Pecat Srpskog kneza Strojimira

OrthodoxCelt:
Ја своју душу не продајем Ватикану и Бечко-Берлинкој школи као ти, боље ћути ту, и не зови ме земљак, нисам ја с тобом овце чувао...
Ти боље виси на неком политичом форуму него овде, оваква расправа на овом месту није за људе као што си ти, већ за највеће ругло и шљам Српског рода а то су политичари, са тим ставом баш би лепо прошао у некој невладиној ораганизацији, ово није место за исмевање других, и промашио си тему Земљаче, нисам никада рекао да су Срби небески народ, али сам сигуран да су посебан и јединствен народ по свему,...Само немој ти да цитираш Душанов законик, да си у његовом времену не би био жив поред таквог исмевања и спрдања са њим, зато боље ћути, због заборављања својих корена ми смо данас у овој ситуацији у којо смо...

slepcho majmunsci!!!

pogledaj kom sam se obracao sa "zemljache"

debilu debilski!

i prelistaj dushanov zakonik kad vec s.eresh da si srbenda!
to tamo stoji, kolko god vama idiotima ne odgovara.
i koj si pa ti **** da meni zabranish da citiram il ne citiram neshto!?

za to za gde sam ja... neznam
al vas treba lepo sve u ludnicu, da ne smarate normalan svet svojom boleshcu!

a u g.ovnima smo od kada su razni kvazi nacionalisti i kvazi tradicionalisti pocheli da se shire po srbiji ko epidemija!
 
crow:
slepcho majmunsci!!!

pogledaj kom sam se obracao sa "zemljache"

debilu debilski!

i prelistaj dushanov zakonik kad vec s.eresh da si srbenda!
to tamo stoji, kolko god vama idiotima ne odgovara.
i koj si pa ti **** da meni zabranish da citiram il ne citiram neshto!?

za to za gde sam ja... neznam
al vas treba lepo sve u ludnicu, da ne smarate normalan svet svojom boleshcu!

a u g.ovnima smo od kada su razni kvazi nacionalisti i kvazi tradicionalisti pocheli da se shire po srbiji ko epidemija!


У ал си ми рекао...ма пиши шта хоћеш бре, баш ме брига немам ја шта теби да се исповедам... има овде и људи који мисле својом главом...немам шта ја да их убеђујем, ја ћу изнети свој став, али нећу дозволити да ме неко вређа зато што не мислим исто као он,...
 
vujadin:
Не само из тог времена него и много пре, ево неких владара које сам ја нашао по немачким изворима, Владари Европе : Српски владари од 580 до 1459: Војислав, Вишеслав, Радослав, Просигој, Властимир, Стројимир, Гојник, Мутимир, Прибислав, Петар, Павле, Захарије, Часлав, Тихомир, Љутомир, Павлимир, Марко, Вукан, Урош Први, Урош Други, Деса, Урош, Немања, Стеван, Вукан, Стеван, Радослав, Владислав, Урош Први Немањић, Драгутин, Урош Други Милутин, Урош Трећи, Урош Четврти Душан, Урош Пети Нејаки, Лазар, Стефан, Ђурађ, Јелена, Михајло, Стеван.

Вујадин

Mogu ti reci da je ovo lepa zbirka imena, no, voleo bih da mi postavljac ovog komentara odgovori na jedno pitanje koje mi je palo na pamet dok sam citao ova imena ...

Naime zanimljivo je da je prvih 9 imena cisto slovenskog porekla, ali cisto! U pitanju su: Војислав, Вишеслав, Радослав, Просигој, Властимир, Стројимир, Гојник, Мутимир, Прибислав.

Nakon ovih imena slede tri vrlo neuobicajena imena tj: Петар, Павле, Захарије, a svi znamo da su ta imena hebrejska.

Posle ove neobicnosti slede opet slovenska imena, ali samo tri tj. Часлав, Тихомир, Љутомир. Zatim ide ime koje je pola slovensko pola hebrejsko tj. Павлимир, a posle toga sledi Марко koje je takodje stranog porekla. Zatim idu srpska imena i tek sa dolaskom Nemanjica pojavljuje se konstantna zastupljenosti stranih imena u imenima nasih vladara.

Da rezimiram, zeleo bih da mi postavljac ove teme objasni ovu nedoslednost u imenima. Zasto? Zato sto su Petar i Pavle dva cisto hebrejska imena i ako su vec vladari imali takva imena, logicno je da su tada primili hriscanstvo, a ako jesu, zasto njihovi direktni potomci nemaju strana imena vec se i dalje zadrzavaju na slovenskim imenima...

Mozda sam ja negde pogresio, ali voleo bih da dobijem objanjenje...
 
@Orthodox

Skaces na coveka bez potrebe. Kao buduci inzenjer elektrotehnike treba da znas da sve sto kazes mora da ima potporu. Ako te tome nisu naucili Doros i Ilija onda tu nesto gadno skripi!

Crow je u pravu, na pecatu ne pise Srbija niti se pominje. Pise Strojimir, pa pogledaj, napisano je na cirilici! Ne treba da budes lingvista da bi procitao to!

Drugo, Srbi jesu poseban narod kao sto su to i Aboridzini i Indijanci i Japanci i Norvezani! Svi smo pred Bogom isti a to samoljublje koje se kod nekih ljudi javlja zaista prerasta u nesto sto bi mogli da nazovemo oboljenjem!

Svi mi volimo Srbiju ali na neki cudan nacin. Iz svih komentara koje su "domoljubi" slali na ovom forumu primetio sam da vi volite Srbiju samo ako mrzite nekog drugog! Vasa ljubav se zasniva na mrznji prema nekom drugo sto u stvari nije ljubav.

Mi kao nacija i kao generacija nismo nauceni da volimo Srbiju a da ne mrzimo nekoga drugog pored. Mi ne umemo da volimo zastavu i drzavu kao sto to rade recimo Amerikanci, mi volimo na neki cudan nacin, pa neki put mislim i da volimo iz inata, a to nije ljubav!

I na kraju, razumem tu vrstu "ljubavi" kod dela naseg naroda! U potonjih 20 godina dotakli smo samo dno, izgubili smo sve ratove, bili porazeni, ponizeni, osiromaseni i sada nam treba nesto cime bismo se ponovo ponosili, medjutim, mnogi od nas zabrazde i predju u neku drugu dimenziju u kojoj istorijske studije pisu matematicari i propali novinari, u dimenziju u kojoj se vode nekakvi kortikalni ratovi i dimenziju u kojoj su svi protiv nas a mi smo spasioci ovog sveta ...

Jbg, razumem to, ali to nije izlaz iz ove situacije, to je samo zatvaranje u sebe i lagano odumiranje...
 
Wilkołak:
@Orthodox

Skaces na coveka bez potrebe. Kao buduci inzenjer elektrotehnike treba da znas da sve sto kazes mora da ima potporu. Ako te tome nisu naucili Doros i Ilija onda tu nesto gadno skripi!

Crow je u pravu, na pecatu ne pise Srbija niti se pominje. Pise Strojimir, pa pogledaj, napisano je na cirilici! Ne treba da budes lingvista da bi procitao to!

Drugo, Srbi jesu poseban narod kao sto su to i Aboridzini i Indijanci i Japanci i Norvezani! Svi smo pred Bogom isti a to samoljublje koje se kod nekih ljudi javlja zaista prerasta u nesto sto bi mogli da nazovemo oboljenjem!

Svi mi volimo Srbiju ali na neki cudan nacin. Iz svih komentara koje su "domoljubi" slali na ovom forumu primetio sam da vi volite Srbiju samo ako mrzite nekog drugog! Vasa ljubav se zasniva na mrznji prema nekom drugo sto u stvari nije ljubav.

Mi kao nacija i kao generacija nismo nauceni da volimo Srbiju a da ne mrzimo nekoga drugog pored. Mi ne umemo da volimo zastavu i drzavu kao sto to rade recimo Amerikanci, mi volimo na neki cudan nacin, pa neki put mislim i da volimo iz inata, a to nije ljubav!

I na kraju, razumem tu vrstu "ljubavi" kod dela naseg naroda! U potonjih 20 godina dotakli smo samo dno, izgubili smo sve ratove, bili porazeni, ponizeni, osiromaseni i sada nam treba nesto cime bismo se ponovo ponosili, medjutim, mnogi od nas zabrazde i predju u neku drugu dimenziju u kojoj istorijske studije pisu matematicari i propali novinari, u dimenziju u kojoj se vode nekakvi kortikalni ratovi i dimenziju u kojoj su svi protiv nas a mi smo spasioci ovog sveta ...

Jbg, razumem to, ali to nije izlaz iz ove situacije, to je samo zatvaranje u sebe i lagano odumiranje...

U pravu si za ovaj komentar, druže.
 
Wilkołak:
@Orthodox

Skaces na coveka bez potrebe. Kao buduci inzenjer elektrotehnike treba da znas da sve sto kazes mora da ima potporu. Ako te tome nisu naucili Doros i Ilija onda tu nesto gadno skripi!

Crow je u pravu, na pecatu ne pise Srbija niti se pominje. Pise Strojimir, pa pogledaj, napisano je na cirilici! Ne treba da budes lingvista da bi procitao to!

Drugo, Srbi jesu poseban narod kao sto su to i Aboridzini i Indijanci i Japanci i Norvezani! Svi smo pred Bogom isti a to samoljublje koje se kod nekih ljudi javlja zaista prerasta u nesto sto bi mogli da nazovemo oboljenjem!

Svi mi volimo Srbiju ali na neki cudan nacin. Iz svih komentara koje su "domoljubi" slali na ovom forumu primetio sam da vi volite Srbiju samo ako mrzite nekog drugog! Vasa ljubav se zasniva na mrznji prema nekom drugo sto u stvari nije ljubav.

Mi kao nacija i kao generacija nismo nauceni da volimo Srbiju a da ne mrzimo nekoga drugog pored. Mi ne umemo da volimo zastavu i drzavu kao sto to rade recimo Amerikanci, mi volimo na neki cudan nacin, pa neki put mislim i da volimo iz inata, a to nije ljubav!

I na kraju, razumem tu vrstu "ljubavi" kod dela naseg naroda! U potonjih 20 godina dotakli smo samo dno, izgubili smo sve ratove, bili porazeni, ponizeni, osiromaseni i sada nam treba nesto cime bismo se ponovo ponosili, medjutim, mnogi od nas zabrazde i predju u neku drugu dimenziju u kojoj istorijske studije pisu matematicari i propali novinari, u dimenziju u kojoj se vode nekakvi kortikalni ratovi i dimenziju u kojoj su svi protiv nas a mi smo spasioci ovog sveta ...

Jbg, razumem to, ali to nije izlaz iz ove situacije, to je samo zatvaranje u sebe i lagano odumiranje...

Meni nešto ovde... smrdi Kako to, oni kažu da piše jedno, a vi vidite drugo ? Zar nisu krajem IX veka umrli i Ćirilo i Metodije, a do tad stvorili glagoljicu ? I kakve bi koristi od srpskog prstena i kneza imali Bugari ?
 
Имаш натписа написаних ћирилицом и пре тог печата и пре времена Ћирила и Методија, идите у Лику у МАЛОЈ Азији наићићете на Обелиск на коме је исписан најстарији законик на свету нађен од сада(7-10 век пре Хрсита), на њему пише азбуком веома сличном данашњој српској азбуци, а у тексу се два пута помиње име Срба, једном каже "Срби ће овде крвљу бранити ово место..." и на крају пише: "... Овај законик подижу Срби". Кажу да се на овом месту зауставио Лесандар Србљанин приликом освајања Персијске империје... Ко има пара нека иде нек се увери ако ми не верује, ја сам видео овај споменик само на сликама, али до оваквих ствари стварно је тешко доћи...
 
То је све могуће и то се слаже са опћом историјом сеоба народа у почетку наше ере. Овај печат је можда бугарски али нисам познавао ни једног бугарина Строимира, а ако није онда може бити и фалсификат, још је рано за тврдити тако нешто, али је потребно добро испитати све околности око печата. Сумњиво је писмо на печату, ево печата виђена у огледалу
 
OrthodoxCelt:
У ал си ми рекао...ма пиши шта хоћеш бре, баш ме брига немам ја шта теби да се исповедам... има овде и људи који мисле својом главом...немам шта ја да их убеђујем, ја ћу изнети свој став, али нећу дозволити да ме неко вређа зато што не мислим исто као он,...

nemoj da vrdash!
ko je tebe nazvao zemljakom?
i ko je tebi dao za pravo da onako pljujesh po meni nichim isprovociran?
ja sam odgovorio na zemljakov post i u odgovoru naveo par chinjenica (iz dushanovog zakonika), tebi se nisam obracao!

da si chovek pa da se izvinish...
al sve da ne dobijem izvini od takvog selca!
 
OrthodoxCelt:
Имаш натписа написаних ћирилицом и пре тог печата и пре времена Ћирила и Методија, идите у Лику у МАЛОЈ Азији наићићете на Обелиск на коме је исписан најстарији законик на свету нађен од сада(7-10 век пре Хрсита), на њему пише азбуком веома сличном данашњој српској азбуци, а у тексу се два пута помиње име Срба, једном каже "Срби ће овде крвљу бранити ово место..." и на крају пише: "... Овај законик подижу Срби". Кажу да се на овом месту зауставио Лесандар Србљанин приликом освајања Персијске империје... Ко има пара нека иде нек се увери ако ми не верује, ја сам видео овај споменик само на сликама, али до оваквих ствари стварно је тешко доћи...

I pre Hamurabijevog ??? :roll:
 
Wilkołak:
Mogu ti reci da je ovo lepa zbirka imena, no, voleo bih da mi postavljac ovog komentara odgovori na jedno pitanje koje mi je palo na pamet dok sam citao ova imena ...

Naime zanimljivo je da je prvih 9 imena cisto slovenskog porekla, ali cisto! U pitanju su: Војислав, Вишеслав, Радослав, Просигој, Властимир, Стројимир, Гојник, Мутимир, Прибислав.

Nakon ovih imena slede tri vrlo neuobicajena imena tj: Петар, Павле, Захарије, a svi znamo da su ta imena hebrejska.

Posle ove neobicnosti slede opet slovenska imena, ali samo tri tj. Часлав, Тихомир, Љутомир. Zatim ide ime koje je pola slovensko pola hebrejsko tj. Павлимир, a posle toga sledi Марко koje je takodje stranog porekla. Zatim idu srpska imena i tek sa dolaskom Nemanjica pojavljuje se konstantna zastupljenosti stranih imena u imenima nasih vladara.

Da rezimiram, zeleo bih da mi postavljac ove teme objasni ovu nedoslednost u imenima. Zasto? Zato sto su Petar i Pavle dva cisto hebrejska imena i ako su vec vladari imali takva imena, logicno je da su tada primili hriscanstvo, a ako jesu, zasto njihovi direktni potomci nemaju strana imena vec se i dalje zadrzavaju na slovenskim imenima...

Mozda sam ja negde pogresio, ali voleo bih da dobijem objanjenje...


ja nemam materijalnih dokaza (mislim imam dokaza, al nemam na uvid) za moju teoriju
al sad cu da je iznesem 8)

pazi sad!

sloveni, u vecim grupama, dolaze pochetkom 7 veka
naseljavaju teritoriju u kojoj zivi romanizovano ilirsko-keltsko-trachko stanovnishtvo
sad...
stanje u crkvi je bilo malo zbrkano
granica 2 carstva je bila na drini,
ali crkvene profakture nisu bile na isti nachin podeljene
granica je bila negde oko iyvora nishave.
tadashnja oblast srbije je u 4 i 5 veku bila mnoooogo bliza vatikanu nego carigradu.
o ovome ima u opisima zivota nikite remizijanskog.
kako zapad slabi, jacha i ortodoxna crkva u srbiji (mislim... ne tako razlichita od katolichke kao danas, al konkurencija se uvek osecala) ali i dalje je uticaj rima velik.

dolaze sloveni, i paganski element u tako zbrkanoj sredini bez jedinstvene crkve opstaje josh dugo dugo...
chak i chaslav, znachi 14 po redu, i dalje pamti bogove svojih predaka (ako je nekim velikim srpskim piscima i istoricharima za poverovati (skoro chito "knjige starostavne" S. Sremac))

sad tu ima josh 2 sitnice. :D
ono shto vecina XXL srbenda nezna, da je prva srpska prestonica na balkanu bio Split (a hrvatska Knin) u splitu se negovao katolicizam, pa i ti prvi kraljevi koji su se kao pokrstili, nisu bili po volji ortodoxa.

u razni tubanjima i pomeranjima, srbija se nekako pomera na istok, bo iza morave,
u doba zaharija i chaslava, koji silom prilika i spashavaju carigrad, pa zato o njima i neshto znamo...

ali, sve je to malo iz jednog jednostavnog razloga, one druge sitnice ;)

ebe im se da arche pare na velelepne crkve 8)

a to je, znamo, smrtni greh!
i onda, chuvari (mada je tachnije KREATORI) nashe istorije i kulture, brishu iz nashe istorije 18 srpskih kraljeva!
priznatih i mnogo mocnijih nego sho je bio veliki zupan stefan nemanja.

a znate li zashto gospodo?!
zato shto su oni selektivno belezili i za nas sachuvali istoriju Srpke Pravoslavne Crkve
a ne Srpske Drzave!

evo vam nastavak priche:

zavida, katolik srbin iz duklje dobi sina nemanju
krsti ga ko katolika

on kasnije od pape dobi krunu

i da rastko ne ode za solun, vec za dubrovnik il veneciju
sad bi mi uchili istoriju od 615.
podrumi vatikana nam ne bi bili zatvoreni
kao shto i sad nisu jer vatikan oce da nas neshto zaebe
nego nekom ne odgovara taj deo istorije!

ali, ode sava za solun, i tu poche istorija srba
ne po bechko-berlinsko-vatikanskoj shkoli
vec po volji svetih otaca SPC!

da su svevlad, vojislav, chaslav i ostali zidali manastire
bilo bi i njihovih pomena
ovako...
malo ce da ih preskachemo, nekome su nebitni:(

400 godina...

a o tom menjanju istorije
ziv primer je restauracija manastira sv dimitrije u divljani kod bele palanke

nashli italijanski majtori stvarno dokaze da manastir nije zaduzbina mrnjavchevica iz 14 veka
vec nikite iz 4.

par latinichnih natpisa i jedna plocha sa nekim konjanicima

i jel znate shta se desilo
popovi lepo porazbijali latinicu!

neshto shto talijani marnuli sada stoji u rimskom muzeju, skoro totalno unishteno.

al shtaceh, tako je to uvek bilo...
 
Bi2:
Meni nešto ovde... smrdi Kako to, oni kažu da piše jedno, a vi vidite drugo ? Zar nisu krajem IX veka umrli i Ćirilo i Metodije, a do tad stvorili glagoljicu ? I kakve bi koristi od srpskog prstena i kneza imali Bugari ?

bibi
to je ono shto sam ti pricho o mom politichkom programu ;)

srbi i bugari su 2 naroda

al trecina danashnje srbije i isto toliko bugarske su torlaci ili shopi
koji su mozda svoju upravu imali pod samuilom i kasnije sa vidinskom knezevinom i pashalukom

tako da pola srbije i pola bugarske je po krvi srodno
sloveni su iz istih rodova, pomeshani sa skordiscima i tribalima...

a ono shto pravi razliku je hercegovachki deo srbske nacije
i tatarski deo bugarske

tako da ti vladari koji su vladali na ovim prostorima
od morave do iza sofije

ne pominju se ni u jednoj ni u drugoj istoriji jer nisu bili jezgro matichnih drzava, pa razni istorichari mogu na svoj nachin da ih tumache kako oce i da ih trpaju u koji god kosh oce.

a vec sam reko da tad nisu postojale nacionalne drzave
vec posedi kraljeva.
 
King 7:
Crow, tvoje teorije nisu za bacanje. Molim samo bez vredjanja crkve i svadje.

King 7 @ Izvini, al moram da se umešam i ja. Jedan naš poznati, priznati, zvanični, i visokougledni prof.dr. istoričar, znači ne ni Crow, ni ja, ni Žika ni Pera...javno je na jednoj TV relativno skoro rekao: " Zašto da ne. Treba otvoreno govoriti o svemu." Prema tome, sve što je u cilju istine, i samo istine, treba govoriti. Ni po babu, ni po stričevima, jel tako ?

Ne bih rekla da je Crow izneo samo njegove teorije...ima tu i istorijske istine. Na primer, veliki župan Nemanja je rodjen i kršten kao katolik ! To jeste istorijska činjenica ! Sad kako, zbog čega, to je već...genitiv.

Što se tiče zbiližavanja Katoličke i naše Pravoslavne crkve, šta je tu loše i netačno rečeno? Pa, to javno govore i neki predstavnici SPC-a ! Nije to niko od nas ovde izmislio...
Pogledaj naš, pravoslavni, običaj krštenja ! To uopšte nije pravoslavni, već katolički način koji je naša Crkva prihvatila ! Pravoslavno krštenje je potapanje u vodu, a katoličko je "škropljenje" kako se to i kod nas čini. Hoćemo dalje ? Ajmo,...Oče naš. Znate li kako ide pravoslavni Oče naš? Evo, ovako:
" OTče naš, iŽe jesi na nebeSJeh, da SVJATISJA IMJA Tvoje, da Pridet carstvije Tvoje, da budet volja Tvoja Jako na nebesi i na zemlji; hljeb naš nasušnij dažd nam dnes; i ostavi nam dolgi našja jakože i mi ostavljajem dolžnikom našim; i ne vo vedi nas vo iskušenije, no izbavi nas ot lukavago"

Ajd, da se prisetimo kako ide naš Oče naš danas (ima ga u crkvenom kalendaru )
- " Oče naš, Koji si na nebesima, da se sveti ime Tvoje; da dodje Carstvo Tvoje; da bude volja Tvoja i na zemlji kao na nebu; hleb naš nasušni daj nam danas; i oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima svojim; i ne uvedi nas u iskušenje, no izbavi nas od zloga."

A, evo i Katoličkog Oče naš:
- "Oče naš, koji jesi na nebesima, sveti se ime Tvoje ! Dodji kraljevstvo Tvoje! Budi volja Tvoja, kako na nebu, tako i na zemlji ! Kruh naš svagdanji daj nam danas! I otpusti nam duge naše, kako i mi otpuštamo dužnicima našim! I ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla! Amen! "

Izmedju sadašnjeg Pravoslavnog i Katoličkog ja jedinu drastičnu razliku vidim u našivu hleba i ono Amen na kraju. Ostalo je malo ispremeštan red reči, uglavnom. A razlika izmedju našeg nekadašnjeg Otče naš i Katoličkog je priznaćeš - drastična.

Naša Crkva se približila Katoličkoj, zašto, ja naravno nemam pojma, al po svemu sudeći tako je. Pogledaj kako se ponašaju naši sveštenici ! Džipine, mobilni...bato,...gde je tu skromnost i smernost, duhovnost, čistota pravoslavlja ?

Za dijalog bez svadje te podržavam, naravno. A što čim neko iznese neko drugačije mišljenje, odmah se aludira na - vredjanje ???

( Inače ja sam pravoslavka, i ljubim mog Sv. Dimitrija..šta znam da najavim.. ;) )
 
crow:
ja nemam materijalnih dokaza (mislim imam dokaza, al nemam na uvid) za moju teoriju
al sad cu da je iznesem 8)

pazi sad!

sloveni, u vecim grupama, dolaze pochetkom 7 veka
naseljavaju teritoriju u kojoj zivi romanizovano ilirsko-keltsko-trachko stanovnishtvo
sad...
stanje u crkvi je bilo malo zbrkano
granica 2 carstva je bila na drini,
ali crkvene profakture nisu bile na isti nachin podeljene
granica je bila negde oko iyvora nishave.
tadashnja oblast srbije je u 4 i 5 veku bila mnoooogo bliza vatikanu nego carigradu.
o ovome ima u opisima zivota nikite remizijanskog.
kako zapad slabi, jacha i ortodoxna crkva u srbiji (mislim... ne tako razlichita od katolichke kao danas, al konkurencija se uvek osecala) ali i dalje je uticaj rima velik.

dolaze sloveni, i paganski element u tako zbrkanoj sredini bez jedinstvene crkve opstaje josh dugo dugo...
chak i chaslav, znachi 14 po redu, i dalje pamti bogove svojih predaka (ako je nekim velikim srpskim piscima i istoricharima za poverovati (skoro chito "knjige starostavne" S. Sremac))

sad tu ima josh 2 sitnice. :D
ono shto vecina XXL srbenda nezna, da je prva srpska prestonica na balkanu bio Split (a hrvatska Knin) u splitu se negovao katolicizam, pa i ti prvi kraljevi koji su se kao pokrstili, nisu bili po volji ortodoxa.

u razni tubanjima i pomeranjima, srbija se nekako pomera na istok, bo iza morave,
u doba zaharija i chaslava, koji silom prilika i spashavaju carigrad, pa zato o njima i neshto znamo...

ali, sve je to malo iz jednog jednostavnog razloga, one druge sitnice ;)

ebe im se da arche pare na velelepne crkve 8)

a to je, znamo, smrtni greh!
i onda, chuvari (mada je tachnije KREATORI) nashe istorije i kulture, brishu iz nashe istorije 18 srpskih kraljeva!
priznatih i mnogo mocnijih nego sho je bio veliki zupan stefan nemanja.

a znate li zashto gospodo?!
zato shto su oni selektivno belezili i za nas sachuvali istoriju Srpke Pravoslavne Crkve
a ne Srpske Drzave!

evo vam nastavak priche:

zavida, katolik srbin iz duklje dobi sina nemanju
krsti ga ko katolika

on kasnije od pape dobi krunu

i da rastko ne ode za solun, vec za dubrovnik il veneciju
sad bi mi uchili istoriju od 615.
podrumi vatikana nam ne bi bili zatvoreni
kao shto i sad nisu jer vatikan oce da nas neshto zaebe
nego nekom ne odgovara taj deo istorije!

ali, ode sava za solun, i tu poche istorija srba
ne po bechko-berlinsko-vatikanskoj shkoli
vec po volji svetih otaca SPC!

da su svevlad, vojislav, chaslav i ostali zidali manastire
bilo bi i njihovih pomena
ovako...
malo ce da ih preskachemo, nekome su nebitni:(

400 godina...

a o tom menjanju istorije
ziv primer je restauracija manastira sv dimitrije u divljani kod bele palanke

nashli italijanski majtori stvarno dokaze da manastir nije zaduzbina mrnjavchevica iz 14 veka
vec nikite iz 4.


par latinichnih natpisa i jedna plocha sa nekim konjanicima

i jel znate shta se desilo
popovi lepo porazbijali latinicu!

neshto shto talijani marnuli sada stoji u rimskom muzeju, skoro totalno unishteno.

al shtaceh, tako je to uvek bilo...

Vidiš, za ovo nisam imala pojma. Nemam razloga da ti ne verujem, tim pre što i mene buni nešto slično. Već sam pitala i pričala o tome. Zašto sami sebi skraćujemo vreme postojanja ? Zašto je kao godina Beograda uzeta 1403.g. kao navodno je tada prvi put došao u srpske ruke, kad je prvi put bio naš još za vreme kralja Dragutina 1282.ili 84.????
P.S. Dobio ga čovek kao miraz od Ugarskog kralja, i bio prvi srpski kralj sa dve prestonice, Beograd i jedne u Mačvi, čini mi se.
 
crow:
bibi
to je ono shto sam ti pricho o mom politichkom programu ;)

srbi i bugari su 2 naroda

al trecina danashnje srbije i isto toliko bugarske su torlaci ili shopi
koji su mozda svoju upravu imali pod samuilom i kasnije sa vidinskom knezevinom i pashalukom

tako da pola srbije i pola bugarske je po krvi srodno
sloveni su iz istih rodova, pomeshani sa skordiscima i tribalima...

a ono shto pravi razliku je hercegovachki deo srbske nacije
i tatarski deo bugarske

tako da ti vladari koji su vladali na ovim prostorima
od morave do iza sofije

ne pominju se ni u jednoj ni u drugoj istoriji jer nisu bili jezgro matichnih drzava, pa razni istorichari mogu na svoj nachin da ih tumache kako oce i da ih trpaju u koji god kosh oce.

a vec sam reko da tad nisu postojale nacionalne drzave
vec posedi kraljeva.


Al sam se raspisalaaaaa !

Šalu na stranu, mene bre Bugari stalno bune. Ja čitala da su oni hunsko-onošorenskog (il tako nekako ) porekla, kad odjednom ispadoše ...sloveni !
 
Bi2, u pravu si za nekadasnje veze sa katolickom crkvom kao i to da su neki kraljevi bili krsteni katolici. Ali nekakvo nasledstvo od njih nismo bas uzimali cesto. Krstenje potapanjem je praktikovano u crkvi pre odvajanja Rima tako da ostaci crkava ranijeg perioda imaju i krstionice. Krstenje nikako nije isto: Pravoslavci se krste sa 3 prsta punim krstom dok katolici obicno predju preko lica sakom osenjujuci se naopako okrenutim krstom. Oce nas takodje pripada crkvi ranijeg perioda uz verovatne izmene i razlike izmedju naseg i Rimskog. Trenutno priblizavanje Rima nasoj crkvi ne zelim da komentarisem jer je van teme a i mnogo puta sam pisao o tome na ovom forumu.
 
crow:
nashli italijanski majtori stvarno dokaze da manastir nije zaduzbina mrnjavchevica iz 14 veka
vec nikite iz 4.

Ја се добро сећам једне реченице из енциклопедије Британика, пре пар година, писало је овако: "...Никита из Ремезијане подигао је ниво духовне музике на виши ниво код Срба..."

Сада више нема тог чланка, неко га је изменио у међувремену...

Crow, ти си из Беле Паланке, зар не... вероватно си чуо за овај скуп

НАУЧНИ СКУП - СВЕТИ НИКИТА РЕМЕЗИЈАНСКИ
Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког Г. Иринеја, у суботу, 27. маја 2006. године, у Гимназији, у Белој Паланци (Ремезијани) одржан је научни скуп о Светом Никити Ремезијанском.

У јутарњим сатима, одржана је Света Литургија у мушком манастиру Дивљану. Затим су сви учесници научног скупа обишли манастирски комплекс, да би се после упутили у Белу Паланку. Научни скуп је организован поводом скорог објављивања сабраних дела Светог Никите Ремезијанског које је са оригинала, односно са латинског језика превела Душица Петровић. Преведене су Никитине омилије и поуке које је он беседио катихуменима.

У научном скупу узели су учешће познати богослови, археолози, историчари и лингвисти, међу којима истичемо Преосвећеног умировљеног Епископа захумско-херцеговачког Г. Атанасија (Јевтића), протојереја-ставрофора др Радомира Поповића, др Александра Јовановића, мр Владимира Цветковића. Са овог научног скупа биће објављен и зборник радова на разне теме које су у вези са Светим Никитом Ремезијанским.

Протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, као декан Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију даривао је братство манастира Дивљана фреском на платну Светог Никите Ремезијанског, оригинални рад Горана Јанићијевића, професора Фрескописа на Академији.
nikita-v.jpg


Овде је требало да се Никита прогласи за Српског Свеца, јер је ширио хришћанство међу Србима.... Crow јел знаш нешто више о овоме?
 
King 7:
Bi2, u pravu si za nekadasnje veze sa katolickom crkvom kao i to da su neki kraljevi bili krsteni katolici. Ali nekakvo nasledstvo od njih nismo bas uzimali cesto. Krstenje potapanjem je praktikovano u crkvi pre odvajanja Rima tako da ostaci crkava ranijeg perioda imaju i krstionice. Krstenje nikako nije isto: Pravoslavci se krste sa 3 prsta punim krstom dok katolici obicno predju preko lica sakom osenjujuci se naopako okrenutim krstom. Oce nas takodje pripada crkvi ranijeg perioda uz verovatne izmene i razlike izmedju naseg i Rimskog. Trenutno priblizavanje Rima nasoj crkvi ne zelim da komentarisem jer je van teme a i mnogo puta sam pisao o tome na ovom forumu.

KING @ Ma, jasne su meni nekadašnje veze sa katoličkom crkvom al mi nisu jasne te veze danas .
Ovaj pravoslavni Oče naš ,koji sam postovala ovde, JA učila kao mala ! Znači to nije iz ranijeg perioda kako reče, već iz posttitovskog, jbg.Odjednom sam primetila na liturgiji da ne mogu pratiti ostale vernike jer oni izgovaraju drugačije od mene :shock: .
Ma, ok. je da nije ova tema za tu priču. A, i pisalo se, što jest, jest.. ;)
 
OrthodoxCelt:
Ја се добро сећам једне реченице из енциклопедије Британика, пре пар година, писало је овако: "...Никита из Ремезијане подигао је ниво духовне музике на виши ниво код Срба..."

Сада више нема тог чланка, неко га је изменио у међувремену...

Crow, ти си из Беле Паланке, зар не... вероватно си чуо за овај скуп

НАУЧНИ СКУП - СВЕТИ НИКИТА РЕМЕЗИЈАНСКИ
Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког Г. Иринеја, у суботу, 27. маја 2006. године, у Гимназији, у Белој Паланци (Ремезијани) одржан је научни скуп о Светом Никити Ремезијанском.

У јутарњим сатима, одржана је Света Литургија у мушком манастиру Дивљану. Затим су сви учесници научног скупа обишли манастирски комплекс, да би се после упутили у Белу Паланку. Научни скуп је организован поводом скорог објављивања сабраних дела Светог Никите Ремезијанског које је са оригинала, односно са латинског језика превела Душица Петровић. Преведене су Никитине омилије и поуке које је он беседио катихуменима.

У научном скупу узели су учешће познати богослови, археолози, историчари и лингвисти, међу којима истичемо Преосвећеног умировљеног Епископа захумско-херцеговачког Г. Атанасија (Јевтића), протојереја-ставрофора др Радомира Поповића, др Александра Јовановића, мр Владимира Цветковића. Са овог научног скупа биће објављен и зборник радова на разне теме које су у вези са Светим Никитом Ремезијанским.

Протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, као декан Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију даривао је братство манастира Дивљана фреском на платну Светог Никите Ремезијанског, оригинални рад Горана Јанићијевића, професора Фрескописа на Академији.

Овде је требало да се Никита прогласи за Српског Свеца, јер је ширио хришћанство међу Србима.... Crow јел знаш нешто више о овоме?

Ovo je interesanto. Crow, javi se !
 

Back
Top