IZLOZBA PASA

atinakg

Početnik
Poruka
32
Da li bi neko imao strpljenja da mi objasni sta treba da radim na izlozbi, posto planiram da kroz mesec dana vodim psa prvi put. Inace sam laik po tom pitanju, pa su mi potrebne instrukcije bukvalno od kako stignem tamo: sta treba da radim, kako da ga vodim, sta znaci dijagonala, kako psu da odvucem paznju sa drugih pasa, ako nesto osvoji sta treba da radim....
HVALA UNAPRED !!!
 
Pudlala hvala ;)
Slobodno me zovite Jovana jer sam pod bratovim nickom :lol:

E ovako , drago mi je da nam se jedan ljepotan prikljucuje na izlozbe .

Sve zavisi kada je otvaranje izlozbe , trebalo bi da pise na uplatnici . Dodjete malo ranije da zauzmete mjesto . Obavezno ponesite stolicu ako imate na rasklapanje onu "kampovsku" i vode psu i malo hrane da bude kao nagrada ako je dobar u ringu. Ovo ovako kazem jer sam ja prvi put otisla bez icega , i ucila sam na svojoj gresci sto i ne valja.Ponesete dekicu ili akoimate boks na rasklapanje da bi pas bio tu . Ponesite i cetke i cesljeve da sredite psa prije ulaska u ring.
Tamo dodjete i odete do kancelarije , to je obicno sto gdje se nalazi mnogo papira i ljudi i tamo treba da kazete ime psa i oni vam daju karton ( u kojem je broj , koji cete naljepiti kada budete ulazili u ring i prazna diploma i neke kartice) i dace vam malu knjizicu u kojoj se nalaze popis svih pasa koji su na izlozbi taj dan .

Unutra vidite koji ste broj i kada dolazite na red te koji ste ring . Smjestite se kraj ringa , vidite koliko imate vremena do ulaska u ring i onda mozete da setate i radite sta hocete . Kada dodjie vasa rasa na red naljepite broj na rukav od majice ili sta vec imate i cekate dok ne prozovu vas broj da udjete u ring . Kada vas prozovu ulazite vi i vjerovatno jos neki pas i "borite " se ko ce dobiti razred , ne znam koliko vam je pas star pa da kazem tacno i razred .

Ako pobjedi u razredu dalje idete za BOB( prvak rase) ako je pas dovoljno star . Kada izlazite iz ringa do sudije trebate da odete da uzmete papir na kojem je on opisao vaseg psa .
U onom kartonu sto sam gore pisala bice i neke kartice , te kada izadjete iz ringa sa tim karticama i papirom koji vam je dao sudija odete do kancelarije i oni ce vam udariti tamo pecat .

Ako je pas dobio BOB cekacete BIS da bi se takmicili za FCI grupu , ako pobjedi u FCI grupi idete direktno u BIS kada se bira najljepsi pas izlozbe .


Ako sam sta zaboravila , vi pitajte jos bilo sta ako vas interesuje potrudicu se odgovoriti .
Pozdrav
 
Hvala puno sto si imala vremena za mene. Pas je samojed i krecemo na izlozbu bas kada bude napunio devet meseci. Koliko znam treba da se prijavi za razred mladih. Da li smem u ringu da ga nagradjujem poslasticama ako me bude slusao ili ne? Interesuje me da li se izlozba odrzava kada pada kisa (malo mi je to glupo)?
 
Још само да се надовежем - пошто сам се 5 година такмичила са својим псом - у принципу, када се уђе у ринг, свако стане иза оног пса који је испред с тим да се држи дистанца (логично, да се не би пси потукли), судија иде редом и прегледава зубало тако да водич пса ставља да седне и лагано му отвара вилицу да може да види све зубе а понајвише предње (чести су проблеми са загризом) и ако је мужјак, опипава му тестисе (ако пас не сарађује у том тренутку, следи дисвалификација, тј. избацивање из ринга и додељивање оцене 1 - исправите ме ако грешим или ако се то променило). Онда сви крећу да трче у круг док судија не заустави. Пожељно је да пас не вуче и да лепо трчи поред водича искључиво са водичеве леве стране. После тога, остали се склањају на судијин захтев, и он приступа појединачном оцењивању које укључује: став (пас стоји мирно с тим да гледа напред) док је водич иза (може неко да га зове напред, али иза ограде ринга, или са лоптицом, било шта што би му привукло пажњу, а може да се деси да судија то не одобри) углавном, водити рачуна да пас што више мирно стоји (не стајати са стране пса, нити чучати нити га држати, пожељан је изложбени поводац који је дугачак, тј. подесив на 2 места да мења дужину, огрлица не сме никако да буде бодљикава нити дебела нити кожна, искључиво танка, метална, са алкама). Онда судија тражи да водич поведе пса напред-назад (покаже судија) и то је дијагонално кретање, затим да направиш круг са псом с тим да он каска, а не да галопира, скаче. Затим се склониш у страну да би оценио и друге псе. На крају, опет сви трче заједно, да би после бирао првих 5 паса и да би на крају одабрао ПРВАКА МЛАДИХ.
Има беби разред, од 6-9 месеци, и разред младих, заборавила сам са колико месеци улазе у тај разред, али погледаћу. Углавном, пише у пријави.
У рингу није дозвољено никакво храњење нити посластице. Зато постоји дресура и пожељно је пса увежбати пре изласка на изложбу. Није ништа хитно и толико битно да пас уђе у ринг неприпремљен. Боље мало сачекати и извежбати пса, него се такмичити по сваку цену. Пас је доста млад и пред њим је доста изложби.
И да, дешавало се да се изложбе одрже на киши. Нажалост. Судије буду под шатором или сунцобраном, док излагачи кисну.
И још нешто - буди смирена, сталожена, мази пса и умируј га, вече пред изложбу дати лагану храну пожељно поподне, а не увече, због вршења велике нужде и тај дан га пустити да се одмара, никакво трчање, дугачке шетње не долази у обзир. Ујутру пред изложбу извести пса довољно дуго да се добро "олакша" како се не би десила незгода у рингу! Значи, не пуно течности и не пуно хране.
И то је то.
 
Milly73:
Још само да се надовежем - пошто сам се 5 година такмичила са својим псом - у принципу, када се уђе у ринг, свако стане иза оног пса који је испред с тим да се држи дистанца (логично, да се не би пси потукли), судија иде редом и прегледава зубало тако да водич пса ставља да седне и лагано му отвара вилицу да може да види све зубе а понајвише предње (чести су проблеми са загризом) и ако је мужјак, опипава му тестисе (ако пас не сарађује у том тренутку, следи дисвалификација, тј. избацивање из ринга и додељивање оцене 1 - исправите ме ако грешим или ако се то променило). Онда сви крећу да трче у круг док судија не заустави. Пожељно је да пас не вуче и да лепо трчи поред водича искључиво са водичеве леве стране. После тога, остали се склањају на судијин захтев, и он приступа појединачном оцењивању које укључује: став (пас стоји мирно с тим да гледа напред) док је водич иза (може неко да га зове напред, али иза ограде ринга, или са лоптицом, било шта што би му привукло пажњу, а може да се деси да судија то не одобри) углавном, водити рачуна да пас што више мирно стоји (не стајати са стране пса, нити чучати нити га држати, пожељан је изложбени поводац који је дугачак, тј. подесив на 2 места да мења дужину, огрлица не сме никако да буде бодљикава нити дебела нити кожна, искључиво танка, метална, са алкама). Онда судија тражи да водич поведе пса напред-назад (покаже судија) и то је дијагонално кретање, затим да направиш круг са псом с тим да он каска, а не да галопира, скаче. Затим се склониш у страну да би оценио и друге псе. На крају, опет сви трче заједно, да би после бирао првих 5 паса и да би на крају одабрао ПРВАКА МЛАДИХ.
Има беби разред, од 6-9 месеци, и разред младих, заборавила сам са колико месеци улазе у тај разред, али погледаћу. Углавном, пише у пријави.
У рингу није дозвољено никакво храњење нити посластице. Зато постоји дресура и пожељно је пса увежбати пре изласка на изложбу. Није ништа хитно и толико битно да пас уђе у ринг неприпремљен. Боље мало сачекати и извежбати пса, него се такмичити по сваку цену. Пас је доста млад и пред њим је доста изложби.
И да, дешавало се да се изложбе одрже на киши. Нажалост. Судије буду под шатором или сунцобраном, док излагачи кисну.
И још нешто - буди смирена, сталожена, мази пса и умируј га, вече пред изложбу дати лагану храну пожељно поподне, а не увече, због вршења велике нужде и тај дан га пустити да се одмара, никакво трчање, дугачке шетње не долази у обзир. Ујутру пред изложбу извести пса довољно дуго да се добро "олакша" како се не би десила незгода у рингу! Значи, не пуно течности и не пуно хране.
И то је то.

Hvala puno na iscrpnom obavestenju. Vezbam sa njim trcanje, hod pored mene, ali ne znam kako da mu odvucem paznju sa drugih pasa, jer bukvalno hoce da me srusi kada ih vidi (hoce da se igra, pa skace laje, vuce me...). Kako to da ga naucim?
POZDRAV
 
Milly super , ja sam skroz zaboravila napisati za ring :lol:
Ne znam koliko moze pomoci , ali evo moj tekst o necemu slicnom na
http://www.point-of-royal.com/junior handling.html

Ima nesto o kontaktu psa , vlasnika i sudije , pa mozda moze pomoci .

Pooozdrav i srecno na izlozbi

p.s. Naravno da mozete nagraditi psa poslasticom u ringu , ne znam kako je to bilo prije , ali sada svakako mozete . I ako pas stoji u slobodnom stavu slobodno mu drzite keksic ispred njuskice da bi on napravio stav .
 
Mackic:
Milly jeste li osvajali neke fensi nagrade? :D
Јесмо! ;) Мој пас је овај крупнији, са твоје леве стране! Да се разумемо, ова особа у розе, нисам ја, него власница одгајивачнице из које је "испилео" мој пас, увек је изводила пар и групу.

 
atinakg:
Hvala puno na iscrpnom obavestenju. Vezbam sa njim trcanje, hod pored mene, ali ne znam kako da mu odvucem paznju sa drugih pasa, jer bukvalno hoce da me srusi kada ih vidi (hoce da se igra, pa skace laje, vuce me...). Kako to da ga naucim?
POZDRAV
Нема на чему! Шта год могу, помоћи ћу.
Дакле, други пси ... све то ствар дресуре ... ја сам мог морала да цимам сваки пут када би хтео да крене према псу ... јесте сурово, али сам му монтирала огрлицу да се затегне сваки пут када нагло јурне на пса. Једноставно, не смеш да му дозволиш. Знам да би он волео да се игра, али ће му у рингу правити велике проблеме. Чак може судија и да те избаци ако пас неконтролисано скаче према другим псима и провоцира их.
Дакле, цимни га ка својој левој нози и реци одлучно "ПОРЕД" и тако сваки пут. Док не буде по твоме.
 
Искрено, ја то нисам видела у 5. година колико сам висила по изложбама! Боље нека то буде омиљени предмет или особа коју воли а која ће да се "сакрије" изван ринга иза некога али тачно испред њега и да га дозива! Може да се деси да изгуби концентрацију и почне да седа да би добио храну.
 
Mozes za BOB ( prvak rase ) , BOG I , II , III mjesta ( prvak grupe) , u BISu ( Best in Show I , II , III ), zatim u najljepsi najmladji pas ili najljepse stene , najljepsi lovni pas, najljepsa grupa , najljepsi par ...

p.s. Poslasticama se moze pas nagraditi u ringu :) 100%
Svi moji prijatelji koji izlazu labradore , haskije , flatove itd. nagrade psa u ringu i psi im uvijek dobro prodju . Ne znam zasto ne biste mogli to uraditi.
 
Zavisi koja je izlozba ?!
Najcesce imate na internetu prijavu , pa je popunite i posaljete i na izlozbi platite ili saljete na ziro racun.
Koja je izlozba u pitanju pa cu vam dati prijavnicu , ako imam ?
 
У ЗОВ-у (часопису) је увек било пријава, можда тамо има. Атина, реци нам, одакле си? Ево, нагађам да си из Крагујевца (по оној скраћеници у nick-у - кг, или грешим?).
 
Ala smo se ispisali. :-))))))))) Ako uradim nesto, vodim na pice :-). Cekaj da postavim jos neko pitanje. Samojed mi ima osam ipo meseci, ali jos ne dize nogu kada vrsi nuzdu. Sta mislite, da li ce skorije poceti?
 
Хоће, не брини ништа, и мој је исто тако, дуго му је требало! Немој уопште да се бринеш око тога, нек је он теби жив и здрав, а по могућству, и будући победник! Дефинитивно ћемо да славимо ако урадите нешто!
 
Milly73:
Хоће, не брини ништа, и мој је исто тако, дуго му је требало! Немој уопште да се бринеш око тога, нек је он теби жив и здрав, а по могућству, и будући победник! Дефинитивно ћемо да славимо ако урадите нешто!

Jel' jos uvek imas rotvajlera?
 

Back
Top