da li to uopste ima nekog efekta...
nije u pitanju kolicina zracenja.protivradarski detektori su naprave koje su toliko osetljive da ce registrovati svako zracenje u snopu /mna koliko sirokom/ i u sirokom dijapazonu frekvencija.i to je za masinu isti signal kao da radi radar.
sto se stapa i kanapa tice, puno toga je radilo, nesto sa manje, a nesto sa vise uspeha.
da je rat potrajao jos desetak dana, uveren sam da bi po sremu poceli ozbiljnije da padaju, nego jbg-nije bilo prilike.
 
Obersturmfuehrer:
znaci protivgradnim raketama smo 'odoka' gadjali aviona na 10km visine, i to nocu :)
Ne, bre, postoji sluzba osmatranja i javljanja pri PVO, verovatno si cuo, oni negde dobro utvrdjeni, a to je na Kosovu bio aerodrom Goles (podzemni), i preko raznih radara, ne samo jednog, osmatraju i beleze pravac, visinu i brzinu cilja. Protivgradne rakete se ispaljuju na pravcu kretanja grupe aviona, i to pre naleta, na visinu do 3km maksimum, zato sto im je to domet, ostalo ucini prirodno kretanje vazduha.Znaci ispaljuju se u vazduh a ne u avion. Druga stvar je ta da svaka posada aviona, to je pravilo, ako hoce da bude sigurna u pogodak mora da se spusti ispod 5km visine, a tu ih vec cekaju nase kuronje iz PVO. 8-)
 
Pjer_Nis:
Da, sustina upotrebe protivgradnih raketa nije ono sto 'mali Dj-ok-ica zamislja' nego ostecivanje hiperosetljivih IC uredjaja na avionima. Zamisli da gledas nesto teleskopom velike snage, i onda te iznenada zaslepi par hiljada kelvina materilaja u belom usijanju. To nije obaralo avione, ali ih je ometalo u radu i izazivalo kvarove na opremi.
Pa brate u cemu je razlika, oni i ne mogu da prdnu bez toga, ja sam rekao da su padali na drugim teritorijama a posledica su bili tehnicki kvarovi (pogledaj temu "Ko je za civilno sluzenje..." ne pricam bezveze?!!!?? :shock:
 
poluksalek:
Momci ja znam da ste vi dobro obavesteni ali ima i nas smrtnika koji o svemu tome malo znaju a zele vise.Pa kad pricate o takvim stvarima malo opisite dogadjaje. HVALA.
Pa postojala je neka skalamerija koju su na aerodromu Slatina kod Pristine pravili aviomehanicari i tehnicari, pre bombardovanja. Sastojala se od jeftine lansirne rampe na kojoj se postavljao radar skinut sa MIG-a 21, izvinjavam se ako ne znam bas sve pojedinosti. Na rampi se postavljala raketa vazduh-vazduh verovatno Maverik ili koja vec nije ni bitno, koja se imala, jel..
Izbacivala se nekom vrstom katapulta, a posle izbacivanja sama se aktivira i prakticno sama trazi cilj, tako da nije postojala mogucnost da stradaju ljudi. Nisam siguran da li Maverik raketa ima sopstveni radar u glavi ili je to neka druga, tako da cete mi oprostiti ako sam vam lose prezentirao ove podatke... :???:
 
Zna li neko puzdane detalje oko napada na Tuzlanski aerodrom? Naime, 3 nasa pilota su napala aerodrom do kojeg su dosli niskim letom. Napravili su cudo tamo ali su svi oboreni. Te veceri su iznad nasih glava stvarno prosla 3 aviona veoma nisko i malom brzinom u pravcu Bosne. Nisam siguran u pricu, cuo sam je.
 
Prvi napad koji sam doziveo je napad Tomahawkom. Leteo je sporo kako on leti inace a onda ga je docekala jedna jedina raketa sa rucnog bacaca. Ostao je krug dima kao kad se napravi dim od cigarete. Za njim je samouvereno doleteo Nemacki tornado kojeg su napucali samo tako na nekoj visini od 300 - 400 m. Nije pao ali je otisao dimeci se u pravcu Bosne.
 
Obersturmfuehrer:
mada, namece mi se pitanje, cime su punjene te rakete...
i jos jedno pitanje za BOBA NO 1
nisam uspeo da nadjem koja je kolicina zracenja koje emituju mikrotalasne, a koja je kod radara....
da li to uopste ima nekog efekta...

Kao što MSHONE reče registruju skoro svako zračenje, a što se tiče efekta bio sam u obilasku 4 mesta stradanja mikrotalasnih.
 
King 7:
Mnogi su videli pogodjene tomahawk pa je za verovati. U to sto navodis, tesko. Ipak ne bih rekao gde je to bilo, izvinite.
Prihvata se...
U blizini naselja gde sam ziveo nalazila se kasarna, razbili su je u bombardovanju kada nisu imali sta da gadjaju, ponovo su gadjali rusevine, ali sam imao prilike da vidim tomahavk koji krstarecom brzinom leti izmedju zgrada, mogao sam da ga gadjam iz kalasnjikova, toliko je leteo nisko i sporo...
 
I kao što sam obećao...

aa81xf8.jpg

aa82ix1.jpg
 

Back
Top