odvikavanje od pelena

njicata

Zainteresovan član
Poruka
300
Moguce je da je tema vec postavljana, unapred se izvinjavam ako jeste i molim link, posto ja nisam uspela da je pronadjem.
Ukoliko, pak, nije, kakva su vasa iskustva?
Moj sin ima 22 meseca. Pre nekoliko meseci vristao je na sam privid nose, ali zadnjih 15-tak dana mu danju stavljam pampers samo kad spava. Jos uvek ne pokazuje zelju da sam sedne na nosu, ali se nimalo ne buni kad god ga stavim, i piski ili kaki bez problema.
Sta raditi nocu? Da li ste budile decu, da li se oni sami probude i traze da piske, kako to ide?
 
po licnom i iskustvima iz okoline, svako dete je svoj slucaj.mi smo ih budili u odredjeno vreme nocu.normalno, u pocetku su imale pelenu i kad smo ih budili, ali je to vrlo lako i uspesno proslo.
barem meni, obzirom da je moja lepsa polovina podnelo mnogo veci teret od mene u toj operaciji.
 
Ja moju decu noću nisam budila , i nijedno se nije nijednom upiškilo noću. Ali smo prvo gradivo utvrdili preko dana! E, tad sam ih stalno nutkala dok im to nije ušlo u refleks.Sad ti je uostalom, idealno vreme jer je leto i nema mnogo odeće! Samo napred!
 
Мој клинац има 2 и по године, и до пре 2 месеца смо га привикли на ношу преко дана (уопште не стављамо пелене, чак ни кад спава дању), док ноћу - да. Ако приметите да је пелена сува неколико ноћи, покушајте да му скинете (можете ставити неку мушемицу испод постељине, да не пробије ако се упишки), не препоручује се давање течности пред спавање. Иначе, ја не будим клинца ноћу. Немојте ништа на силу, да не би створио аверзију према ноши.
 
Ja hocu samo malo da se hvalim. Moja cera vec mesec dana sama uzima nosu. Pelene nece da nosi ni nocu. Ja joj ih stavljam preko gacica za svaki slucaj iako se za mesec dana samo jednom upiskila nocu.
Inace ima 2.5g
 
biska:
Ja hocu samo malo da se hvalim. Moja cera vec mesec dana sama uzima nosu. Pelene nece da nosi ni nocu. Ja joj ih stavljam preko gacica za svaki slucaj iako se za mesec dana samo jednom upiskila nocu.
Inace ima 2.5g
А јел сама "одустала" од пелена ноћу? Или сте је ви одвикавали? Питам, зато што мој клинац је истог узраста као и твоја ћерка, и још му стављамо пелене ноћу.
 
Sama.
Meni nije palo na pamet. Samo je rekla " Ja sam velika, necu pelenu". Jedno duze vreme pre nego sto smo je skinuli sa pelena, budila se sa suvom pelenom.
Inace ego je karta na koju igramo kada hocemo da dobijemo nesto sto nama odgovara.
 
Moja cerkica vec dva meseca ne nosi pelene. U pocetku smo joj stavljali pelenu preko noci i bunila se, ali smo mi insistirali da se ne bi kao upiskila, i tu smo napravili gresku. U tom periodu se budila i sama trazila nosu, ali kad je nakon par dana skontala da moze da obavi i u pelenu, prestala je.
Sad je pokusavamo odvici i od nocne pelene, ali ne ide...
Prvo je nismo budili da piski tokom noci pa se skroro svake noci upiskila. Onda smo je poceli buditi pa je jednom htela da obavi u nosu, ali sad vise ni to. Skinem je i stavim na nosu a ona pocne da vrsiti. I onda se pred jutro upiski (ne svaku noc, ali uglavnom)
I sta sad? Znam da sam pogresila u startu, ali sad ne mogu da vratim film. Kako dalje? Da je pustim da se upiski dok joj ne presedne ili da je i dalje forsiram nocu?
 
Ja, рецимо, сина нисам будила ноћу да пишки (мада неки и то пропагирају!), само сам му једно вече скинула пелене да видим шта ће да се догоди ... кренуло је лепо пар дана а онда је опет почео да пишки, па смо му вратили, јер је било хладно време а он болестан, и чим је отоплило, опет смо скинули и за сада лепо иде, није се ниједанпут упишкио после тога. Дакле, доста смо причали са њим, као навијали, договорали се, радовали и скапирао је.
Не знам да ли да је стављате без пелене, јер је некако безвезе да буде мокра целу ноћ, а опет би и требала да осети како је то, тј. да почне да јој смета. Не бих је будила ноћу, очигледно јој не прија а и да не направите још гору ситуацију. Рецимо да обавезно, али обавезно пишки непосредно пред спавање, немојте јој давати пуно течности, попричајте, ободрите је, и скините пелену. Бар сам ја тако радила.
 
Do trece godine ne treba insistirati na nosi (koje dete moze i hoce - lepo, koje ne, nista za brigu) jer sfinkteri nisu sazreli i u potpunosti razvijeni. Svaka prisila do sazrevanja sfinktera vuce sa sobom i odredjenu vrstu traume kao i mogucnost fiksacije u psiholoskom razvoju deteta u analnoj fazi, prema tome opustite se, deca se nekako sama do trece godine izdiferenciraju prema kontrolisanju sfinktera i prihvate kontrolisano izbacivanje telesnih tvorevina.
 
Slazem se, citala sam i ja o tim psiholoskim aspektima odvikavanja od pelena i zato nisam nista radila na silu. Od pelena se odvikla na moru jer je ceo dan bila golisava. Odvikavanje od nocne pelene sam pocela da forsiram samo zato sto se jedno vreme budila suve pelene a posle i sama trazila nosu, kako sam vec rekla, i sad mi je krivo sto nazadujemo. Ne grdim je kad se upiski u krevet samo je pitam da li joj smeta sto je mokra. Najgore je sto tvrdi da joj uopste ne smeta. Propao mi i taj adut.... nista, nastavicu da menjam carsave tokom noci, jednom mora da prestane
 
Kod mene ista situacija. Mi smo krivi, jer smo sinu sve vreme stavljali nocu pelenu (ima 3.5 godine). I sad njega mrzi da se budi, a prestala sam da mu stavljam pre nekih 2 meseca, i upiski se ponekad. Uopste ne reaguje kad se upiski, kao da mu stvarno ne smeta. I skoro sam pocela da ga budim oko 1-2 sata da piski. a inace pije dosta tecnosti, a narocito preko leta. Ne znam sta da radim, a znam da smo mi krivi, jer smo isli linijom manjeg otpora.
 
biska:
Ja hocu samo malo da se hvalim. Moja cera vec mesec dana sama uzima nosu. Pelene nece da nosi ni nocu. Ja joj ih stavljam preko gacica za svaki slucaj iako se za mesec dana samo jednom upiskila nocu.
Inace ima 2.5g

Лепо је то, знам да је свако дете различито ''наштеловано'', али за девојчицу од 2,5 године је и било КРАЈЊЕ ВРЕМЕ! :roll:
 
Наравно да не треба инсистирати и ништа на силу...али имала сам прилике да срећем лење родитеље којима је лакше да ставе памперс детету, него да му више пута дневно понуде ношу... Памперс дању, памперс ноћу..и наравно да детету не смета јер није мокро, не осети да је мокро..
Полсе се чуде како не може да регулише пишкење до 4. године!
 
А деца брата моје куме су носила пелене до 5. године!!!!!!!! Они не живе овде, у Србији, и када су деца дошла у посету, бака је одмах деци скинула пелене и одвикла их!
 
biska:
E bas si mi rekla

Па нема разлога да се вређаш.
Чудно ми је било што се ''хвалиш'' нечим што је требало одавно да урадиш. Рекох, знам да су сва деца различита...и да су различито ''темпирана'', али дете ти лепо каже да неће пелене, а ти јој и даље стављаш преко гаћица ''за сваки случај''....што значи да је твоја ћерка већ раније била спремна да скине пелене (као и већина девојчица, које то постигну до 2. родђендана), али ТИ ниси.
Но, све је ОК, важно да је сад све у реду.:)

Није добро ништа на силу и пре времена, као што није добро ни пропустити право време за то.
 
Hellen:
Па нема разлога да се вређаш.
Чудно ми је било што се ''хвалиш'' нечим што је требало одавно да урадиш. Рекох, знам да су сва деца различита...и да су различито ''темпирана'', али дете ти лепо каже да неће пелене, а ти јој и даље стављаш преко гаћица ''за сваки случај''....што значи да је твоја ћерка већ раније била спремна да скине пелене (као и већина девојчица, које то постигну до 2. родђендана), али ТИ ниси.
Но, све је ОК, важно да је сад све у реду.:)

Није добро ништа на силу и пре времена, као што није добро ни пропустити право време за то.

Razloga nije bilo za tvoj prethodni komentar, a vidim da ni ovde ne znas sta pricas.
Da li ce se ona upiskiti ili ne preko noci ja to ne znam, a sigurna sam da je bolje da joj stavim pelenu na nacin na koji to cinim nego da bude mokra cele ili deo noci i da upiski krevet, posteljinu i prekrivac.
A sto se tice toga sta sam ja davno trebala da uradim, veruj mi da sam sve uradila na vreme. Naviknuta je sa deset meseci da sedi na nosi i da obavi ono za sta je ista i namenjena.
Trenutak kad je bila spremna da se odvoji od pelene je nesto drugo, kao i trazenje tj. uzimanje nose.

I naravno da imam razloga da se hvalim, a to sto tebi to smeta bas me briga
 
Sta bi tek rekli za moju decu koja su skinula pelene sa 2,5 i 3,5g. Ali zato nije bilo nocnog odvikavanja i cekanja suve pelene jer je vec decko navikao da spava preko dana bez pelene. A na nosu nije hteo uopste da sedne do 2,5 godine. A nocno odvikavanje poceo je zahvaljujuci mom umornom muzu koji je zaboravio da mu stavi pelenu. Ujutro se decko probudio suv. Sledece vece stavim ja opet pelenu, ujutro ona mokra. Uvece skinem pelenu i ostavim ga u gacicama, ujutro on suv, i sledece noci, iiiiiii sledece noci i evo nas bez trauma bar u vezi odvikavanja od pelene. A sada opalite po ovoj mami sto je razmazila decu.(Molim, samo verbalno .)
 

Back
Top