Koliko ste zaista.....

Društvenu diskriminaciju? :shock: Pa ne znam da li sam na to mislila jer nemam pojma na šta ti misliš.
Ali pretpostavljam da nisam. Danas baš i nema smisla govoriti o drugim vidovima emancipacije osim one koja ide sa odrastanjem, jer su nam (većini) sva sredstva dostupna da to budemo, a tolerancija je na najnižem mogućem nivou, bilo to dobro ili loše. (Niko više ne želi nikoga da trpi). Tako da je ona gotovo neizbežna. Ali moje opažanje je da ima više "večitih studenata" muškog roda, nego ženskog, a kafići su u 4 ujutru puni četrdesetogodišnjaka u sred srede... Što će reći - niti su oženjeni (najverovatnije) niti sutra rade...

Da li ti ljudi samo nisu zaposleni zbog više sile, ili su pomalo isprepadani činjenicom da danas-sutra moraju da odrastu i da sami sebi plaćaju račune, peglaju veš, brinu o sopstvenom zdravlju, najzad - da žive sami sa sobom, ne znam, možda neko od vas ima bolju ideju.

Mislim da su žene dobrim delom pokrile sve ove obaveze, pa i sam strah, usled pritiska i prisile društva da budu sve u jednom (pa jeste tako, budimo objektivni), što je u ovom slučaju veoma pozitivno. Pomislite samo na to da, posle razvoda, deca u ogromnom procentu ostaju upravo sa majkom, što od njih zahteva više od emancipacije - sposobnost i spremnost da brinu i o drugome, ne samo o sebi.
Dakle, emancipacija muškarca, sa nekog psihološkog stanovišta, je danas daleko zanimljivije pitanje, samim tim što nije nikada ni otvarano, ili jeste, ali vrlo retko.

Eto, tajsone, mene zanima šta ti podrazumevaš pod emancipacijom muškarca, žene, i da li se ta dva pojma uopšte razlikuju? I, naravno, šta podrazumevaš pod emancipacijom generalno?

Ja sam u dva posta objasnila, ne bih da se ponavljam...
 
Pa onda nisi emancipovana, jer kada taj drugi zakuca na vrata i kaže: "Hajde malo prošetaj, naVatao sam neku ribu, treba mi stan", ti moraš napolje bez pogovora. Ovo je primer, nemoj biti bukvalista, posle.
 
evel:
Ja sam recimo emancipovana.Zivim sama,a sve zivotne potrebe mi placaju drugi!
cutehowstupidql6.jpg
 
ja trenutno zivim sama i izdrzavam se cca 80% sama. (80% zato sto jos uvek staziram zbog pravosudnog).
bar ja sam prezadovoljna zbog toga sto zivim samostalno i nikakav skuvan rucak, opeglan ves, visak novca, veci komfor ne mogu da mi nadomesti to zadovoljstvo. osim toga ne vidim neki problem kada je samostalan zivot u pitanju, sem stambenog prostora. ako je taj problem resen, samostalan zivot ima mnogo vise prednosti nego poteskoca i ogromnoj vecini mladih ljudi prija vise nego zivot pod "starateljstvom".
 
Pre nekih nedelju dana novine su objavile tekst na osnovu istraživanja neke NVO, koju je ista sprovela na EXIT-u. Na osnovu ispitivanja uzorka od 1.000 ispitanika, mladih ljudi, dobijeni su podaci da preko 80% (od 21-26te godine) živi sa roditeljima, i da su zadovoljni takvim načinom života. Razlog njihovog ostanka u roditeljskom domu nije materijalne prirode, oni rade, imaju uslove za osamostaljivanje...

Lično, ne znam kako bih to objasnio, u nekom kontaktu sve češće upoznajem i ljude koji su stariji ( preko 30, pa čak i 35 godina) koji još uvek žive sa svojima.

Ne razumem odsustvo potrebe za samostalnim životom. Kakavo je vaše mišljenje po tom pitanju?
 
Lexo... a da ti ne trazis mozda muza?
Lexa trazi muzaaaa... sa sve oklagiom.

Pazi, vrlo je nezahvalno pisati o samom sebi, hocu reci da svakako umanjuje objektivnost i tezinu jedne takve izjave. Ali ajde.. neka bude...
Pa obzirom da radim i da imam sasvim pristojnu platu (iako pocetnicku i dosta nizu od realne), imam sasvim dovoljno za svoje potrebe i dosta vise od toga. Recimo... posle dobrog "glupiranja" od pola meseca, jos uvek na racunu imam ostatak plate u iznosu od preko 20 000din... Pored toga, mislim... pored redovne plate imam i nekih prihoda sa strane... Od onih koje ja zaradjujem do onih koji stizu na ime nekih akcija... Iskreno, akcije nisu plod mog rada vec su nasledjenje od roditelja. Sve jedno... mislim da sam sasvim sposoban da se brimen o sebi ne samo zbog novca vec i zbog uslova u kojim a sam odrastao. Jednostavno, oduvek mi je ostavljan prostor da, bez obzira na godine, sam donosim kako one manje tako i one krupnije odluke. Pa cak i dok su me roditelji izdrzavali bio sam potpuno slobodan da radim sta zelim, sto mozda i nije bas pametno, ali svakako nije bilo ni lose, jer se nikada nije desavalo da uradim nesto dvratno lose... Mada imam jedan problem, verovano sam lenj ili tome ne pridajem mnogo znacaja... cesto ne stignem da platim racune, one koje ne mogu da platim preko neta, ili cak i zaboravim... pa je tu tata (stari majstor kucne ekonomije) koji sve to poplaca umesto mene... eto... upisi mi minus.

I... sta kazes Lexo... hoces li se udati za mene... da ne spominjem nekretnine kojih ima kako ovdI tako i na nekim planinama... mislim... stvarno sam super... zar ne?
 
nikodim:
Lexo... a da ti ne trazis mozda muza?
Lexa trazi muzaaaa... sa sve oklagiom.

Pazi, vrlo je nezahvalno pisati o samom sebi, hocu reci da svakako umanjuje objektivnost i tezinu jedne takve izjave. Ali ajde.. neka bude...
Pa obzirom da radim i da imam sasvim pristojnu platu (iako pocetnicku i dosta nizu od realne), imam sasvim dovoljno za svoje potrebe i dosta vise od toga. Recimo... posle dobrog "glupiranja" od pola meseca, jos uvek na racunu imam ostatak plate u iznosu od preko 20 000din... Pored toga, mislim... pored redovne plate imam i nekih prihoda sa strane... Od onih koje ja zaradjujem do onih koji stizu na ime nekih akcija... Iskreno, akcije nisu plod mog rada vec su nasledjenje od roditelja.

Nikodime, srećo, nemoj ovo da pišeš na forumu...ima ovde i prosvetara, lekara specijalista. Taj tvoj ostatak od "dosta niže početničke plate" je nečija cela plata. Npr. moja inženjerska. To boli. :lol:
Da iznajmljuješ stan i da gazdi svakog meseca treba da ispostaviš račune, ne bi ti se dešavalao da zaboraviš da ih platiš.
Al Lexa će se svejedno udati za tebe, ne brini. Nešto mi se javlja da je tako. ;)
I da zovete u svatove! :D
 
xiaoyu:
Nikodime, srećo, nemoj ovo da pišeš na forumu...ima ovde i prosvetara, lekara specijalista. Taj tvoj ostatak od "dosta niže početničke plate" je nečija cela plata. Npr. moja inženjerska. To boli. :lol:
Da iznajmljuješ stan i da gazdi svakog meseca treba da ispostaviš račune, ne bi ti se dešavalao da zaboraviš da ih platiš.
Al Lexa će se svejedno udati za tebe, ne brini. Nešto mi se javlja da je tako. ;)
I da zovete u svatove! :D


Vidis, iako si starija od mene dve godine (seti se teme o "matorkama" koje su zrele i pametne...) to nista ne znaci, pitanje je kako ko uspeva da se snadje i da dodje do sto bolje placenog posla. Stvari su vrlo relativne i ne postoje nikakvi obrasci. To bi valjda trebalo da bude poenta. ;)
Dobro... ja mogu reci da sam imao srece sa poslom koji trenutno radim, to svakako nije napisano da bih nekom natrljao nos, vec cisto kao odgovor na pitanje. Ako si to bas tako shvatila... ondaK izvini...
A ne placam stan... ako je za utehu... :|
Dakle... imamo i navijace... Lexo... ili ce ti zivot biti cvece, ili tebe vise biti nece... :lol:

Devojka iz novina, devojka za udaju!
 
nikodim:
Vidis, iako si starija od mene dve godine (seti se teme o "matorkama" koje su zrele i pametne...) to nista ne znaci, pitanje je kako ko uspeva da se snadje i da dodje do sto bolje placenog posla. Stvari su vrlo relativne i ne postoje nikakvi obrasci. To bi valjda trebalo da bude poenta. ;)
Dobro... ja mogu reci da sam imao srece sa poslom koji trenutno radim, to svakako nije napisano da bih nekom natrljao nos, vec cisto kao odgovor na pitanje. Ako si to bas tako shvatila... ondaK izvini...
A ne placam stan... ako je za utehu... :|
Dakle... imamo i navijace... Lexo... ili ce ti zivot biti cvece, ili tebe vise biti nece... :lol:
Ej nikodime, nisam mislila da ti nekom nešto natrljavaš na nos, samo sam se zezala. Drago mi je da toliko zarađuješ. Drago mi je da mlada osoba u ovoj zemlji može toliko da zarađuje.
A što se tiče onog boldiranog, vidiš, pitanje je šta su ti prioriteti. Dobro plaćen posao u mojoj struci obično ne podrazumeva uživanje u istom. Za svoje godine, u svojoj profesiji, dogurala sam do maksimuma u ovoj zemlji (što podrazumeva veliko uživanje i gore pomenutu platu), jedino što dalje mogu je da počnem da kreiram sopstveno ime. Žensko sam i to će ići malo teže.
S tim se teško mirim, al šta ću. Možda na kraju batalim sve i odem u sponzoruše. :lol:
 
xiaoyu:
Ej nikodime, nisam mislila da ti nekom nešto natrljavaš na nos, samo sam se zezala. Drago mi je da toliko zarađuješ. Drago mi je da mlada osoba u ovoj zemlji može toliko da zarađuje.
A što se tiče onog boldiranog, vidiš, pitanje je šta su ti prioriteti. Dobro plaćen posao u mojoj struci obično ne podrazumeva uživanje u istom. Za svoje godine, u svojoj profesiji, dogurala sam do maksimuma u ovoj zemlji (što podrazumeva veliko uživanje i gore pomenutu platu), jedino što dalje mogu je da počnem da kreiram sopstveno ime. Žensko sam i to će ići malo teže.
S tim se teško mirim, al šta ću. Možda na kraju batalim sve i odem u sponzoruše. :lol:


OK, samo nemoj da preteras sa idejom o "sponzorusi".Mislim da to ne bi bilo pametno.
A zasto je prepreka to sto si zensko? Mislim, u moje preduzeĆe, ima jedan devojcurak koji dobija nezamislivo VELIKU platu (barem za mene izgleda tako). Ona je programer koji dobija platu iz dva dela, a jeda deo iznosi nesto manje od 100 000din. Mislim... tako bih i ja mogao u sponzoruse, ako stvari postavimo na taj nacin. Iskreno, ne bih se previse ni bunio... :lol:
Pazi... sta god da su ti prioriteti, ti svakako moras zadovoljiti svoje potrebe za hranom, odecnom, stanom... i tako dalje... a sve to pociva na temeljima ekonomije. Koliko ces moci da izdvojis za ves-masinu, grejanje, klimu, telefon, dorucak, rucak, veceru... sve su to svakodnevni troskovi. Mozda je tvoj prioritet da odes na neki koncert za koji ti ne treba mnogo novca, ali ti svakako treba isti taj novac. Ne zelim da kazem da se sve vrti oko novca, ali njime zadovoljavas apsolutnu vecinu osnovnih zivotnih potreba i tekicih troskova. Sto je svakako preduslov za jedan normalan zivot... i zadovoljavanje bilo kog prioriteta.
Mozda je pogresno misljenje, ali ja navedeno kao osnova svih potreba... Emocije... dolaze, ali tek kao proizvod licnog zadovoljstva. Ako nisi zadovoljna samom sobom, da li zbog posla, visine plate... cega god... kako ces biti sposobna da bilo koga pored sebe ucinis zadovoljnim. Hocu reci da su stvari, ma koliko ljudi bezali od toga, prilicno vezane jedna za drugu, citav jedan lanac u kom je jedna karika veca i lepsa od druge... ali su svakako jedna neraskidiva celina. 8-)
 
Vidi nikodime, nisu sve profesije iste. Moj posao je kreativan, jedna vrsta umetnosti, i posle njega nešto ostaje. Od mnogo faktora zavisi da li ćeš biti uspešan u njemu. Ime se gradi godinama. To je brend koji se kupuje. Roba koja ima svoju cenu. S godinama žene žele druge stvari, neke koje će ih ispuniti i na drugim poljima. A ne može i jedno i drugo (fizički ne možeš da postigneš).

A što se tiče priče o parama, u pravu si, ali ne zaboravi da i ljudi koji primaju platu od 25.000 dinara plaćaju račune i kupuju namirnice. Možda je tebi nejasno kako uspevaju, ali veruj mi, uspevaju. :D
 
HeBePoBaTaH_:
Pre nekih nedelju dana novine su objavile tekst na osnovu istraživanja neke NVO, koju je ista sprovela na EXIT-u. Na osnovu ispitivanja uzorka od 1.000 ispitanika, mladih ljudi, dobijeni su podaci da preko 80% (od 21-26te godine) živi sa roditeljima, i da su zadovoljni takvim načinom života. Razlog njihovog ostanka u roditeljskom domu nije materijalne prirode, oni rade, imaju uslove za osamostaljivanje...

Lično, ne znam kako bih to objasnio, u nekom kontaktu sve češće upoznajem i ljude koji su stariji ( preko 30, pa čak i 35 godina) koji još uvek žive sa svojima.

Ne razumem odsustvo potrebe za samostalnim životom. Kakavo je vaše mišljenje po tom pitanju?

Bas sam sa nekim pre neki dan pricala na tu temu... Naravno, mislim da to ima veze sa tim sto je ovde bilo ratova, bombardovanja, osiromasenje zemlje, pa sad su se ljudi na neki nacin uplasili,boje se odgovornosti osamostaljivanja...Ovako imaju privid zasticenosti i manje su sanse da pogrese, da se razocaraju, da rizikuju u nekim vaznim zivotnim pitanjima....Naravno, ima i onih koji realno nemaju finansijskih uslova za osamostaljivanje... Ali, da generalno kao da postoji tendencija produzene adolescencije...
 
xiaoyu:
Vidi nikodime, nisu sve profesije iste. Moj posao je kreativan, jedna vrsta umetnosti, i posle njega nešto ostaje. Od mnogo faktora zavisi da li ćeš biti uspešan u njemu. Ime se gradi godinama. To je brend koji se kupuje. Roba koja ima svoju cenu. S godinama žene žele druge stvari, neke koje će ih ispuniti i na drugim poljima. A ne može i jedno i drugo (fizički ne možeš da postigneš).

A što se tiče priče o parama, u pravu si, ali ne zaboravi da i ljudi koji primaju platu od 25.000 dinara plaćaju račune i kupuju namirnice. Možda je tebi nejasno kako uspevaju, ali veruj mi, uspevaju. :D


Nisam rekao da mi je nejasno... Sta vise potpuno mi je jasno jer i sam vodim sasvim normalan zivot,dakle ne razbacujem se, ne dajem mnogo novca na odecu "zvucnih" marki, ne kupujem odvratno skupe parfeme... Ali imam neke svoje prioritete, kao sto su putovanja, odlasci na koncerte, kupovina audio diskova...Sve su to individualne stvari, u principu dosta novca se moze ustedeti na nekim glupostima koje deluju sasvim neprimetno a u sustini su, zbirno gledano, vrlo opak trosak. To je valjda i deo ove price, naci nacin da se prezivi ovako surova materijalna situacija.... emancipacija u izvesnoj meri kroz... navedene primere.

A koji je to posao koji radis, ako nije tajna... kreativna tajna?
 
Pa da... prica za ime ima sasvim drugaciju definiciju posle ovoga. OK, nisi ti bas matora matorka... mozes se potruditi da izradis za sebe mnogo vise od trenutnog. Sada bi neko mogao reci da su to price za malu decu, ali ja mislim da nisu... Veruj u to sto radis i sebe na prvom mestu... rezultat je gotovo neizostavan. Tako je barem bilo kod mene... ali to svakako nije znak da se treba opustati...
Verovatno privatna firma ili neki AD... mislim, zaista je cudno da se brojke krecu u tom opsegu, to je ipak posao koji dosta trazi, pa bi samim ti trebalo i dosta da daje... ali... uvek ali...
Izadji i bori se...
 

Back
Top