Nove ISO oznake Srbije

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.057
"Kodovi Srbije SP i SPA?

Beograd -- Skraćenice koje će u svetu predstavljati državu Srbiju trebalo bi da budu poznate do jeseni. Zavod za standardizaciju predložio SP i SPA.

Kako do autentičnog državnog koda?


Većina kombinacija koje počinju na S su već zauzete, a prema pisanju medija, nadležni od preostalih biraju možda i najbizarnije. O predlogu dvoslovnog, odnosno troslovnog koda Srbije odlučiće Zavod za standardizaciju, u saradnji sa državnim institucijama. Prema pisanju Danasa, Zavod je u vrh svojih predloga postavio kodove SP odnosno SPA, što je prepoznatljivo zbog reči srpski.

SP je i jedno od rešenja koje bi usvojila Međunarodna organizacija za standardizaciju, ukoliko Srbija ne podnese svoje predloge. Obzirom da je većina dvoslovnih oznaka koja počinje sa S već zauzeta, druga varijanta koja je u igri je SS. Dragan Popović, pomoćnik direktora Zavoda za standardizaciju Srbije kaže da postoje i zemlje koje ne koriste početno slovo države kao početno ime skraćenice. "Postoje takođe preporuke da se ne koristi ime režima u državi, dakle kraljevina, republika, nie poželjno da bude, ali to je preporuka, nije obaveza. U jednom postupku pregovaranja se može i to postići", rekao je Popović.

Ministarstvo za nauku preložilo je da dvoslovna skraćenica bude RS, od Republika Srbija, objašnjavajući da je to ideja koju je podržao najveći broj korisnika interneta u Srbiji. Novinar Vremena Zoran Stanojević kaže da u današnjem svetu zemlju najviše obeležava skraćenica internet domena. "Na internetu je bilo dosta diskusije, ali one su često duhovite, ali ne i mnogo korisne. Vrlo često predlozi koji se tamo čuju su veseli, i Međunardna organizacija za standardizaciju nije na tim talasnim dužinama. Bio je predlog da se uzme CP, jer jе to ćirilično kad se čita SR, ali mislim da taj način razmišljanja niko u svetu ne bi razumeo", objašnjava Stanojević.

Iako nadležni za odluku o državnim kodovima kažu da bi trebalo otvoriti što širu raspravu o ovom pitanju, većina građana u njoj neće imati pravo glasa.

Više o ovoj temi možete pročitati ovde, uz dodatnu informaciju da ISO dozvoljava promenu zemlje korisnice određenog koda tek nakon isteka pet godina moratorijuma, odnosno perioda u kom se kôd nije upotrebljavao. Takođe, osvrt na ovu problematiku možete pročitati i na sajtu Wikipedia."

Ajde ovo dvoslovno SP jos i nekako jer je izbor ionako los,ali kojem retardu je palo na pamet da predlozi SPA za troslovni iako su i SRB i SER slobodni.Kakvi to strucnjaci rade u tom zavodu?Ovo je stvarno cist idiotizam.
 
vodenica:
SRB ... jedino logicno


mislim SP... kakve to veze ima s nama? Zato sto mi kazemo - s r p s k i?

Pa kazemo mi ali ne i ostatak sveta, pobogu. Kako ce neko ko vidi SP uopste to povezati sa Srbijom?

SRB ...
Sve dvoslovne kombinacije koje pocinju na S a kombinacija su sa slovima R,B,I,J,A su zauzete,tako da ostaju SW,SX,SP,SS i slicno,tako da SP je jos najbolji izbor.Jedino jos RS kao republika Srbija ali to nije uobicajeno u praksi staviti drzavno uredjenje u skracenicu.
Ali ovo sa troslovno oznakom je skandal.Slobodna su prva tri slova na srpskom SRB i prva tri na engleskom SER,tako da SPA koje ne predstavlja nista nema sta tu da trazi.Stvarno ne razumem o cemu su ti ljudi razmisljali kad su davali predlog.
 
U petak sam imao priliku da vidim uzivo tablice za kola, i na njima pise SRB. Pitao sam ljude koji rade na tome i oni kazu da ce to biti nasa medjunarodna oznaka, valjda oni imaju validne infomacije.
Inace, van teme, tablice imaju preko pola metra sirine, ja stvarno ne znam gde cu ono cudo da zakacim...
 
pilgrim_kg:
kako bre pola metra...pa to je valjda standardizovano...
e kakvih sve ludaka ima....
na kraju cemo svi umesto antene morati da nosimo zastavu da bi se videlo odakle dolazimo...

Meni i rekose da je u ptanju standard EU, sirina tablice je 550 mm, visina valjda 125 mm, nisam siguran. Inace mi to deluje kao teska zajebancija, nisu nista posebno u odnosu na ove postojece, nemaju nikakav mehanizam zastite od kopiranja, nemaju podatke o datumu registracije itd. Cisto da se uzmu neke pare na projekat i stampanje...
 
A mozda bi oznaka SEX bila dobra.
S-kao Srbija ,EX-kao ostatak od neceg bivseg i samo SEX-kao svi nas j-e-b-u

Mislim da o SEX oznaci treba ozbiljno da razmisle.Obican gradjanin Srbije bi tu oznaku najbolje primio jer ga je-bu uzduz i popreko i oni spolja a i ovi domaci iznutra.
Ko glasa za SEX?
 
torrente_bg:
A mozda bi oznaka SEX bila dobra.
S-kao Srbija ,EX-kao ostatak od neceg bivseg i samo SEX-kao svi nas j-e-b-u

Mislim da o SEX oznaci treba ozbiljno da razmisle.Obican gradjanin Srbije bi tu oznaku najbolje primio jer ga je-bu uzduz i popreko i oni spolja a i ovi domaci iznutra.
Ko glasa za SEX?
:lol:
He-he,Torente,danas si prevazisao sebe.Nadosla ti inspiracija,a? Imas moj glas,cisto zbog mastovitosti i satiricnosti. :wink:
 

Back
Top