Da li neko uspešno uči strani jezik samostalno?

Ako stvarno zelis da naucis,mozes da se bacis sam na ucenje.Ja sam pocela sama da ucim grcki,naucila sama da citam i pisem,bacila se na gramatiku kasnije...sve je do zelje.Naravno da neces nauciti sve pravilno,ali ako budes imao priliku da ga negde progovoris u prisustvu nekog ko zna da parla,nemoj da te je blam zato sto gresis.Neko ce te ispraviti i tako ces nauciti.Samo napred,kupi knjizice i probaj sam da ucis.I ja planiram da se bacim na italijanski.Nije puno tezak a i lep je jezik.Pozzzzz!!!
 
hanibaI77:
jao jeste lak italijanski,sta da ti kazem kad su posle dve i po godine u italiji italijani pitali iz kojeg sam regiona(jer moj akcenat nije bio prejak a gramatika perfektna) ali bez zivog razgovora mislim da se ne moze daleko otici sa ucenjem

Si ti isla u Italiju samo da bi naucila jezik? Koliko ti je trebalo da naucis da pricas tecno?


Jos me zanima postoji li kod nas neka ozbiljna skola jezika gde se svaki dan uci po nekoliko sati da bi se na kraju dobila diploma koja je priznata (nesto kao cambridge...) ?
 
ja jednostavno nemam jaku motivaciju da nastavim. spanski sam sedeo i radio, ali nikako da se nakanim na bilo koji od ova tri, a opet zelim... portugalski, italijanski i ruski... ali pocnem pa stanem, ne znam dokle... mislim da mi je izgovor za lenjost fora da mi je potrebna "ziva rec"... znam da se ja to samo pravdam sam pred sobom...!!!
dakleM, jezik se moze nauciti, cak i ako ga sam ucis. kupis grammar, s neta skines neke lake tekstice o nekim npr. bendovima, kupis neke cd-je i slusas mjuzu, i nabavis neke vezbe konverzacije... u svakom slucaju, ja sam za portugejs pokusao da koristim samo net kao resurs, i nije mi islo, too suvoparno, a ja sam lenj... :( stoka...!
i da, mislim da je italijanski akcenat lako skinuti (cak i za prosecnog coveka iz srbije), jer imamo slican sklop glasova. a i akcenat. njihov je doduse pevljiviji zbog veceg broja silaznih, rekao bih... no, patrioto, samo napred...!!!
 
le_malade_imaginaire:
i da, zavisi sta podrazumevas pod tim "NAUCITI JEZIK"... vecina ljudi sa filoloskog faxa bi te sada u najmanju ruku ubilo :P

Po meni znati strani jezik znaci da mozes da ga pricas tecno i napravis samo poneku manju gresku,razumes govorni i pisani jezik,bez problema citas novine,knjige itd...Sta svi vi mislite?
Ljudi sa filoloskog fakulteta su mnogo strogi po tom pitanju i verovatno bi mi rekli da ni srpski ne znam !
 
le_malade_imaginaire:
Ne boj se, ne bi ti to rekli, sigurno... Samo vecina njih (pa i ja, koji nisam sa tog faxa) se jezi kada cuje da neko "odlicno" prica engleski... :) Strasno je koliko su ljudi ponekad nerealni sa ocenom svog znanja... :) Naravno, ovo je vec offtopic... Tako da... Nastavimo sa temom...

De todos modos, patrioto, drzimo ti pesnice :D


I ja se jezim na iste te narcise, koji ne kapiraju da postoji razlika izmedju present simple i present continious tensa ( I speak right now :roll: :evil: :cry: )...

Ali se podjednako jezim i iznerviram kad vidim da se ovde srpskim vecina sluzi kao psi lajanjem- znaju da laju, kako-tako, i nista vise od toga. :!: :-(

E, tako, nisam mogao da izdrzim, a da ne spomenem.

Za coveka koji hoce italijanski: samo ti sedi i knjigu u sake, daljinski na italijanski program( nevazno sto u pocetku nista ne razumes), malo interneta.... Ja sam tako stekao neku osnovu ruskog, naravno, nikad ne kazem da ga znam, razumem onako, natucam kad pricam, ali ja to i nisam radio previse dugo niti mnogo motivisano i vise sam hteo da ga malo poredim sa srpskim nego bas da propricam.
 
Marqueaux:
I ja se jezim na iste te narcise, koji ne kapiraju da postoji razlika izmedju present simple i present continious tensa ( I speak right now :roll: :evil: :cry: )...

Ali se podjednako jezim i iznerviram kad vidim da se ovde srpskim vecina sluzi kao psi lajanjem- znaju da laju, kako-tako, i nista vise od toga. :!: :-(

E, tako, nisam mogao da izdrzim, a da ne spomenem.

Za coveka koji hoce italijanski: samo ti sedi i knjigu u sake, daljinski na italijanski program( nevazno sto u pocetku nista ne razumes), malo interneta.... Ja sam tako stekao neku osnovu ruskog, naravno, nikad ne kazem da ga znam, razumem onako, natucam kad pricam, ali ja to i nisam radio previse dugo niti mnogo motivisano i vise sam hteo da ga malo poredim sa srpskim nego bas da propricam.
Ja tako zelim da naucim malo ruskog, ako nista, makar zbog tog poredjenja srpski-ruski, bas mi je to super. Dobro, kad jednom imadnem vremena, otici cu u Bgd i nabaviti neku gramaticicu :)
 
И ја сматрам да нам италијански лежи ОК, довољно је само радити редовно, а акценат... За то је потребно (по мом виђењу ствари) само мало талента... :)

Хвала за сајт!!! Браво Ђоле, још када бих наишао на тако неки електронски француски, пошто тај Оксфордов имам у оригиналу :)

www.wikisource.com
за све оне који желе да читају на неком страном језику. Мислим да има и српска верзија сајта, али нема пуно текстова...
 
İ ja sam ucila spanski samostalno. İmam jos uvek taj neki CD, koji je prilicno dobar. Jos sam gledala TV Espana i fino islo, ali onda se bacila na usavrsavanje nemackog, pa slucajno upao tu i francuski, koji ucim od 0, tako da na spanski ili ruski se bacam kad dooobro savladam nemacki.
U sustini, verujem da moze da se jezik uci samostalno, ali potrebna je dobra volja i samokontrola.
Hvala za sajt. :)
 
Ima li neko mozda recnik Longman Contemporary English? Ja sam ga kupio pre oko godinu dana i cd je radio,posle sam formatirao disk i instalirao recnik ponovo.Radio je mozda par dana i posle se svaki put kada kliknem pojavila poruka " NT users should logon with Administrator rights and run this application again." Razumem ovu poruku i pokusao sam da resim problem ali bezuspesno.Da li neko zna sta treba uraditi?

Postoje li jednojezicni italijanski,spanski,francuski,nemacki recnici na foru Oxford-a,Cambridge-a,Longman-a...? U kojoj knjizari ih potraziti?
 
патриота:
Ima li neko mozda recnik Longman Contemporary English? Ja sam ga kupio pre oko godinu dana i cd je radio,posle sam formatirao disk i instalirao recnik ponovo.Radio je mozda par dana i posle se svaki put kada kliknem pojavila poruka " NT users should logon with Administrator rights and run this application again." Razumem ovu poruku i pokusao sam da resim problem ali bezuspesno.Da li neko zna sta treba uraditi?

Postoje li jednojezicni italijanski,spanski,francuski,nemacki recnici na foru Oxford-a,Cambridge-a,Longman-a...? U kojoj knjizari ih potraziti?
Imas na sajtu www.stranijezici.info LCE i jos gomilu ebookova.
 
патриота:
Da li je neko od vas uspeo sam da nauči neki strani jezik,a da to nije bio engleski?.Mene konkretno zanima italijanski,ali nisam siguran da li bih uopste uspeo sam da naučim pravilno da ga koristim.Ne znam koliko je to uopšte moguće.Šta vi mislite o tome?

Sigurno da je moguce. Evo ja sam sama naucila spanski do akademskog nivoa, tako da ne sumnjam da to mozes i ti. :)
 
патриота:
Postoje li jednojezicni italijanski,spanski,francuski,nemacki recnici na foru Oxford-a,Cambridge-a,Longman-a...? U kojoj knjizari ih potraziti?

Porsupuesto!
Francuski ima dobar Robert elektronski, naravno, ima ih jos puno, ali ne znam da li ima kod nas da se kupi, i ja bih voleo da nabavim tako nesto :) Ali je ne sais pas comment... :(
Za ostale jezike, ne znam, ostavljam drugima da odgovore.
 

Back
Top