Visnje
Prikazujem rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Visnje

Aktivan član zorab (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano Visnje

Pita sa visnjama - to svi znaju pa necu da pisem

Kolac sa visnjama

200 gr margarina, 200 gr secera, 1 vanilin secer, 3 jajeta, malo soli (ono "na vrh noza"). Sve se to dobro umuti, doda se oko 400 gr brasna pomesanog sa praskom za pecivo i 1 dl mleka. Kada se dobro umuti, 2/3 se sipaju u podmazan i posut brasnom kalup/pleh. Sada se stavi pola kilograma ociscenih visanja, a preko njih se sipa prostala 1/3 mase (testa).Pece se na 180-190 stepeni oko 45 minuta. Gotovo se pospe secerom u prahu.
    (Ovo uspeva, visnje na padaju na dno!)

Kolac od griza i visanja

17 kasika secera, 17 kasika griza, 1 l vode, 500 gr ociscenih visanja, 2 pudinga od vanile, 8 dl mleka, kasika margarina, kesica slaga.
    Pomesati secer, griz i visnje, preliti sa !l vode i kuvati 15 minuta uz stalno mesanje. Izliti u ovlazeni pleh i ostaviti da se stegne.
    Skuvati puding sa kasikom margarina ( i secara koliko uobicajeno stavljate). Preliti preko mase sa visnjama. Kada se stegne umutiti slag i premazati.

Kolac sa visnjama i zapecenim samom

300 gr brasna, 200 gr margarina, 425 (HA!) gr secera, 5 jaja, 1kg visanja, 300 kisele pavlake, 5 kasika mleka, 5 kasicica soka od limuna

300 gr brasna, 1 zumance, 200 gr margarina i 100 gr secera umesiti i ostaviti u frizider na pola sata. Zagrejati rernu na 200 stepeni. Testo iz frizidera razvuci oklagijom i staviti u podmazan pleh ali da budu visoke ivice. Izbockati testo viljuskom. Zapeci ga na kratko (15 minuta). Izvaditi i smanjiti temperaturu na 175 stepeni.
    Kologram ociscenih visanja staviti preko testa. Umutiti pavlaku sa 5 kasika mleka, 50 gr secera, 3 zumenceta i 1 celim jajetom, i 5 kasicica soka od limuna. Krem koji se dobijesipati na visnje i ravnomerno razmazati. Vratiti u rernu i peci oko 40 minuta.
    Sada sam: 4 belanca umutiti sa 275 secera (mutiti do besvesti, dok se ne ustirka!) Izvaditi testi sipati sam ali neravnomerno, tj. praviti talase, zapeci oko 5 minuta. Seci hladno.

Kolac sa visnjama i sremskim sirom

2 jaja, 200 gr secera, 100 gr brasna, pola kasicice praska za pecivo, 2 kasike rendane cokolade. Ugrejati rernu na 200 stepeni. Kalup obloziti pergaminom ("masni papir"). Umutiti zumanca sa 2 kasike vode i 100 gr secera, da se dobije krem. Posebno umutiti 2 belanca i palako umesati u zumanca. Posuti cokoladom, preomesati i sipati u kalup. (precnika, kazu 26 cm) Peci oko 20 minuta.
    300 grama sremskog sira umutiti sa 70 gr secera, 3 kasike limunaovog soka i kesicom soka od visnje u prahuu( je l' ima jos toga?) Dodati 7 listova rastopljenog zelatina i pola litra umucenog slaga (onja "prirodni", od slatke pavlake). Sipati na peceno testo (najbolje je ako imate kalup za torte ) i ostaviti da se hladi oko 3 sata.
    Sad poredjati odozgo kilogram visanja. Jednu kecicu vocnog zelea rastopiti u 350 gr vrelog soka od visanja. kada pocne da se steze, sipati na visnje. Staviti u frizider. Kada se sasvim ogladi, skinuti obruc od kalipa za tortu, okolo testo namazati dzemom od kajsija.

Sos od visanja

Odlican uz piletinu. Rastopiti kasiku putera, dodati kasiku brasna, preliti supom i dodati pregrst ociscenih visanja. Ako je supa slana , dodati samo malo secera. Krckati dok se ne zgusne.

Palacinke sa sirom i sosom (slatkim) od visanja

Palacinke standardne, a sos: 500 gr visanja, nekoliko ostaviti sa strane a ostatak ocistiti. Ociscenim dodati 2 kasike secera i 3 kasike vod. Kada provri, poklopiti i ostaviti na tihoj vatri oko 5 minuta. Voce izmiksovati i ispasirati (kroz sito).
    200 grama sira (sremskog, krem...isl) umutiti sa 200 gr pavlake, 2 kasike meda, 2 kasicice soka od limuna i vanilinim secerom.
    Dakle, gotove palacinke filovati, preliti sosom i ukrasiti onim celim visnjama. Moze i seckani badem ...

Kompot od visanja (za zimu)

Na litar vode uzeti 300 gr secera, prokuvati. U tegle staviti visnje, ali ne do vrha, sipati sok do 3/4 visine tegle. Tegle staviti u serpu sa toplom vodom i pasterizovati na 80 stepeni 25 minuta. A posto ja nikada ne znam koliko mi je 80 stepeni,dozvolim vodi u serpi da prokljuca, pa posle 2-3 kljuca iskljucim.

Mozda su prosle visnje?
    Ili je neko vec pisao o njima?

Početnik megy (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Visnje

Ti baš voliš višnje? Ja ih obožavam. Ako imaš još nešto sa višnjama, pošalji pa da se selim u kuhinju.

Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

evo:

Mafi sa visnjama i cokoladom

(ako imas recept za obican mafi , ono jaje, margarin, brasno, prasak za pecivo pa u papirne korpice i u rernu ...onda samo stavi rendanu cokoladu i visnje u testo. )
    A ovo je malo zahtevnija varijanta:
    80 grama izrendane cokolade za kuvanje
    75 grama putera (da preciznih li mera! )
    30 grama brasna (nije greska!)
    2 kasicice praska za pecivo
    3 kasike mleka
    200 gr mlevenih oraha (eto zasto je potrebno tako malo brasna )
    200 grama visanja (svezih ili odmrznutih)
    pola kasicice cimeta

umutiti puter sa secerom koji postepeno dodajemo, zatim dodavati po jedno zumance. Pomesati brasno sa praskom za pecivo, sipati u masu sa jajima, dodati mleko, orahe i cokoladu. Posebno umutiti sneg od belanaca sa "prstohvatom: soli, pazljivo ga umesati u testo, sipati u papirne korpice, odozgo stavljati visnje i opeci na 175 stepeni oko 25 minuta (da budu zlatno-braon boje) Gotove posuti secerom sa cimetom.

Ako nemas pleh sa udubljenjima da u njih stavis korpice, ne brini. Korpice su izdzljive, ne rasire se. Naravno, testo,posto raste, ne sipas do vrha.

Tortica od jogurta i visanja

125 gr izmrvljenog pti bera ili slicnog keksa
    50 grama seckanih oraha
    125 gr rastopljenog putera
    To se pomesa, stavi se u kalup, dobro se (prstima, kasikom, kako volis) utisne i ostavi se u frizider.

10 kasicica zelatina, 600 gr jogurta (nekog dobrog, gustog, barsunastog...) vanilin secer, 1 kasika soka od limuna, 2 kasicice izrendane korica limuna, 100 gr secera, 350 gr visanja (sveze ili smrznute - treba ih ocediti od soka koji su pustile, ali sok sacuvati) ocediti), 200 grama slaga (tj. umutiti slatku pavlaku, nista kesica!)

7 kasicica zelatina rastopiti u vreloj vodi, prohladiti. Jogurt pomesati sa vanilom, cokom i korom limuna i u tankom mlazu sipati zelatin, uz mesanje. Krem hladiti (frizider), a kada pocne da se steze dodati visnje. Umucen slag dodati toj masi, promesati i sipati u kalup (za torte, ili bilo kakav koji je stavljen na ravan tanjir) na koru od keksa. Kada se ravnomerno namaze, napraviti kasikom udubljenja u toj masi. Da se hladi u frizideru 3 sata.

100 grama soka koji su pustile visnje ugrejati, sipati 3 kasicice zelatina. kada pocne da se steze, sipati na foliju po malo u obliku (pljosnate!) visnje sa peteljkom, ili, kruga (ako ovo prvo ne uspe) . Kada se torta ohladi, skine se kalup a te "visnje" se stave staviti u ona udubljena .
    Pa ako imas svezu nanu (mentu), onda ukrasis "visnje", tij nana odglumi visnjin list...

Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

evo malo alkohola...

Ruzin DRINK (ko voli srpski moze "piće")
    2 neprskane ruze - cvetovi, ne drske i trnje ..osim ako ne pripremate drink dusmaninu
    20 visanja
    60 ml soka od visanja ili likera od visnje
    600 ml ohladjenog penusavog vina.

Prokuvati 400 ml vode i ohladiti.
    Latice dve ruze delikatno oprati, sloziri ih u posudu za led, tj u svaki pregradicu po malo.Sipati ohladjenu prokuvanu vodu i staviti u zamrzivac,

Visnje staviti u 4 vece case, sipati sok od visnje ili liker (sve ravnomerno rasporediti), na visnje staviti po nekoliko kocku leda se ruzama, a zatim sipati ohladjenoo vino. Piti sa jos tri osobe odmah.

Zainteresovan član asasello (avatar)
    Učlanjen
    31.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

mislim da bih sve od toga pojela... mmm..

Zainteresovan član malèna (avatar)
    Učlanjen
    11.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    46

Visnje mnogo volim da jedem.Pite sa visnjama i kolace ili torte sa visnjama.Sladoled sa visnjama.Ali visnje same takoder mnogo obozavam da jedm...

Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

evo visnje... 'Ajmo, zene, visnjeee

Poznat mackica ns (avatar)
    Učlanjen
    28.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    126

Jao imam jedan strava recept, ako se setim kad dođem kući da prepišem - baklava sa višnjama. Pravi se sa korama za pitu, normalno, pa preko višanja pa ide neki preliv sa jogurtom, šećerom, uljem; pa se posipa grizom... To je poenta recepta. Pa kad se ispeče, prelije se šerbetom...

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio mackica ns Pogledaj poruku
    Jao imam jedan strava recept, ako se setim kad dođem kući da prepišem - baklava sa višnjama. Pravi se sa korama za pitu, normalno, pa preko višanja pa ide neki preliv sa jogurtom, šećerom, uljem; pa se posipa grizom... To je poenta recepta. Pa kad se ispeče, prelije se šerbetom...

:nono: ne pali nas "na suvo" !
    nego, pravac po recept!

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Višnje!
    Ja ih "trpam" svuda gde stgnem!
    ali, stvarno!
    Jeste li probali Vasinu tortu sa višnjama (moj patent )?
    samo umesto pomorandže stavite višnje (mislim da ima negde recept... pretpostavljam na "Torte i kolači")
    Posebno obožavam kombinaciju višnje - crna čokolada (Švarcvald npr.), pa još ako ima i šerija (ako enma - dodam samoinicijativno ).
    Evo jednostavnih kuglica na tu temu (tačnih mera nema)
    250g samlevenih oraha
    150g šećera u prahu
    2 kašike pekmeza od kajsija
    2-3 kašike šerija
    5-6 kašika vode
    200g čokolade za kuvanje
    malo mrvica od keksa po potrebi
    višnje
    Ušpinovati šećer sa vodom, dobaciti orahe, čokoladu. Kad se istopi dodati pekmez, pa šeri u malo prohlađenu smesu. Ako je retko, dodati mrvice od keksa.
    Uzeti komadić smese, rastanjiti, ubaciti višnju (može i dve ) u sredinu i formirati kuglicu. Svaku kuglicu uvaljati u mrvice od čokolade, keksa, orahe (ja uvek mešam, pa bude melo šarenije).

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Našla i ovo...
    Citat Original postavio smeh Pogledaj poruku
    Osnova ove torte je Vasina, a pošto moja snajka voli višnje, modifikovala sam je i prilagodila njenom ukusu, a pravim je gotovo obavezno za njen rođendan (za "kućnu upotrebu :wink: )
    Potrebno je:
    za koru:
    5 žumanaca
    5 kašika šećera
    6 kašika mlevenih oraha ili badema
    5 belanaca
    1dl soka od višanja + 5 kašika višnjevače

za fil:
    1/8l mleka
    200g mlevenih oraha
    4 žumanca
    4 kašike šećera
    150g putera
    100g rastopljene čokolade
    200g višanja i malo soka

za nadev:
    200g šećera
    1,5dl soka od višanja
    4 belanca

Kora: Penasto umutiti 5 žumanaca, dodati 5 kašika šećera, zatim orahe. Posebno umutiti čvrst sneg od 5 belanaca i sve lagano sjediniti. Sipati u kalup obložen papirom za pečenje (ili namazan i brašnom posut) i pećina na oko 180C u prethodno zagrejanoj rerni.
    Fil: Mleko malo zasladiti i zagrejati da proključa. Dodati orahe i vrlo malo prokuvati, pa dodati rastopljenu čokoladu.
    Posebno umutiti penasto 4 žumanca sa 4 kašike šećera i lagano sjediniti sa orasima.
    Kada se masa ohladi, dodati višnje i 2-3 kašike soka. Na kraju sve pomešati sa penasto umućenim puterom.
    Nadev: 200g šećera skuvati sa 1,5dl soka od višanja tako da se dobije gust sirup.
    Umutiti čvrst sneg od belanaca i lagano dodavati sirup (sirup mora biti vruć kako se ne bi zgusnuo) uz neprekidno mešanje. Zatim sve kuvati na pari dok se masa lepo ne zgusne.
    Skinuti sa pare i mutiti mikserom dok se ne ohladi.

Koru poprskati mešavinom soka i višnjevače, premazati filom i sve prekriti nadevom. Ukrasiti višnjama.

PS Dok sam ja došla do foto-aparata veći deo torte je nestao!

Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

a visnjevaca?

Evo sta sam ja jela, zanimljiva stvar...
    Napravi se testo kao za knedle od krompira. (To kada vam ostane pire od rucka, da se ne kilavite preterano), u njega se stavi malo mlevenog maka, naprave se nudle i skuvaju. Zatim se napravi sos od visanja tako sto se ociscene visnje stave u serpicu da puste malo soka, doda se malo vode, prokuva se, doda secer i kasicica skrobnog brasna (tj. krompirovog) razmucena u malo vode, da se sos zgusne. Mere nemam, to od oka... Zavisi koliko je pirea ostalo od jucerasnjeg rucka

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Daaaa...
    ja u nedelju stavila višnje u teglu za višnjevaču...
    Višnje se iscepaju, stavi se u teglu red višanja, red šećera (u podjednakim količinama), prekrije čistom krpom i ostavi na sunčanom mestu.

Poznat mackica ns (avatar)
    Učlanjen
    28.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    126

Citat Original postavio zorab Pogledaj poruku
    a visnjevaca?

Evo sta sam ja jela, zanimljiva stvar...
    Napravi se testo kao za knedle od krompira. (To kada vam ostane pire od rucka, da se ne kilavite preterano), u njega se stavi malo mlevenog maka, naprave se nudle i skuvaju. Zatim se napravi sos od visanja tako sto se ociscene visnje stave u serpicu da puste malo soka, doda se malo vode, prokuva se, doda secer i kasicica skrobnog brasna (tj. krompirovog) razmucena u malo vode, da se sos zgusne. Mere nemam, to od oka... Zavisi koliko je pirea ostalo od jucerasnjeg rucka
    E ovo je stvarno zanimljivo... svaka čast, ovo ću da pravim već, već... prvom prilikom

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio mackica ns Pogledaj poruku
    E ovo je stvarno zanimljivo... svaka čast, ovo ću da pravim već, već... prvom prilikom
    Da, da...
    Ali neki ovde cekaju obecani recept

Učlanjen
    01.12.2003.
    Reputaciona moć
    65

evo jos jednog sosa od visanja:
    250 gr ociscenih visanja, kasika putera, kasika brasna, pola case crvenog vina, so.
    Od putera i brasna napravi se zaprska, dodaju se visnje i vino i eventualno malo vode. Posoliti, i gotovo...
    Uz piletinu, evo ovako :

Poslednji put ažurirao/la zorab : 08.06.2008. u 08:00

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Pretpostavljam da većina domaćica stavlja višnje u zamrzivač, ali ja to mrzim jer mi je pakovanje uvek ili veliko ili premalo. Zato ih konzervišem, i to ovako: očistim višnje od koštica, pospem konzervansom ubacim u najveću teglu koju nađem i zalijem onim sokom što su pustile. Sok treba da pokrije višnje, ali ako ga nema dovoljno može se dodati malo prokuvane vode. Posle samo zatvorim teglu - i to je to. Mogu da stoje 2-3 godine, može se iz tegle uzimati koliko je potrebno ali ostatak se neće pokvariti. Najbolje su one jako kisele višnje.

Iskusan Marge Simpson (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    584

Da ne cure po zamrzivacu stavite ih u flase od kisele vode. Manje pustaju soka, lakse se krave a moze se iseci kolicina koja vam treba jer se ne slepe.

A sto se tice ostavljanja u teglu sa konzervansom: zar ne provriste posle nekog vremena kada su bez secera ? Kakav im je ukus kada se koriste, kao iz kompota ili kao sveze ?

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Ne provrište uopšte, i to baš zato što nemaju šećera. Ukus im je kao da jedeš sveže (osim što se malo oseća konzervans) i sjajne su za pite i torte.

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio K aja Pogledaj poruku
    Ne provrište uopšte, i to baš zato što nemaju šećera. Ukus im je kao da jedeš sveže (osim što se malo oseća konzervans) i sjajne su za pite i torte.
    Hmm...
    Ovo zvuci malo cudno i ne bas logicno. Secer je delimicno "konzervans" isto kao i sirce, so (mikroorganizmi se ne razvijaju ni u slatkoj, ni u slanoj, niti u kiseloj sredini).
    Pretpostavljam da je kolicina konzervansa tu presudna buduci da se njegov ukus oseca cak i u visnjama. Ja izbegavam maksimalno da ga stavljam bilo gde.

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Ide kesica konzervansa na 5 kg višanja.
    Velika količina šećera deluje zaštitno, ali zašto se onda u masu za rakiju sipa šećer da "bolje radi"? Možda mala količina podstiče vrenje voća. Nisam stručnjak za hemiju ali ovo je dobro proveren recept.

Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Citat Original postavio K aja Pogledaj poruku
    Ide kesica konzervansa na 5 kg višanja.
    Velika količina šećera deluje zaštitno, ali zašto se onda u masu za rakiju sipa šećer da "bolje radi"? Možda mala količina podstiče vrenje voća. Nisam stručnjak za hemiju ali ovo je dobro proveren recept.
    Ma u redu je! Uvek sam za to da svako pravi (i jede) ono sto mu se dopada!
    Inace, ni ja nisam strucnjak, rekoh ono sto znam, a secer se u rakiju dodaje kako bi se povecala kolicina iste!
    Pravi majstori rakije, koliko znam, se jeze na pomen secera i takva rakija (bez ikakvih primesa) je ona skupa (i kvalitetna). Stvarno nisam poznavalac rakije (niti konzument).

Početnik noraa (avatar)
    Učlanjen
    20.05.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

pozdrav svima.

zorab

pravila sam danas ovaj tvoj kolac sa visnjama,i....
    super je.
    hvala na receptu.
    poz

Početnik noraa (avatar)
    Učlanjen
    20.05.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

zorab,
    pravila sam danas ovaj kolac sa visnjama i ....
    super je hvala puno.

nego na pocetku posta si napisala da neces da napises recept za pitu sa visnjom,jer to svi znaju.
    evo ja ne znam )
    imam jedan gde idu visnje i jabuke zajedno,pa ako ti nije tesko posalji.
    hvala puno.
    sve najbolje

Slične teme

1. ...trule višnje...
    Autor minon u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 96
    Poslednja poruka: 01.12.2008., 20:13
  2. Besplatni kondomi sa ukusom jagode i trule visnje,,,,
    Autor Jooockey u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 23.06.2005., 16:32

Pravila za slanje poruka