Pecat Srpskog kneza Strojimira

Многи Не верују у ово,
али ја само чекам доказе о овим династијама...

Владари из династије Свевладовићa:

1. Оштроило 490 - 535 године,
2. Свевлад 535 - 549 године,
3. Селимир 549 - 5б8 године,
4. Владан 5б8 - 590 године,
5. Радимир 590 - 606 године,
6. Владан II 606 - 619 године,
7. Радимир II б19 - 639 године,
8. Н. Н. 639 - 641 године.

Династија Светимировића 640 - 794

Династија Оштривојевића 794 - 865
 
Orthodox Celt:
Гарантујем да у Ватикану има неизбројиво много предмета који повезују Србе пре 9. века Са Балканом(илити Хелмом)!!!

Slazem se da u Vatikanu ima kojekakvih stvarcica koje bi nama bile veoma zanimljive, medjutim, objasni ti meni sta znaci ovo "Balkanom iliti Helmom"?
 
King 7:

Cuj zasto mislim ...
U opisu pecata pise da je on kruznog oblika sa beocugom na vrhu a da na dnu ima kruzno utisno polje na kojem pise "Ima kružno natpisno polje sa krstom, oko koga je grčki natpis "Bože, pomozi Srbiji ". Koliko ja umem da procitam ono sto pise na pecatu, tamo pise "Strojimir ####". Ostalo ne mogu da procitam a mrzi me da okrecem sliku u fotosopu i citam.... znaci ni govora od onog sto se navodi u opisu pecata.

I da, natpis na slici uopste nije na grckom vec na srpskom! Znaci slika sa tekstom veze nema!
 
Имам нешто од историчара др. Јована И. Деретића (Њега многи на овом форуму пљују)
можеш и сам да се увериш http://forum.krstarica.com/threads/87554

Могу ти постовати на овај форум нешто(није баш кратко), или на приватну поруку, или на e-mail

ти јави
 
Wilkołak:
Cuj zasto mislim ...
U opisu pecata pise da je on kruznog oblika sa beocugom na vrhu a da na dnu ima kruzno utisno polje na kojem pise "Ima kružno natpisno polje sa krstom, oko koga je grčki natpis "Bože, pomozi Srbiji ". Koliko ja umem da procitam ono sto pise na pecatu, tamo pise "Strojimir ####". Ostalo ne mogu da procitam a mrzi me da okrecem sliku u fotosopu i citam.... znaci ni govora od onog sto se navodi u opisu pecata.

I da, natpis na slici uopste nije na grckom vec na srpskom! Znaci slika sa tekstom veze nema!
Ja jedva procitah Stroimir a ono #### nikako. Sta znaci taj tekst?
 
OrthodoxCelt:
Имам нешто од историчара др. Јована И. Деретића (Њега многи на овом форуму пљују)
можеш и сам да се увериш http://forum.krstarica.com/threads/87554

Могу ти постовати на овај форум нешто(није баш кратко), или на приватну поруку, или на e-mail

ти јави
Ako moze na private posalji.
 
Wilkołak:
Slazem se da u Vatikanu ima kojekakvih stvarcica koje bi nama bile veoma zanimljive, medjutim, objasni ti meni sta znaci ovo "Balkanom iliti Helmom"?

Име Хум је савременији српски изговор древне српске речи "Хелм", са којом се, опште узевши, означавао неки брдовит и планински предео. Исто то значење ова реч има у свим словенским језицима. Истога порекла је и име - Хомоље. Хомољске планине припадају венцу плани-на око Старе Планине, која је у 19-ом веку названа Балканом. Стари Грци су за венац планина Старе Планине употребљавали српско име, прилагођено грчком изговору -Αιμος "Хемос". По имену овог планинског венца називало се данашње Балканско Полуострво - Хемским Полуострвом. Римљани су исти планински венац назива-ли Haemus. Ово српско име употребљавано је од најстари-јих писаних помена па све до 19-ог века, а затим је замење-но у западној Европи са турским преводом - Балкан. Сами Турци нису употребљавали овај назив нити су они извршили тај превод. Турци су називали планински венац Старе Планине - "Еминех-Даг", што значи - Хемска-План-ина. Зато је потребно отклонити ово погрешно име "Бал-кан" за које су везали разна погрдна значења и вратити у употребу старо српско име Хелм и Хелмско Полуострво.
 
Hajde sada da ti postavim par logickih lingvistickih pitanja....

1. Helm srpska rec? Ne postoji ni jedna rec koja ima i malo slicnosti sa recju "helm" a koja oznacava planinu tj. goru. U stvari, imas rec "hora" (ceski i slovacki), ali to je iskvareni oblik reci "gora". Zasto ovo kazem? Zato sto, ako je nakada postojala rec Helm u oznaci za planinu onda bi sada morala da postoji bar neka rec koja u korenu ima "helm" ili barem "hlm" a koja oznacava planinu.

Pojam "hum" deluje zanimljivo, ali nazalost, za sada ne moze podrzati stav da je "helm" planina... Mislim, koji je koren reci "helm", koje je njeno osnovno znacenje i kako to da je iscezla u svim jezicima koje danas zovemo slovenskim a ti ces reci potomcima srpskog jezika....

Uzgred, ni ja ne volim rec "Balkan" i trudim se da je uopste ne koristim... cisto da se razumemo, da ne ispadne da sam poklonik neke "skole".
 
Wilkołak:
Hajde sada da ti postavim par logickih lingvistickih pitanja....

1. Helm srpska rec? Ne postoji ni jedna rec koja ima i malo slicnosti sa recju "helm" a koja oznacava planinu tj. goru. U stvari, imas rec "hora" (ceski i slovacki), ali to je iskvareni oblik reci "gora". Zasto ovo kazem? Zato sto, ako je nakada postojala rec Helm u oznaci za planinu onda bi sada morala da postoji bar neka rec koja u korenu ima "helm" ili barem "hlm" a koja oznacava planinu.

Pojam "hum" deluje zanimljivo, ali nazalost, za sada ne moze podrzati stav da je "helm" planina... Mislim, koji je koren reci "helm", koje je njeno osnovno znacenje i kako to da je iscezla u svim jezicima koje danas zovemo slovenskim a ti ces reci potomcima srpskog jezika....

Uzgred, ni ja ne volim rec "Balkan" i trudim se da je uopste ne koristim... cisto da se razumemo, da ne ispadne da sam poklonik neke "skole".

Ја у овом случају не размишљам логички, једноставно не волим реч Балкан, а ово је једини назив за Балкан који сам чуо, a ovo je једино објашњење(ма колико нејасно оно било) које сам нашао за реч Хелм !
Немаш појма колико бих хтео да научим све Словенске језике па да могу да размишљам као лингвиста, али у овом тренутку немам довољно знања да ти одговорим...
 
Orthodox Celt:
Ја у овом случају не размишљам логички, једноставно не волим реч Балкан, а ово је једини назив за Балкан који сам чуо, a ovo je једино објашњење(ма колико нејасно оно било) које сам нашао за реч Хелм !

Pa zar se na elektrotehnici ne uci da prvo treba logicki razmisljati.... Ako smo oba culi za tu rec "Helm" treba prvo proveriti da li to zaista tacno a tek je posle upotrebljavati...

Inace, evo jedan mali komentar od mene - Sloveni inace imaju vrlo malo reci koje oznacavaju pojam "planina"! Imaju jednu istu rec koja se provlaci kroz sve jezike u veoma slicnim oblicima a to je "gora". Sve ostalo su, ajd' da kazem lokalizmi i vrlo su retki tj. ima ih jako malo.

Ako pogledas, u slovenskim jezicima ces naci mnogo slicnih ili istih reci koje oznacavaju ravnice, zaravni, sume, reke(i recice) i manja uzvisnja (brda) sto bi valjda moglo da nam da podatke o tome gde se taj slovenski, ili kako ga ti zoves srpski, jezik razvijao tj. u kakvom prirodnom okruzenju.
 
Увек логички него шта, download-уј књигу па ћеш видети одакле сам то покупио...
Уосталом то је данас небитно, јел се многи поносе што су са брдовитог Балкана и баш обожавају ту реч...ја сам за реч Шлем(како би то Eнглези и Немци рекли) :)
 
Kada cujem rec "Balkan" ili "balkanac" u glavi vidim nekog smrdljivog procelavog lika od jedno 100kg koji bazdi na sve strane i cvari noge u lavoru dok na TV-u gleda neku pevaljku-djipacu a zena mu u kuhinji kuva carape, deca vriste naokolo dok starija cerka obucena kao fuksa izlazi napolje da se sa nekim likom na brzinu potrpa u njegovoj novoj bembari!

I da, cela ta ranja se odigrava u nekom neodredjenom planinskom mestu a bitan detalj je da se dzamije nalaze uokolo... Jednom recju, kada mi neko pomene Balkan pomislim na Bosnu i Makedoniju, na pokvaren burek i prokislo kiselo mleko!
 
Orthodox Celt:
Увек логички него шта, download-уј књигу па ћеш видети одакле сам то покупио...
Уосталом то је данас небитно, јел се многи поносе што су са брдовитог Балкана и баш обожавају ту реч...ја сам за реч Шлем(како би то Eнглези и Немци рекли)

Ja se ponosim zbog toga sto sam iz Valjeva!
 

Back
Top