Коштуница "Нећемо прихватити отимање 15% наше територије"

Alekasandar2

Iskusan
Poruka
5.546
Конференција за новинаре је била у знаку одбијања српске делегације да се расправља о независности. коштуница је изјавио "Да Албанска страна треба да једноставно заборави да режење може да буде противно европским стандардима"
 
Alekasandar2:
Конференција за новинаре је била у знаку одбијања српске делегације да се расправља о независности. коштуница је изјавио "Да Албанска страна треба да једноставно заборави да режење може да буде противно европским стандардима"

Eh kad bi se Kostunica jos nesto pito.Ovako ovo je namenjeno Srpskoj javnosti da se pokaze da se Srbija nesto pita ,sto nema veze sa zdravom pamecu.Ja mislim da ce Albanci odma da ga poslusaju.
 
besniris:
Eh kad bi se Kostunica jos nesto pito.Ovako ovo je namenjeno Srpskoj javnosti da se pokaze da se Srbija nesto pita ,sto nema veze sa zdravom pamecu.Ja mislim da ce Albanci odma da ga poslusaju.


Imam primedbu!
Ne treba stavljati "Ja mislim" pošto je već napisano "Mislim".
Bespotrebno ponavljanje "samog sebe".
Kao recimo da ste napisali "Ja lično mislim".
Ostalo je u redu i u nizu.
 
ma ajte molim vas, licno, ja mislim da to nije greska, posto u vecini slovenskih jezika, zabranjeno je u vecini situacija reci samo 'mislim/pevam/ladim jaja' vec mora uvek ja/ti/ononaono itd itp. a usrpskom nikakvog pravila na tu temu nema, koliko ja znam.
a cesta fraza 'ja licno' isto nije bas nepravilna, ima smisla pogotovo ako se napise - 'ja, licno,' ili 'licno ja', s obzirom na to da JA moze da se dozivljava u najmanju ruku dvojako - kolektivno JA (ja kao zbir svojih drustvenih uloga ili kao diskretno uzeta jedna od njih - postar, otac, lelemud, itd.). i individualno JA (ja kao psihofizicka celina, skup karakternih crta, telesnih karakteristika takodje (i one imaju unutrasnje pa i kolektvno znacenje), zelja, strahova, stremljenja, misli, osecanja u celini itd.). dakle, kada covek spontano kaze 'licno ja' on time podvlaci upotrebu ja kao individuuma, nedeljive jedinice, neuslovljene (relativno uzeto) socijalnim kontekstom. prostije receno, fraza 'licno ja', koja se spontano jako cesto koristi, a recimo u ruskom je standardna i ima ovo posebno znacenje o kojem govorim, znaci da postoji minimum dva JA, psihicko i socijalno, recimo - mazohista i postar, i da jezik spontano trazi sve nacine da na ovu razliku ukaze kada je to neophodno.
a cesta upotreba JA ne moze da bude greska, to jest, ne postoji 'greska suvisnog JA' iz prostog razloga sto covek kada govori ne govori samo da bi preneo neku informaciju vec i da bi se (ili nesto drugo) (samo)potvrdio. zamenice u celini imaju znaci ulogu dodatne kalibracije informacione konstante poruke, ali i ulogu 'sidra' koje podseca coveka na unutrasnju tacku, psiholosku perspektivu iz koje se dogadjaj/ideja opisuje u toku samog govora. zato pri dubinskim intervjuima moderator npr uvek napominje respondentu da pocinje svaki odgovor na pitanja sa "ja mislim', 'ja obicno idem', itd. vizualna semioticka analogija zamenici ja u govoru je ogledalo za ledjima moderatora u koje hteo-ne hteo respondent svakih par sekundi pogleda. tako, videci se stalno u ogledalu fiksira se situaciono, i podseca se na to da sve sto govori govori on sam i da tako treba da ostane (smanjuje se broj 'tudjih/uhodanih fraza')... a oni jadni misle da je to zbog toga sto ih neko iza ogledala shacuje ;)... sto je dakako istina, al to sad nema veze :D:D
 
Iron Lord:
Imam primedbu!
Ne treba stavljati "Ja mislim" pošto je već napisano "Mislim".
Bespotrebno ponavljanje "samog sebe".
Kao recimo da ste napisali "Ja lično mislim".
Ostalo je u redu i u nizu.

Imam i ja primedbu na ovu krnju lingvistiku... U svim indoevropskim jezicima normalno je da se lična zamenica stavlja ispred glagola,čak i kada nastavak glagola govori o kojem je licu i broju reč. Tako da je ova Vasa primedba besmislena i neosnovana i govori da njen autor ne zna mnogo o lingvistici..

I da se dopunim,od jezika koji se govore u Evropi,jedino u uralskim jezicima ,finskom ili madjarskom npr. ,normalno je da se lična zamenica ne koristi ispred glagola ... npr. ajattelen että... (ja mislim da..).
 
u ostalim, neslovenskim jezicima indoevropske, tacnije jafetovske grupe, razlog za obaveznu upotrebu licne zamenice je drugaciji - jer predikativne forme se najcesce ne menjaju po licu, pa je onda zamenica jedini nacin za utvrdjivanje opsteg identiteta subjekta. ali, ovde je najvaznije to sto u slovenskim jezicima nema OBAVEZNE upotrebe zamenice u takvom slucaju. moze, cak se recimo u ruskom preporucuje uvek, ali ne mora, nije obavezno.
 
JABUCHILO:
u ostalim, neslovenskim jezicima indoevropske, tacnije jafetovske grupe, razlog za obaveznu upotrebu licne zamenice je drugaciji - jer predikativne forme se najcesce ne menjaju po licu, pa je onda zamenica jedini nacin za utvrdjivanje opsteg identiteta subjekta. ali, ovde je najvaznije to sto u slovenskim jezicima nema OBAVEZNE upotrebe zamenice u takvom slucaju. moze, cak se recimo u ruskom preporucuje uvek, ali ne mora, nije obavezno.

Ипак мислим да Ирон-барон у ствари није толико желео да се бави лингвистиком колико је желео да скрене пажњу на учесталу појаву "јапајаизма" у дискусијама... 8-)
 
da, ja sam tu njegovu nameru razumeo, ja sam samo hteo da njega dopunim, tako da sam ja zapravo samo pojasnio to o cemu je on govorio bez sustinske potrebe da ja njemu protivrecim, vec naprotiv da ja objasnim zasto se i kako se jajarenje zasniva i manifestuje, sto njemu i njegovoj tezi zapravo, koliko sam je ja razumeo, samo ide u prilog. ;)
 
sad o temi. kao sto sam vec nekoliko puta rekao, kostunica zna sta prica i zasto to prica. takve izjave se uvek strogo baziraju na cistom proracunu. i to nikako nije prosto izjava za narod, o tome u srbiji niko nikada nije morao da brine, ne verujem da je sad naprasno poceo.
kada se pogleda opsti politicki kontekst danas, pre svega konstelacija stavova po pitanjima autonomija i centralizacije, svakom ce biti jasno da smo trenutno u polozaju koji nam dopusta agresivniji nastup. pitanje je samo dokle i do kada i sa kolikim uspehom.
 
JABUCHILO:
sad o temi. kao sto sam vec nekoliko puta rekao, kostunica zna sta prica i zasto to prica. takve izjave se uvek strogo baziraju na cistom proracunu. i to nikako nije prosto izjava za narod, o tome u srbiji niko nikada nije morao da brine, ne verujem da je sad naprasno poceo.
kada se pogleda opsti politicki kontekst danas, pre svega konstelacija stavova po pitanjima autonomija i centralizacije, svakom ce biti jasno da smo trenutno u polozaju koji nam dopusta agresivniji nastup. pitanje je samo dokle i do kada i sa kolikim uspehom.

Нарочито је тако почео да прича после састанка са Кондолизом...
 
uus srebro:
Imam i ja primedbu na ovu krnju lingvistiku... U svim indoevropskim jezicima normalno je da se lična zamenica stavlja ispred glagola,čak i kada nastavak glagola govori o kojem je licu i broju reč. Tako da je ova Vasa primedba besmislena i neosnovana i govori da njen autor ne zna mnogo o lingvistici..

I da se dopunim,od jezika koji se govore u Evropi,jedino u uralskim jezicima ,finskom ili madjarskom npr. ,normalno je da se lična zamenica ne koristi ispred glagola ... npr. ajattelen että... (ja mislim da..).

O pameti neuvežena...
(Mito pitaj komšu jel sam se pravilno odrazio)

Neki jezici prilikom iskazivanja cifre idu od najmanjeg broja ka većem a neki obrnuto.
Malo jezika recimo ima srednji rod pored muškog i ženskog. Srpski obiluje radnim glagolima pa se lako razumemo. Medjutim ako je nešto "lično" onda je tu sve jasno - podrazumeva se da je neka ličnost nešto rekla. A "ja lično" je previše. Sem ako "ja lično mislim" da treba mlatarati i rukama da bih pojačao značenje mojih govora pred publikom.
 
Iron Lord:
O pameti neuvežena...
(Mito pitaj komšu jel sam se pravilno odrazio)

Neki jezici prilikom iskazivanja cifre idu od najmanjeg broja ka većem a neki obrnuto.
Malo jezika recimo ima srednji rod pored muškog i ženskog. Srpski obiluje radnim glagolima pa se lako razumemo. Medjutim ako je nešto "lično" onda je tu sve jasno - podrazumeva se da je neka ličnost nešto rekla. A "ja lično" je previše. Sem ako "ja lično mislim" da treba mlatarati i rukama da bih pojačao značenje mojih govora pred publikom.

А шта да га питам Ироне када он сам написа следеће:

уус сребро:
...I da se dopunim

Како неко може себе да допуни ??? Очигледно је у питању СТВАР а не биће !
 
tema o teritoriji, a lingvistika kolo vodi.tako je to kad imate filozofe na forumu pa jos i slovenske provinijencije. cinjenica da je kostunica zauzeo tvrdji stav "na finjaka" govori nam jedino o stavu americke administracije prema kosovu a ne iskljucivo nasem. da on ume da vodi pametno igru ako su mu ledja zasticena, poznato je a i ne samo kod njega vec i kod prethodnih generacija nasih polticara. nadajmo se da je sadasnji americki recept za kosovo malo dugotrajniji nego kao neko osvezavajuce pice na ovu vrucinu, jer cemo opet imati cirkus.
 
JABUCHILO:
sad o temi. kao sto sam vec nekoliko puta rekao, kostunica zna sta prica i zasto to prica. takve izjave se uvek strogo baziraju na cistom proracunu. i to nikako nije prosto izjava za narod, o tome u srbiji niko nikada nije morao da brine, ne verujem da je sad naprasno poceo.
kada se pogleda opsti politicki kontekst danas, pre svega konstelacija stavova po pitanjima autonomija i centralizacije, svakom ce biti jasno da smo trenutno u polozaju koji nam dopusta agresivniji nastup. pitanje je samo dokle i do kada i sa kolikim uspehom.


DŽUDI BAT: NA KOSOVU MODEL SLIČAN ONOME U BIH


POLITIKA - SVET I MI - Ponedeljak, Jul 24, 2006 14:16 RTS



Stručnjak za Balkan Institita EU za bezbednosne studije Džudi Bat ocenila je da bi pregovori o budućem statusu Kosova i Metohije mogli biti usporeni zbog dvosmislenosti u poziciji Rusije, eventualnih izbora u Srbiji ove jeseni ili nedostatka jedinstva kosovskog rukovodstva.

Bat je u izjavi za Politiku ocenila da će medjunarodna zajednica na Kosovu verovatno primeniti model sličan onom u Bosni i Hercegovini.


Када би се ова предвиђања остварила - то би био велики успех Владе Србије, међутим амбасадор САД у Србији - пева сасвим другу песмицу........ коме
веровати ?
 

Back
Top